Mazda 323 BJ (1999-03) Ön Fren Balatası Değişimi

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Merhaba Dostlar,

@Oğuzhan kardeşimin Gonzales'i almaya gittiğimizde balataların değişimini tavsiye etmesi üzerine, servis kampanyası ile ön ve arka fren balatalarını tedarik etmiştik.

Bunun yanı sıra ufak tefek periyodik bakımları yapmak için taşıma sehpası, mengene, t50 lokma ucu, yağ filtre anahtarı vs. temin etmiştik. Hafta sonu hava da güzel olunca ön balataları değiştirmek istedik. Balatalarımız bunlar:
Ön balata 280 lira (indirimsiz fiyatı)
Arka balata 180 lira (indirimsiz fiyatı)
_20171218_170346.jpg

Gerekli malzemeler:
*Cırcır lokma takımı
*T50 lokma ucu
*Düz tornavida
*Mengene (işkence olarak da biliniyor)
*Balata spreyi
*Eldiven
*Kriko
*Araç sehpası (Sadece kriko da olabilir)

T50 lokma ucu
izeltas-lokma-star-torx-uc-12-t-50__0788530447402322.jpg

Mengene 100mm
IMG_20171208_161204.jpg

Arka balataların değişimi biraz daha profesyonellik istediği için ve çalışma alanı daha dar olduğu için sadece ön balataları kendimiz değiştik. Arka balatalar için ustaya gittik.

Önce güvenlik onlemlerini alıp, kriko yardımıyla aracı kaldırıyor ve sehpaları uygun biçimde yerleştiriyoruz. Lastikleri söküp T50 anahtarımızla aşağıdaki gibi civatayı yerinden çıkarıyoruz.

IMG_20171216_165957.jpg

Devamında civatayı kurtarıp kaliperi yukarı doğru dönderiyoruz.
IMG_20171216_170133.jpg

Resimdeki telleri yerinden çıkarıp, eski balataları tornavida ile hafifçe oynatıp yerinden çıkarıyoruz. Yeni balataları takıyoruz. Yanlış takma ihtimali yok gibi zaten.
Eski ve yeni balata:
IMG_20171216_170711.jpg

Fren hidrolik depo kapağını açıp mengene ile pistonu içeri doğru iteliyoruz.

IMG_20171216_171107.jpg

Daha sonra fren hidrolik depo kapağını kapatıyoruz. Telleri yerine takıp kaliperi balata bölümüne tekrar oturtuyoruz.
Bu aşamalarda temizlik için balata spreyi kullanıyoruz. Ben civatayı açarken ne kadar sıkıldığına dikkat edip, sıkarken aynı oranda sabitlemeye çalıştım. İşlem bu kadar. Araç kontağını açıp fren pedalını birkaç kez pompalıyoruz. Fren hidrolik seviyesini kontrol ediyoruz. Bizim atladığımız güvenlik önlemi varsa uygulama esnasında bu konuda daha özenli olmanızı tavsiye ederiz.

Aslında çok teknik olmayan basit bir çalışma. Lakin bizim gibi yeni başlayanlar için belki faydalı olabilir diye düşündük.

Herkese kazasız belasız sürüşler diliyoruz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu kampanya dönemi değişim yapıp konu açacaktım nasip sanaymış abi. Gonzalesin kaliper takımları yaşına göre oldukça sağlam durumda. Eline sağlık çok güzel bir konu. Ağız tadıyla gazlamalar ;)

Son düzenleme:

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Merhaba Dostlar,

@Oğuzhan kardeşimin Gonzales'i almaya gittiğimizde balataların değişimini tavsiye etmesi üzerine, servis kampanyası ile ön ve arka fren balatalarını tedarik etmiştik.

Bunun yanı sıra ufak tefek periyodik bakımları yapmak için taşıma sehpası, mengene, t50 lokma ucu, yağ filtre anahtarı vs. temin etmiştik. Hafta sonu hava da güzel olunca ön balataları değiştirmek istedik. Balatalarımız bunlar:
Ekli dosyayı görüntüle 25987
Gerekli malzemeler:
*Cırcır lokma takımı
*T50 lokma ucu
*Düz tornavida
*Balata spreyi
*Eldiven
*Kriko

T50 lokma ucu
Ekli dosyayı görüntüle 25986
Mengene 100mm
Ekli dosyayı görüntüle 25988

Arka balataların değişimi biraz daha profesyonellik istediği için ve çalışma alanı daha dar olduğu için sadece ön balataları kendimiz değiştik. Arka balatalar için ustaya gittik.

Önce güvenlik onlemlerini alıp, kriko yardımıyla aracı kaldırıyor ve sehpaları uygun biçimde yerleştiriyoruz. Lastikleri söküp T50 anahtarımızla aşağıdaki gibi civatayı yerinden çıkarıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 25989

Ekli dosyayı görüntüle 25991
Resimdeki telleri yerinden çıkarıp, eski balataları tornavida ile hafifçe oynatıp yerinden çıkarıyoruz. Yeni balataları takıyoruz. Yanlış takma ihtimali yok gibi zaten.
Eski ve yeni balata:
Ekli dosyayı görüntüle 25992

Ekli dosyayı görüntüle 25994
Daha sonra fren hidrolik depo kapağını kapatıyoruz. Telleri yerine takıp kaliperi balata bölümüne tekrar oturtuyoruz.
Bu aşamalarda temizlik için balata spreyi kullanıyoruz. Ben civatayı açarken ne kadar sıkıldığına dikkat edip, sıkarken aynı oranda sabitlemeye çalıştım. İşlem bu kadar. Araç kontağını açıp fren pedalını birkaç kez pompalıyoruz. Fren hidrolik seviyesini kontrol ediyoruz. Bizim atladığımız güvenlik önlemi varsa uygulama esnasında bu konuda daha özenli olmanızı tavsiye ederiz.

Aslında çok teknik olmayan basit bir çalışma. Lakin bizim gibi yeni başlayanlar için belki faydalı olabilir diye düşündük.

İndirimli fiyatı;
Ön takım : 229,61₺
Arka takım : 125,93₺
Sipariş geçtim. @ALPEREN58 eline sağlık, başarılı.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim hepinize. Sağolsun Oğuzhan'ın cesaretlendirmesi olmasa bu işlere giremezdim. 7bin km'de yağ değişimi yılda 2 kez usta işçilik ücreti demek. Oraya vereceğim parayla kendime araç-gereç almış olacağım inşallah. İnsanlık için küçük, benim için büyük bir adım:p
Dediğim gibi çok üst düzey çalışmalar olmayacak ama benim için çok zevkli bir durum.
Okuldaki arkadaşlar duyunca oooo yakında motor indirirsin, bizimkini de yap o zaman felan diyenler, inanamayanlar. Sanki Skyactiv motoru ben tasarlanmışım gibi...:confused::koptum:Bunlar bizim forumdaki çalışmaları görseler şok geçirirler dedim içimden.:huhuu:

@Oğuzhan bakalım bizim nasibimizde Gonzales nereye kadar bizimle kalacak. Sen böyle şeyler diyince aklıma hep 626'm geliyor.:aglyrmngaa:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkür ederim hepinize. Sağolsun Oğuzhan'ın cesaretlendirmesi olmasa bu işlere giremezdim. 7bin km'de yağ değişimi yılda 2 kez usta işçilik ücreti demek. Oraya vereceğim parayla kendime araç-gereç almış olacağım inşallah. İnsanlık için küçük, benim için büyük bir adım:p
Dediğim gibi çok üst düzey çalışmalar olmayacak ama benim için çok zevkli bir durum.
Okuldaki arkadaşlar duyunca oooo yakında motor indirirsin, bizimkini de yap o zaman felan diyenler, inanamayanlar. Sanki Skyactiv motoru ben tasarlanmışım gibi...:confused::koptum:Bunlar bizim forumdaki çalışmaları görseler şok geçirirler dedim içimden.:huhuu:

@Oğuzhan bakalım bizim nasibimizde Gonzales nereye kadar bizimle kalacak. Sen böyle şeyler diyince aklıma hep 626'm geliyor.:aglyrmngaa:
Allah sattırmasın abi ben evladıma vermeyi düşünüyordum ama hayatın bize ne getireceği ne götüreceği belli olmuyor. Teknik anlamda çok fazla planlarım vardı bir sonraki aşama turboydu ama olmadı. Çok başka araba sürüş zevki, motor sesi, dıştan zaten inanılmaz güzel oldu. Hayırlısı buymuş.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
arkadaşım yapmayn şunu ya..böyle şeyleri gördükçe bi yandan seviniyor bir yandan üzülüyorum.seviniyorum cunki arkadaşlarımzn elinden böyle işler gelip kendi işini kendi görüyor ve ustaya para vermiyorlar.üzülüyorum cunki benim elim den nedense böyle hiç iş gelmiyor.
alperen hocam eline sağlık valla tebrikler.güle güle güzel günlerde kullan.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
eline sağlık @ALPEREN58 hocam gonzalesin yeni sahibide gerektiği gibi bakıyor maşallah diyorum guzuyu rahat rahat dizginlersiniz artık ;)
arac sehpası dediğiniz ürünü göremedim kriko ilemi hallettiniz işlemleri ?

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
arkadaşım yapmayn şunu ya..böyle şeyleri gördükçe bi yandan seviniyor bir yandan üzülüyorum.seviniyorum cunki arkadaşlarımzn elinden böyle işler gelip kendi işini kendi görüyor ve ustaya para vermiyorlar.üzülüyorum cunki benim elim den nedense böyle hiç iş gelmiyor.
alperen hocam eline sağlık valla tebrikler.güle güle güzel günlerde kullan.
Ön balata çok zor değil hocam. Bakalım devamını getirebilecek miyim? Küçük operasyon ama zevkli işti.
eline sağlık @ALPEREN58 hocam gonzalesin yeni sahibide gerektiği gibi bakıyor maşallah diyorum guzuyu rahat rahat dizginlersiniz artık ;)
arac sehpası dediğiniz ürünü göremedim kriko ilemi hallettiniz işlemleri ?
Arabada herşey yapıldığı için ben anca yağ değişimi, balata değişimi yaparım.

Tek tarafa sehpa koydum ama fotoyu kriko olan taraftan çekmişim. O yüzden gözükmüyor. Aldığım ürün şu:
IMG_20171208_160327.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ön balata çok zor değil hocam. Bakalım devamını getirebilecek miyim? Küçük operasyon ama zevkli işti.

Arabada herşey yapıldığı için ben anca yağ değişimi, balata değişimi yaparım.

Tek tarafa sehpa koydum ama fotoyu kriko olan taraftan çekmişim. O yüzden gözükmüyor. Aldığım ürün şu:
Ekli dosyayı görüntüle 26016

Çok iyi iş yapmışsın.

Krikoyu bi tarafa dayadın
Araabayı kaldırdın bunu nasıl koyuyorsun oraaya orda kriko yokmu?

Bizim araçın 4 köşesinde kaldırma yeri var işaretle belli oda 4-5cm belki var yok?

Yaada kriko aracın neresine takılıp kaldırılır
Sehpalar köşeleremi konulur yada tam tersi mi ?

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Merhaba Dostlar,

Ekli dosyayı görüntüle 25987
Gerekli malzemeler:
*Cırcır lokma takımı
*T50 lokma ucu
*Düz tornavida
*Balata spreyi
*Eldiven
*Kriko

T50 lokma ucu
Ekli dosyayı görüntüle 25986
Mengene 100mm
Ekli dosyayı görüntüle 25988

Ekli dosyayı görüntüle 25989

Ekli dosyayı görüntüle 25991
Eski ve yeni balata:
Ekli dosyayı görüntüle 25992

Ekli dosyayı görüntüle 25994

Tebrikler, orijinal balatanın içinden aksesuar seti (balata sacları) çıkıyor mu?

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Çok iyi iş yapmışsın.

Krikoyu bi tarafa dayadın
Araabayı kaldırdın bunu nasıl koyuyorsun oraaya orda kriko yokmu?

Bizim araçın 4 köşesinde kaldırma yeri var işaretle belli oda 4-5cm belki var yok?

Yaada kriko aracın neresine takılıp kaldırılır
Sehpalar köşeleremi konulur yada tam tersi mi ?
Önce kriko ile kaldırıyoruz. Zaten altta sehpa oturtmak için kenarlardan bir miktar daha ortaya doğru bir bölüm var. Oraya sehpayı oturtuyoruz. Daha sonra krikoyu indirip aracın altından alıyoruz. Sehpanın oturduğu bölüm daha irice bir bölüm. Keşke fotosunu çekseydim. Youtube'da "how to jack stand" artı araç markasını yazınca çıkıyor.
Arka tarafı kaldırmadığım için dikkat etmedim.
Tebrikler, orijinal balatanın içinden aksesuar seti (balata sacları) çıkıyor mu?
Teşekkür ederim. Kutudan sadece balata ve tel tırnaklar çıkıyor. Mesela şu resimdekiler çıkmıyor. Eskisini kullandım ben.
images (27).jpeg

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Önce kriko ile kaldırıyoruz. Zaten altta sehpa oturtmak için kenarlardan bir miktar daha ortaya doğru bir bölüm var. Oraya sehpayı oturtuyoruz. Daha sonra krikoyu indirip aracın altından alıyoruz. Sehpanın oturduğu bölüm daha irice bir bölüm. Keşke fotosunu çekseydim. Youtube'da "how to jack stand" artı araç markasını yazınca çıkıyor.
Arka tarafı kaldırmadığım için dikkat etmedim.

Teşekkür ederim. Kutudan sadece balata ve tel tırnaklar çıkıyor. Mesela şu resimdekiler çıkmıyor. Eskisini kullandım ben.
Ekli dosyayı görüntüle 26063
Teşekkürler

Üst Alt