Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Otomobil Alacaklara Kötü Haber

Konu, 'Gündem' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Anaç, kurdaki artışların otomobil fiyatlarına Eylül ayından itibaren yansıyacağını ve otomobil fiyatlarında yüzde 5-6 civarında artış beklendiğini belirtti.

  [FONT=proxima_nova_ltsemibold]Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Anaç, kur farkının Eylül ayından itibaren fiyatlara yansıyacağını, bu nedenle otomobil almayı düşünenlerin son çeyreği beklenmesini tavsiye etmediğini söyledi. İbrahim Anaç, kurdaki artışların Ağustos ve eylül aylarında fiyatlara tam yansımayacağını belirterek, "Eylül'den itibaren fiyat artışları ufak ufak başlar, Ekim sonrası daha da artar. Bu doğrultuda otomobil fiyatlarında yüzde 5-6 civarında artış beklemek doğru olur" dedi. [/FONT][FONT=proxima_nova_ltsemibold]Anaç, geçen yılın ilk yarısında daralan bir pazar bulunduğunu, bu nedenle 2013'e göre kıyaslamanın daha doğru olduğunu belirterek, 2013 yılına göre sektörün yüzde 20'nin üzerinde büyüdüğünü dile getirdi. Anaç, sektörün ilk yarıda geçen yıla göre yüzde 40'ın üzerinde bir büyüme kaydettiğini söyledi.

  Söz konusu büyüme trendinin devam etmesi durumunda pazarın 1 milyonlu rakamları görebileceğine işaret eden Anaç, "Şu anda 950 binin üzerinde bir pazar öngörüsü herkesin hemen hemen üzerinde mutabık kaldığı bir tahmin. Ancak ikinci yarı için son dönemde seçim sonrası gelişmeleri dikkate aldığımızda trendin aşağı doğru seyredeceğini öngörüyoruz. Yeni yaptığımız tahminler 875-900 bin civarında. Rakamın 1 milyona ulaşamayacağı kesin olmakla birlikte, 875 bin düzeyinde gerçekleşmesi daha büyük olasılık" diye konuştu.

  Anaç, öngörülerinin talebin 850 bin civarında gerçekleşeceği yönünde olduğunu aktararak, firmaların yıl sonunda bütçede taahhüt ettikleri hedeflerini gerçekleştirmek için yılın kalan diliminde biraz daha agresif olabileceğini ifade etti.

  ARTAN MALİYETLER FİYATLARA YANSIYACAK
  [/FONT]

  [FONT=proxima_nova_ltsemibold]Ağustos ve Eylül'ün, kurdaki artışların fiyatlara tam yansımadığı aylar olarak geçeceği öngörüsünde bulunan Anaç, "Eylülden itibaren fiyat artışları ufak ufak başlar, ekim sonrası daha da artar" yorumunu yaptı.

  Seçim sonrasına ilişkin sektör genelinde temkinli bir iyimserlik olduğunu belirten Anaç, şunları kaydetti: "Koalisyon olabileceği ihtimali aslında öngörülmüştü ve planlamalar da biraz ona göre yapılmıştı. Bu nedenle pazar öngörülerinde 900 binli rakamlar konuşuldu. Nissan özelinde biz biraz daha muhafazakar davrandık. Tüm planlamalarımızı biraz daha temkinli bir şekilde yaptık. Şu yaşadıklarımız bizim için öngörülemeyen bir durum değildi. Ancak; yıl sonu için kurdaki maksimum tavan seviye olarak avro için 3,20, dolar için 2,90 öngörmüştük. Buna ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımıyla erişebileceğini düşünmüştük, ama daha ağustos ayı itibarıyla kur bizim öngörmediğimiz yerlere geldi."

  "CİDDİ BİR DEVALÜASYON OLDU, MALİYETLER YÜZDE 10 ARTTI"

  Anaç, kur açısından şu anda ciddi bir devalüasyon olduğunu kaydederek, "Bugün itibarıyla ay başı ile ay sonu arasındaki devalüasyon oranı yüzde 9. Bu da maliyetlerin yüzde 9-10 civarında arttığı anlamına gelir. Artan maliyetler de fiyatlara yansıyacaktır" diye konuştu.

  "İDEAL AY EYLÜL"
  [/FONT]

  [FONT=proxima_nova_ltsemibold]Son gelişmelerin otomotiv sektöründeki kampanyalara nasıl yansıyacağına yönelik düşüncelerini de paylaşan Anaç, şunları söyledi: "Pazarın yılın ilk yarısında yıllık bazda yüzde 40 büyümesi öngörülemeyen bir durumdu. Üretim tarafı böyle bir talebi karşılayamadı. Söz konusu talep nedeniyle her distrübitör ve üreticide stok seviyelerinin az olduğunu görüyoruz, yani firmalar stoksuz çalışıyordu. Stoklu çalışan firma hemen hemen yok gibi. Sektör açısından böyle bir döneme stok baskısı olmadan girmek çok avantajlı. Kendi adımıza konuşmak gerekirse, biz zaten üretim planlamamızı da ikinci yarı için biraz daha temkinli yapmıştık. Bu temkinli planlama da ciddi bir stok baskısı oluşturmuyor. Tahminimce diğer firmaların çoğu da aynı durumdadır. Bu yüzden son 4 ayda stok baskısıyla karşı karşıya kalınacağını sanmıyorum. Bu nedenle çok ciddi kampanyalar da olmayacak. Araç almayı düşünenler için en ideal dönem Eylül. Son çeyreği beklemelerini çok tavsiye etmiyorum."[/FONT]
   
  domestos bunu beğendi.
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Gerçek devalüasyonun 2016 Mart gibi mecburen olacağı kulislerde söylenmekte... Yüzde 30 ile Yüzde 100 aralığında olabilir deniliyor...
   
 3. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Eyvah eyvah
   
 4. Murat

  Murat Aktif

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Son 6 ayda %35 civarı devalüasyon gördük, kışa kadar % 70 olur, sonra yandı gülüm keten helva...
   
 5. Adem Usta

  Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis

  Şehir:
  İstanbul
  zam zam zam işimiz gücümüz zam olu zam bu nedir böyle yagg açmısın tokmusun diye soran yok başka ülkede yaşar olduk yag yargısız sorgusuz ver zamı piyasaya millet ugraşsın dursun yazkıtır be ..
   
 6. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Ekonominin bu iyi günleri Ustam, yakında durum daha da çekilmez hal alır... Bunca yıldır, halka az sabır diye diye bir şey vermediler, şimdi de ekonomik kriz var diye halkın tepesine binecekler, oh ne ala memleket.

  Döviz veya altın ile borçlanmayın, uzun vadeli ekonomik planlar yapmayın...
   
 7. Adem Usta

  Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis

  Şehir:
  İstanbul
  abi korkumuzdan borca giremiyoruz işler ne olur bizi neyin bekledigi belli olmayan bir yoldayız
   
  domestos bunu beğendi.
 8. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Allah'ın izniyle bizlere bir şey olmaz ustam... Çizgimiz belli, etimiz budumuz belli insanlarız, akmasa da damlar inşallah... Allah çalışana muhakkak verir...
   
  ezmocesteri bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş