Otomobil Alırken 3 Ay Düşünüyoruz

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
Otomobil satın almaya karar verme ve alma arasında geçen en uzun süre 3 ay ile Türkiye’de. En hızlı otomobil müşterileri ise 6.7 hafta ile Belçikalılar.

Türk tüketiciler , Avrupalı’lardan daha uzun düşünüp otomobil satın alıyor. Fransız Cetelem’in araştırmasına göre, otomobil satın almaya karar verme ve alma arasında geçen en uzun süre 13.1 hafta ile Türkiye’de. Belçikalılar 6.7 hafta ile satın alma kararını en kısa sürede uygulamaya geçiren tüketiciler. Türkiye kendisine en yakın ülke İtalya ve İspanya’ya fark atıyor. İtalya’da bu süre 10.5, İspanya’da ise 10.4 haftayı buluyor. Avrupa ortalaması ise 9.6 hafta.

Türkiye’de tüketiciler, otomobil satın almadan önce en çok internetten araştırma yapıyor. Araştırma için markaların internet siteleri, forumlar ve bloglar ön plana çıkıyor. Türk tüketicilerin Avrupalı tüketicilerden bir başka farkı daha var. Avrupalı tüketicilerin yüzde 45’i otomobilini zorunlu olduğunda değiştirirken, Türkiye’de bu oran yüzde 28. Türkiye’de tüketicilerin yüzde 19’u zevk için, yüzde 20’si de ‘daha iyi fırsat’ için otomobil değiştiriyor. Türkler için otomobil Avrupalılardan farklı anlamlar taşıyor.

Avrupalıların yaklaşık yüzde 60’ı, otomobillerin kirliliğin temel nedeni olduğuna inanıyor. İspanyolların yüzde 76’sı İtalyanların da yüzde 67’si otomobillerin çevre kirliliğine neden olduğun düşünüyor. Diğer yandan, yüzde 46 ile Alman ve yüzde 51 ile Türk tüketiciler, bu konu ile ilgili olarak daha muhafazakâr bir görüşe sahip.
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#2
Napalım, gelirimiz ortada, belki de hayatımızda bir defa araba sahibi olabileceğiz diye kılı kırk yarıyoruz.