Oltu Taşı Tesbihler ve Diğer Oltu Taşı Ürünler

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#1
Bir abim rica etti bende sizlerle paylaşıyorum :)
Oltu taşından elde edilen ürünleri tanımlamak gerekirse, ülkemizde hatta sınırlarımız dışarısında bile erkeklerin makyajı, en değerli aksesuarlarıdır demek hiçte yanlış olmayacaktır. Ülkemizin Erzurum ili, Oltu ilçesi ile özdeşleşen bu yarı değerli taş, ülke sınırlarını da çoktan aşıp uluslar arası gururumuz olmuş durumda..
Genel olarak koyu kahve, siyah ve sarı renklerde çıkarılan oltu taşları, nadiren de olsa biraz yeşilimsi ve gri renklerle de olabilmektedir. Her ne kadar bayan takılarının yapımında da oldukça yoğun bir şekilde kullanılsa da, dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız oltu taşı tesbihleri sayesinde adeta erkeklerle özdeşleşmiş, ve fazlasıyla bir manevi değere sahip taşlardır.
Zevkle kullandığınız oltu taşı ürünlerinin, bize ulaşma aşamasını ve taşın aslında zannedilenden daha değerli olduğunun bilincinde olanlar, oltu taşı ürünlerinin fiyatlarını oldukça uygun bulmaktadırlar. Zira oltu taşı ürünleri, uygun koşullarda ve ehil kimseler tarafından yapıldığında adeta bir meşakkat yumağı olmaktadır. Çok zarif bir işçiliğin ürünü olan oltu taşı ürünler, teknolojinin son derece geliştiği günümüzde bile, özgünlüğünü kaybetmemesi için hala küçük el aletleri kullanılarak evlerde ve atölyelerde babadan oğula geçerek yapılmaktadır. Bu ürünleri değerli bir taş olmasından ziyade, bu özgünlüğe değer veren üreticilerin ellerinden geçmesi daha değerli olmalarına sebep olmaktadır.
Oltu taşından elde edilen bir çok ürün çeşidi vardır. Bunlardan bazıları; Anahtarlık, pipo, oltu taşı tesbihler, kalemler, sipiler ve daha fazlasıdır. Oltu taşının değerli bir taş olduğu yasalar ile de tescillenmiştir.

Oltu taşının birbirinden değişik bazı özellikleri ise;
- Topraktan çıkarıldığı zaman yumuşaktır. Ancak hava ile temas ettiği zaman sertleşir.
- İşlenmeye alındığı zaman sertleşmektedir.
- Yanarken is çıkararak yanmakta ve geriye sigara külüne benzer kalıntılar bırakmaktadır.
- En büyük özelliği ise, bu taştan elde edilen ürünleri kullandıkça ürünün parlamasıdır.

Her ne kadar birbirinden farklı ürünler elde edilse de, oltu taşı tesbihler adeta bu taşı simgeleştiren tek üründür. Erzurum’un her yerinde oltu taşı tesbihler satan mütevazi yerler bulabileceğiniz gibi, farklı şehirlerde de bulmak mümkündür. Ancak oltu taşı tesbihlerin ana vatanı Erzurum’dur.

Taşın değerli olması, taklit ürünlerin yapılmasını da beraberinde getirmektedir. Özellikle Gürcistan bölgesinden getirilen, oltu taşına benzeyen ancak kesinlikle onlarca kat daha düşük kaliteye sahip taşlarda, oltu taşı adı altında satılabilmektedir.
İnternet üzerinden de satışı yapılan oltu taşı ürünler son zamanlarda oldukça artmakta olup, satış yapan her siteye güvenilmemesi gerekmektedir. Aksi halde orijinal oltu taşına sahip olmak yerine, bir takım taklit ürünleri almış olabilirsiniz. Gerçek anlamda oltu taşı tesbihler satan web sitelerinden birisi ise, www.oltutesbihcim.com adlı internet sitesidir. Oldukça özgün tesbihlerin yanı sıra, yine oltu taşından elde edilen anahtarlıklar, birbirinden güzel pipolar, kalemler ve ağızlıklar bulmak mümkün. Site sattığı ürünlerin arkasında kesinlikle durmakta. Hatta kapıda ödeme imkanı ile, ürünlerine olan güveni kanıtlıyor. Fiyatlarına genel olarak bakacak olursakta, gerçekten sattıkları orijinal ürünlere nazaran oldukça makul fiyatları var. Sizde kendinize yada sevdiklerinize oltu taşından elde edilen bu ürünlerden birisini hediye olarak alarak, ilgili kişinin sizi daima hatırlamasını sağlayabilirsiniz.

www.oltutesbihcim.com
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#2
Oltu denince tesbih aklıma gelir, hiç bir zaman ilgimi çekmemiştir ama, bilgiler için sağol
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#3
Tesbih meraklıları için konunun tozunu alalım... :)
 

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Konum
Bursa
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
#6
Ben varım. Hatta elimde rahmetli kayınpederimin koleksiyonundan bana hediye edilen en az 30-35 yıllık iki tane orjinal oltu tesbih mevcut. Evden dışarı çıkarmaya korkuyorum.

Lenovo P1a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
Üst Alt