Otomobilde "dizel" Tercihi "benzin"i Geçti

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Türkiye'de dizel yakıtlı otomobil sayısı, ilk kez 2014'te benzinli otomobil sayısını geçti.

Türkiye'de dizel yakıtlı otomobil sayısı, ilk kez 2014'te benzinli otomobil sayısını geçti. Geçen yıl otomobillerin 2 milyon 855 bin 78'ini benzinli, 2 milyon 882 bin 885'ini ise dizel yakıtlılar oluşturdu.

AA muhabirinin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı derlemeye göre, geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'de trafiğe kayıtlı 18 milyon 828 bin 721 araç bulunuyor.

Son 10 yılda benzinli yakıt tercihi her geçen yıl azalırken, dizel yakıt tercihi ise arttı. Geçen yıl otomobillerin 2 milyon 855 bin 78'ini benzinli, 2 milyon 882 bin 885'ini de dizel yakıtlılar oluşturdu.

2004'te trafiğe kayıtlı 5 milyon 400 bin 440 otomobilin yüzde 75,2'i benzinli, yüzde 4,7'si dizel iken, geçen yıl trafiğe kayıtlı 9 milyon 857 bin 915 otomobilin yüzde 29'u benzinli, yüzde 29,2'si ise dizel oldu. Böylece dizel yakıtlı otomobil sayısı, ilk kez 2014'te benzinli otomobil sayısını geçti.

Geçen yıl trafiğe kaydı yapılan otomobillerde en çok beyaz renk tercihi dikkati çekti.. Geçen yıl trafiğe kaydı yapılan 585 bin 814 adet otomobilin yüzde 62,5’inde beyaz, yüzde 16,8’inde gri, yüzde 9,5’inde siyah, yüzde 4,9’unda kırmızı ve yüzde 6,4’ünde diğer renkler tercih edildi.

Mt53

Katılımcı
Kerim hocam bilgiler için teşekkürler. Bence dizel araçların bu sayıya ulaşmasında şirket araçlarının da etkisi büyük..zaten büyükşehirlerdeki trafik sorununun da temel sebeplerinden biri bu bence..ve de trafikte bakıyorum gözlemliyorum..nerde dikkatsiz kullanma, çukurlara kasislere hiç hız düşürmeden girme varsa hep şirket araçları

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dizelin eskisi kadar avantajı yok. Ama halk arasında oturdu bir kere, dizel araç artışı devam eder.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu sistem ve motorlarla dizel farkı yok artık evet, ama skyactive 1,5 dizeli çok merak ediyorum, skyactive bana dizel candır demeye devam ettirebilir :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu haber motorinin litre fiyatının, benzinin litre fiyatını daha hızlı bir şekilde geçeceğini gösteriyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sevgili Dostum,

Bunlar petrol ürünü, 1 varil petrolden üretilebilecek benzin de, motorin de belli. Biz şimdi ne yapıyoruz? 1 varil petrolden benzin ve motorin üretiyoruz. Motorin'in fiyatını yapay olarak düşük turuyoruz. Ülkede benzin satılamayacak kadar fazla oluyor, motorin üretilen kadar satılıyor. Sonra bu benzin fazlasını Irak gibi rafineri problemi olan ülkelere maliyetine ihraç ediyoruz.

Bu metodla; 1- havamız daha fazla kirleniyor 2- daha fazla petrol ithal etmek zorunda kalıp cari açık daha fazla veriyoruz 3- Kaçak olayı çok daha fazla (teknik sebeplerle) olan motorini destekleyerek, vergi kaçaklarını, kaçakçılığı destekliyoruz.

Halbuki, örneğin İsveç'te 1 litre motorin, 1 litre benzinden daha pahalı. Aynı zamanda dizel araçlara çevre vergisi daha fazla.

Bana bizim sistem sanki daha mantıklı geldi. Sence?

Aynen öyle Mustafa abi. Bu sefer insanlar benzinli araçlara yönelirse heralde en az yakan skyactivler gözde olur :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sevgili Dostum,

Bunlar petrol ürünü, 1 varil petrolden üretilebilecek benzin de, motorin de belli. Biz şimdi ne yapıyoruz? 1 varil petrolden benzin ve motorin üretiyoruz. Motorin'in fiyatını yapay olarak düşük turuyoruz. Ülkede benzin satılamayacak kadar fazla oluyor, motorin üretilen kadar satılıyor. Sonra bu benzin fazlasını Irak gibi rafineri problemi olan ülkelere maliyetine ihraç ediyoruz.

Bu metodla; 1- havamız daha fazla kirleniyor 2- daha fazla petrol ithal etmek zorunda kalıp cari açık daha fazla veriyoruz 3- Kaçak olayı çok daha fazla (teknik sebeplerle) olan motorini destekleyerek, vergi kaçaklarını, kaçakçılığı destekliyoruz.

Halbuki, örneğin İsveç'te 1 litre motorin, 1 litre benzinden daha pahalı. Aynı zamanda dizel araçlara çevre vergisi daha fazla.

Bana bizim sistem sanki daha mantıklı geldi. Sence?
Demek ki böylesi makbul abi ne yani şimdi sisteme karşımı gelelim asimi olalım :p
En basit örneği gezi parkı sisteme karşı geldiler dolar tavan yaptı. Allah'tan şuan o durumda değiliz şükür :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu durumu ne zamandır yazmak istiyordum, kısmet üstada olmuş...

Ticarî olarak mazotu ayrı tut ama keyfi olarak kullanılan mazot ucuz olmasın...

Hem çevre bakımından hem motorun ömrü bakımından fayda sağla... Ben de ucuz benzin alabileyimde, lpg nin sıkıntıları ile forum forum gezmeyeyim...

aday

Sessiz
Araç Markası
2013 Lancer
Sene sonu gezdiğim bayiilerin çoğunda benzinli araç kalmamıştı. Çoğunlukla elde kalanlar dizel ve otomatik olanlardı. Bu bizim milletimize yapılan bir dayatma bence...

Ayrıca memleketin havası ne olacak onu düşünen yok, sal zehiri nasıl olsa görünmüyor, belki sana bir şey olmayacak ama bedelini evladın ödeyecek.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
1.500 kere katıldım! Ama beni başcumbaba seçmediğiniz için bir şey yapamam...

Bu durumu ne zamandır yazmak istiyordum, kısmet üstada olmuş...

Ticarî olarak mazotu ayrı tut ama keyfi olarak kullanılan mazot ucuz olmasın...

Hem çevre bakımından hem motorun ömrü bakımından fayda sağla... Ben de ucuz benzin alabileyimde, lpg nin sıkıntıları ile forum forum gezmeyeyim...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi sana katılmakla birlikte bunun çok zor olacağını düşünüyorum, burası Türkiye abi, ticari adı altında ne keyifler yapılır biliyor musun :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi sana katılmakla birlikte bunun çok zor olacağını düşünüyorum, burası Türkiye abi, ticari adı altında ne keyifler yapılır biliyor musun :D

Püf noktamız işte o klasik ve gerçek cümlede saklı... Burası Türkiye...

Maalesef...

Üst Alt