Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ocak-Ağustos 2015 Dönemi Araç Satış Rakamları

Konu, 'Gündem' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Aylık dönemler halinde; marka ve segment bazında satış rakamları;
    @ATAK_T-129 a bilgilendirme için teşekkürler, bilgiler; donanım haber'den alınarak merak edenler için derlenmiştir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    PAN, incirinaltı, Güneş ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. chaos

chaos Katılımcı

Liste için teşekkürler.

Beni ilk şok eden Proton Gen2 adlı aracın hala ülkemize ithal edildiğini öğrenmek oldu. Jet Fadıl zamanında değilmiydi yav bu:) İkinci şok araç Mazda 3 HB'den çok satmış iyi mi?

CX-3, henüz 3 aydır satışta ve CX-5 satışlarını yakalamış.

Mazda 6'ya yazık oluyor, 8 ayda 32 tane satış nedir yahu. 6 almak isteyen bariz CX-5'e kaymış durumda. Madem 2.0 vergisi ödeyeceğiz bari turbo, 4x4 vs. gelse de verdiğimiz paraya değse diyorum. Velakin yüksek ihtimal 2.5 turbo geliştirelecek ve yine göremeyeceğiz..

ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  3. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Jet Fıdıl'dan sonra Proton devam ediyor ülkemizde... Çok satmasının en büyük sebebi; fiyat avantajı... Fiyatlar uçmadan önce, orta üst dolulukta Gen2 30-35 bin civarına alınabiliyordu diye hatırlıyorum, yanlış da olabilir ama; ikinci eli 15-18 bin lira gibi komik rakamlara gidiyordu, arkadaş bir dönem niyetlenmişti oradan biliyorum...

Bizde bu gösteriş merakı olduğu sürece; Mazda 6 satışı hep güdük kalır, adam bayiye gidiyor 6 almak için gidiyor, 6 ve CX-5 in aynı fiyatta olduğunu görüyor, birisi devasa SUV diyor, diğeri sıradan araba, bu kadar para vermişken gösterişli bir şey olsun diyor ve tercihini oracıkta değiştirebiliyor...

Ayrıca; dizel fetişisti bir toplumda CX-3 her daim satış listelerinde yer bulur...

4. ATAK_T-129

ATAK_T-129 Sessiz

Araç Markası:
    2012-Hyundai i30
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Aslında CX -3 satışları sanki beklenilenin altında. Nurkan beyin açıklamaları vardı. Daha araç gelmeden 200 kişi kapora yatırdı şeklinde. Listede bu pek belli olmuyor. Belki araç gelmemiş de olabilir tabi. Yıl sonu hedeflerine bakmak lazım.

domestos bunu beğendi.
  5. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kapora geri iade edileceği için yatıranların sayısının yüksek olması bana göre gayet normal, @emd20 de yatırmıştı ama bir aile için aracın bagajını (genel eleştiri bu yönde zaten) küçük bulduğu için satın almaktan vazgeçti diye biliyorum mesela...

Bu yıl sonuna kadar 700 adet CX-3 gelecek diye biliyorum, muhtemelen de bu rakam satılmış olacak. Ayrıca; beklenilen diye bir şey yok, Mazda Türkiye'nin satış konusunda bir beklentisi, hedefi, gayreti yok... Bu durum da gayet normal, çünki Türkiye'ye belirli bir kota ayrılıyor ve bu kota kemikleşmiş Mazda Fanatiklerine yetiyor...

Yani; alan da satan da memnun demek istiyorum ama içimden gelerek onu da diyemiyorum. Bu markanın bu ülkedeki haline üzülüyorum... :(

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
  6. ATAK_T-129

ATAK_T-129 Sessiz

Araç Markası:
    2012-Hyundai i30
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Yok haklısınız beklenilenden kasıt o 700 rakamı aslında. Yıl sonu bunu tuttururlarsa gelecek açısından güzel olur. Aracı bende beğenmeme rağmen bagajı benim için yetersizdi. CX-5 ve 6 içinse maddi durumum yok maalesef. Bu marka umarım ilerde hakkettiği yeri bulur. Yakın zamanda olmasa bile bir gün kesin bir mazdam olacak inşallah.

domestos bunu beğendi.
  7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Allah gönlüne göre verir inşallah... :)

Biz şurada yanılıyoruz !!

Hedef tutturma, hedef, satış rakamı hedefi gibi bir şey yok Mazda da... Yani Mazda Türkiye'de... Skyactiv teknoloji ile Mazda dünya çapında atılım yaptı ve yatırımının karşılığını fazla fazla alıyor, Mazda Türkiye, Mazda Japan'ın bir şubesi olduğu için, genel anlamda satışlar ve hedefler Japan için çok iyi düzeyde gittiği için, Türkiye'ye bu muameleyi reva buluyorlar... Kendilerince haklılık payı var mı? Bence; Çoook !!

Biz son kullanıcı olarak Marka'nın biraz daha bilinir, biraz daha göz önünde olmasını istiyoruz haklı olarak... Ama dünya geneline baktığımızda zaten Mazda bunu başarmış durumda, yoksa Meksika fabrikası neden kurulup üretime geçirilsin değil mi?

Skyactiv, yüzlerce ödül almış bir proje ve hak ediyor, bize de bununla avunmak kalıyor gibi... :)

ATAK_T-129 bunu beğendi.
  8. oak

oak Sessiz

Sınıflandırmalardan çok anlamamakla beraber C segmentindeki araçları hiç anlayamadım. Sorum şu şekilde:

XV, GLA, Kadjar - C sınıf SUV olarak belirtilmiş ?? Forester, Rav4, CR-V, CX-5 ile beraber. Nasıl yani, araçlara yan yana koyup baksan inanılmaz bir fark var ama aynı sınıfta görünüyorlar.

V40 cross country C hatchback sınıfında, V40 da hatchbak sınıfında. Mercedes A ile GLA arasındaki ilişki V40 ve V40 Crosscountry arasındaki ilişkiden daha mı farklı?

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Tam emin değilim ama; üretilmiş olduğu segmentin sınıflandırmasını alıyor sanırım... C sınıfın platformuna inşa edilmişse o segmentte sınıflandırılıyor bence.

10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Mazda 6 ya yazık oluyor, umarım motor seçenekleri değişir.

11. faroz_52

faroz_52 Aktif

Ah aaaaahhh diyorum ne diyeyim

12. ATAK_T-129

ATAK_T-129 Sessiz

Araç Markası:
    2012-Hyundai i30
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Yeni satış rakamları belli olmuş. Donanım haber imax3 D adlı üyeden alıntıdır.
    Temmuz / Ağustos/ Eylül/ Ekim ve Yıllık Toplam

Mazda CX-3 29 39 93 174 393
    Mazda3 Sedan 69 66 116 6 549
    Mazda3 hatchback 27 27 42 2 189
    Mazda CX-5 27 9 8 4 135
    Mazda6 5 3 4 4 40

CX3 yavaş yavaş artırıyor. Hatta bu hafta evimin orda işe giderken kırmızı ,iş dönüşü de beyaz power modeliyle karşılaştım. Ankara da daha dek gelmemişti.
    Mazda 3 az bence ve dizeli gelince satışları artacaktır sanırım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Kasım 2015
    domestos ve hagakure bunu beğendi.
  13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Tablo yaptım ama bir türlü istediğim boyutta olmadı, acemilik zor zenaat :)

WP_20151111_001.jpg

ezmocesteri ve ATAK_T-129 bunu beğendi.
  14. ATAK_T-129

ATAK_T-129 Sessiz

Araç Markası:
    2012-Hyundai i30
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Aslında internette bir sitede tablolu hali varda almayayım dedim. Elinize sağlık böyle daha iyi olmuş.

domestos bunu beğendi.
  15. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Fiyatı makul olacağını sanmıyorum,o bakımdan çok bir şey değişmeyecektir diye düşünüyorum

ATAK_T-129 bunu beğendi.
  16. ATAK_T-129

ATAK_T-129 Sessiz

Araç Markası:
    2012-Hyundai i30
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Aslında sanırım dememin bir nedeni de buydu:) Fiyat muhtemelen 100bin civarı olacaktır power sense için. Bu çoğumuzu zorlayacak bir fiyatlandırma olur. Tabi araç piyasası da ortada. Ben şu an için mazda alımımı uzun bir süre erteledim. Biraz daha indirimli alabileceğim modellere yöneleceğim veya araç hiç değiştirmeyeceğim.Önümüzdeki ekonomik gidişata bakacağım birazda.

ezmocesteri bunu beğendi.
  17. chaos

chaos Katılımcı

Cx3 nasıl bir orana ulaşmış öyle? Cx3 - 174, diğerleri 16:) Kampanya falan mı oldu Ekim'de yoksa geleneksel dizel sevdası mı?

Mazda da ilginç bir marka. Aylık 200 tane satışı var taş çatlasa, yeni model geliyor ama mevcut müşteriden çalıyor:) 6 tane Mazda 3 satmak nedir yahu bir ayda?

18. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Kesinlikle dizel ve küçük hacimli turbolu motor sevdası

19. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Mayıs'ta dizel 3 geliyor, sıcak bilgi...

Bu arada fiyatları 140 seviyesine çıktığında CX-5 ile Mazda 6 satışlarının nerelere düşeceğini yazmıştım bir yerlerde. İşte sonuçlar görülüyor...

Oğuzhan ve ATAK_T-129 bunu beğendi.
  20. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Liste yapılıp getirtilen ilk parti olduğu için rakam o şekilde yüksek... İlk teslimatlar Eylül Ekim de öngörülmüştü... Muhtemel neden bu bence.

Sayfayı Paylaş