Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nedir Bu Skyactiv?

Konu, 'Video' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Şubat 2017
  arezar, Oğuzhan, hagakure ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 2. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Anlaşıldı niye hp nin torkun düşük olduğu. :)
  Atkinson çevrimi Toyota'nın hibrit motorlarında kullanılıyor. 1.8 litrelik motordan 99 hp elde ediyorlar mesela. Otto çevrimiyle çalışan Toyotanın 1.33 motoru 99 hp üretiyor. :) En önemli sebebi de yakıt tüketimini düşürmektir bu çevrimde.

  Videonun 45. saniyesinden itibaren Otto ve atkinson çevriminin farkını görebilirsiniz. Yanma verimini etkileyen etmenlerden biri de yanmadan sonra egzos zamanlamasında yanmış atık gazların tamamen çıkamaması. Bu nedenle hatta valve overlaping yapılır, emme ve egzos sübaplarının açık olduğu süreler kesiştirilir. Atkinson sayesinde daha fazla temiz hava alıp, atık gazların daha az silindir içinde bırakılması sağlanmış. 14 e 1 olan sıkıştırma oranının belki de 10-11 lik kısmını sıkıştırma olarak kullanıyor. Geriye kalan hacmi temiz hava almak için ve yakıtı havaya daha iyi karıştırmak için kullanıyor.

  Mazda da az değilmiş. Hepimizi kandırmayı başardı 14 e ulaştık diyerek. :D
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
  incirinaltı bunu beğendi.
 3. Teknisyen

  Teknisyen Katılımcı

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Yok
  Araç Renk ve Tip:
  Yok
  Bu durumda Mazda ne Otto çevrimini nede Atkinson çevrimini kullanmış gibi duruyor.Sanki biraz Miller çevrimine benzetmişler?

  Atkinsonda subapları erken açma durumdasınız.Bu durumda içerideki yanmış gaz hala bir miktar enerji ve ısı sahibi iken erken açılan subaplardan dolayı boşa gidiyor.Mazda ya yakıt ekonomisi yada güç/tork ikilisinden birini seçmek zorunda kalmış ama çokta zayıf kalmamak için Atkinson miller karışımı bir şey çıkarmışlar sanki ortaya.

  1.6 olsa Tork değeri kaç NM olurdu acaba?
   
 4. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Miller ve atkinson çevriminde emme zamanının son safhası uzatılıyor. Fakat millerda supercharger kulanılırken, atkinsonda kullanılmıyor ve sıkıştırma zamanının başlangıcında valf açık bırakılarak supercharger ın da etkisiyle daha fazla sıkıştırma elde ediliyor. Ve daha fazla güç elde ediliyor.
   
 5. incirinaltı

  incirinaltı Aktif

  Şehir:
  Hatay-Arsuz
  Araç Markası:
  2014 Mazda3 Powersense
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı-Sedan
  Öğrendiiiiim.Sıkıştırma oranı,arabanın kaç motor olduğu nasıl belirleniyormuş hepsini öğrendim,çok mutluyum.Valla şaka yapmıyorum,ne kadar basitmiş yavvv... Ve mazda yapmış yine yapacağını...
   
 6. Kensai-X

  Kensai-X Sessiz

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2014 Mazda3 PowerSense
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı - Sedan
  Aslında kandırmaca yok, Atkinson bile olsa 14:1 gerçekten yüksek bir oran, hatta en yükseği olabilir. Bunun üzerindeki araçlar ya farklı yakıt teknolojisi kullanıyor veya sokaklarda görebileceğimiz teknolojiler değil.

  Mazda SkyActiv 2 için 18:1 sıkıştıma oranlı, şu anki benzinli ve dizellerin karışımı bir mantığa sahip (HCCI - Homogeneous charge compression ignition; yakıt alma zamanı ve yakıtı hava ile karıştırma işlemleri benzinli gibi, ateşlemesi dizel gibi denebilir) benzinli motorlar hedeflediğini açıkladı, o zamana kadar başka markalardan da bu tür geliştirme haberleri gelirse şaşırmam.

  SkyActiv ve SkyActiv2 teknolojilerinin hibritleri de olacağını düşünürsek yakıt tasarrufu anlamında daha ileri gidebilecekleri alan oldukça fazla.

  Saygılar.
   
  civler bunu beğendi.
 7. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  İşte kandırmaca da orada. O 14 e 1 lik sıkıştırma oranının tamamını kullanmıyor. Normal benzinli motorlardaki sıkıştırma oranı üstünden hava ve yakıt sıkıştırılıyor. Videoda da her iki çevrimde de sıkıştırılaj hacim miktarının aynı olduğu gösteriliyor. Öteki türlü gerçekten 14:1 sıkıştırma oranı olsa hava yakıt karışımı vuruntu yapacaktı. En yüksek kullanılan sıkıştırma oranı 11 diye hatırlıyorum.

  Mazdanın bazı ülkelerde sıkıştırma oranını 12 olarak belirttiğini görüyoruz. 11 den 12 ye çıkarabilmek için egzos headers ve silindir içi sıcaklıkları düşürebilmek için atkinson çevrimi vs gibi değişiklikler yaptı büyük ihtimalle. Fakat bizim ülkemizde de rekabet edebilmek için ufak bir reklam hilesi kullandı 14 diyerek.

  Tsi larda 40 a varan afr oranlarında yanma gerçekleştirilerek dizel gibi çalışan motorun önü açılmıştır. Mazda sıkıştırmayı gerçek anlamda 18 e çıkaracaktır da
   
  Son düzenleme: 23 Mart 2016
  civler bunu beğendi.
 8. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  https://m.youtube.com/results?q=mazda skyactiv engine&sm=1

  Mazda skyactiv benzinli motorları 14:1 sıkıştırma oranlıdır. Sübap zamanlama teoremleri ile sıkıştırma oranını karıştırmamak lazım. Pistonun silindir içinde yük olmadan yürüdüğü zamanı verimli bir zaman olarak değerlendirmek mümkün değil ama bu başka bir tartışma konusu.

  Bir çok ödül almış, tescilli ve Dünya'da bir çok teknik kuruluş tarafından incelemiş bir teknolojinin bu konuda test imkanı olmayanlar tarafından yapılan bir video ile aslında 14:1 olmadığını iddia edemeyiz.

  14:1 sıkıştırma oranı 14 birim yakıtı yanmadan önce 1 birime indirmek demektir. Yukarıdaki videolarda bana 14 birim yakıtın 1 birime sıkıştırılmadığını ispat eden bir ölçüm gösterebilir misiniz?

  Mazda bazı ülkelerde benzin kalitesi yani oktan düşüklüğü vuruntuya sebep olmasın diye 12:1 sıkıştırma oranı kullaniyor. Bu durum ise güc ve tork kaybi ile mümkün oluyor.

  Ayrıca bugün sıkıştırma oraninın geleneksel olarak düşük olduğu turbo benzinlilerde oran 11:1'e gelmiş neredeyse.
   
  Son düzenleme: 23 Mart 2016
 9. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  1. Efektif sıkıştırma oranı ayrı, gerçek mekaniksel sıkıştırma oranı ayrı şeydir. Enerji ve vuruntu açısından bakacaksak efektif olan dikkate alınır.
  2. Atkinson çevriminin özelliği olduğundan iddia edebiliriz. Miller olsaydı edemezdik. Supercharger ın yarattığı basınç ile hava silindir içinde sıkışmaya devam ederdi, ama atkinsonda kaçıyor. Kaçan havanın olduğu yerde sıkıştırma nasıl var olur?
  3. Sıkıştırma emme subabı kapandığı anda başlar, bu efektif sıkıştırma oranı da günümüz motor teknolojisine yakındır. Belki daha fazladır 12-12.5 tur. Yapılan iyileştirmeler de buna erişebilmek için yapılmıştır.
  4. Toyota hibritlerinde de atkinson kullanıyor ve prius 3 te sıkıştırma oranı 13.5 ama atkinson olduğunu saklayıp da 13.5 a eriştim diye reklamlar verdi mi?
  O zaman başka biri çıksın 15-16 yaptım diye ortaya çıksın. Önemli olan efektif sıkıştırma oranını artırmak. Ama mazda dizel gibi çalışan benzinli motorunu yapacaktır. Benzinde atkinson kullanıp düşük devirde de dizel çevrimi kullanan motor.
   
  Son düzenleme: 23 Mart 2016
 10. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Sevgili Dostum,

  Burada benim itirazım nelerdir;

  1- Mazda çok güvenilir ve adı bugüne kadar hiç bir yanıltıcı olaya bulaşmamış bir üreticidir. Hakeza Japonlar genel olarak verdikleri verileri çok ince eleyen ve sık dokuyan, müşterisine çok sadık ve saygılı bir millettir. 'Kandırmaca' kelimesini kullanabilmek ancak ve ancak çok sıkı bir şekilde ispat edilebilirse mümkün olabilir. Skyactiv teknolojisi lanse edileli 5 yıldan fazla oldu. Dünya çapında da efektifliğini ispat etti. Dünya'da bunca uzman, üniversite, magazin bunu doğru olsa şimdiye kadar kafamıza binlerce kere çakmıştı.

  2- Bu teknolojiler patentli teknolojilerdir. Yani biz burada bu teknolojiyi test eden, patent veren teknik test kurumlarını değil de, internette herhangi bir raporu, testi mevcut olmadan tahmin üzerine konuşan bir arkadaşımızı mı dikkate alacağız? Eğer 14:1 değilse bu makine bana test raporunu getirsinler, göreyim.

  3- Sıkıştırma tabi ki emme sübabı kapandığında başlar. Burada emme sübabı kapandıktan sonra 14:1'e sıkıştırmadığını nasıl anlıyorsunuz?

  4- Toyota'nın neyi reklam edip, etmediği Mazda'nın kandırmaca yaptığı ile nasıl ilgili olabilir?

  5- 14 olsa vuruntu yapacaktı demişsin. Mazda vuruntuyu nasıl önlediğini video video anlattı. Adamlar şu anda 18:1 üzerinde çalışıyorlar. Biz burada geri gidip, 14:1 kandırmaca mı diyeceğiz?

  Sonuç; Konu Mazda değil. Mühendislik anlamında emek harcamış, yatırım yapmış, bir innovasyon yapmış, bizlere üzerine konuşulacak bir şeyler vermiş kişilere, firmalara tahmin üzerine eleştiri getirmemeliyiz. Bunlar mühendislik tasarımları, ancak ve ancak bilimsel testler ile doğrulukları test edilip, raporlanabilir. Aynen ABD'de emisyon olayında olduğu gibi.

  Aşağıdaki video'da göreceğin gibi Skyactiv makine Atkinson çevriminde gibi bile görünmüyor , özellikle de yanındaki geleneksek makine ile kıyaslandığında. Eğer olsa bile yukarıdaki sorum aynen geçerlidir;

  Sübap kapandıktan sonra 14:1 olmadığını nasıl biliyoruz? Bu arkadaşımız tam olarak 14:1 değil, bilgisini kimden almıştır? Eğer bir test yaptırdılarsa bu testi nerede ve ne şartlarda yaptırmışlardır? Bu testin sonucu verilen rapor nerededir?

  https://www.youtube.com/watch?v=DhzzfVPy_q0

   
 11. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Bir de şu var ki, ben yaklaşık 3 yıldır Skyactiv makinayı bilfiil kullanıyorum. Sınırlı sayıda üretici atmosferik makinaya devam ediyor.

  Benim 2007 model Subaru Legacy aracımda 188 nm ve 165 bg olan atmosferik 2.0 lt makine emisyonların sertleşmesi ile 9 yıl sonra Subaru tarafından daha yeni jenerasyonu 198 nm ve 150 bg olarak kullanılmaya devam ediyor. Buna karşılık Mazda'nın atmosferik 2.0 motoru 165 bg ve 210 nm olarak EU6 hizmet verebiliyor.

  Kağıt üstündeki nm ve bg kazanımları bunlar ve pratikteki sürüşünde de bunun performansa ve tüketime olumlu yansımalarını da karşılaştırmalı olarak defalarca test ettim. Motorun düşük devir torku yüksekliği, torkun devir bandına yayılımındaki farklılık bile hissedilebiliyor.

  Bu Skyactiv'in çalıştığını göstermez mi? Eğer gösteriyorsa, Skyactiv makinanın temel felsefesi olan yüksek sıkıştırma oranına itiraz etmemiz çelişkili olmaz mı?
   
 12. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Teknik özelliklerde mekaniksel sıkıştırma oranı belirtilir. Efektif belirtilseydi eğer toyota da mazda da atkinson çevrimine göre çalışan motorlarında belirtirlerdi.
  Ha efektif sıkıştırma oranının 14 olması ise mazdanın yaptığı değişikliklerle sanmıyorum vuruntusuz olacağını. Mazda yapar demekle olmuyor maalesef. Ben diğer teknolojilere göre mesnetsiz varsayımlarda bulunmuyorum, ama siz efektif 14 olabilir diyerek tüm enerji yasalarına aykırı bildiride bulunuyorsunuz.

  İşte kandırmaca da orada. 14 diyorsun otto cycle kullanmıyorsun ve ben 14 e çıkardım diye ballandırarak anlatıyorsun. :) yine diyorum o motor en fazla 12,12.5 oranına ulaşmıştır. Buradan da anlıyoruz ki 18 sıkıştırma oranına ulaştıklarında da vuruntu olmaması için atkinson çevrimi kullanacaklar. Dizelde de dizel çevrimi iki farklı çevrimin birleşiminden oluşacak.
  Aynı tsi lar gibi. Yüksek devirde otto çevrimi kullanırken, düşük devirlerde afr oranı 40:1 lere kadar varıyor, aşırı fakir karışım yakılıyor

  Her firma gizli tuttuğu bilgiler vardır. Varsa skyactiv araçlardaki emme subapı kapanması alt ölü noktadan kaç krank derece sonra daha net anlarız efektif sıkıştırma oranını.

  Tam olarak 14:1 diyebilmenin nedeni atkinson çevriminde çalışmasıdır. Videolarda gayet ney anlaşılıyor.
  Gönderdiğiniz videodamda emme subapının biraz uzun süre açık kaldığı da dikkat edilerek anlaşılabiliyor.
   
 13. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Hadi kandırmaca demiyelim. Rakiplerinin yaptıkları hileler kullanıcılarını madur ediyor, mazdanın yaptığı ise gösterişe kaçıyor biraz. Olanı gerçekten daha büyük gösterme...

  Ama onlar da haklı. Bizim mekaniksel sıkıştırma oranı 14 iken efektif olarak 12 deseler kaç kişi anlayacak
   
 14. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Bir daha yazsam aynı şeyleri yazacağım, o sebeple konuyu uzatmayıp takdiri kamuoyuna bırakıyorum.
   
 15. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Yazışmanın genelini kamuoyunun takdirine bırakıyorum ama sadece şunu öğrenmek maksatlı sormak isterim;

  18:1 sıkıştırma oranlı Skyactiv motor açıklandığında ve siz de 14:1 enerji yasalarını çiğner ve yapılamaz, en fazla 12-12,5 olur dediğinize göre, bu yeni 18:1 makine de mi 12-12,5:1 olacak aslında?

   
  Maytalman ve hagakure bunu beğendi.
 16. incirinaltı

  incirinaltı Aktif

  Şehir:
  Hatay-Arsuz
  Araç Markası:
  2014 Mazda3 Powersense
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı-Sedan
  Mutluya teşekkürler, sorguladığı ve Mustafa abiye yazdirttigi için.forumda bu tur sorular,sorgulamalar -ki bu da zeka gostergesidir- güzel bilgilerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
   
  Maytalman, dülgeroğlu ve hakan_emre bunu beğendi.
 17. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Allah aşkına mazda 18:1 sıkıştırma oranına sahip motor sürekli dizel çevrimine göre mi çalışacak? O zaman kullanılacak çevrimle şimdiki çevrim bir mi? Atkinson çevrimini araştırın lütfen.
   
 18. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Araştırıp, geleyim ben o zaman...

   
 19. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Mazda herkesi kandırmış ama Mutlu hocama mı yakalanmış... :) ;)

  Ben bunu anladım şahsen.

  5 yılda foyaları nasıl çıkmamış peki? Teknik konuda bildiğim çok şey olmadığını peşinen kabul ediyorum...
   
  meriç, maytalman52 ve hagakure bunu beğendi.
 20. incirinaltı

  incirinaltı Aktif

  Şehir:
  Hatay-Arsuz
  Araç Markası:
  2014 Mazda3 Powersense
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı-Sedan
  Abi güzel bir tartismaydi ama bitti galiba...
   

Sayfayı Paylaş