Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neden Kasko Sigortası Yaptırmıyorum?

Konu, 'Diğer' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu konu üzerine Bülent ile muhabbet edince, foruma da taşıyarak değişik görüşleri de almak istedim...

Şahsi düşüncem şu;

Şimdiki sistem ile sigorta şirketleri zarar ettiklerini (haklılar) beyan ederek uçuk primleri tahsil etmeye başladılar, ancak; trafikte kazaya daha az karışan veya hiç karışmayan sürücüler bu sistemde bir noktada ayırt edilmeye başlandı...

Benim de bu sistemde sigorta sicilim temiz olmasına rağmen kasko sigortası yaptırmaya karşıyım, sebebine gelince;

Atıyorum yıllık kasko sigortayı 1000 Liraya yaptırdığımda o yıl kazaya karışırsam (Allah korusun) ve bu hasar kasko sigortadan yapılırsa gelecek yıl benim sigorta primim fahiş oranda artıyor ve o şekilde devam ediyor...

Trafikte karşı tarafa vereceğim zarar zaten trafik sigortasından karşılanıyor, kendi hasarımı da (olursa) kendim karşılarım ve kaskoya gereksiz yere para ödemem diye düşünüyorum...

Tek çekindiğim nokta var, hırsızlık...

:dua:

2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Abi bugün de bahsettiğim konuyu yineleyim. Ben şehir içinde aracı pert ettikten sonra gözüm korktu bu işlerden. Öncelikle yazdıklarım olasılıkları Allah hiç birimizin başına vermesin onu söyleyeyim.
    -Karşı taraf suçluysa onun kaskosu karşılıyor tamam ama varsay ki eksper kusur oranını 8 de 8 karşıya değil de sende de kusur buldu (ben 8 üzerinden olduğunu duydum yanlış olabilir) böyle durumda ne yapacaksın mesela,
    -Karşı tarafın kaskosu yok, bu durumda trafik sigortası karşılıyor ama varsay ki hasar oranı çok fazla ve yanlış bilmiyorsam 20 bin tl ye kadar ya da belirli bir yüzdelik dilime kadar zorunlu trafik karşılıyor gerisini ne yapacaksın,
    -Dersin ki kalan kısmı da şahsın kendisinden anlaşarak ya da mahkeme yoluyla alırım. Anlaşırsan sorun yok ama olay mahkemeye taşınınca çok zorlu bir süreç seni beleyecek.
    -Hep karşı tarafı suçlu bulduk ya, oldu ki sen dalgınlıkla bir yerini vurdun; ayna yaklaşık 1000 tl, bir kapı 4-5bin lira, oldu ki hava yastığı patladı 4-5 lira da bu altından nasıl kalkacaksın,
    -Ya da şöyle düşün hiç kimse kusur işlemedi araç park halinde, bir fırtına çıktı, tahta,sac,vs geldi tavanı yardı ne olacak

Kusura bakma felaket tellalığı gibi oldu ama dedim ya aracı şehiriçinde 70 km ile bile pert yapınca her şeyden gözüm korktu.

3. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ben sigorta sisteminin tersini uyguluyorum Bülent... Onlar risk alarak; oluşmama ihtimali bulunan hasar için para alıyorlar, bende oluşma ihtimali bulunan hasar için risk alarak para ödemiyorum...

:D

İlk etapta benden para çıkmadığı için riske girmeyi göze alıyorum bütün mesele benim tarafımda bu... ;)

Aracı sıfır alıp, 12 yıl kasko yaptırıp çaldıran kişiye sormuştum, ne kadar ödedin bu güne kadar diye; aracın iki katını demişti... Çok uç noktadan bir örnek olabilir ama böyle bir şey de var...

4. javier

javier Katılımcı

Araç Markası:
    2001 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Abi bu mesajdan sonra kasko fikrimi gömüyorum :)

5. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Güzel bir konuya değinmişsin abi. Yaklaşık iki ay önce yaşadığım küçük kazadan dolayı Kaskoyu derinlemesine sorgulama fırsatı buldum. Fotoğraflarını da paylaşmıştım fotoğraflardan bile zor fark edilen ön tampon hasarını kaskodan yaptırmaya kelimenin tam anlamıyla cesaret edemedim. Malum kaskodan yapsam seneye prim artacak hasarsızlık bozulacak bir de arabada hiçbir şey olmamasına rağmen nereden ne masraf çıkaracakları belli değil durduk yere gereksiz değişimlere gidecekler diye kaportacıma yaptırdım. Mazda almaya niyetlendiğim zaman 2006 model civarları ve 25-27 civarları bir bütçeyle yola çıkmıştım o zaman kasko yaptırmaya pek niyetim yoktu ama durumlar farklı gelişince kendimi sigortacıda buldum. Ama bu durumu da baştan kabul etmiştim Allah korusun daha büyük tatsızlıkları düşünerek yaptırdım pişman mıyım, Caiz olmadığına dair şeyler duyunca ( öncesinde bilgim yoktu) pişmanlık duydum ama 2 ay sonra bitecek yine yaptırır mıyım? Bilmiyorum maalesef :-[ ama yaptırmadan da şu anki gibi rahat binemem onu da çok iyi biliyorum.

6. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Caizliği konusunda fetva verecek değilim elbette ama caiz olmaması için sebep nedir?

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Caiz mi? Değil mi? ye girecek olursak bu ülkede yani müslüman bir ülkede islâm'ı yaşayamayız... Ve bu konunun irdeleneceği yer burası değil hocam... ;)

Yoksa; işin içinden çıkamayız... O0 O0

8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Aynen farklı bir başlıkta konuşulabilir.

9. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Bundan 2 dönem öncesi 626 evin önünde kundaklanınca sonrasında aldığım 626 yı eve bırakır bırakmaz kasko yaptırdım.10 yaş üstü olduğu için biraz yüksek bir fiyat çıktı ama akşam güvenle uyudum ,gündüz kaza olsa da bize birşey olmasın nasılsa kasko var dedim.
    4 yıl hiç bir kaza olmadı Allah'a şükür ,M6 da alınır alınmaz kaskolandı,

İstanbul gibi şehir içinde kaza riski yüksek şehirlerde kasko yapılması taraftarıyım.

10. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    faizle bankadan kredi çekilerek alınan araba ne kadar helalse kaskoda aynı konumda. kasko olayını bende piyango biletine benzetirim biraz. birinde büyük para kaybı ihtimaline karşı, diğerinde büyük para kazanma ihtimali için ödeniyor bu paralar.

11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Abi bendeki rahatlığın üç sebebi var;

1-Guzuyla fazla şehir içi dolaşmıyorum kaza riskim düşük çok şükür.

2-Hanım guzunun burnunu sürttüğü için kaza hakkımızı sanki kullandık gibi geliyor. Maazallah !!

3-Sisteme acayip uyuzum... :D

12. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    İşin caizliği konusunda fetva verecek bilgide değilim. Zaten öyle olsam yaptırmazdım veya yine yaptırmayı da düşünmezdim :) Birbirinden farklı görüşler var. Basit bir araştırmayla bilgi edinilebilir.Konuyu dağıtmayım. Caiz olup olmaması herkesi aynı derecede ilgilendirmeyebilir gerekli olup olmadığı daha genele hitap ediyor.

13. karardvn

karardvn Aktif

Kasko caiz mi değil mi diye önemli bilgi birikimi olan bir hocama sormuştum caiz değil demişti ama 40-50milyarlık araca binersem yaptırırım demişti bu hocamın bilgi birikimine güvenirim duyanlarıniz olmuştur faruk beşer'in öğrencisiydi gerçi veli abinin dediği gibi bunun yeri burası değil konusu geçmişken açıklama gereği duydum saygılar

14. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Kasko bazen bana çok saçma geliyor, kendime güveniyorum trafikte. Ama bazen de diyorum ki (bunu lantis için çok söylemiştim) keşke kasko olsaydı da dalıp bir yerlere parçalasaydım, satma etme derdi olmadan alırdım parayı :)

domestos bunu beğendi.
  15. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Kasko çok önemli bence, kendine güvenmen yeterli olmuyor, dingilin biri gelir girer arkadan

domestos bunu beğendi.
  16. immmir

immmir Aktif

Araç Markası:
    2012 Mazda 3 Touring D
    Araç Renk ve Tip:
    Kristal Beyaz-Sedan
    :D:(:) iyi yorum.

17. chaos

chaos Katılımcı

Kaskosuz sokağa çıkabileceğimi sanmıyorum ancak şu ana kadar da kaskoya bir işim düşmedi açıkcası. Hasarsızlık indiriminde son kademedeyim, 1300 civarı primim var. (Anadolu sigorta). Bu primle 70 küsür binlik bir arabaya çarpma, hırsızlık, terör, sel su, yangın, deprem vb. teminatları veriliyorsa bence ucuz bile. Yaşadığımız ülkeyi düşününce bu risklerin her an gerçekleşebileceği malum.

Babamın araç 92 626, aldığından beri kaskoludur. 23 yaşında bir araca nasıl kasko yapıyorlar bende inanamıyorum:) Geçenlerde yazlıkta sıcak da vurunca dikkatsizlikten sağ arka kapı ve çamurluğu baya sağlam sürtmüş. Fotolarından baktım çamurluk neredeyse kopmuş, çürümeler başlamış çamurlukta zaten. Bunu değişirler ama eskime payı falan düşerler dedim.

Servise bırakmış orada beyan doldurmuş. Ha bu arada eskiden beyan falan yemezdi, illa trafik yada karakol raporu istenirdi. Sistem yine bizim yararımıza kolaylaşıyor. Herneyse exper iki parçaya da değişim vermiş, eskime payı vs. yok. Bu arada babamın prim 600 lira civarı, trafiğe de 200 küsür ödüyor artık nasıl bir efsunlu adamsa:)

Kaskonun pek de göze çarpmayan ancak bence hayati bir avantajı var. Trafik sigortasına güvenip nasılsa karşılıyor deyip öndeki her araca vurmayın derim. Şu anda yanlış bilmiyorsam 27.500 tl'ye kadar trafik ödüyor. Şu an bir D segmenti BMW, Mercedes'e sağlamca vurursanız ve de suç sizdeyse geçmiş olsun derim. Şu an benim kaskomda karşı tarafın trafik sigortası harici karşıladığı miktar 250.000 tl (ihtiyari mali mesuliyet). Gönül rahatlığı ile öndeki 520i'ye vurabilirim yani:p

Olayı sadece kaza olarak düşünmemek lazım. Sel, terör, çalınma, yangın vs. Hatta dolu yağar bir bakarsınız 1500-2000 hasar. Şu an araç için ödediğim ekstra masraflar arasında en gözüme batmayan kasko diyebilirim.

ezmocesteri, domestos ve hagakure bunu beğendi.
  18. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    O efsunlu adamlardan birisi de sanırım benim Çağlar... :) 34 plaka aracımın trafik sigortası 175 lira, kasko yaptıracak olursam da; 750 TL

19. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    kaskonun caizliği konusunu çok uzatmadan şunu söylemek isterim,
    ahmet şahinin bir yazısında kerhan caiz olduğunu okumuştum, ama takva boyutunda yaptırmamak daha doğrudur belki

ilk aracım 2005 punto ile hanım ufak bir kaza yaptı, sürüş antrenmanı yaptırırken benim de dalgınlığımla aracı 70-80 cm lik duvardan aşağı düşürdü, tahminim viraj dönerken aracı toparlayamayıp fren yerine gaza bastı,
    aracın kaportada sıkıntı yoktu, radyatör ,fan vs. hasar görmüştü ama alttan vurduğu için 2 hava yastığını da açmıştı
    kaskolu olsaydı direk perte çıkacaktı, 16500 e aldığım araca muhtemelen 14-15 gibi bir rayiç bedel ödenecekti
    biraz benim cahilliğim , biraz kaportacının uyanıklığı ile 2500-3000 tl ye tamir olacak aracı kaportacıya 10250 ye sattım
    o zaman yaptıracak param da yoktu, bir de aracı satarken herşeyini söyleyeceğim için hava yastığı açmış olması sıkıntı olur diye de düşünmüştüm
    kasko bu gibi extrem durumlarda işe yarıyor, onun dışında aracın yaşına ve kullanıcıya bağlı yaptırıp yaptırmamak

acı bir tecrübe oldu benim için, yaşanacakmış demekki,
    ilk guzuda da başka bir tufaya düştük, artık yeni yeni pişme noktasına geldik araç alımı konusunda
    millet model yüksekltir ben gitgide model düşürdüm, Allah' a şükür şimdiki guzudan memnunum, varsın modeli eski olsun :)
    Allah kimseye kaza bela vermesin, hayırlı insanlarla karşılaştırsın

20. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Cübbeli haram diyordu. Gelin kendi kaskomuzu kuralım.

Sayfayı Paylaş