Opel Corsa Conta mı Yaktı ?

badilcan

Katılımcı
Herkese İyi haftalar ,
Ablamın 2000 model Opel Corsası var.
Şu soğuk havalarda özellikle araçla gitme , dolmuş ya da otobüsle git dememe rağmen munzur bir çoçuk gibi araçla gitmiş okuluna.
Soğuklardan 1.5 hafta sonra bana araç normalden fazla benzin harcıyor gidip ekletiyorum dedi.
Aklıma aracın Lpg ye geçmediği geldi. Aracı kontrol ettim 10-15 dakika çalıştırdım gerçektende lpg ye geçmiyordu. Ertesi gün aracı lpg için kontrole götürdüm. Lpg ustası aracın beynine sıcak su gelmediğini bu yüzden lpg nin buharlaşamadığını ve lpg ye geçemediğini söyledi. Neyse aracı tanıdığım bir ustaya götürdüm , ama gözümde bir yanda hararet göstergesinde gösterge yükseliyor fan devreye giriyor, sürekli bu şekilde 15 dakikalık yolu tamamladım. Usta devirdaimden şüphelendi ve ayrıca arac ek su kabına giden hortumu açtı " Bak su köpük köpük geliyor Conta yakmış olabilirsiniz dedi " . Önce devirdaimi kontrol edicez ona göre teşhis koyabiliriz dedi.
Biraz önce aradım Devirdaim sıkıntısız çıkmış.
Sizlerinde görüşlerini almak istedim.
Conta yakmış aracın su eksilteceği , gürültülü çalışacağı ve çekişten düşeceği gibi yorumlar internette mevcut.
Fakat ben bunların hiçbirini görmedim. Fakat egsozdan belirgin şekilde beyaz duman atıyordu araç.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Beyaz duman ve köpük ilk belirtiler, su eksiltiyorsa muhtemelen conta denilebilir ama sebebi nedir bunu araştırmak gerek...

Geçmiş olsun, kolay gelsin Onur... Gelişmeleri bekliyoruz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Es geçilmemesi gereken bir diğer konu, lpg beyni...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Conta gitmiş hiç şüphesiz. Aracı sürmeyin yağını kontrol edin su yağa karışmış olabilir. İnşallah kapak çatlamamıştır. Yağ koyulan motor kapağını acın arkasında beyaz köpük yoksa su sadece motorun içine gitmiştir yağa gitmemiştir.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Conta yandığından dolayı motor suyu kısa devreye uğruyor suyu kalorifer ve lpg beynine pompalayamıyor. Şüphesiz conta

badilcan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Conta yandığından dolayı motor suyu kısa devreye uğruyor suyu kalorifer ve lpg beynine pompalayamıyor. Şüphesiz conta
Benim anlamadığım bu durumda araçta bir düzensizlik ortaya çıkmazmıydı ?
Sinsi bir hastalık gibi ilerleyen zamandamı ortaya çıkıyor?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Benim anlamadığım bu durumda araçta bir düzensizlik ortaya çıkmazmıydı ?
Sinsi bir hastalık gibi ilerleyen zamandamı ortaya çıkıyor?
Su motoru yeterli soğutamaz ne kadar fazla ısınırsa motor okadar çabuk zarar görür. Yağa karışırsa motorda aşınma olur erken teşhis edilmezse motor gider. Bunların dışında hem yüksek ısıdan hemde dengesiz yükten dolayı silindir kapak çatlar. Eğer subaplar ve buji aralarından çatlarsa kaynak olmaz silindir kapak değişmesi gerekir. Yani abi şu saatten sonra motoru çalıştırmak risk heran herşey olabilir.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
alt ve üst radyatör hortumu sıcak ise termostatta sıkıntı yok demek beyin ısınmıyor çünkü araba suya konporosör bırakıyor bu yüzden de hararet kalkıp hava yapıyor kısaca conta yanık görünüyor

termostadı kontrol edin sıkıntı yok ise silindir kapak sökülecek geçmiş olsun bazen ufak bir tariş oluyor contada illa yaga su karışcak diye bir kayde yok yagda sıkıntı yok diye conta yakmamış düşüncesine kapılmayın şimdilik geçmiş olsun sonuç netleşince bizimle paylaşırsanız bizde sizin kadar seviniriz kolay gelsin ...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki sevgili ustalarım, bunun sebebi ne ola ki?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bu durumu tetikleyen arıza yok ise ama yine de conta birşekilde yandıysa antifriz kullanmamadır yavaş yavaş su kanalına temas ettiği yerlerden çürüyor sonra kaçırmaya başlıyor. Onun dışında çeşitli arızalardan kaynaklanır bu arızalar motorun ısınmasına sebep olan arızalardır. Devirdaim zayıflığı, basınçlı kapak, su eksilmesi vs vs.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi bir usta bana;

Yeni nesil motorlara su ilave yapılması gerekiyorsa mutlaka antifiriz ilavesi yapılmalı, su ilavesi yapıldığında conta yakabiliyorlar demişti de anlam verememiştim...

Teşekkürler Murat...

ahmoztrk

Katılımcı

İyi bir usta bana;

Yeni nesil motorlara su ilave yapılması gerekiyorsa mutlaka antifiriz ilavesi yapılmalı, su ilavesi yapıldığında conta yakabiliyorlar demişti de anlam verememiştim...

Teşekkürler Murat...

Antifriz kandır. Su kanser eder. Uzak durmalı. Ben arabama su koymam hiç. Bagajımda sürekli bir iki bidon antifriz bulunur.

badilcan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar Usta ile telefonda görüştüm ,
Problemin lpg kaynaklı olduğunu söyledi . Ters bir bağlantı yapıldığını ifade etti.
Bir yandan içimden sorguluyorum , madem yanlış bir bağlantı uygulanmış bunca zaman nasıl olduda problemsiz kullanıldı. Bu problem soğuk havalarda ortaya çıktı.
Contayıda yakmışız.Bakalım ne kadar masraf çıkacak.
Aracı çok içime sinerek tanıdık bir Diş hekiminden almıştım. Oda ilk sahibi bayan öğretmenden almış.Yaklaşık 1.5 yıldır bizde araç.
Şimdi bu araç yılda 5000 km yi görmüyor. 1.4 motor için benzinde aşırı yakmaz.
Lpg yi söktürsem mi diye düşünüyorum. araç 2000 model daha 90000 km lerde .
Lpg yi söktürürsem ilerde satışta elim zayıflar mı?
Söktürmesem sürekli tetikte olmak lazım , aynı problem tekrarlar mı diye.
E zaten aracı ablam kullanıyor ,ne kadar dikkatli olur bilemiyorum. Bayanlar genelde sadece kontağı çevirip gitmek istedikleri yere gidiyorlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hakikaten karışık bir durum... Geçmiş olsun. Kullanıcı bayan olunca, bütün parametreler değişiyor maalesef... Sökmek daha mantıklı gibi.

ahmoztrk

Katılımcı
Arkadaşlar Usta ile telefonda görüştüm ,
Problemin lpg kaynaklı olduğunu söyledi . Ters bir bağlantı yapıldığını ifade etti.
Bir yandan içimden sorguluyorum , madem yanlış bir bağlantı uygulanmış bunca zaman nasıl olduda problemsiz kullanıldı. Bu problem soğuk havalarda ortaya çıktı.
Contayıda yakmışız.Bakalım ne kadar masraf çıkacak.
Aracı çok içime sinerek tanıdık bir Diş hekiminden almıştım. Oda ilk sahibi bayan öğretmenden almış.Yaklaşık 1.5 yıldır bizde araç.
Şimdi bu araç yılda 5000 km yi görmüyor. 1.4 motor için benzinde aşırı yakmaz.
Lpg yi söktürsem mi diye düşünüyorum. araç 2000 model daha 90000 km lerde .
Lpg yi söktürürsem ilerde satışta elim zayıflar mı?
Söktürmesem sürekli tetikte olmak lazım , aynı problem tekrarlar mı diye.
E zaten aracı ablam kullanıyor ,ne kadar dikkatli olur bilemiyorum. Bayanlar genelde sadece kontağı çevirip gitmek istedikleri yere gidiyorlar.

Bu tarz montaj hataları insanları lpgden illallah ettiriyor, ama lpg yi söktürmeyin derim ben. Motor yapıldıktan sonra iyi bir lpg ustası olayı düzeltirse sorunsuz kullanırsınız diye düşünüyorum. Bazen bazı hatalar bir anda kendini belli etmez, bir müddet sonra patlak verebilir. Nasıl bir bağlantı hatası acaba?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sökülürse arıza çıkma ihtimali düşer. Burada seçim yapmak gerekiyor ekonomiklik mi? sorun çıkarma ihtimalini düşürüp kafam rahat olsun mu?

Üst Alt