Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nereden Gelmişiz, Nereye Gidiyoruz?

Konu, 'Tarih - Kültür' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Geçenlerde okuduğum bir hikayeyi yazmak istedim... Tam da; müslümanların mezhepsel savaşın eşiğine geldiği bir dönemde, mezheplerin veya önemli dini şahsiyetlerin yıllar öncesinden ne yaptığını okuyunca özellikle yazmak istedim...

Hikayemizde; Hacı Bektaşi Veli ile Mevlana Celaleddin Rumi aynı dönemde yaşamışlar ama farklı görüşlere sahiptirler, bir birlerini tanımamışlar ama isimlerini bilmektedirler...

Günün birinde; köylü bir vatandaş, inek bulur ve buluntu ineği sahiplenmek istemediği için Hacı Bektaşi Veli dergahına bağışlamak ister... Hacı Bektaşi Veli; ben bunu kabul edemem buluntu mal ile dergahımızdan sebeplenen kişilere belki haram mal yedirmiş olamam diyerek geri çevirir.

Köylü, araştırır ve Konya'da Hz.Mevlana dergahının olduğunu öğrenir ve günlerce yol giderek kendisine bu ineği bağışlamak istediğini anlatır, Mevlana da kabul buyurur... Köylü ya cahilliğinden ya da fitneliğinden olsa gerek; ben cahilliğine verdim... :) Hz.Mevlana'ya der ki;

Ben bu ineği Hacı Bektaşi Veli'nin dergahına götürdüm bağışladım ancak haramdır diyerek kabul etmedi der... Mevlana engin hoş görüsü ile cevaplar... Hacı Bektaşi Veli, Şahindir, biz Karga... O her ava atılmaz ama biz her leşe konarız der...

Köylü istediği cevabı aldığı zannıyla koşarak Hacı Bektaşi Veli'nin dergahına gider, sen ineği almadın ama Mevlana hemen kabul etti ineği aldı der...

Hacı Bektaşi Veli;

Biz küçük bir kaptaki suyuz, bir damla haram ile kirlenebiliriz, ancak Mevlana ise; engin okyanustur bir damla haram onu kirletmez...

:cool:

Hikayeyi; günümüzdeki müslümanlık ve dergah ehli olduğunu zanneden zatlarla kıyaslayın artık...

2. infiniteblack

infiniteblack Aktif

Araç Markası:
    C200d amg
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Demekki o zamanlar para icat edilmemiş ,veya şöyle söyleyeyim dini paraya endekslememişler ....

tapatalk by zenfone2

Olgun ve domestos bunu beğendi.
  3. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Aynen öyle Serkan...

Allah korkusu, Peygamber sevgisi, mütevazilik ve yükselirken alçalmak varmış... Eline para geçen; cami, medrese, dergah vs. yaptırıyormuş yani Allah yolunda harcıyormuş...

Olgun ve infiniteblack bunu beğendi.
  4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Günümüzü çok güzel ifade eden bir diyalog olmuş Veli abi ;)

Olgun bunu beğendi.
  5. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Bu kış gününde soğuktan bırakın bir yudum lokmayı bir tutam yakacak bulamadığı için ölenlerin ülkesi olmuşuz.Sağ elin verdiğini sol elin görmemesi gerektiğini unutup yapılan herşeyi tv şovuna dönüştürmüşüz..

İçinde Allah sevgisi olan yolda yürürken sürekli dua eder Allah karşısına yardım edebileceği birini çıkarsın diye ve yardımı yaptıktan sonra karşındakini ihtiyacından ötürü gücendirmemek için hızla uzaklaşır oradan.Para kazanmaktaki amacımız aşırıya kaçmadan ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra elinde kalanı nasıl dağıtırım olmalıdır,Ver eli olmalı ve bunun nedenini niçinini ve nasıl kullanılacağını asla sorgulamamalıdır.

Seçimler sonrası aldığım karar ile hiç bir şekilde haber izlemiyorum,çok önemli bir şey olursa zaten eşim detayı ile anlatıyor.Dün tesadüfen denk geldi izledim sinirlendim, vekil yemekhanesi fiyat haberlerini okumuş izlemişsinizdir neyse sanırım ziyaret eden bir vatandaş bedava yemeğin ( ki bunun bile hangi hakka gireceğini siz daha iyi bilrsiniz) soğuk ve yavaş gelmesinden dönerin çok az olmasından şikayet ediyordu...derin bir La havle çekip kapattım televizyonu..

romulus, ezmocesteri, Olgun ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Doğrusunu söylemek gerekirse hangi bölüme yazacağımı bilemedim o yüzden buraya yazdım,

http://www.hurriyet.com.tr/japonyada-bir-tren-hatti-tek-bir-ogrenci-icin-acik-tutuluyor-40038214

Bir ülke bir şirket bir tek çocuk için bu fedakarlığı yapıyor ve biliyorlar ki her bir çocuk o ülkenin geleceğidir.kalkıp Japonya bize en çok benzeyen ülke demeyelim çok ama çok büyük farklar var..

Bir çocuk için yapılanlar bizde ise zaman zaman okuduğumuz haberlerde çocuk istismarı vs.vs daha fazla iğrençlikler ,Diyanet in son skandalını saymıyorum artık.Bilmemiz gerekir ki evlatlarımız bize Allah ın emanetidir aynı şekilde diğer çocuklarda,hele hele yetiştirme yurdunda kalan yetimlere maksimum özen göstermeli ki emaneti evladımız gibi koruyalım.

Dini bütün müslümanlarız ve her birimiz kendi inancımız itikatımızla ibadetimizi yapıyoruz ,bazıları ise bunu çok farklı amaçlar ve kirlenmişliklerini daha da kirletmek için kullanıyorlar.Düşününce sorguladıkça sinirleniyor insan "Allah islah etsin " sözünden "Allah helak etsin" e geçmemek için zor tutuyorum kendimi..

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Geçme abi geçme, bize düşen her daim; Allah hidayet versin veya Allah Islah etsin demektir, iki yanlış bir doğru yapmıyor, biz doğrunun yanında olalım hep...

Söylenecek o kadar çok şey var ki; ama ne vakit ne sayfalar yeter... :(

romulus ve hagakure bunu beğendi.
  8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Naim abi düşüncelerine tamamen katılıyorum

9. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    domestos bunu beğendi.
  10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    ezmocesteri bunu beğendi.
  11. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Akıyor resmen, çok dinlenesi bir muhabbeti var

domestos bunu beğendi.
  12. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    3-5 kez tekrar tekrar dinledim, sonda söylediği cümle nokta olmuş "okumuyorsan tartışmayalım, diyor ya adam"

domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş