MTV Tutarı Kasko Değerinin %5 inden Az ise...

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Öncelikle olayı bir alıntıyla kısaca anlatayım;
"Aracınızın motor silindir hacmi ve yaşına göre belirlenen motorlu taşıtlar vergisi tutarı, kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa, aynı yaş grubundaki bir alt kademeden, daha düşük vergi ödeyebiliyorsunuz."

Daha önceden beri bilgim vardı fakat böyle bir durumu oluşturacak aracım olmadığı için pek ilgilenmemiştim. Şimdi aracımın kasko değeri noter kağıdından hatırladığım kadarıyla 4bin küsür gibi bir rakam. 4999 olsa bile %5i 250 lira yapar. Ödediğim vergi ise 147,5 x 2 = 295 lira. Yani kasko değerinin %5 inden fazla. Bu durumda MTV Kanununa göre benim bir alt kademe olan 1600-1800 silindir hacimli araçlardaki gibi 92 x 2 = 184 lira ödemem gerekir.

Şimdi bu konuda deneyim yapan forumdaşlardan yapılması gerekenler hakkında bilgi rica ediyorum.

Ayrıca eskiye dönük fazla yatırılan vergiler geri alınabiliyormuş. Sanırım ben sadece kendi yatırdığım fazlaları alabilirim öyle mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
İlk kez duydum, devletten bir şeyi geri almak da epey çetrefilli olur sanırsam

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Çok önceden beri bu uygulama geçerli ama benim şartlarım tutmadığı için yapacak bir şeyim olmadı.

Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ilk kez duydum uygulayanlari merak ediyorum.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İlk defa duymanızı hayretle karşılıyorum. Vergi müdürlüğüne dilekçe ile başvuruyorsunuz. Aracın kasko değeri ve mtv sini görmek için sanırım ruhsat fotokopisi de gerekir. Gerekli yönlendirmeleri size yaparlar.

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
İlk defa duymanızı hayretle karşılıyorum. Vergi müdürlüğüne dilekçe ile başvuruyorsunuz. Aracın kasko değeri ve mtv sini görmek için sanırım ruhsat fotokopisi de gerekir. Gerekli yönlendirmeleri size yaparlar.
Etrafımda olup bana yansıyan böyle bir durumla hiç karşılaşmadım, forum gibi etkileşimlerde de ilk defa konu geçti

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
İlgi alanımda olmadığı için görmedim
İlgi alanımıza girmesi için aracın mtv'si yüksek olması gerekiyor zaten Bülent, genel bi uygulama değil zaten... Öyle olsaydı sevgili büyüklerimiz bu uygulamayı kaldırırdı. :)

Aşağıdaki ilandaki gibi bir şeyler olursa bu imkandan faydalanmak mümkün ki; açıklamasında da satıcı bu durumdan bahsetmiş... :)

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...990-jaguar-daimler-207.000-km-287828135/detay

Son düzenleme:

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
2010 yılında aldığım 2000 model 2.0 lt scenic aracım vardı, mtv si bir alt gruptan ödüyordum. Aracın kasko bedel değeri düşüktü

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Yani genellikle en az 2.0 lt motor hacmi ve üzeri hacimde ki araçlar için oluyor, 2.0 araçlar bile çok nadir, genelde 2,5 lt ler 2.0'a düşebiliyor veya daha üzeri bir alt gruba. Şöyle bir örnek daha da verebilirim, kullandığım 2001 Premacy 1.8 lt yazar lakin 1840 cc lik hacimden ötürü 1.8-2.0 aralığında ki vergi diliminden ödüyorum! Bir alt grup olan 1.6-1.8 den faydalanmak istedim lakin aracın kasko bedel değeri 27000 küsür TL olduğu için faydalanamadım!

Son düzenleme:

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bende değişik Bi şey yazayım.
Benim aracın ruhsata işlenmiş hacimi 1798 cc. Ama ödediğim vergi 1840 cc deki gibi 295 ₺.
Benden önceki sahibi indirimden faydalanmış o yüzden mi hacim düşük yoksa bi 3kaat mı var. :)

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Bende değişik Bi şey yazayım.
Benim aracın ruhsata işlenmiş hacimi 1798 cc. Ama ödediğim vergi 1840 cc deki gibi 295 ₺.
Benden önceki sahibi indirimden faydalanmış o yüzden mi hacim düşük yoksa bi 3kaat mı var. :)
Resmiyette ruhsattaki geçerlidir. Kimse motora bakmıyor ki. Hem yazdığınız durum indirimli değil daha fazla vergi demek. Ben mi yanlış biliyorum aracınız zaten 1.8 değil mi? Düzelttirmemiz sizin lehinize olur. Oluyor güzel ülkemde böyle hatalar en nihayetinde zamanında memurlar tarafından elle dolduruluyordu. Ben ne araçlar gördüm 2.0 motor olup sırf vergiyi az ödemek için zamanında 1.6 yazılan...

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Bugün taşıtlar vergi dairesine gittim. Bu bahsettiğim uygulamadan yararlanmak istediğimi belirttim. Görevli memur "herhangi bir sigortacıdan aracınızın kasko değerini gösteren belge getirmeniz gerek" dedi. Noter satış sözleşmesinin yanımda olduğunu ve orada 4326 lira kasko değeri gösterildiğini söylememe rağmen, o belgenin geçerli olmadığını söyledi. (İlla ki sigortacılarla ilişki yaşamamızı istiyorlar :confused:) Neyse hemen en yakın sigortacıya gittim durumu anlattım, bakalım bilgisayardan dedi. Bu sefer de onların kasko sigorta sisteminde 6500 lira çıktı. Yani bu rakamin %5i yıllık ödeyeceğim 306 liralık vergiyi geçtiği için bundan yararlanamamış oldum. :booo:
Hayallerim yıkıldı... :acpsnr:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Bugün taşıtlar vergi dairesine gittim. Bu bahsettiğim uygulamadan yararlanmak istediğimi belirttim. Görevli memur "herhangi bir sigortacıdan aracınızın kasko değerini gösteren belge getirmeniz gerek" dedi. Noter satış sözleşmesinin yanımda olduğunu ve orada 4326 lira kasko değeri gösterildiğini söylememe rağmen, o belgenin geçerli olmadığını söyledi. (İlla ki sigortacılarla ilişki yaşamamızı istiyorlar :confused:) Neyse hemen en yakın sigortacıya gittim durumu anlattım, bakalım bilgisayardan dedi. Bu sefer de onların kasko sigorta sisteminde 6500 lira çıktı. Yani bu rakamin %5i yıllık ödeyeceğim 306 liralık vergiyi geçtiği için bundan yararlanamamış oldum. :booo:
Hayallerim yıkıldı... :acpsnr:
İyi zaman ayırmışsın bu işe aklında olanlar öğrenmiş oldu :D

Üst Alt