Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Oktay Sinanoğlu Yoğun Bakımda!

Konu, 'Son Dakika' kısmında selmazda tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Oktay Sinanoğlu yoğun bakımda! Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu kimdir?

  Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun eşi Dilek Sinanoğlu, Facebook hesabından eşinin yoğun bakımda olduğunu duyurdu...

  [​IMG]

  Oktay Sinanoğlu’nun eşi Dilek Sinanoğlu, Facebook hesabından paylaştığı mesajında, “Son gün taburcu edilmeden bir gün önce beslenme tüpünün içindeki gıdaların akciğerlerine dolması üzerine komaya girdi” yazdı.

  Dünyada moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri olan ve “Türk Einstein”ı olarak anılan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, komaya girdi. Sinanoğlu’nun solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürdüğü açıklandı.

  Facebook hesabından eşi Dilek Sinanoğlu tarafından paylaşılan mesajda, “Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu bakım evinde son gün taburcu edilmeden bir gün önce beslenme tüpünün içindeki gıdaların akciğerlerine dolması ve zannerdersek geç fark edilmesi üzerine komaya girdi. Solunum cihazına bağlı yaşatılıyor” denildi.


  İşte Eşi Dilek Sinanoğlu’nun yazdığı mesaj:

  “Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu komada sevenlerine duyurulur
  “Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu bakım evinde son gün taburcu edilmeden bir gün önce beslenme tüpünün içindeki gıdaların akciğerlerine dolması ve zannerdersek geç fark edilmesi üzerine komaya girdi. Solunum cihazına bağlı yaşatılıyor. elini ayağını oynatabiliyor, söylediklerimizi de anladığını söylüyorlar. Epey beyin oksijensiz kaldığı için hasar olmuş. Ertesi gün eve gelecekti. 12 saat öncesinde böyle bir bahtsızlık çok üzdü. Doktorlar 4-5 gün daha kalabilir bu cihazla diyorlar. Sonra boğazını yara yaparmış. Bir ihtimal zayıf da olsa uyanabilir. O sebeple konuşup uyarmamız gerekiyor. Önümüzdeki 4-5 gün çok önemli. Sevenlerine duyurulur. Çok bol duaya ihtiyacımız var.

  Son anına dek Türkiye ‘de işler kötüye gitmeden yüzlerce konferans, TV radyo programı yaptı. En son Türkiye Nereden Nereye diye söyleşi kitabını yayına hazırlıyordu. Her gün sabah veya öğlen gidiyordum o gün çocukları aldıktan sonra gideriz diye düşünmüştüm. O sırada olan olmuş.Biz çok alışmıştık onun tatlı sohbetlerine, zekice şakalarına, insanları güldürüp düşündüren ciddi işleri basitçe izah edişlerine. 2 saat ayakta durup konferans verirdi. Bıkmadan tekrar tekrar her yönden Türkçe dilinin güzelliklerini, Türk kültürünün tarihinin zenginliklerini, dünyayı, bilimi her seyi anlatırdı. Gençlere ilham, hedef ve yol gösterdi hep. Babasının ona vasiyet etmiş olduğu görevi Allah yapmak nasip etti. Şükürler olsun. Allah milletimizi içine düştüğü tuzaklardan felaketlerden bu vesile ile korusun selam ismi ile selamet diliyoruz. Bilim + Gönül onun düsturuydu. Bilimin ışığında gönül (toplumun dili kültürü tarihi gelenekleri her şeyi ) ile özetliyordu. Dil gönlü yüzdüren gemidir diye Türkçenin önemini Mevlana’nın hikâyesine uyarlayarak özgün şekilde anlatıyordu. Bye Bye Türkçe ve hayatını anlatan Türk Aynştaynı kitaplarını çocuklara okutup bilgilerin gençlere aktarılmasında ilham vermesine yardımcı olan öğretmenlerimize sonsuz teşekkürler. Çok huzurlu pamuklar gibi sıcak ve yumuşacık öylece yatıyor. Dua hatim topluyoruz. Süre çok kısa bana dsinanoglu@yahoo.com ile ulaşabilirsiniz. gelişmelerden haberdar edeceğim gün gün insallah.”


  OKTAY SİNANOĞLU KİMDİR?

  Babasının (Nüzhet Haşim Sinanoğlu) Türkiye Başkonsolosluğunda görev yapmakta olduğu Bari’de doğdu. 1939 yılında İtalya’da II. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından ailesiyle Türkiye’ye döndü.

  Oktay Sinanoğlu, sonradan TED Koleji olan Ankara Yenişehir Lisesi’ne 1953 yılında burslu öğrenci olarak girdi ve okulu birincilikle bitirdi. Okulun bursuyla Kimya Mühendisliği okumak üzere ABD’ye gitti. 1956′da ABD Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği’ni birincilikle bitirdi.

  957′de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nü sekiz ayda bitirerek yüksek kimya mühendisi oldu. “Alfred Sloan” ödülünü aldı. 1959′da Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de kuramsal kimya doktorasını tamamladı. 1960′ta Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi (asistan profesör) oldu.

  1960-1961 yıllarında atom ve moleküllerin çok-elektronlu kuramı ile “Doçent” oldu. 1963′te 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında “tam profesör” unvanını aldı. 20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nde bu sanı kazanan en genç öğretim üyesidir.

  1962 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör ünvanını verdi. Yale Üniversitesi’nde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı. 1973′de Almanya’nın en yüksek “Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü”nü ilk kazanan kişi oldu. 1975′de Japonya’nın “Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü”nü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü ünvanı verildi. 1976′da Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerikan Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Meksika hükümeti tarafından yüksek Bilim Ödülü “Elena Moshinsky” ile ödüllendirildi.

  Dünyada yeni kurulmaya başlayan moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri oldu. DNA sarmalının çözelti içinde o biçimde nasıl durduğuna açıklama getirdi. Dünyanın pek çok yerinde buluşları ve kuramları ile ilgili konferanslar verdi.

  1980′li yıllarda çalışmalarını kimya biliminin basit bir şekilde öğretilmesine yönelik bir kuramsal çerçeve üzerinde yoğunlaştırdı. Ancak 1988′de yayımlanan çalışmaları akademik dünyada ilgi görmedi. 1993′te Yale Üniversitesi’ndeki profesörlük görevlerinden erken sayılabilecek bir yaşta emekliye ayrıldı. Aynı yıl Türkiye’ye dönerek Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde profesörlüğe atandı. 2002 yılında bu görevden de emekliye ayrıldı.

  Türkiye’de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok Türk ulusal kimliği ve Türk diliyle ilgili milliyetçi görüşlerini yaymaya adadı. Eğitim dilinin resmi dil olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savunmaktadır. Matematiksel yapısından dolayı Türkçe’nin en iyi bilim dili olduğunu söylemektedir.

  Yaşamı boyunca Kuantum Mekaniği’ne birçok katkıda bulunmuş bir bilim adamıdır. P.A.M. Dirac’in de üzerinde uğraştığı ancak çözümleyemediği bir problemi, “Kuantum mekaniği”nde, Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri çözdü[4]. Böylece Kimya bilimini bu topolojik inceleme ile sağlam bir temele oturttu.
  Ünlü sanatçı Esin Afşar’ın ağabeyidir.


  Oktay Sinanoğlu’nun tüm akademik çalışmaları içinde en önemli 5 kuramı şöyledir:
  - Many Electron Theory of Atoms and Molecules (1961) – Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı
  - Solvophobic Theory (1964) – Çözgeniter kuramı
  - Network Theory (1974) – Kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı
  - Microthermodynamics (1981) – Mikrotermodinamik
  - Valency Interaction Formula Theory (1983) – Değerlik kabuğu etkileşim kuramı.
   
 2. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Geçmiş olsun
   
 3. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Allah acil şifa versin duyunca şok oldum, sağlıklı biriydi çok. Daha çok yıllar yaşar diye düşünüyordum. İnşallah kurtulur. Çok dua edelim..
   
 4. hakan_emre

  hakan_emre Aktif

  Şehir:
  Bolu-Ş.Urfa
  Araç Markası:
  Renault - Twingo
  Araç Renk ve Tip:
  Su Yeşili-HB Coupe
  Allah şifa versin
   
 5. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Allah yardımcısı olsun, Allah tez elden şifa versin inşallah...
   
 6. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Allah acil şifalar versin..
   
 7. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Allah acil şifalar versin..
   
 8. ali_semet

  ali_semet Katılımcı

  Şehir:
  Bursa
  Allah şifalar versin bu insanlara ihtiyacımız var ülke olarak.
   
 9. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun Sağlığı Hakkında Gelişmeler

  Florida Medical Center 461 yoğun bakımda gece saat 10 a kadar ziyaret edilebiliyor. Fort Lauderdale West Oakland Park'ta Turnpike çıkışında bir hastane
  Solunum cihazına 1 Nisandan beri bağlı 20 gün kadar bağlı olabiliyormuş boğazında yaraya sebep oluyormuş. Dün ve bugün gözünü biraz açtı. Sürekli sesli dualar dinletiyoruz, konuşuyoruz. Bugünde sırtına yastık koyarken gene gözünü araladı. Bizleri anladığı duyduğunu düşünüyorum. Fakat hiçbir hareket yok. Çok az refleks diyorlar. Bu sebeple solunum cihazı çıktığında kendi başına nefes alması az bir ihtimal. Oksijen maskesi takılacak ve gözlenecek. Dışişleri Bakanı sağolsunlar telefon ettiler. Duruma göre bize yardım edeceklerini söylediler. Milyonlarca seveninin duaları insallah onu rahat ettiriyordur.

  Haftaya 17 Nisan Cuma günü belki akşam saatinde olabilir solunum cihazının fişi çekilmesi düşünülüyor. Bu cümleyi yazıyor olduğuma inanamıyorum. Cuma gününün faziletinden faydalanmasını umuyorum. Durum böyle. Ölüm güzel olmasaydı hiç ölür müydü peygamber Sadi Şirazi demiş. Bilim, vatan, millet, Türkçe ve insanlık için yaptığı amellerine bakarak Allah'tan onu güzel ağırlamasını misafir etmesini diliyoruz inşallah.Bu cumadan öbür cumaya 1 haftamız var birlikte. Bizim acımıza ortak olan herkesten Allah razı olsun. O da razıydı kaderine hiç şikayet etmedi, konuştuğu zamanlarda zikir çekiyor dua ediyordu.
  gelişmelerden haberdar edeceğim

  hatime yapanlara katanlara ayrıca cok teşekkür ederim, Allah razı olsun.
  selametle dilek sinanoglu dsinanoglu@yahoo.com
   
 10. ersinnsahin

  ersinnsahin Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Allah şifa, yakınlarına da güç versin. Çok değerli bir insan.
   
 11. Özgür

  Özgür Geleceğe Cüret Et.

  Şehir:
  Mersin.
  Araç Markası:
  2011 - M3
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli Beyaz-AT
  Allah (c.c.) yardımcıları olsun.
   
 12. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Türkiyenin en önemli insanlarından biri 15 gündür yoğun bakımda ve hala daha televizyonlar bir haber yapmadı!!
   
 13. magic

  magic Sessiz

  Şehir:
  istanbul
  televizyona haber(!) çok, magazin haberlerinden sıra gelmez maalesef...
  Allah yardımcısı olsun, inşallah sağlığına kavuşur...
   
 14. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Maalesef popüler kültür her şeyi kendi ekseninde yönetiyor, ne öne çıkacaksa o sunuluyor, cilalanıyor parlatılıyor ve halk da bunu guzu guzu izliyor, peşinden gidiyor...

  Araştırma yok, kendini geliştirme yok, kendisine ne veriliyorsa ondan ibaret dağarcığı ile toplum bir başka yöne gidiyor...

  Bizim toplumumuz böyle değerli insanları zaten hak etmiyor, Allah (C.C.) diyor ki; "nasıl hak ediyorsanız, öyle yönetilirsiniz" hak ettiğimiz yönetim bu olmalı ki, yapılan araştırmalarda yüzde elli oy potansiyeli var...

  Allah, herkese hayırlı ömür, hayırlı ölüm versin, diye dua etmekten başka yapacak bir şey yok maalesef !!
   
 15. Adem Usta

  Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis

  Şehir:
  İstanbul
  Geçmiş olsun allah acil şifalar versin ::
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş