Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Motor Yağı Viskozitesi Nedir?

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Oğuzhan

  Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın
  Araç Markası:
  99 Astina GT 1.8 Sport
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Gümüş H
  Yağ viskozitesi nedir?

  Viskozite yağ için önemli bir kriterdir. Sıvının kalınlığının veya akmaya karşı direncinin bir ölçütüdür. Örneğin, bal kalındır ve su incedir, yani balın sudan daha yüksek bir viskozitesi vardır. Yağ viskozitesinin doğru ortam sıcaklıklarına uygun olması gerekir. Eğer motor soğukken yağ kalınsa, yağ hareket edemez. Aynı şekilde motor sıcakken yağ ince olursa, yağ motor parçaları için doğru korumayı sunmaz.

  Bir yağın viskozitesini veya kalınlığını optimum hale getirmek, parça aşınmasını önlerken enerji verimliliğini maksimum seviyeye çıkarmaya yardımcı olur.

  Viskozite indeksi arttırıcılar yüksek sıcaklıkta yağınızın viskozitesini artırır, ancak düşük sıcaklıktaki viskozite üzerinde pek etkileri yoktur. Bunlar, yağın soğuk şartlarda gerektiği gibi akmasını, ayrıca yüksek sıcaklıklarda motorunuzun aksamlarını korumak için yeteri kalınlıkta kalmasını sağlar.

  Yağ numaraları ne anlama gelir?

  Dört mevsimlik yağlar yağın yüksek ve düşük sıcaklıklarda motor performansını koruyabildiğini belirten, dereceleri üzerinde iki sayıya sahip olan yağlardır. Bir dört mevsimlik yağlayıcı, sıcaklık değişiklikleri altında viskozite farklılıklarını minimum seviyeye düşürür.

  Dört mevsimlik bir yağda ilk sayının ardından normalde kış anlamına gelen W gelir. İlk sayı, yağın kış mevsiminde nasıl akacağının bir göstergesi olarak, düşük sıcaklıklar altındaki yağ viskozitesini temsil eder. İlk sayı ne kadar düşükse, yağ düşük sıcaklıklarda o kadar incedir.

  W'den sonra gelen ikinci sayı ise, yüksek sıcaklıklar altındaki yağ viskozitesini temsil eder. Sayı ne kadar yüksekse, yüksek sıcaklıklarda yağ o kadar kalın olacaktır. Motorunuz için doğru viskoziteyi kullanmak motor performansını arttırır, motor aşınmasını azaltır ve yakıt verimliliğini arttırır.

  Ek olarak, sentetik yağlar genellikle mineral yağlardan daha düşük ve yüksek sıcaklık özelliklerine sahiptir. Bu, daha iyi yakıt ekonomisi ve soğuk çalıştırma sağlayarak korumayı sürdürür.


  Üniversal yağ çizelgelerine bakıp yağ koydurmayınız! Üretici kitapçıkta mutlaka hangi sıcaklıkta hangi yağı kullanmanız gerektiğini belirtir.!
  Bu yüzden burada viskozite çizelgesi paylaşmıyorum. Herkes aracının kitapçığından bakmalıdır. Kitapçığınız yok ise forumdan ilgili modelin "Teknik Özellikler ve Kılavuzlar" bölümüne bakınız.
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2015
  ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
 2. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Kardeş forum Toyotaclubtr'den alıntılar kullanmamın sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

  72 yaşındaki Atilla Özdemir amcanın yazdığı. Kalın yağ kullanımının zararlı değil, yararlı olduğunu yaşam deneyimlerinden örnekler göstererek sunar.

  Ayrıca lpgli aracında yağ önerisi isteyen bir arkadaşa cevabı.
  Kitapçıktaki yağın kullanılmasını savunan bir arkadaşımızın yazdığı
  Buna karşılık benim cevabım.
  Fuel Economy ya da Mobil x3000 serisi yağlar hakkındaki deneyimim.
  Yağ viskoziteleriyle ilgili bilinen bir yanlış daha.

  0W-10, 0W-20, 0W-30, 0W-40 vs hepsi sıfırdır ve sıfır inceliğindedir.

  Yağın içine ne kadar polimer katarsanız o yağ ısındıkça ikinci rakam kadar kalınlaşır.

  Dolayısiyle 0W-10, 5W-10'dan daha incedir.

  0W-10 ile 0W-40 soğukken aynı inceliktedir, sadece 0W-10 ısındığında 10 viskoziteye ulaşır, 0W-40 ısındığında 40 viskoziteye ulaşır.  Ve cevabım.
  Yağ eksiltme sorunları baş gösterdiğinde yapılacak işlemler.


  [​IMG]

  Yağ kalınlıklarını daha iyi anlamak için.
   
  Oğuzhan bunu beğendi.
 3. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Tekrar tekrar okudum... Tecrübe her zaman farklı şeyler katıyor insana... Teşekkürler hocam.
   
  Mustapha_topal bunu beğendi.
 4. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  • Motor yağı nedir?
   Motor yağı, motordaki hareketli parçaların arasında tabaka oluşturarak yüzeylerinin aşınmasını önler ve soğutma görevini yerine getirir. Motor yağı aynı zamanda motorun temizliğini yapar, korozyonu önler, sızdırmazlığı arttırır ve motorun hareketli parçalarındaki sıcaklığı azaltarak soğumayı sağlar.
  • Yağlamanın amacı nedir?
   Yağlamanın amacı iki yüzeyi birbirinden ayırarak sürtünmeyi azaltmak, yüzeyleri kayganlaştırarak hareketi kolaylaştırmak, yüzeylerde film oluşturarak korozyon ve oksidasyonu önlemek ve motorda yağ – yakıt karışımını önlemektir.
  • Sentetik yağ ile mineral yağ arasındaki fark nedir?
   Mineral yağlar, petrolün işlenmesiyle elde edilen baz yağa gerekli katıkların eklenmesiyle üretilir. Sentetik yağlar ise, baz yağın laboratuar koşullarında çeşitli kimyasal işlemlerden geçtikten sonra gerekli katıkların eklenmesiyle elde edilir. Laboratuar ortamında farklı bir teknoloji ile üretilen sentetik yağlar, mineral yağlara oranla daha yüksek ve daha düşük sıcaklıklar ile yüksek basınca karşı daha dayanıklıdır ve daha üstün koruma / performans sağlar.
  • Sentetik yağların içerisine ne tür katık maddeleri koyuluyor?
   Viskozite düzenleyici, performans arttırıcı, motor koruyucu olmak üzere 3 ana başlıkta katıklar kullanılıyor. Bu başlıklar altında, yüksek basınç, köpük önleyici, deterjan, dispersan gibi katıklar kullanılmaktadır.
  • Sentetik yağ konulan bir araca mxineral yağ ekleyebilir miyim veya tam tersi olabilir mi?
   Yağın tamamı değiştirilmeden hiç bir yağ birbiri ile karıştırılmamalıdır. Mineral yağ kullanılan bir araç, bir sonraki yağ değişiminde sentetik yağ kullanabilir ama karterden yağın tamamen boşaltıldığı hususunda emin olunmalıdır.
  • “15 kata kadar daha pürüzsüz motor yüzeyi”, “%35’e kadar daha güçlü” gibi iddialar neye göre söylenmektedir?
   Bağımsız test laboratuarlarında yapılan testler sonucunda elde edilen veriler endüstri standartlarının (API, ACEA) belirlemiş olduğu limitler çerçevesinde değerlendirilmektedir ve netice dahilinde ortaya çıkan sonuçlardır. Örneğin; Castrol Magnatec endüstri standartlarına göre 15 kata kadar daha pürüzsüz motor yüzeyi* sağlarken, Castrol EDGE referans alınan en yakın rakibine göre %35’e kadar** daha güçlüdür.
  • Yoğun trafik koşulları, araç kullanımında sıkça dur-kalk yapılması motora nasıl zarar verir?
   Yoğun trafik koşulları ve dur-kalk’lar motorun içindeki metal parçalarda mikroskobik motor aşınmalarını artırır, motora zarar verir. Castrol Magnatec Stop-Start akıllı molekülleri ile DUR-KALK Trafikte %20 daha iyi koruma*** sağlar.
  • Her marka motor yağı birbirinin aynı mıdır?
   Markaları farklı olsada yağların bazı özellikleri, örn. Baz yağ, viskozite, birbirinin aynı olabilir. Lakin farklı gereksinimleri karşılamak için markalar kendi araştırma-geliştirme merkezlerinde yaptıkları geliştirmeler ve testler ışığında kendine has özelliklere sahip motor yağı üretebilir. Örneğin, Castrol Magnatec’in sahip olduğu AKILLI MOLEKÜLLER ve Castrol EDGE’in sahip olduğu AKIŞKANIN GÜCÜ (FST) teknolojisi yalnızca Castrol ürünlerinde bulunmaktadır.
  • Bir yıl boyunca kullanmadığım aracın yağını değiştirmeli miyim?
   Evet. Açılmış yağlar hava ile temas etmeye başladığı için bozulma(oksidasyon) başlar. Bu yüzden araç kullanılmasa da 1 yıl sonunda yağ değiştirilmelidir.
  • Araca göre yağ seçerken nelere dikkat etmeliyim?
   Araç üreticisinin istemiş olduğu spesifikasyon ve onaylar göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Ambalajın arkasında yazan onaylar ne ifade ediyor?
   Araç üreticisinin ürettiği aracın motoru için istemiş olduğu performans seviyelerini belirtmektedir.
  • Yağ eksilten araca başka marka veya sınıfta yağ koyarsam ne olur?
   Eklenen yağın aynı viskozite derecesinde, aynı API sınıfında olduğuna dikkat edilmeli ve mineral yağ ile sentetik yağ birbirine karıştırılmamalıdır. Bu durumda dahi motorda ani ya da doğrudan bir zarar oluşmasa bile yağın kimyasal yapısı bozulabilir, motor koruması azalır. Ancak, bu işlem, geçici bir önlemdir, ilk fırsatta yağın tümüyle değiştirilmesi tavsiye edilir.
  • Benzinli aracın yağını dizele, dizel aracın yağını benzinliye koyabilir miyim?
   Benzinli ve dizel yakıt içerdiği kükürt oranı farklılığından dolayı bu araçlar için üretilen yağların katık paketleri de farklılık göstermektedir. Dizel benzine oranla daha kirli bir yakıt olduğu için benzinli araç için üretilen yağların dizel araçlarda kullanılması tavsiye edilmez.
  • Yağın rengi nasıl olmalıdır, farkeder mi?
   Renk, yağ üreticileri tarafından istenilen şekilde belirlenebilir ve performansa hiç bir şekilde etkisi yoktur.
  • Hangi sıcaklıklarda yağ niteliğini kaybeder?
   Motor yağları motor çalışma sıcaklığının çok üstünde sıcaklıklarda dahi çalışabilecek şekilde üretilmiştir. Bu yüzden motorların normal çalışma koşullarında Castrol motor yağlarının performansında düşüş olmaz.
  • Viskozite çok önemli midir? Neye göre viskozite belirleniyor?
   Viskozite yağ için önemli bir kriterdir. Viskozite esas olarak yağın akmaya karşı direncinin (kalınlığının) bir ölçütüdür. Yağ viskozitesinin doğru ortam sıcaklıklarına uygun olması gerekir. Eğer motor soğukken yağ kalınsa yağ hareket edemez. Aynı şekilde motor sıcakken yağ ince olursa, yağ motor parçaları için doğru korumayı sunmaz. Viskozite yağın soğuk şartlarda gerektiği gibi akmasını, yüksek sıcaklıklarda ise motorunuzun aksamlarını korumak için yeteri kadar kalın kalmasını sağlar.
  • Motor içi temizleyicileri öneriyor musunuz?
   Yağ ile birlikte kullanılmadığı sürece motor iç temizliği yapılabilir.
  • Dpf onayı her yağda var mı?
   DPF li araçlar için, ACEA C sınıfı onaylı yağlar veya araç üreticisinin önerdiği yağlar kullanılmalıdır.
  • Dpf’li araca “dpf li araçlar için uygun” olmayan bir yağ koysam ne olur?
   Bu şekilde kullanım araçta bulunan Dizel Partikül Filtresi’nin daha çabuk tıkanmasına neden olur ve Filtrenin ömrünü kısaltabilir. Filtrenin tıkanması egzoz gazının motor içine geri girmesi dolayısı ile yanmanın daha verimsiz ve kirli olmasını sağlar. Kurum birikir ve aşınmayı arttırır. Motor arızasına kadar gidebilir.
  • Motorlar neden yağ eksiltmesi yapar?
   Yağ eksilmesi motorun teknolojisiyle ilgilidir. Yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla metaller (silindirler, pistonlar) birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlarda ki bu özellik yağın yıpranmasına, dolayısıyla da eksilmesine yol açar. Araç üreticileri, araçların belirli km. aralıkları için yağ eksiltme paylarını araç kitapçıklarında belirtmişlerdir. Sentetik yağlar mineral yağlara oranla daha az eksiltme yapmaktadırlar.
  • Ürünlerin üzerindeki 5W-40, 10W-40 gibi rakamların anlamı nedir?
   Çok dereceli yağlar, yağın yüksek ve düşük sıcaklıklarda motor performansını gösteren iki sayıya sahiptir. Çok dereceli yağlarda, ilk sayının ardından gelen “W” kış anlamına gelir ve yağın kış mevsiminde nasıl akacağının bir göstergesidir. Bu sayı ne kadar düşükse, yağ düşük sıcaklıklarda o kadar incedir. İkinci sayı ise, yüksek sıcaklıklar altındaki yağ viskozitesini temsil eder. Sayı ne kadar yüksekse, yüksek sıcaklıklarda yağ o kadar kalın olacaktır.
  • İnce yağ motora zarar verir mi?
   Dikkat edilmesi gereken nokta, aracın motoruna uygun ve araç üreticisi tarafından tavsiye edilen yağın kullanılmasıdır. Kullanılan ince yağ sentetik içerikliyse motora zarar vermez. Sentetik yağlar ince olmasına rağmen mineral yağlara göre çok daha dayanıklıdır ve performansı yüksektir.
  • Motor yağına ek olarak başka katkı maddesi kullanmak yararlı mıdır?
   Hayır, yararlı değildir. Çünkü motorun ihtiyacı olan tüm katıklar kaliteli bir motor yağında zaten vardır. Yapışan ve viskozite artıran olmak üzere iki gruba ayrılan katıklar, motor yağının katık dengesini bozarak uzun vadede motora zarar verir. Otomobil üreticileri dışarıdan katık kullanılmasını tavsiye etmezler. Motor yağı katığı kullanmanın sakıncaları şunlardır: Yağa sonradan ilave edilen katıklar, motor yağının mevcut katıklarıyla reaksiyona girip yapısını bozabilir. Bu durumda genelde yağda katılaşma şikayetleri oluşmaktadır Yine bu katıklar, silindir duvarlarında daha iyi yağlama için açılan honlama çizgilerini tıkar. Bu da yağın silindir duvarlarına tutunmasını zorlaştırarak yağ filminin oluşmasını engeller ve motor aşınmasını artırır.
  • Motor yağının bozulduğunu nasıl anlarız?
   Motor yağının bozulduğunu anlayabilmek için elle veya gözle yapılan incelemeler yanıltıcı olabilir. Kesin sonuç için, yağın laboratuar koşullarında, fiziksel ve kimyasal olarak analiz edilmesi gerekir.
  • Yağ eksilmesi durumunda değişik marka yağ eklenmesi motora zarar verir mi?
   Eklenen yağın aynı viskozite derecesinde, aynı API sınıfında olduğuna dikkat edilmeli ve mineral yağ ile sentetik yağ birbirine karıştırılmamalıdır. Bu durumda motorda ani ya da doğrudan bir zarar oluşmasa bile yağın kimyasal yapısı bozulabilir, motor koruması azalır. Ancak, bu işlem, geçici bir önlemdir, ilk fırsatta yağın tümüyle değiştirilmesi tavsiye edilir.
  • Yağı değiştirmek önemli midir ve bunu ne sıklıkta yapmalıyım?
   Yağınızı ve filtrenizi araç üreticilerinin belirttiği yağ değiştirme aralıkları içinde değiştirmelisiniz. Bu aralıklar yapılan kilometreye veya süreye dayalıdır. Düzenli yağ değişikliği motorunuzu korur ve tüm motor bileşenleriniz için en iyi korumayı sağlar.
  • Viskozite nedir?
   Bir akışkanın akmaya karşı göstermiş olduğu dirençtir. Birimi mm²/s veya Centistoke (cSt) olup, belli bir sıcaklıkta ifade edilir.
  • Viskozite indeksi nedir?
   Yağların sıcaklık değişimlerine karşı viskozitelerini koruyabilme özelliklerini gösteren bir değerdir. Yüksek viskozite indeksli bir yağda sıcaklık arttıkça viskozite daha az değişir.
  • Tam sentetik motor yağı kullanmanın avantajları nelerdir?
   Tam sentetik motor yağları çok daha yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Mineral yağlara kıyasla oksidasyonu önleyerek aşınmayı azaltır ve daha uzun motor ömrü sağlar. Yakıt ekonomisi sağlar ve kontağı çeviridiğiniz andan itibaren çok daha hızlı bir yağ sirkülasyonu sağlar.
  • Antifrizin tek görevi soğukta donmayı önlemek midir?
   Antifrizin, soğutma sıvısının donma noktasını düşürmek dışında diğer bir önemli görevi de korozyon ve paslanmaya karşı soğutma sistemini korumasıdır. 4 mevsim soğutma sıvısı olarak kullanılabilir.
  • Castrol Yağlama Rehberi'nden alınmıştır...
   
  ezmocesteri bunu beğendi.
 5. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Viskozite Endeksi hakkında


  Alıntı yapılan: Mutlu Tekir (30216) - Dün, 20:09:18

  0-40 tam sentetik öneririm. Önerilmiş de.
  110bindeki aracımda kullanıyorum mobil1 esp 0-40 ı. Eksiltmez merak etmeyin 0-40 5-30 dan daha kalın bir yağdır.


  Alıntı yapılan: - Dün, 21:32:52

  bunu nereden çıkardınız ? ​


  Alıntı yapılan: Mutlu Tekir (30216) - Dün, 22:21:30

  Şu forumda 3 yerde yazdım 4. Yazışım. Yağların viskozite indekslerine bakınız hem 40 derece için hem de 100 derece için.
  Mobil 1 5-30 esp mobil 1 0-40 esp den hem soğukta hem sıcakta daha incedir. Tutturulmuş bir rakama göre incedir kalındır diye karar vermek. Hayır alakası yoktur.

  2. Rakamın kalın olması da yağın soğuk viskozitesini artırmaktadır.​


  Alıntı yapılan: - Bugün, 12:49:05

  sizin söylediğiniz sadece 40 derece gibi yüksek sıcaklıktaki bölgelerde motor soğukken kullanılan kısımdır. 40 derecede belli bir viskosite değeri vardır fakat daha düşük sıcaklıklarda bu değerin nasıl değiştiğini nereden biliyorsunuz ? bunu soruyorum ?

  ekvatorda yaşayan ve kış görmeyen bir araba için 0 numara çok incedir. bu demek oluyor ki motor ısınıp metaller genleşinceye kadar sızıntı ile yağ eksiltmesi olabilir.

  diğer yandan yağın aslı ilk numaradır. yani aslında 0 40 yağ 0 numara temelli bir yağdır. fakat içindeki polimerler ile ısındığında 40 numara yağın kalınlığını sağlar.

  ikinci numara arttığında elbette bir miktar kalınlaşma olacaktır. ama 0 ile 5 numara arasındaki yağ kalınlığını soğukta ölçme şansımız yok. ki youtubede videoları var. çok çok soğutarak ancak bir miktar fark gözlemlenebilir.​


  Alıntı yapılan: Mutlu Tekir (30216) - Dün, 22:21:30

  abicim 40 derece soğuk, 100 derece sıcak viskozite endeks sıcaklığı olarak geçer. ve bu viskozite endekslerinin sıcaklıkla değişimi doğrusaldır. örnek şekil 1-a
  [​IMG]
  [​IMG]

  Burada belirli sıcaklıklar arasında viskosite değişimi doğrusallaştırılmış, fakat gerçek grafik daha düşük sıcaklıklar da dikkate alındığında aşağıdaki gibi bir eğri çıkmaktadır.
  [​IMG]

  Bu grafikte de mavi ile gösterilen Edge 5w-30, pembe ile gösterilen Syntec 0w-30 dan daha incedir. Yine yeşille gösterilen edge 10w-30 da kırmızı ile gösterilen mobil 1 5w-40 dan daha incedir. Aynı şekilde Mobil 1 5w-40, edge 10w-30 dan soğukta da sıcakta da daha kalındır. Rakamların arasındaki farkın açılması o yağın az da olsa kalınlaşmasına neden olmaktadır. Tabi -20, -40 gibi soğuklarda daha ince yağ kullanılması gerektiğinden, düz hesap 0w-30, 0w-40 diyemiyoruz, grafikte görülebildiği gibi o sıcaklıklarda 5w-30 bir yağ daha ince olabiliyor. Aynı mantıkla 5w-30 bir yağa karşı 0w-40 sıcakta kalın diyebiliyoruz ama soğukta incedir diyemiyoruz.


  Çünkü viscosity index in önemi de ortaya çıkıyor, VI ye göre grafiği ilk resimde görebiliriz. ha tabiki soğukta 0 ile 5 in farkı hissedilebilir mi, bilemeyeceğim. ama 0w-20 kanada ve iskandinavyada boşuna kullanılmıyordur. grafik eğri olduğundan soğukta kalınlık çok hızlı artıyor zira.

   
  Oğuzhan, domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
 6. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  KISALTMALAR :

  G (GASOLİNE) : Benzinli
  D (Diezel) : Dizel – Mazot
  PD (Passenger Diesel) : Dizel Binek Arabası

  CCMC Seviyeleri :

  G4 : Benzinli servis
  G5 : Benzinli ve yakıt ekonomilşi servis
  PD2 : Dizel binek arabası, doğal havalandırmalı, turboşarjlı
  D4 : Dizel servis, doğal havalandırmalı, turboşarj, süperşarj
  D5 : Ağır dizel servis, uzun yağ değiştirme periyodu.

  ACEA Seviyeleri :

  Benzinli motor yağları
  A1 : Düşük sürtünme, yüksek viskozite
  A2 : Genel amaçlı
  A3 : Yüksek performans ve-veya uzun değiştirme periyodu
  A4 : GDI benzinli motorlar
  A5 : Düşük viskoziteli ve sürtünmeli, uzun yağ değiştirme

  HAFİF HİZMET DİZEL MOTOR YAĞLARI :

  B1 : Düşük sürtünme, düşük viskozite
  B2 : Genel amaçlı,indirekt enjeksiyon
  B3 : Yüksek performans ve-veya uzun değiştirme periyodu, indirekt enjeksiyon
  B4 : Yüksek performans ve-veya uzun değiştirme periyodu, indirekt ve direkt enjeksiyon, yakıt ekonomisi
  B5 : Yüksek performans ve-veya uzun değiştirme periyodu, indirekt ve direkt enjeksiyon, yakıt ekonomisi

  AĞIR HİZMET DİZEL MOTOR YAĞLARI

  E1 : Doğal havalandırmalı, turboşarjlı
  E2 : Genel amaçlı
  E3 : Ağır şartlarda, uzun değiştirme periyodu
  E4 : Çok ağır şartlarda, uzun değiştirme periyodu
  E5 : Çok ağır şartlarda, daha uzun değiştirme periyodu
  E7 : Çok ağır şartlarda, daha da uzun değiştirme periyodu, yakıt ekonomisi

  API (American Petroleum Institue) Sınıflandırması :

  Sınıflandırma iki harf ile yapılır. İlk harf yağın benzinli (S) veya dizel (C) motorlardan hangisine uygun olduğunu, ikinci harf ise yağın aynı gruptaki performans değerini gösterir. Performans seviyesi her iki grupta da A en düşük olmak üzere benzinli motorlar için A-L arası, dizel motorlar için C-I arası yapılır.

  Benzinli Motor Yağları API Kalite Sınıflandırması :

  SA : Ilımlı koşullarda çalışan eski benzinli ve dizel motorlar için kullanılmış ve içinde herhangi bir katkı maddesi ihtiva etmeyen yağlardır. Bu kategorideki yağ, ancak araç üreticisinin tavsiyesi halinde kullanılabilir.

  SB : Ilımlı koşullarda çalışan eski benzinli motorlar için kullanılmış ve asgari katkı maddesi ihtiva eden yağlardır. 1930'lardan sonra kullanılmaya başlanan bu yağlar oksidasyona ve yatak korozyonuna karşı dirençlidir. Ancak, araç üreticisinin tavsiyesi halinde kullanılabilirler.

  SC : 1964-1967 arası modelde üretilmiş arabaların ve bazı kamyonların dahil olduğu servistir. Bu serviste kullanılan yağlar, benzinli motorlarda yüksek ve düşük sıcaklık depozitlerini, aşınma, pas ve korozyonu kontrol etmektedir.

  SD : 1968-1970 arası modelde üretilmiş benzinli binek arabaları ve bazı kamyonların dahil olduğu servistir. Aynı zamanda 1971 ve daha sonraki modellerde de araç üreticilerinin tavsiyeleri ile bu servis için üretilmiş yağlar kullanılmaktadır. Bu servisteki yağlar yüksek ve düşük sıcaklık depozitlerine, aşınma, pas ve korozyona karşı SC seviyesine göre daha fazla dayanıklıdır.

  SE : Bu servis 1971 modeli bazı benzinli binek arabaları ile 1972'den itibaren üretilmeye başlanan ve benzinli binek arabalarını ve bazı kamyonları kapsamaktadır. Bu servis için üretilen yağlar, API SC ve SD’ ye göre yağ oksidasyonuna, yüksek sıcaklık motor depozitlerine, pas ve korozyona karşı daha dayanıklıdır.

  SF : Araç üreticilerinin bakıma ilişkin önerileri doğrultusunda, 1980 yılı başında yayınlanan ve benzinli araçlar için geliştirilen bir servistir. Bu kategoride üretilen motor yağlarında, API Servis Sınıflaması SE’ de istenilen asgari şartlardan oksidasyon stabilitesi artırılmış ve aşınma önleyici performans geliştirilmiştir. Bu yağlar ayrıca, motor depozitlerine, pas ve korozyona karşı da koruyucu özelliktedir. Bu kategorideki yağlar; SE, SD veya SC seviyelerindeki yağların yerine de kullanılabilirler.

  SG : Araç üreticilerinin bakıma ilişkin önerileri doğrultusunda, 1989 yılında yayınlanan ve benzinli araçlar için geliştirilen bir servistir. Bu seviyede üretilen motor yağları, daha önceki kategorilerde yer alan yağlara göre, motor depozitlerine, yağ oksidasyonu ve aşınmaya karşı performansları arttırılmıştır. Ayrıca, bu yağlar, pas ile korozyona karşı da koruyucu olup, SF, SF/CC, SE veya SE/CC seviyelerindeki yâğların yerine de kullanılabilirler.

  SH : SG test neticeleri Kimyasal Madde üreticileri (Chemical Manufactures Associations, CMA) ürün onay koduna göre yapılmaktadır. Bu koda göre bir kere test edilecek yağda her bir parametre, iki kere test edilecek yağda parametre averajı, üç kere test edilecek yağda, bir test atılarak diğerlerinin averajı geçer sayılmalıdır.

  SJ : 1997 Benzinli Motor Servis Kategorisi. API servis kategorisi SJ'yi karşılayan yağların, yüksek sıcaklıkta depozit oluşumu, aşınma, köpük ve alevlenme özellikleri geliştirilmiştir. Bu yağlar, CMA (Chemical Manufacturers Association) ürün onay kodlarına göre test edilmektedir. API SH, daha önceki API ve servis kategorilerini tavsiye eden motorlarda da kullanılabilirler.

  SL : 1 Temmuz 2001 itibariyle yayınlanmıştır. 1 Nisan 2002 tarihinden itibaren üretilen motorlarda önerilecektir. Bu tarihten önce üretilmiş araçlarda da kullanılabilir. Yüksek sıcaklıklarda daha iyi depozit kontrolü ve düşük yağ tüketimi sağlayan yağlardır. En son ILSAC Şartnamesi'ni karşılayabilir ve/veya Energy Conseriving Sınıflaması'na girebilir
   
 7. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3


  Ham petrolden elde edilen yağlara madeni yağ veya makine yağı denir. Bu tür yağlar motorun çalışma şartlarına uygun değildir. Motor yağlarından istenilen özellikler, madeni yağ içine karıştırılan katkı maddeleriyle elde edilir. Katkı maddelerinin yağa kazandırdığı özellikler şunlardır.

  ▪ Motor yağının, düşük sıcaklıklarda çok fazla kalınlaşmasını önleyerek soğuk havalarda motorun kolay çalışmasını sağlar.
  ▪ Motor yağının yüksek sıcaklıklarda yağlama özelliğinin kaybolmamasını sağlar. Böylece piston, segman, supap gibi çok sıcak çalışan parçalar üzerinde oluşan artık maddeler (kurum, yağlı kurum) en aza iner.
  ▪ İş zamanında yanma sonucu oluşan su, kül, karbon ve diğer kimyasal maddelerin yağın içinde asit meydana getirmesini önleyerek motor parçalarının uzun ömürlü olmasını sağlar. ▪ Motor yağının köpürmesini önleyerek yağlamanın kalitesini iyileştirir.

  Motor Yağının Görevi Nedir?
  Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur. Genel olarak motor yağlarının görevleri şunlardır;

  ▪ Sürtünmeyi en aza indirir. Birbirine temas halinde çalışan parçaların arasında yağ filmi meydana getirerek, sürtünmeden doğan aşınmayı ve sıcaklığı en aza indirir.
  ▪ Motor kompresyonunun düşmesini önler. Segmanların silindir yüzeyinden sıyırdığı yağ, segman ile yuvası arasına dolarak kompresyon kaçağına karşı sıvı conta gibi görev yapar. Kompresyonun piston, segman, silindir arasından kartere kaçması en aza indirilir.
  ▪ Motor parçalarının soğumasına yardımcı olur. Karterdeki yağ, motor parçalarından daha soğuktur. Yağlama sırasında parçaların üzerinden aldığı sıcaklığı kartere getirerek parçaları az da olsa soğutur.
  ▪ Motor parçalarını temizler. Motor yağı, yağladığı parçalar üzerinde aşınmadan dolayı meydana gelen talaşları ve yanma sonucu oluşan kurumları bünyesinde toplayarak kartere getirir. Böylece motor parçalarının devamlı temiz kalmasını sağlar.

  Yağlamanın Gereği ve Önemi
  Bir parçanın yüzeyi ne kadar hassas işlenirse işlensin, işlenen yüzeye bir büyüteç ile bakıldığında girinti ve çıkıntılar (pürüzler)görülür. Birbirine temas ederek hareket eden parçaların yüzeylerinde bulunan pürüzler, hareketi zorlaştırır. Harekete karşı zorlanma olayına sürtünme denir. Sürtünme sonucu parçalar hem ısınır ve hem de aşınır. Parçaların ısınması genleşmesine ve mekanik dayanımının azalmasına sebep olur. Birbirine temas ederek çalışan parçalar, yağlandıkları zaman sürtünen yüzeyler arasında yağ filmi meydana gelir. Yağ, parça yüzeyinde bulunan pürüzlerin arasına dolarak sürtünmeyi en aza indirir. Sürtünme en aza inince de aşınma ve ısınma da en aza iner.

  Yağ Bazları

  Mineral Yağlar
  Mineral yağlar yıllardır kullanılmakta olan klasik yağlardır. Yeraltındaki bildiğimiz petrolün distile edilmesinden sonra deterjan, viskozite geliştirici ve aşınma önleyici birtakım katkılar eklenmek suretiyle üretilirler. Fiyatları genelde ucuzdur ve ortalama bir performans sunarlar.

  Sentetik Yağlar
  Sentetik yağlar laboratuarlarda çeşitli kimyasal işlemler sonucunda kimyagerler tarafından üretilen yağlardır. Fiyatları mineral yağlara oranla daha pahalıdır ancak hem daha iyi performans, hem daha uzun süreli kullanım sunarlar. Termal dayanıklılıkları fazladır. Yağlama görevlerini daha uzun süreler yerine getirirler ve çok daha fazla sıcağa dayanabilirler.

  Yarı Sentetik Yağlar
  Yarı sentetik yağlar bu ikisinin karışımıdır ve hem fiyatları, hem de sundukları performans bu iki yağın arasındadır. Genellikle %70-80 mineral yağa %20-30 sentetik yağ karıştırılmak suretiyle elde edilirler.

  Viskozite ve Viskozite Endeksi Nedir?

  Viskozite basit şekliyle bir yağın kalınlığının ölçüsüdür. Belirli bir sıcaklıkta yağın ne kadar akıcı olduğunu göstermek için de Viskozite Endeksi kullanılır. Genellikle bir yağ kalınsa viskozitesi yüksek, ince ise viskozitesi düşüktür. Viskozite endeksi bize bir yağın ısıya maruz kaldığında ne kadar inceleceğini gösterir. Rakam ne kadar yüksekse, ısıya maruz kaldığında yağ o kadar az incelir. Rakam düşükse yağın viskozitesi düşük, yüksekse viskozitesi yüksektir. Viskozite endeksi aynı zamanda bir yağın belirli koşullar altında nasıl davranacağını da gösterir. Çok yüksek viskoziteli bir yağ (Ör: 50) özellikle düşük sıcaklıklarda motorun belirli kısımlarına ulaşamayabilir, hatta yüksek devirlerde silindir ile motor arasındaki film kopabilir. Çok düşük viskoziteli bir yağ ise (Ör:0) özellikle aşırı yüksek sıcaklıklarda çok fazla incelerek koruma özelliğini yitirebilir.

  Bütün motor yağları S.A.E seri numarasıyla sınıflandırılır. S.A.E rumuzu Birleşik Amerika Devletleri'nde motorlu araçlar mühendisleri birliğinin (Society of Automotive Engineers) baş harflerini ifade eder. Motor yağlarının S.A.E standardı bu birlik tarafından düzenlenmiştir. S.A.E numarası küçük olan yağlar daha ince ve akıcı olur. S.A.E numarası büyük olan yağlar daha kalın ve az akıcı olur. Örnek olarak S.A.E 10 numaralı yağ, S.A.E 30 numaralı yağdan daha ince ve akıcıdır. Motor yağları, benzinli ve dizel motorları için ayrı özellikte imal edilir. Benzinli motorlarda; SA, SB, SC, SD gibi S harfi ile başlayan yağlar kullanılır. Dizel motorlarında; CA, CB, CC, CD gibi C harfi ile başlayan yağlar kullanılır. (Daha ayrıntılı bilgi için Madeni Yağlar Sözlüğü ve Kalite Sınıflamaları linklerine bakınız...)

  Gerek benzin, gerek dizel motor yağları; yazlık, kışlık ve birleşik yağlar (dört mevsim yağları) olmak üzere üç çeşittir.
  ▪ Yazlık Yağlar: S.A.E 10, S.A.E 20, S.A.E 30, S.A.E 40, S.A.E 50 numaralı yağlardır.
  ▪ Kışlık Yağlar: S.A.E 5W, S.A.E 10W, S.A.E 15W gibi yağlardır. (W harfi yağın kışlık olduğunu belirler, İngilizce’ de kış "winter" kelimesinin baş harfidir.)
  ▪ Birleşik Yağlar (Dört Mevsim Yağları): Bu tip yağlar her mevsimde kullanılır. Yazın yazlık yağ, kışın kışlık yağ özelliğini gösterir. Bunlar, S.A.E 10W-40 , S.A.E 15W-50 , S.A.E 15W–50 gibi yağlardır. Örneğin; S.A.E 10W-30 numaralı yağ, kış mevsiminde S.A.E 10W numaralı yağ, yaz mevsiminde S.A.E 30 numaralı yağ yerine kullanılır.

  Tek Viskozite ve Multi-Viskozite Yağlar
  Hizmet ettikleri sıcaklık aralığı bakımından yağlar ikiye ayrılır. Tek viskozite ve çok viskoziteli (multi-viskoziteli) yağlar. Tek viskoziteli yağlar hava sıcaklıklarının daimi olarak sabit olduğu durumlara uygundur, dolayısı ile bu tür yağlar hem yaz, hem kış kullanımına uygun değildir (Ör: 20W-50 değil de sadece 50W). Multi-viskozite yağlar ise yapı olarak değişken hava koşullarında hizmet etme özelliğine sahip olduklarından hem yaz sıcağında, hem de kışın soğuğunda kullanılabilirler. Kalın bir yağ soğuk hava koşullarında jelleşecek ve görevini tam olarak yerine getiremeyecektir. İnce bir yağ ise soğukta rahat akacak, ancak yüksek sıcaklıklarda motor ile silindir arasındaki film tabakası incelecek, ya da kopacaktır. Tek viskoziteli yağların bu dezavantajları üzerine ince bazlı bir tek viskozite yağa çeşitli polimerler eklenmek suretiyle multi-viskozite yağlar üretilmiştir. Eklenen bu polimerler sayesinde multi-viskozite yağlar kışın soğuğunda yada ilk çalıştırma esnasında görev yapabilecek kadar ince, yaz sıcağında güvenebileceğiniz kadar da kalındırlar.

  Multi-Viskozite Yağların Avantajı Nedir?
  Tek viskoziteli bir yağın akıcılığı her sıcaklıkta aynıdır. Çok viskoziteli yağlar ise tek viskoziteli yağlardan farklı olarak kendilerini değişen sıcaklıklara adapte ederler. Çok viskoziteli bir yağ tek viskoziteli bir yağa oranla soğuk havalarda daha akıcı, yüksek sıcaklıklarda ise kesinlikle daha kalın ve güvenlidir.

  Bu, aynı zamanda şu anlama da geliyor; Aracınızı belirli bir süre için kullanmadığınızda motor yağı kartere doğru süzülecek ve tekrar çalıştırdığınızda çok kısa bir süre için dahi olsa, motorunuzun tüm parçalarına ulaşması için belirli bir süre geçecektir. Çok viskoziteli yağlar soğuk havalarda tek viskoziteli yağlara oranla daha akıcı olduklarından motorun içerisindeki parçalara daha çabuk ulaşırlar, böylelikle ilk çalıştırma anındaki motor aşınmaları daha azdır.

  Çok viskoziteli yağlar tek viskoziteli yağlara oranla %1,5 ila %3 arasında yakıt tasarrufu sağlarlar.

  Çok viskoziteli yağlar hem düşük, hem yüksek sıcaklıklarda daha fazla koruma sağlarlar.

  Multi-Viskozite Yağların Çalışma Prensibi
  10W kadar ince bir yağ kullanırsak yağ oldukça ince olduğundan ne ilk çalıştırma anında, ne de soğuk havalarda akıcılık açısından bir problem yaşamayız. Ancak hava oldukça sıcaksa, ya da motor ısısı son derece arttığında oluşacak problemi çözmek için üretim aşamasında diğer birçok katkıyla birlikte multi-viskozite yağlara “viskozite geliştirici” katkı maddeleri eklenir. Yağ yine aynı yağdır, 10W bazlı bir yağ. Ancak, eklenen polimerler sayesinde ısındığında, örneğin 40 viskoziteli bir yağ gibi davranır. Böylelikle sıcak hava koşullarında da görevini yerine getirir. Eklenen polimerleri kimyasal olarak yağ soğukken içinde bağımsız şekilde yüzen toplar olarak düşünebiliriz. Yağ ısındıkça bu polimerler çözülmeye ve uzun zincirlere dönüşmeye başlarlar ve böylelikle yağın incelmesini önlerler. Yağınız 10W-40 ise soğukta 10W gibi ince, sıcakta ise 40 viskozite yağ kadar kalın gibi davranır. Burada önemli olan viskozite aralığını seçerken kışın tahmini en soğuk, yazın ise tahmini en sıcak derecesine dikkat etmektir. Viskozite aralığı kesinlikle ve kesinlikle içerisinde bulunulan iklime göre seçilmelidir.

  Viskozite Dereceleri

  En bilinen viskozite sınıflandırmaları şunlardır;

  SAE (Society of Automotive Engineers) sınıflandırması:

  SAE sınıflandırması diğerlerinden farklı olarak yağı düşük ve yüksek ısılardaki viskozitesine göre sınıflandırır, dolayısıyla daha ayrıntılı olduğu söylenilebilir. SAE sınıflandırmasında derece "W" harfi ile ayrılan iki rakamdan oluşur. W, "winter" yani kış anlamındadır ve yağın düşük sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Örneğin 10W-40'taki "10W" gibi. Bu, aynı zamanda yağın baz viskozitesidir, yani polimer eklenmeden önceki asıl viskozitesi. Bu rakam ne kadar düşük olursa yağ o kadar ince olacağından, bu bize aynı zamanda yağın düşük ısılarda ne kadar akıcı olacağını ve motorun ne kadar kolaylıkla çalışacağını da gösterir.

  İkinci rakam yağın yüksek ısı viskozitesini verir. 10W-40'taki "40" gibi. Bu rakam ne kadar yüksekse, yağ sıcakken o kadar viskoziteli, yani kalın demektir.

  Aşağıda, tahmin edilen dış sıcaklığa göre seçim yaparken belirli viskozite aralıklarında örnekler verilmiştir;

  Tahmin edilen en düşük hava sıcaklığı
  Tavsiye edilen SAE viskozite derecesi

  0 derece
  5W-30 10W-30 10W-40 20W-50

  -18 derece
  5W-30 10W-30 10W-40

  -18 derecenin altı
  5W-30

  API (American Petroleum Institute) Sınıflandırması:

  Sınıflandırma iki harf ile yapılır. İlk harf yağın benzinli (S) veya dizel (C) motorlardan hangisine uygun olduğunu, ikinci harf ise yağın aynı gruptaki performans değerini gösterir. Performans sınıflaması her iki grupta da A en düşük olmak üzere benzinli motorlar için A-J arası, dizel motorlar için ise C-F arası yapılır.

  Benzinli motorlarda: (min.performans) SA SB SC SD SE SF SG SH SJ (max.performans)

  Dizel motorlarda: (min. performans) CA CB CC CD CE CF (max.performans)

  Eğer yağ kutunuzun üzerinde "API SJ/CF" şeklinde bir ibare varsa bu, yağın hem benzinli, hem de dizel tüm motorlarda kullanılabileceği anlamına gelir.

  ACEA (Association of European Car Manufacturers) Sınıflandırması:

  Sınıflandırma bir harfi takip eden bir rakam ile yapılır (A3 gibi). ACEA standardı iki kategoriye ayrılır.

  Birinci kategori yağın hangi motorda kullanılabileceğini açıklar:
  Benzinli motorlar için A
  Dizel otomobil motorları için B
  Dizel kamyon motorları için C

  Yağın performans seviyesini ise takip eden rakam belirler:
  Yakıt ekonomisi için 1
  Genel amaç için (ortalama seviye) 2
  Yüksek performans için 3

  Örneğin A3 benzinli motorlar için yüksek performanslı bir yağı, A1 benzinli motorlar için ekonomi amaçlı bir yağı tanımlar.

  Viskozite konusunda yapacağınız seçim sıcaklık, aracınızın üzerindeki kilometre, piston aralıkları ve kullanım şartları gibi birçok değişkene bağlı olmakla birlikte, genel kural olarak viskozite aralığını çok açmadan mümkün olan en ince yağı kullanmak en iyisidir. Çok kalın yağların da sürtünmeyi arttırdığı bir gerçektir. En ince derken, akla 0W-50 gelebilir, ancak bulunduğunuz iklimde hava kış mevsiminde -18 derecenin altına düşmüyor, yaz mevsiminde de aşırı sıcaklar yoksa neden 0W-50 yerine 10W-40 olmasın? Burada seçim tamamıyla size kalmıştır. Bir yağ kutusunun içinde katkı maddesi ne kadar az ise o kadar iyidir. 0W-50 alırsanız, içerisinde daha fazla katkı maddesi var demektir. Yada 10W-40 alırsanız, içindeki gerçek yağ oranı o kadar fazla anlamına gelir. Sadece bazı 0 yerine 10 olduğu için diğerinden biraz daha kalındır. Aslında bu seçimi yaparken kilometreyi de hesaba katmakta fayda vardır. 0 km. bir araçta ince yağ, 100.000 km.'de ki, yada daha eski teknolojili bir araçta daha kalın yağ kullanımı mantıklı olabilir. Yeni bir araçta piston aralıkları daha incedir, dolayısıyla 10W-40 gibi ince bir yağ kullanımı hem sürtünmeyi azaltması sebebiyle, hem de aralıkların zaten dar olmasından ötürü mantıklıdır. Ancak 100.000 km. yapmış bir motorda aralıklar fazlasıyla açık olacağından 15W-50 gibi nispeten daha kalın bir yağ kullanmak daha mantıklıdır. Böylelikle yağ sızıntıları bile önlenebilir.

  Motora Uygun Yağın Seçilmesi

  Kullanacağımız yağa karar vermek için üç ana hususu göz önüne almamız gerekir. Bunlar;

  1.) Motorun Teknik Özellikleri:
  ▪ Yüksek devirli ve yeni motorlarda yağ boşluğu az olduğu için S.A.E numarası düşük olan yağ kullanılır.
  ▪ Orta devirli motorlarda ve kullanılma ömrünü ortalamış motorlarda yağ boşluğu biraz fazla olacağı için S.A.E numarası ortalarda olan yağ kullanılır.
  ▪ Düşük devirli motorlarda ve yağ boşluğu çoğalmış motorlarda S.A.E numarası biraz daha yüksek tutulur.

  2.) Motorun Çalışma Şartları:
  Benzinli Motorlar İçin
  ▪ SA servis tipi yağlar, katkısız yağdır. Hafif yük altında çalışan benzin ve dizel motorlarında kullanılır.
  ▪ SB servis tipi yağlar, içinde paslanmayı önleyici kauçuk maddesi bulunur. Hafif yük altında çalışan benzin motorları için kullanılır.
  ▪ SC servis tipi yağlar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda çalışmaya uygun, aşınmaya, paslanmaya karşı özellikleri olan yağdır.
  ▪ SD servis tipi yağlar, 1968 yılı motor teknolojisine uygun olarak üretilmiştir ve benzinli motorlarda kullanılır. Ayrıca SB, SC servis tipi yağların tavsiye edildiği her yerde kullanılır.
  ▪ SE servis tipi yağlar, 1972 yılındaki motor teknolojisine uygun olarak üretilmiştir. Benzinli motorlarda kullanılır. Ayrıca SC ve SD servis yağlarının kullanıldığı her yerde rahatlıkla kullanılır.
  ▪ SF servis tipi yağlar, 1980 motor teknolojisine uygun olarak hazırlanmıştır. Benzinli motorlarda kullanılır.
  ▪ SG servis tipi yağlar: 1988 motor teknolojisine uygun olarak hazırlanmıştır. Benzinli motorlarda kullanılır. Mevcut en üstün yağdır.
  Dizel Motorları İçin
  ▪ CA servis tipi yağlar, kükürdü az ve iyi kalite mazot ile çalışan dizel motorları ile hafif hizmet yapan benzinli motorlarda kullanılır.
  ▪ CB servis tipi yağlar, orta yükte ve bol kükürtlü ve düşük kaliteli mazot ile çalışan dizel motorlarında kullanılır. Hafif hizmet gören benzinli motorlara da konulabilir.
  ▪ CC servis tipi yağlar, orta ve ağır yükte çalışan düşük süperşarj (blower) motorlarda veya turbo dizel motorlarda ve ağır yükle çalışan benzinli motorlarda kullanılır.
  ▪ CD servis tipi yağlar, yüksek hız ve yüksek verimli çalışan süperşarj ve turbo dizel motor yağıdır.

  3.) Aracın Çalışma Ortamının Hava Sıcaklığına Göre
  Yağ Numarası Hava sıcaklığı (C° derece)
  S.A.E 5W - 20 - 8 ile - 30 arasında
  S.A.E 5W - 30 - 30 ile 16 arasında
  S.A.E 10W - 18 ile 16 arasında
  S.A.E 10W - 30 - 18 ile 40 arasında
  S.A.E 10W - 40 - 18 ile 40 arasında
  S.A.E 20W - 20 - 8 ile 40 arasında
  S.A.E 20W - 40 - 8 ile 40 arasında
  S.A.E 20W - 50 - 8 ile 40 arasında
  S.A.E 30 - 5 ile 40 arasında

  Motor Yağı ile Yakıt Sarfiyatı Arasındaki İlişki Nedir?

  Bir yağın viskozitesi yağın kendi içsel sürtünmesiyle bağlantılıdır. Bir yağın viskozitesi ne kadar yüksekse, yani kalınlığı ne kadar fazlaysa, sürtünme o kadar fazla olacaktır. 20W-50 yağ yerine 10W-40 viskoziteli bir yağ kullandığınızda sürtünme daha az olacaktır ve buda yakıt sarfiyatı sağlayacaktır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, yağ seçiminde asıl etken sizin sürtünmeyi nasıl istediğiniz değil, bulunduğunuz iklim şartları olmalıdır. Gereksiz yere çok ince yağ kullanmak yarar yerine zarar getirir.

  Koyu Renk (Kirli) Yağlar Motordaki Olası Problemlerin Habercisi mi?

  Kirli, yahut koyu renkli yağ kesinlikle motordaki olası problemlerin habercisi değildir. Aksine iyi bir işarettir. Kirli yağ, yağın görevini yerine getirdiğinin kanıtıdır. Motordaki artıkları toplayıp motorun belirli kesimlerinde tekrar toplanmamak üzere onları kendi içinde biriktiriyor demektir. Bu durum size sadece yağınızı ve filtrenizi değiştirme zamanınızın geldiğini göstermektedir.

  Motor Yağının Bozulma Sebepleri
  ▪ Yağın Kimyasal Olarak Bozulması: Motor yağının sıcaklığı motor çalıştığında çok yükselir. Yağın içindeki mineraller, yüksek sıcaklıklarda hava içindeki oksijenle birleşerek oksitlenir. Ayrıca iş zamanında yanma sonucu oluşan diğer kimyasal maddeler, yağla birleşerek organik asitler meydana getirir. Oksitlenme ve asit etkisiyle motor yağı özelliğini kaybederek parçaların üzerinde aşınma, oksitlenme ve sakızlaşma (reçine) meydana getirir. Sakızlaşma, segmanların ve supapların yuvasında sıkışıp kalmasına sebep olur.
  ▪ Yağın Fiziksel Olarak Bozulması: Emme zamanında silindire giren havanın içindeki tozlar, yanma sonu meydana gelen kurumlar ve diğer arak maddeler, parçaların aşınmasından doğan talaşlar, kartere kaçan gazların içindeki benzin veya mazot yağın kirlenmesine ve özelliğinin bozulmasına sebep olur. Gerçi yağ filtresi, yağın içindeki parçacıkların bir kısmını temizlese bile zaman içinde yeterli olamaz.

  Yukarıda ana hatlarıyla açıklanan sebeplerden dolayı motor yağı bozulur. Bu nedenle araç kataloğunda tavsiye edilen sürelerde motor yağının yenilenmesi gerekir. Periyodik yağ seviye kontrolleri her 2000 km.’de bir yapılabilir. Ancak en iyisi her kullanıcının kendi istatistiğini tutmasıdır. Yağ eksiltme; motor performansı, motorun üzerindeki km. ve bakımıyla alakalı olduğu kadar aynı model ve yaşa sahip araçlarda sürücülerin kullanım tarzından kaynaklanan farklılıklar olması da doğaldır.

  Sürücünün Yapması Gerekenler

  ▪ Bulabileceğiniz en ince bazlı yağı değil bulunduğunuz bölgenin iklim koşullarına göre uygun olan viskozite aralığını seçin.
  ▪ Her yağ değişiminde yağ filtrenizi de mutlaka değiştirin.

  Her yağ, mümkün olan en yüksek fiyat/performans oranını vermek üzere formüle edilir. Bu sebeple, yapmanız gereken aracınıza uygun olan en kaliteli yağı almaktır. Sentetik yağlar mineral yağlara oranla daha pahalıdırlar, ancak daha uzun ömürlüdürler ve sağladıkları koruma da mineral yağlara oranla çok daha fazladır. Bu yüzden en mantıklı olan performans ihtiyacınız ne ise, ona uygun bir yağ seçmenizdir.

  Kilometre az yapılmış olsa dahi en azından senede iki defa yağ değiştirmek gerekir...
   

Sayfayı Paylaş