Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Otomobillerde Cam Filmi Lüks Mü İhtiyaç Mı?

Konu, 'Teknik ve Modifiye Genel Bilgiler' kısmında Maytalman tarafından paylaşıldı.

 1. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Eğer aracınıza ufak modifiyelerle daha güzel bir görünüm katmak istiyorsanız, muhtemelen aklınıza ilk gelecek şey camlarınıza film kaplatmak olur.

  Cam Filmi yaptırmak için herkesin farklı nedenleri var ama genel kanı aracın şık bir görünüme kavuşması. Peki gerçekten filmli camlar sadece estetik kaygısının bir ürünü mü? Cam filmleri ısı, ışık, UV ışınları filitrasyonu yapmak için kullanılan polietilen malzemeden yapılan kaplama malzemeleridir.

  Polietilen malzeme; dayanıklı olması ve ısıya maruz kaldığında gaz, duman, koku, vb. gibi etkileri olmadığı için sağlık açısından da zararsızdır. Kaliteli bir filmle kaplanmış cam, UV ışınlarını %90’a varan oranlarda azaltır. Işığı kırma özelliğinden dolayı araç içi ısısını da dengelemede yardımcı olur. Yazın serin, kışın ise daha sıcak bir iç ortam oluşturulmasında etkilidir. Isı ve UV ışınları geçirgenliği daha az olduğu için aracınızın döşemelerinin yumuşamasını ve solmasını engeller.

  Güneş ışığına karşı göz hassasiyeti olan sürücüler için daha konforlu bir sürüş sağlar. Fakat bu camların koyuluk oranını gösteren tonlarına dikkat edilmelidir. Aşırı koyu camlar gece yolculuğunda görüş mesafesini azaltacağı için ciddi kazalara davetiye çıkarmaktadır.

  Cam filmi hırsızlıklara karşı da araç camlarında kullanılır. Kırılması durumunda film, camın hasarlanmasını ve dağılmasını geciktiriceği için hırsızların işini de zorlaştırır. Fakat ön camlarda kullanılan filmler de aynı etkiyi gösterdiği için, sürücünün başını cama vurması durumunda sürücünün cam içerisinde sıkışma tehlikesi vardır.

  Normal olarak otomobil ön camlarında kullanılan lamine camlar ön gerilmeli üretilir ve kırılma durumunda içeri doğru değil geometrisinden dolayı dışarı doğru çok küçük parçalara ayrılarak kırılır. Ön camlarda uygulanan bazı nanoteknolojik çözümler ile bu tehlikenin önüne geçilebilmektedir.

  Sonuç olarak, Türkiye’nin enerji konusundaki cari açığı ve trafiğe çıkan araç sayısı da düşünülürse, fazladan klima kullanımı sonucu oluşan giderler filmi cam kullanımı ile azalacaktır. Bu tasarruf bile, bütün ele alındığında ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Aralık 2015
  domestos ve hagakure bunu beğendi.
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Standartlar ölçüsünde cam filmi bence ihtiyaçtır...
   
  hagakure ve Maytalman bunu beğendi.
 3. Güven

  Güven Katılımcı

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2012 - Mazda 3 A/T
  Araç Renk ve Tip:
  Lacivert - Sedan
  Bu faydalarının yanında kaza anında araç içinde kurtarma çıkarma operasyonlarında sıkıntıyada neden olma gibi kötü bir yanıda var.
  İtfaiyeci bir arkadaşım demişti, özellikle sıkışmalı kazalarda sıkıntı oluyormuş.
  Bunun yerine Mercedes'teki gibi filtreli camlar kullanmak daha sağlıklı olur bence.

  Veya eski 323 lerde olduğu gibi colormatik camlarda güzel bir alternatif.
   
  domestos bunu beğendi.
 4. Murat

  Murat Yılmaz

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - M3 Touring D
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum Gri
  Trafikte tren seyredenlere az da olsa çare oluyor.
   
  domestos ve hagakure bunu beğendi.
 5. ezmocesteri

  ezmocesteri Global Moderatör Yetkili Kişi

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Cam filmi lüks felan değil, zaten arka camlar orjinalinde fabrika çıkışı karartilmis olarak çıkıyor bir çok model artık.
   
 6. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Cam filmini sevemiyorum nedense, 1 numara film bile az da olsa içeriye bir yansıma yaptığından (içeriyi azıcık göstermesi) bende baş dönmesi gibi bir etki yapıyor bir süre sonra. Bu nedenle perde kullanıyorum. Etrafı metal tel olan ve buna siyah ince örgü kumaş giydirilmiş olanlar. 5-10 tl ye internette bulmak mümkün. Ön yanlar, arka yanlar ve arka camda kullanıyorum bu perdeleri yazın çok etkisini gördüm. Hem karartılmış görüntüyü sevmeyenler rahatça çıkartabiliyor, araba park edileceği zaman tekrardan kolayca takılabiliyor, bu tür avantajları da var. Arka camdaki perdeyi de hiç kaldırmıyorum. Gece sürüşlerinde arkadan gelenlerin farlarının göz almasını büyük oranda engelliyor.
   
  domestos bunu beğendi.
 7. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Farklı bir yöntem ve bakış açısı :)
   

Sayfayı Paylaş