Motor Yağı Katkısı ile Motor İçi Temizleyiciler Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Elinde hazır almış olduğun yağ yoksa, ortalama bir markanın 10-40 yağını kullan ve eksiltme ne kadar gözlemle, bu kilometredeki motorda, 5 bin km de 250-300 gr, iyi sayılır, orta çizginin altına inerse de vasat... Bu gözlemle yağın viskozitesine karar verirsin...
Almadım abi. Bi 10w40 alayım o zman dediğin gibi gözlem yapalım. Saolasın

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
60-70 lira arasında liqui moly 10-40 vardı, bulabilirsen onun denemeni tavsiye ederim. Yoksa Shell 10-40 lpg için olanı da tavsiye ederim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Liqui Moly alacaksanız bu markanın Mos2 Leichtlauf 10w-40 olanını deneyebilirsiniz. Yüksek kilometreli ve yine az miktarda yağ eksilten motorlarda işe yarayıcı özelliği vardır. Ben şuan bunu kullanıyorum ama benim sorunumu tam anlamıyla çözemiyor, belki sizinkisini çözebilir. ;)

Son düzenleme:

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Tamam o zaman liqui yi deniyelim. Zaten haziran ortası demeden km yi doldurucaz yolculuk planlarına göre. Bir iki hafta sonra alırım. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bu arada biyerlerde mobil in kullandıkça inceldiğini okumuştum. Ben 10w60 koyalı yaklaşık 1000 km oldu ve arabanın git gide daha yumusak ve sessiz çalıştığını hissediyorum. Doğrular gibi bi hali var. Yada havalar ısındıkca yağ viskositesi mi artıyor bilemedim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Atılgan'ın otomatik şanzımanı ilk çalıştırmada yani soğukken 1'den 2'ye atarken hafif bi "hissettirme" yapıyordu, klima açıkken rölantiyi dengelerken çok nadir öne doğru atılma yapıyordu. Hatta, anlayan bi ustaya yağ değişimi için danıştığımda, yağı inceleyerek "gerek yok" demişti.

Havaların soğumaya başlaması ile Atılgan'ın bu hissettirme olayı sert olmaya başlayınca kafama takıldı, yaptığım araştırmada, Liqui Moly'nin ATF şanzıman ve direksiyon yağı katkısının bazı araçlarda bu "hissettirme sorunu" için çare olduğunu gördüm.

ATF katkısı yorumları.JPG

Katkı vs. olaylarına karşı olduğum için bu ürünü kullanıp kullanmamakta kararsız kaldım, fakat Liqui Moly markası olması sebebiyle kullanma tarafında karar aldım ve iki gün önce şanzımana ilave ettim. Dün ve bu gün soğuk kullanımda, şanzımandaki "hissettirme sorunu" benim gibi kıl birisi için artık kalmamıştı, vites geçişleri zaten yumuşaktı, daha da yumuşak hale geldi. Klima kullanımındaki dengesizlik gitti... :)

ATF Katkısı.JPG

Bu kadar bariz fark olacağını tahmin etseydim veya bilseydim, devir saatinin videosunu çekerdim... :) Ürünü tavsiye ederim... ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu katkı neye nasıl bir etki ediyor ki bu fayda sağlanıyor acaba, ve ne kadar bir süre etkisini göstermeye devam edecek bekleyelim görelim Atılgan sayesinde ;)
Bende anlamadım ne katkısı yaptığını ama bariz fayda sağladığını görmek güzel. Şanzıman filtresi ve yağ tedariğine girişip şanzıman yağı değişimi yapmayı istiyorum. O zamana kadar bu şekilde giderse iyi derim. Bütçe uyarsa yağı da liqui moly alırım artık.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Atılgan'ın otomatik şanzımanı ilk çalıştırmada yani soğukken 1'den 2'ye atarken hafif bi "hissettirme" yapıyordu, klima açıkken rölantiyi dengelerken çok nadir öne doğru atılma yapıyordu. Hatta, anlayan bi ustaya yağ değişimi için danıştığımda, yağı inceleyerek "gerek yok" demişti.

Havaların soğumaya başlaması ile Atılgan'ın bu hissettirme olayı sert olmaya başlayınca kafama takıldı, yaptığım araştırmada, Liqui Moly'nin ATF şanzıman ve direksiyon yağı katkısının bazı araçlarda bu "hissettirme sorunu" için çare olduğunu gördüm.

Ekli dosyayı görüntüle 23757

Katkı vs. olaylarına karşı olduğum için bu ürünü kullanıp kullanmamakta kararsız kaldım, fakat Liqui Moly markası olması sebebiyle kullanma tarafında karar aldım ve iki gün önce şanzımana ilave ettim. Dün ve bu gün soğuk kullanımda, şanzımandaki "hissettirme sorunu" benim gibi kıl birisi için artık kalmamıştı, vites geçişleri zaten yumuşaktı, daha da yumuşak hale geldi. Klima kullanımındaki dengesizlik gitti... :)

Ekli dosyayı görüntüle 23758

Bu kadar bariz fark olacağını tahmin etseydim veya bilseydim, devir saatinin videosunu çekerdim... :) Ürünü tavsiye ederim... ;)
Abi hemen denemem lazım süper bi haber bu.benim araba da bazen çok az da olsa sarsıntı ve tıklama yapabiliyor. Yağını filtresine değiştirdim bişey farketmedi. Birde bunu deniyeyim

Veli abi bi coşku ile hemen sipariş verdim ama bunu nasıl kullanıcaz? Kendimiz yapabiliyomuyuz? Yoksa sanayi de işimiz var mı. Uzun bir süre ilçe den dışarı cikamiycam. Bura daki ustaları da şanzımana dokundurtmam @domestos

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi hemen denemem lazım süper bi haber bu.benim araba da bazen çok az da olsa sarsıntı ve tıklama yapabiliyor. Yağını filtresine değiştirdim bişey farketmedi. Birde bunu deniyeyim

Veli abi bi coşku ile hemen sipariş verdim ama bunu nasıl kullanıcaz? Kendimiz yapabiliyomuyuz? Yoksa sanayi de işimiz var mı. Uzun bir süre ilçe den dışarı cikamiycam. Bura daki ustaları da şanzımana dokundurtmam @domestos

Arabayı 15-20 dakika kullan şanzıman yağı ısınsın. Sonra şanzıman yağ çubuğunun olduğu yerden koyuyorsun. Çalıştır, biraz daha kullan tamamdır. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok kolaymış ya. Abi çok teşekkür ederim birde sorunu çözer ise senin için camiye gidip dua etcem
Ben faydasını gördüm hocam. Dua için camiye gitmeye gerek yok ama :) Allah ile kul arasında perde veya aracı yoktur... ;)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben faydasını gördüm hocam. Dua için camiye gitmeye gerek yok ama :) Allah ile kul arasında perde veya aracı yoktur... ;)
Tabiki haklısın. Ama moda tam girmek için mekan önemli abi :) yanlız aslında ben en cok arkadaşım için sevinmiştim. Onda baya bi vurma vardı 1 ile 2 arasında. Şanzımana biri balyoz indiriyor gibi ses ve sarsıntı yapıyor düzensiz aralıklarla. Tabi defalarca uyarmama rağmen gidip otomatik citroen almasının cezasını çekiyor. Şu ürünü asıl onun için denicez. Ama sorun şu ki c4 de şanzıman yağ çubuğu yok. Ama bir kapak falan vardır inşallah. Nasıl eklenicek bilmiyorum. Benim ki çocuk oyuncağı imiş ama onunla uğraşıcaz anlaşılan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tabiki haklısın. Ama moda tam girmek için mekan önemli abi :) yanlız aslında ben en cok arkadaşım için sevinmiştim. Onda baya bi vurma vardı 1 ile 2 arasında. Şanzımana biri balyoz indiriyor gibi ses ve sarsıntı yapıyor düzensiz aralıklarla. Tabi defalarca uyarmama rağmen gidip otomatik citroen almasının cezasını çekiyor. Şu ürünü asıl onun için denicez. Ama sorun şu ki c4 de şanzıman yağ çubuğu yok. Ama bir kapak falan vardır inşallah. Nasıl eklenicek bilmiyorum. Benim ki çocuk oyuncağı imiş ama onunla uğraşıcaz anlaşılan

Her otomatik şanzıman için değil bu tork konvertörlü şanzımanlar için. Dexron 1 ve 2 yağlar için geçerli.
Citroën ler kavramalı tip değil mi?

Kavramalı tip şanzımana sahip arkadaşlara da bilgilendirme yapayım. Normalde her 10 ya da en geç 20bin km. De Bir kavrama kalibrasyonu yapılır aracın programı ve kablosuyla. Araç ne kadar mesafede kavradığını anlayınca pamuk gibi oluyor. 10 20 bin km sonra kavrama kalınlığı mikron mertebesinde yine azaldığı için yine şaşırıyor robotize mekatroniği. Eski konumda kavrıyor yine ilk vites geçişlerinde sarsmak başlıyor.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Her otomatik şanzıman için değil bu tork konvertörlü şanzımanlar için. Dexron 1 ve 2 yağlar için geçerli.
Citroën ler kavramalı tip değil mi?

Kavramalı tip şanzımana sahip arkadaşlara da bilgilendirme yapayım. Normalde her 10 ya da en geç 20bin km. De Bir kavrama kalibrasyonu yapılır aracın programı ve kablosuyla. Araç ne kadar mesafede kavradığını anlayınca pamuk gibi oluyor. 10 20 bin km sonra kavrama kalınlığı mikron mertebesinde yine azaldığı için yine şaşırıyor robotize mekatroniği. Eski konumda kavrıyor yine ilk vites geçişlerinde sarsmak başlıyor.
Arkadaşın araç 2007 model 4 vites tam otomatik hocam.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biraz önce tekrar deneme fırsatım oldu... Daha öncekine göre bariz fark var. Yani psikolojik bir durum değil... :)

Tepkiler yumuşak ve öne atılma yok.

Üst Alt