Nokian Lastik Hakkında Her Şey

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bir Nokian kullanıcısı olarak bende ürünlerine hayranım diyebilirim . Lastik distribütörlüğü yapan yakın çevremizle de bayağı tartışmıştık bu konuyu . N11'den Nokian WR 3 Suv almıştık . F/P oranı muazzam .

Bir gün hayalim Subaru'nun Forester'ına Nokian Hakkapeliitta takıp buz dağına tırmanmak :)
Hakkapeliitta 8 :cool: ve CX-5 yada CX-3 muhteşem ikili, dünyayı dize getir artık

mazdact

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Bl
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Nokian Yaz lastiği güven vermedi bana çok. Sanırım kışta daha başarılı. Bu arada önüme yuvarlanan taşın üzerine eski lastiklerimle çıktım yaklaşık 80-90km hızla sol tekerler yarıldı sol jantlar da yamulma var ama şükür araç savurmadı yağmurlu bir hava da ve o hızda büyükçe bir taşın üzerinden iki tekerde geçmesine rağmen. Kış lastiklerini bir an evvel almama vesile oldu bu olay . Umarım bu iki jantı tamir ettirebilirim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Nokian Yaz lastiği güven vermedi bana çok. Sanırım kışta daha başarılı. Bu arada önüme yuvarlanan taşın üzerine eski lastiklerimle çıktım yaklaşık 80-90km hızla sol tekerler yarıldı sol jantlar da yamulma var ama şükür araç savurmadı yağmurlu bir hava da ve o hızda büyükçe bir taşın üzerinden iki tekerde geçmesine rağmen. Kış lastiklerini bir an evvel almama vesile oldu bu olay . Umarım bu iki jantı tamir ettirebilirim
Nokian ın zaten iddaası kış lastiğinde, taşın üzerinden geçerek lastiği nasıl yardınız ilginç, demek keskin bir taşa denk gelmişsiniz, jantlara iyi işçilik laızm

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
DB düşüklüğü nedeniyle iLine serisi düşünüyordum ama yanakların çok yumuşak olduğuna ve özellikle yanaklardan problem yaşandığına dair çok şikayet görünce vazgeçtim.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
1 - Nokian Line 205/55R16 91V Lastik
2 - Nokian Line 205/55R16 94W XL Lastik
3 - Nokian 205/55R16 91V Line RunFlat Rft Lastik

Bu 3 seçenek arasında en mantıklı olan 1. gibi görünse de 2 . seçenekteki yük değeri (lastik başı 670 kg) gerek var mı?
Yine 2. seçenekteki XL değeri yanakların ekstra güçlendirilmesi anlamımıdır?
3. seçenek ise Run Flat özelliği ne kadar gereklidir ?

Bir sorum daha var, bu lastiği 2 yıla yakın kullanıp ilk alınan zamanki güvenliği ile şu andaki güvenliğini yazabilirmisiniz..

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
1 - Nokian Line 205/55R16 91V Lastik
2 - Nokian Line 205/55R16 94W XL Lastik
3 - Nokian 205/55R16 91V Line RunFlat Rft Lastik

Bu 3 seçenek arasında en mantıklı olan 1. gibi görünse de 2 . seçenekteki yük değeri (lastik başı 670 kg) gerek var mı?
Yine 2. seçenekteki XL değeri yanakların ekstra güçlendirilmesi anlamımıdır?
3. seçenek ise Run Flat özelliği ne kadar gereklidir ?

Bir sorum daha var, bu lastiği 2 yıla yakın kullanıp ilk alınan zamanki güvenliği ile şu andaki güvenliğini yazabilirmisiniz..
Abi biraz bütçe meselesi ama mesela param olsa run flat lastik alırım. Şehiriçi belki ihtiyaç olmaz ama uzun yolda lastik patladımı normal zamanda uğraşırsın bu lastikte öyle bir derdin yok. XL yanak kalınlığı biraz daha fazla oluyor. Bence yük konusuda sen arabanı devamlı beş kişi ve yüklü kullanmayacaksan gereksiz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi 2 yıl ve üzeri kullanmak nasip olmadı, xl mantıklı duruyor o zaman, Continental ile kıyas yapınca fiyat olarak çok daha cazip sanırım Nokian

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Run flat ler mantıklı olsa da, 40 yılın başında belki de ihtiyaç duymayacaksınız. Yarılmadığı sürece sıkıntı olmuyor zaten. Ufak sızdırmalarda da lastik tamir kiti yeterli geliyor. 4 senedir lastik tamir spreyleriyle sürüyorum aracı ve 1 kere lazım oldu. Onda da lastiğe çivi girmişti ve işe yaradı. Yollar çok kötü değilse sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Yanağı yumuşak, çabuk yarılıyor denilen Michelin Energy Saver ile bile meşhur yolları aşırı kötü zonguldak-ereğli arasındaki yolda defalarca derin çukura 90 km hızla girdim, lastiği yardım dedim ama balon bile yapmamıştı.
Bu nedenle alacak olsam en ucuzunu alırdım. XL ve runflat lerde yanaklar kalın olduğundan konforu da negatif etkiler. Zaten kuzularımızın süspansiyon konforu çok iyi değil.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Nokian'ın yeni lastik serisi eLine 2, akıllara zarar etiket değerleriyle gelmiş.

Nokian eLine 2

Maksimum Çevre Dostu Güvenlik

AA-sınıfı Yeni Nokian eLine 2 yaz lastiği, orta sınıf binek otomobiller için her türlü hava koşulunda güvenli bir yüksek performansı garanti eder. Klasmanında en yüksek sınıfta yer alan bu lastik, Avrupa Birliğ lastik etiketlemesine göre ıslak zeminde yol tutuş ve yakıt verimliliği kategorilerinde A sınıfında yer almaktadır. İlkbaharın ilk günlerinden sonbaharın sonuna kadar, lastiğin sunduğu hassas sürüş hissi ve konfor hissedilebilir. Eşsiz bir yenilik olan Nokian Tyres Coanda Teknolojisi, lastikle yolun arasındaki suyun dışarı atılmasını yönlendirip hızlandırarak suda kızaklama tehlikesinin önüne geçer.

• ISLAK ZEMİNDE MAKSİMUM KONTROL
  • EŞSİZ ÇEVRECİ SÜRÜŞ DENEYİMİ, 100 KM’DE 0,6 LİTREYE VARAN YAKIT TASARRUFU
  • TÜM HIZLARDA ÜST DÜZEY SÜRÜŞ KONFORU

image.jpeg

Etiket Değerleri (195/65/15)

image.jpeg

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Değerler nirvanada gerçekten. :eek:

185/65/14
185/70/14
195/65/14
Bu markada yukarıdaki ölçülerden biri var mı? Varsa değerleri nedir sayın admin? :)

Üst Alt