Nokian Z Line Deneyim

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
195/60 yada 185/65 alırsan bolca ve uyguna bulursun. 55 yanak zaten sert olan arabayı iyice sertleştirir

60-65 yanaktan ve 185 taban amaç ne? Ucuza lastik almak peki aracın dinamikleri ne olacak viraj performansı yol tutuş? Görüntü? Lastik tabanı daraldıkça ve yanak büyüdükce virajlarda lastiğin bükülmesi esnemesi daha fazla olur...Belirli bir düzeydeki sürüş konforunu sırf süspansiyon yumuşak olsun lastiğide ucuza halledelim diye astinanın ruhuna aykırı işler yapmak mantık dışı....Var olan yol tutuşu arttırmak yerine azaltmaktır bu....Şunu artık kabul edelim mazdanın amortisör ve yayını değiştirmeden sağlıklı yumuşacık bir süspansiyon elde edilemez....Lastik yanağıyla oynayıp aracın var olan sürüş dinamiklerini negatif yönde etkilemek sizi araçtan soğutur....
Aracın hayati noktası olan bir konuda esas alınan noktanın güvenlik yol tutuş olması gerekir.... Tam tersi 195/50/15 almasını tavsiye ediyorum....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yanak mevzusundan anladığım iki şey var benim... Yanak boyu azalırsa yol tutuş ve tutunma artar ama konfordan ödün verilmiş olur, yanak boyu artarsa da; tam tersi yani yol tutuş negatif yönde etkilenir ama konfor ve esneklik artar.

Burada devreye giren en önemli şey, araba ile ne yapılacağı?

Performans ve sert kullanım öncelikli bir sürüş karakteri mi isteniyor, yoksa normal şartlarda konfor odaklı bir sürüş mü?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Yanak mevzusundan anladığım iki şey var benim... Yanak boyu azalırsa yol tutuş ve tutunma artar ama konfordan ödün verilmiş olur, yanak boyu artarsa da; tam tersi yani yol tutuş negatif yönde etkilenir ama konfor ve esneklik artar.

Burada devreye giren en önemli şey, araba ile ne yapılacağı?

Performans ve sert kullanım öncelikli bir sürüş karakteri mi isteniyor, yoksa normal şartlarda konfor odaklı bir sürüş mü?
Aynen bu şekilde veli abi değişkenlerden birini önemseyip diğerini göz ardı etmek ciddi kayıplar yada kazanımlara sebep oluyor o yüzden üreticinin ön gördüğü ve standart şaşmanın %3 gecmediği değişimler isabetli oluyor M.Tütün abimin de beni yönlendirdiği nokta buydu :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
60-65 yanaktan ve 185 taban amaç ne? Ucuza lastik almak peki aracın dinamikleri ne olacak viraj performansı yol tutuş? Görüntü? Lastik tabanı daraldıkça ve yanak büyüdükce virajlarda lastiğin bükülmesi esnemesi daha fazla olur...Belirli bir düzeydeki sürüş konforunu sırf süspansiyon yumuşak olsun lastiğide ucuza halledelim diye astinanın ruhuna aykırı işler yapmak mantık dışı....Var olan yol tutuşu arttırmak yerine azaltmaktır bu....Şunu artık kabul edelim mazdanın amortisör ve yayını değiştirmeden sağlıklı yumuşacık bir süspansiyon elde edilemez....Lastik yanağıyla oynayıp aracın var olan sürüş dinamiklerini negatif yönde etkilemek sizi araçtan soğutur....
Aracın hayati noktası olan bir konuda esas alınan noktanın güvenlik yol tutuş olması gerekir.... Tam tersi 195/50/15 almasını tavsiye ediyorum....

Aracin orjinal ebatlari ile oynamamak sagliklidir. Lastik ebatindaki hassasiyet amortisor ve yaylar icinde gecerlidir. Amortisoru yumusatcikca yol tutusu olumsuz etkilenir. Birine mantik disi deyip digerini tavsiye etmeyi dogru bulmuyorum.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Astinanin orjinal ebatlarini bilmiyorum. Demek istedigim orjinal neyse o diyorsak herseyde orjinal degerlerde kalmak. Amortisorude orjinal kullanmassak ayni risk ( cok yada az) ondada gecerlidir.
Ben orjinalciyim ve bu sertlige rahatsiz olsamda katlaniyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Astinanin orjinal ebatlarini bilmiyorum. Demek istedigim orjinal neyse o diyorsak herseyde orjinal degerlerde kalmak. Amortisorude orjinal kullanmassak ayni risk ( cok yada az) ondada gecerlidir.
Ben orjinalciyim ve bu sertlige rahatsiz olsamda katlaniyorum.
Yani öyle zaten, O yumuşaklık konfor isteyenin lastik ebatlarıyla değil komple amortisör değiştirmekle mümkün olabileceğini söylemiş

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Aracin orjinal ebatlari ile oynamamak sagliklidir. Lastik ebatindaki hassasiyet amortisor ve yaylar icinde gecerlidir. Amortisoru yumusatcikca yol tutusu olumsuz etkilenir. Birine mantik disi deyip digerini tavsiye etmeyi dogru bulmuyorum.
Sayın romulus okuduğunuz şeyi doğru anladığınızı sanmıyorum o yüzden açıklamakta fayda var birçoğunda artık şöyle bir söylem oluştu....Aman jant lastikle oynama 15ten 16 ya çıkarma yanağı inceltme şöyle olur böyle olur araba kazık olur hepten sertleşir mümkünse jant küçülsün yanak büyüsün vs vs....Bende yukarda dedimki aracın dinamikleri ile oynarken güvenlik be yol tutuş önemsenmeli şahsi fikrim bu taban geniş olmuş yanak daralmış sertleşmiş taban genişlemiş ses artmış bunlara takılmıyorum ben....Takılanlar için diyorum ki şu jant lastik yanak ile oynayıp yumuşacık süspansiyon elde edeceğim diye düşünenlere diyorum ki bu araclar zaten sert süspansiyon ile üretildi aracın genlerinde bu var tek başına yanakla oynayıp büyüterek verimli ve güvenli bir yumuşacık süspansiyon elde edilemez edildiği düşünülsede aracın dinamiklerine aykırı.....Derdi yumuşaklık konfor olan gitsin süspansiyonun ta kendisi olan ile oynasın yay amortisör...Heralde yumuşayan süspansiyondan iyi bir yol tutuş beklemek imkansız....Her güzellik bir arada olmuyor sert sevmeyen yol tutuşla işi olmayan mazdayı hiç satın almasın....Oturup yollarımızı eleştrceğimize mükemmel sürüş dinamiği olan mazdanın süspansiyonunu eleştriyoruz...Elin japonu sanki bizim sacma sapan yollarımızı baz alarak üretti mazdayı....Mazda satın alam adam sert bir arac aldığını kabullenecek....Beni mazdaya bağlayan yol tutuşu sürüş zevki inanılmaz viraj kabiliyeti....Ben ne istediğimi bildiğim için aracımdan memnunum yumuşaklıkta istemiyorum....Yumuşaklık istesem citroen peugeot reno gibi fransız markalar beşik gibi arac üretiyor zaten....Alırmıyım tövbeler olsun almam....

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Neyse nokian ı anlatayım biraz konu bambaşka yerlere gitti...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Dün fatsadan aldım lastikleri titizliğine güvendiğim tekin ustaya gittim montajı gercekleştirdikten sonra ordu yolu üzerinde bi kaçkere yüksek hızlarda panik fren testi yaptım sonuç muhteşem kısa fren mesafesi 1 mm bile kızaklama yok olduğu yere çakılıp kaldı arac....Hızlanma olarak 190 a kadar denedim daha üzeri için radar riski olduğundan yeterli seviye oldu hızlanma da gayet yerindeydi hiç kasmadan yüksek hızlara ulaşıyordu ve önemli olan bu hızlardaki viraj kabiliyeti idi sonuç gayet mükemmel tedirginlik yok sanki tren rayı üzerinde gider gibi güven verici viraj hissi vardı....Zaten mazda3 bu konuda iyiydi nokian ile birleşince araç
kendini buldu....Asıl testi Fatsa aybastı arasındaki
bol viraj rampalı dereyolunda yaptım....Çok keskin virajlarda dahi asla tedirgin olup viraj öncesi yavaşlama yapma eğilimine girmedim güven duygusu en üst düzeyde idi....Kışlık lastiklerinin kalitesini kabullendikten sonra yaz lastiği olarakta herkese ısrarla tavsiye ederim....Mazda gibi bilinmeyen isimsiz kalite bir marka....İlk mesajımdaki ürün açıklamasında belirtilen teknojilerin hepsi lastik üzerinde var....Lastiği inceledikçe ne kadar düşünülerek ve özenilerek yapılmış bir lastik....Diğer tüm lastikler marka yazısını gözümüze soksada nokian gayet soft bir yanak deseni kullanmış dibine girmedikce lastiğin markasını çözmek imkansız...Yakışıklı bir duruşu var jant koruma oyuğu oyuk içinde oyuk oldğu için ve geniş kalıbı sayesinde bizim devasa jantları gayet güzel kavradı....

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Sayın romulus okuduğunuz şeyi doğru anladığınızı sanmıyorum o yüzden açıklamakta fayda var birçoğunda artık şöyle bir söylem oluştu....Aman jant lastikle oynama 15ten 16 ya çıkarma yanağı inceltme şöyle olur böyle olur araba kazık olur hepten sertleşir mümkünse jant küçülsün yanak büyüsün vs vs....Bende yukarda dedimki aracın dinamikleri ile oynarken güvenlik be yol tutuş önemsenmeli şahsi fikrim bu taban geniş olmuş yanak daralmış sertleşmiş taban genişlemiş ses artmış bunlara takılmıyorum ben....Takılanlar için diyorum ki şu jant lastik yanak ile oynayıp yumuşacık süspansiyon elde edeceğim diye düşünenlere diyorum ki bu araclar zaten sert süspansiyon ile üretildi aracın genlerinde bu var tek başına yanakla oynayıp büyüterek verimli ve güvenli bir yumuşacık süspansiyon elde edilemez edildiği düşünülsede aracın dinamiklerine aykırı.....Derdi yumuşaklık konfor olan gitsin süspansiyonun ta kendisi olan ile oynasın yay amortisör...Heralde yumuşayan süspansiyondan iyi bir yol tutuş beklemek imkansız....Her güzellik bir arada olmuyor sert sevmeyen yol tutuşla işi olmayan mazdayı hiç satın almasın....Oturup yollarımızı eleştrceğimize mükemmel sürüş dinamiği olan mazdanın süspansiyonunu eleştriyoruz...Elin japonu sanki bizim sacma sapan yollarımızı baz alarak üretti mazdayı....Mazda satın alam adam sert bir arac aldığını kabullenecek....Beni mazdaya bağlayan yol tutuşu sürüş zevki inanılmaz viraj kabiliyeti....Ben ne istediğimi bildiğim için aracımdan memnunum yumuşaklıkta istemiyorum....Yumuşaklık istesem citroen peugeot reno gibi fransız markalar beşik gibi arac üretiyor zaten....Alırmıyım tövbeler olsun almam....

Sizi alintiladigim icin farkli dusuncede oldugum icin degil bilakis ayni dusunce ama bir tik daha fazlasini dusundugum icin. Ben size anlamiyorsunuz demek yerine anlatamamisim diyerek aciklama yapayim.Bu araclarin yolla irtibatini saglayan herseyiyle oynamamak ve orjinaline sadik kalmak yerinde olur.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Sizi alintiladigim icin farkli dusuncede oldugum icin degil bilakis ayni dusunce ama bir tik daha fazlasini dusundugum icin. Ben size anlamiyorsunuz demek yerine anlatamamisim diyerek aciklama yapayim.Bu araclarin yolla irtibatini saglayan herseyiyle oynamamak ve orjinaline sadik kalmak yerinde olur.

Birçok konuda hemfikiriz yalnız aracın orjinal ölçüsü ile oynamamak kısmına parantez acalım BL kasadan örnek vererek açıklayalım mazda3 için kullanılan ebatlar şu şekilde; mazda3 1.6 benzinli touring paket:195-65-15....... Benzinli/dizel impresive paket:205-55-16 Benzinli mirai paket:205-50-17 mazda3 mps 2.3 paket:225-40-18
yani otomobil üreticileri bu konuda esnek bir değer aralığı vermiş bunlar dahilinde ebat değişimi yapmak caizdir :) Abdesti bozmaz ameller niyete göredir :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İkinizin dediği şey neticede aynı fakat haticede fark ediyor işte... :) :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Abi ben orjinalciyim. Hele ki yurur aksamda. Ama ne lastik ebatini nede amortisorle oynayanlara bir sozum yok. Herkesin kendi tercihi sonucta. Katilmadigim kucuk nokta ise lastik ebati ile oynamanin sakincasi dile getirildikten sonra amortisor vs gibi diger aksamlarla oynanabilmesi.
Konuyu yeterince dagittik ellam:) Bir yoko cu olarak Nokian konusunu cok aktif etmeyeyim.

Son düzenleme:

Üst Alt