Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ödeme Planlaması Hakk. Yardım

Konu, 'Diğer' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Başımızda uzunca zamandır olan bir bela var; kentsel ve rantsal dönüşüm.

Belediye 55 senedir vergisi ödenen bina için, her daireden ayrı ayrı para istiyor. Elimizde tapu var ama belediye bu tapuyu geçersiz sayıyor. Zamanında bir vakıf burada oturan insanlara cüzi fiyatlarla bu ufak arsaları satmış ve insanlarda evlerini yapmış, ama belediye bu vakıfın tahsis ettiği belgeyi yok sayıyor. Rastgele oluşturulmuş bir belge değil, bildiğimiz tapu senedi...

İşin bu kısımları faso fiso, asıl meseleye gelelim.

Bizim (annem ve ben) ödememiz gereken rakam 27.000 TL aslında büyük bir rakam değil ama ilerideki diğer planları etkiliyor. Belediye diyor ki 4000 TL peşin ver, gerisini 36 taksitte 400 TL olarak öde.

Bu mevzular olmadan önce benim şöyle bir planım vardı; 2017 yazında muhtemelen nikah olacak, o zamana kadar araç kalır, nikah zamanı satılır evin eşyaları vs. alınır, sonrasında takılarla orta yollu bir araç alırız diye planlıyordum.

Bu tapu olayı planları bozdu. Annem diyor ki; 4000 TL peşinat verelim, nikah zamanı aracı satar masraflarını karşılarsın, evlendikten sonra taksit konusunda sıkışırsam yardımcı olursun.

Bende diyorum ki; bu adamların bizi ne zaman çağıracağı belli değil o zamana kadar ne biriktirirsek biriktirelim mümkün olduğu kadar fazla peşinat verip, vade sayısını düşürelim. Gerekirse nikah hasılatından tamamını kapatır, sonra ufak bir krediyle araç alırız.

Üçüncü seçenek; Belediye çağırdığı an aracı satıp tek seferde ödeme yapmak. Kalan para ile ev eşyalarını almaya başlamak.

Ama ben bu seçeneğe çok uzağım :(

Siz olsanız ne yaparsınız? Veya farklı bir yol mu izlersiniz?

Not: Toplam gelir 4000 TL. Her ay sabit giderler 2000 TL civarı. (mutfak hariç - faturalar, devam eden kredi vs. şubatta bu rakam 1000 TL civarına inecek)

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Mantıklı iki seçenek var gibi bana göre;

1-Ne zaman çağıracağı belli değil ama sürpriz çağırma ihtimalleri de var di mi? Bu yüzden para biriktirmek seçeneği devreye alınabilir ve çağırıldığında eldeki para ödenir geriye kalan taksit sayısı düşük kalır.

2-Peşin olarak 4 bin ver ve taksitli olarak 36 ayda öde, bütün her şeyi en baştan netleştirip fikslemiş olursun ki; kafan rahat olur, ayağını da yorgana göre uzatma fırsatın olur.

:)

Ne olursa olsun, Hakkınızda hayırlısı olsun.

Murat bunu beğendi.
  3. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    @domestos Abi bir de şöyle bir durum var, bunu sen daha iyi bilirsin. Evlendikten sonra sorumluluk çok daha fazla artıyor, sonuçta başka bir insanın sorumluluğunu alıyorsun. Sıkıntı çekmemek için sıfır borçla evlenmeyi düşünüyorum ama pek mümkün olmayacak gibi.

domestos bunu beğendi.
  4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Evet sorumluluk artıyor ama hayatın düzenli hale geliyor. Mümkünse borçsuz evlenebilmek en güzeli.

Murat bunu beğendi.
  5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Zengin olmayıp da borcsuz evlenen kişi sayısı anca istisnadır bu ülkede, Allah veriyor bir kolaylığını o kısmı çok kafana takma.. Veli abinin bahsettiği seçenekler mantıklı.. Belediye bu 27 bin tl yi neye istinaden istiyor

domestos, Murat ve süleyman46 bunu beğendi.
  6. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Daire başına düşen arsa ücretiymiş, ama hikaye...

domestos bunu beğendi.
  7. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Murat 4000 peşin ver taksitle öde,ümraniye de bizim arkadaş 3 yıl önce senin ödeyeceğin kadar bir şey ödemişti.Evlilik konusunda benim tavsiyem tabi ki şartlar uygunsa borçsuz evlenmek ,

domestos ve Murat bunu beğendi.
  8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Şimdi mi akıllarına gelmiş arsa kendilerinin olduğunun.. Yapacak bir şey yok gibi maddi güç olsa mahkemeye verir uğraşırsın ama maalesef bu ülkede bu işler çok zor.

domestos ve Murat bunu beğendi.
  9. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Abi planlar hep o yönde. Gerekirse bir kaç ay ertelemeyi bile düşünüyoruz...

domestos bunu beğendi.
  10. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Şimdi okudum,
    Ben olsam pasin taksit farkı yansimiyorsa belediyeye istediği pesinattan fazlasını vermem,400 400 oderim. Neden daha sonra kredi çekip faiz odeyesin. Veya fazla peşinat verecegin parayı dolar Alırım. yalnız 4000 artı 36*400 18400 yapıyor,sen 27000 demissin.

Murat ve hakan_emre bunu beğendi.
  11. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Paran varsa öde kurtul derim, ülkede 1 gün sonra neyin olacağı belli olmuyor. Borcun yokken kafada rahat oluyor.

Yeni düğün yapmış biri olarakta; düğün masrafları önceden hesaplandığı gibi olmuyor, büyük farklar ortaya çıkıyor, tecrübe ile sabit :)

incirinaltı, Murat ve ezmocesteri bunu beğendi.
  12. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri

Alıntı küsüratları vs. sildim. Bir de ilk tapu tahsiste ödenecek para var onlarla 27 civarı oluyor...

incirinaltı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş