Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Featured Mazda 626 GE (1991-97) Orjinal İçeriden Bagaj Açma Montajı ve Bagaj Açma Kolu Üretimi

Konu, 'Kabin İçi - Multimedya [Modifiye]' kısmında baykalbilgin tarafından paylaşıldı.

1. baykalbilgin

baykalbilgin Katılımcı

Araç Markası:
    1997 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Sedan
    Merhabalar Mazda severler J
    Bildiğiniz üzere Sedan 1997 Mazda 626 kullanmaktayım. Balon kasa olarak tabir ettiğimiz araçlarımızda 92 – 95 model sedan kasalarda içeriden bagaj açma ve benzin kapağı açma mevcut iken 96 – 97 modellerde neden olduğunu anlamadığım bir şekilde içeriden sadece benzin depo kapağı açma sistemi bırakılmış ve bagaj açma sistemi iptal edilmiştir. O kadar Sunroof ve Hava yastığı koyduk, e bagajı da kendi açıversin gari de demiş olabilirler :D:)
    Alışveriş merkezine gittiğimizde, ailenizden arkadaşlarınızdan birisi bagajdan bir şey almak istediğinde, “hoo açsana bagajı, bagaj kapağına tıklamalar, veya düğmeden açamamalar” gibi şeylerde karşılaşıyorsunuz :D:koptum:;). Bu durum iyice can sıkıcı hale geldiğinden dolayı içeriden bagaj açma sistemini araştırmaya başladım. Yapmak istediğim sistemin orjinal olması ise en büyük isteğimdi.
    Yaptığım araştırmalarda ve @bysmall un aracında yaptığım incelemelerde kilit ve kol tertibatının oturduğu yuvanın aynı olduğunu gördüm. Sonrasında 92 – 95 sedan çıkma iç bagaj açma kolu tertibatı, halatı ve kilit karşılığı araştırarak satın aldım. Ürünler geldi ama aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bagaj açma kolu eksikti, bu nedenle sistemi uygun fiyata almıştım.

20171202_135930.jpg

@suleyman ile kafa kafaya verdik ve bu eksik olan kolun üretimin yapma kararı aldık. Öncesinde ürünün tasarımını yapmamız gerekiyordu. Hafta sonu birgün evde Kalem kağıt ve ölçü aletlerini kullanarak öncesinde yay formlarının el ile çizimlerini yaptım. Ölçüler çıkartarak Bilgisayar ortamında önce 2 boyutlu olarak sonrasında ise 3 boyut olarak tasarımını yaptım.

20171125_130700.jpg

Ürün tasarımını tamamladıktan sonra @suleyman a modelin yapılabilirliğini kontrol ettirdim. Sağolsun her zaman desteğini veriyor. Önce kendi çalıştığım işletmede yaptırmayı düşünsem de @suleyman ı Mazda yedek parçası üretmekten mahrum edemezdim ;).. Çalıştığı firmanın sahibinden izin isteyip kolun üretimini tamamladık. Ürün makina da işleniyor ama ben yerimde duramıyorum. Nasıl bir heyecandır :D:cool:
    Üretim kısmından bir kaç kare..

20171202_110324.jpg

Üretim işlemleri tamamlandıktan sonra böyle krem renkte kalmasın, kelebek misali sırıtmasın diyerekten önce ürünü tesviye edip sonrasında ise Siyah Mat boya ile boyadım. Hem aldığım kol tertibatı paslı olduğu için öncesinde zımpara ile temizledim. Perçinlenmiş kısmı kapatıp kalan kısmını da boyadım.

20171203_112049.jpg

Bu işlemler tamamlandıktan sonra ise sıra montaj aşamasına geldi. Öncesinde sürücü tarafı ön ve arka kapı çerçevelerindeki plastikleri ve orta direkte bulunan plastikleri söküyoruz.

20171202_160155.jpg

Ardından bagaj açma kolu çevresindeki plastik korumayı üstteki civatasını sökerek çıkarıyoruz. Koruma kapağını çıkardıktan sonra metal kol sistemini tutan 2 adet civatayı da çıkarınca sistemi sökmüş oluyoruz.

20171121_182010.jpg

Benzin deposu halatı sisteme bağlı olduğu için, telin uç kısmındaki bakladan kolu kurtarıp tamamen kol sistemini sökmüş oluyoruz.

20171202_140348.jpg

Yeni aldığımız bagaj halatını, depo açma halatının yanından geçirmeye başlıyoruz. Zaten bagaj halatının geçeceği kanal ve klipslerde mevcut bulunmaktadır. Kapı çerçevesi kenarından uygun kanallardan bagaja kadar halatı getiriyoruz.

20171202_151249.jpg

Bagaj içerisinde de halat klips ve geçeceği delikler mevcuttur.
    20171202_160508.jpg

Bagaj açma halatının montajını tamamladıktan sonra bagaj kilidi karşılığının değişimini yaparak bu kısımla ilgili işlemlerimizi tamamlıyoruz.

20171202_142947.jpg 20171202_160454.jpg

Bu işlemler bittikten sonra içeriden bagaj açma koluna halat ucundaki baklaları takıp kolların ve üzerindeki koruma kapağının montajını yapıyoruz. Son görsel ise aşağıdaki gibidir.

20171204_102345.jpg

Tek eksiğimiz ise, Bagaj açma kolu üzerindeki bagaj açma işaretimizdir. Onunla ilgili de serigrafi işleriyle uğraşan arkadaşlarımızdan destek isteyeceğiz.

Sistemin çalıştığı ile ilgili küçük bir video da hazırladım umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

Böylelikle araç orjinalliğini ve görselini bozacak şeylere müracaat etmeden içeriden bagaj açma tertibatının montajını yapmış olduk. Emeklerinden ve yardımlarından dolayı @bysmall, @suleyman ve patronu Ekrem Bey'e sonsuz teşekkürler :cool::D...

bysmall, major35, Oğuzhan ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

Araç Markası:
    Mitsubishi Space Star
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı-MPV
    İki günde iki harika bagaj açma butonu konusu. :) Üretimi ise tam şapka çıkartılacak işlem. Ellerine emeklerine sağlık.

baykalbilgin bunu beğendi.
  3. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kuğu Beyazı - Sedan
    Oooo büyük iş. Helal olsun. Harika olmuş. Logo da olunca orijinalinden farkı kalmayacak. :) Tebrikler.

bysmall, MX9 ve baykalbilgin bunu beğendi.
  4. bayraktar

bayraktar ve cemşid... Yetkili Kişi Moderatör

Araç Markası:
    626 GE / 1997
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz / Sedan
    Kardeş eline sağlık, gerçekten harika olmuş. Tam da "garaj" kelimesinin anlamını dolduran nitelikte bir çalışma. Parçanın üzerine baskıyı yaptın mı da orijinal gibi durur. Geçen gün görüştüğümüzde hiç bahsetmedin vallahi sürpriz oldu... ;)

Parçanın üretim kısımları ne kadar maliyetli ve ne kadar sürüyor bilmiyorum ama, bu tarz üretilebilecek hayati veya kronik olarak bozulmaya meyilli parçalara bir el at derim. Özellikle 92-95 gösterge çerçevesi bu konuda ilk düşünülecek bir parça olabilir kanaatindeyim.

Abi bu adam bana misilleme yapıyor, banlayabilir miyiz? :D

bysmall, slymncmgz, domestos ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. baykalbilgin

baykalbilgin Katılımcı

Araç Markası:
    1997 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Sedan

Teşekkürler abi, elimizdeki imkanları kullanmaya çalışıyoruz :)

Teşekkürler Can, evet eksiğimiz o kaldı. Onu da işin içinde olan arkadaşlardan rica edeceğiz :)

İlham kaynağımız sensin abi ;) montajı yapmadığım için çalışabilirliği hakkında bir doğrulama yapmamıştım. O yüzden emin olunca konuyu açtım. Senin yaptığın bagaj açma konusu apayrı bir kabiliyet :)

üretim kısmı maliyetleri uçuk rakamlar değil, hatta çıkma ürün olarak bahsettiğiniz çerçevenin ilanı vardı. 200 TL idi sanırım. yaklaşık maliyetleri bu civarlarda olur. Ama önce bir ürünü sağlam olarak söküp tasarımını yapmak gerekiyor. @aurora müsade ederse onun çerçeveyi bir sökelim :):D

bysmall, aurora, domestos ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Çok güzel bir uygulama daha, elleriniz dert görmesin :)

bysmall, aurora ve baykalbilgin bunu beğendi.
  7. mustafayk

mustafayk Aktif

Araç Markası:
    2006 Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Gri-Sedan
    ben boşuna demiyorum abi bu izmir ekibi kapışıyor diye.:D:Dbi an içim den.la bu konuyu hamdi abi açmış ti ne ara baykala döndü diye düşündüm.:kptmya::kptmya:
    @baykalbilgin kardeşim eline emeğine sağlık gerçek den çok güzel bir çalışma ortaya çıkarmışsnz.:harika::harika:

Son düzenleme: 4 Aralık 2017
    bysmall, suleyman, aurora ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  8. ALPEREN58

ALPEREN58 •°•°• Mehmet •°•°•

Araç Markası:
    1999- Mazda323F Astina
    Araç Renk ve Tip:
    Kahverengi(Şampanya)
    Hunharca alkışlıyorum. Helal olsun.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Aralık 2017
    bysmall, suleyman, aurora ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  9. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kuğu Beyazı - Sedan
    Satılık olanı alıp modellemek daha mantıklı bence. ;) Çıkarırken kırılma riski var çünkü.

bysmall, domestos ve baykalbilgin bunu beğendi.
  10. ezmocesteri

ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Emeğinize sağlık, harika iş olmuş, seri üretime geçin bence o parçayı :D

bysmall ve baykalbilgin bunu beğendi.
  11. baykalbilgin

baykalbilgin Katılımcı

Araç Markası:
    1997 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Sedan
    Orasını @suleyman bilir artık. Fiyat politikası iyidir :D

bysmall, domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  12. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Maşallah elinize sağlık. Güle güle kullanın. El atmışken birde uzaktan kumanda olayıda yapsaydınız çok güzel olurmuş.

13. fatih.akbas.9615

fatih.akbas.9615 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 - 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah Sedan
    Baykal eline sağlık güle güle kullan.

14. suleyman

suleyman Katılımcı

Araç Markası:
    1999 Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah-Hb
    eline sağlık baykal tam el emeği göz nuru bir çalışma oldu ;)
    elimizde sağlamı bulunan parçalar için ara ara çalışmalar yapacağız artık acemiliği attık üzerimizden ;)

bysmall, baykalbilgin ve mustafayk bunu beğendi.
  15. Rcm

Rcm Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 Impres AT
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-HB
    Kesinlikle seri üretime geçilmeli. Ülkece yaratıcıyız ama devam ettirmiyoruz :) Elinize sağlık.

bayraktar ve baykalbilgin bunu beğendi.
  16. baykalbilgin

baykalbilgin Katılımcı

Araç Markası:
    1997 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Sedan
    Teşekkürler, uzaktan kumanda da planlarım içerisinde, onu da yapmaya çalışacağım.

Teşekkür ederim Fatih abi

Teşekkür ederim. Aman aman şunu bulamıyoruz gibi şeylerde çalışmalar yapmaya devam etmek istiyorum. Masraflı bir yöntem biraz ama kesinlikle sonuçları memnun eden türden..

Sağolasın kardeşim, seninde emeğine sağlık gerçekten güzel bir çalışma oldu. Kafamda bazı projeler var daha, bakalım Ar-Ge aşamasındayım :)

17. Oğuzhan

Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

Güle güle kullan güzel bir çalışma :)

18. baykalbilgin

baykalbilgin Katılımcı

Araç Markası:
    1997 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo - Sedan
    Teşekkürler @Oğuzhan hocam, zaman içersinde daha güzel konularda olacak inşAllah :)

Oğuzhan bunu beğendi.
  19. bysmall

bysmall Sessiz

Araç Markası:
    1994 -- 626
    Araç Renk ve Tip:
    Petrol Mavi -- Sedan
    hayırlı olsun güzel çalişma :)

Sayfayı Paylaş