Motor Yağı Katkısı ile Motor İçi Temizleyiciler Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benim kullandığım da ikincisi. :) Bence değmez Murat.

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Rölantide temizleme işlemini ne kadar sürede gerçekleştirdiniz, bu ürün kurum temizleme için kullanıldı sanırım doğru mu?

Evet doğru, motoru açtığımızda mevcut kurumları gördük ve el ile temizlemede problem çıkmaması için müdahale etmedik. Bunu temizleyici sayesinde yapmayı uygun gördük. Ürünü sıcak motora katıp rölantide 30 dk kadar çalıştırdık.

Bu katkı ile ne amaçlanıyor?

İleri teknoloji mikro seramik (katı yağlayıcı) tanecikleri ve kimyasal aşıma önleyici (friction modifier) içeren yağ katkısı.
0.5 mikron ?dan küçük katı yağlayıcı partikülleri ile yağ filtresinde düzenli akışı garanti eder, sürtünmeyi ve aşınmayı engeller, yağ kalıntılarına karşı metal yüzeylerini korur.

Sepete ilave ettim ;)

Yağ olarak ya mobil 1 esp ya da Liqui Moly TopTec 4200 5w30 alayım diyorum ama aradaki 50 liralık farka değer mi acaba :kötü:

Bizim araçlar için motor yağı spesifikasyonu 'ACEA A3' olmalı. Mobil 1 ESP yağları bu spesifikasyonu sağlamıyor yalnız!
Bence bu fiyat farkına değer bir marka ve kalite.

Moderatörün son düzenlenenleri:

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba. Bor power falan kötü demişsiniz, liqui moly için iyi. ama ben burayı okumadan önce sonraki değişimde yapayım diyerek bir arkadaşın tavsiyesiyle wurth aldım. Bu markayı kullanan var mı? Bi liqui değildir belki ama onermezseniz bunu birine hediye eder liqui alırım. Şimdiden teşekkürler.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Merhaba. Bor power falan kötü demişsiniz, liqui moly için iyi ama ben burayı okumadan önce sonraki değişimde yapayım diyerek bir arkadaşın tavsiyesiyle wurth aldım. Bu markayı kullanan var mı? Bi liqui değildir belki ama onermezseniz bunu birine hediye eder liqui alırım. Şimdiden teşekkürler.
Würth markası bir çok üründe ilk sırada gelmektedir. Liqui Moly ise Türkiye'de yeni yeni duyulmaya başlanmıştır, o da iyi markadır. Hatta Liqui Moly yağ dendiğinde çoğu insan Lukoil ile karıştırır. İkisine de güvenebilirsiniz. ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor içi temizlik katkısı ayrı, motor yağına konulan ilave katkılar ayrı, bu durumu iyi incelemekte fayda var. Konu içerisinde de bu ayrım detaylı olarak verilmiştir. Geri kalan kişinin kendi tercihi olur. :)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Motor içi temizlik katkısı ayrı, motor yağına konulan ilave katkılar ayrı, bu durumu iyi incelemekte fayda var. Konu içerisinde de bu ayrım detaylı olarak verilmiştir. Geri kalan kişinin kendi tercihi olur. :)
Abi yağ katkılarını bende çok arastirmistim. Ve gereksiz/Zararlı olduğuna kanaat getirmiştim. Bu konuyu da baştan sona okudum. Benim aldığım da motor iç temizleyici diyor. Araçtaki sarsıntıyı söyleyince arkadaş bunu bi denememi önerdi. Hidrolik iticiler falan diye teknik bişeler den bahsetti ama anlamadım. Zararı olmaz 20 tl lik bişe zaten diyince aldım bakalım. Yag değişiminde bi deniycem. Sonrasina da su motul yagi bi koyucam artik. Bu kadar ovguye hak ediyor en azindan merakimi gidereyim. Iyi birsey fark edersem hep kullanirim. Cevaplarınız için teşekkürler.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Abi yağ katkılarını bende çok arastirmistim. Ve gereksiz/Zararlı olduğuna kanaat getirmiştim. Bu konuyu da baştan sona okudum. Benim aldığım da motor iç temizleyici diyor. Araçtaki sarsıntıyı söyleyince arkadaş bunu bi denememi önerdi. Hidrolik iticiler falan diye teknik bişeler den bahsetti ama anlamadım. Zararı olmaz 20 tl lik bişe zaten diyince aldım bakalım. Yag değişiminde bi deniycem. Sonrasina da su motul yagi bi koyucam artik. Bu kadar ovguye hak ediyor en azindan merakimi gidereyim. Iyi birsey fark edersem hep kullanirim. Cevaplarınız için teşekkürler.
Motul'un 8100 10/60'ını ben denedim... Ne için kullancaksınız? Eksiltme falan mı var?

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Motul'un 8100 10/60'ını ben denedim... Ne için kullancaksınız? Eksiltme falan mı var?
Ben gozlemlemedim ama arabayi aldığım adam az eksiltme var demişti. O yüzden aldığımda mobil 10 60 koymuştum. Şu anda yağ seviyesi değişmedi daha. Yaklaşık 1000 km oldu. Hiç eksilmez ise 10 40 koyucam. Eksilirse 10 60 devam

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ben gozlemlemedim ama arabayi aldığım adam az eksiltme var demişti. O yüzden aldığımda mobil 10 60 koymuştum. Şu anda yağ seviyesi değişmedi daha. Yaklaşık 1000 km oldu. Hiç eksilmez ise 10 40 koyucam. Eksilirse 10 60 devam
Kayda değer bir eksiltme değil ise 10-60 ile motoru boşa zorlamamanızı öneririm. ;)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Kayda değer bir eksiltme değil ise 10-60 ile motoru boşa zorlamamanızı öneririm. ;)
Saolasın hocam. Peki ne kadar eksilirse kayda değer olur? 5 bin km sonra değiştiricem mesela. Ne kadar eksilir se 10 60 devam edeyim veya 10 40 a döneyim?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Saolasın hocam. Peki ne kadar eksilirse kayda değer olur? 5 bin km sonra değiştiricem mesela. Ne kadar eksilir se 10 60 devam edeyim veya 10 40 a döneyim?
İşte bu konu hakkında çok farklı görüşler var. o_O
Kimine göre "motor dediğin hiç eksiltmemeli", kimine göre "eksiltmeyen motor yoktur, fabrika çıkışında bile yazar, yağ eksiltebilir", kimi de "LPG'li araç mecbur yağ eksiltir" görüşünü savunur. Açıkçası ben de çıkamadım işin içinden. :eek:
Benim görüşüm 5000-6000km arası periyodik yağ değişimine kadar 0,5 lt. eksiltmesi kayda değer bir konu değildir. 10000'de bir değişenler için de bu da ortalama 1 lt yapar. Eğer ki aracın çekişinde-gücünde-gidişinde bir problem yaratmıyorsa bunlar görmezden gelinebilir. Tabi bu şahsi görüşüm, ustalar daha iyi bilir. ;)
Ben şu şekilde kullanıyorum: Periyodik değişimde 4 litre yerine 5 litre yağ alıp 4 litresini motora dolduruyorum. Geri kalan 1 lt.'yi de 5-6 bin km sonrasındaki bir sonraki bakıma kadar eksilttikçe ekliyorum. :harika:

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İşte bu konu hakkında çok farklı görüşler var. o_O
Kimine göre "motor dediğin hiç eksiltmemeli", kimine göre "eksiltmeyen motor yoktur, fabrika çıkışında bile yazar, yağ eksiltebilir", kimi de "LPG'li araç mecbur yağ eksiltir" görüşünü savunur. Açıkçası ben de çıkamadım işin içinden. :eek:
Benim görüşüm 5000-6000km arası periyodik yağ değişimine kadar 0,5 lt. eksiltmesi kayda değer bir konu değildir. 10000'de bir değişenler için de bu da ortalama 1 lt yapar. Eğer ki aracın çekişinde-gücünde-gidişinde bir problem yaratmıyorsa bunlar görmezden gelinebilir. Tabi bu şahsi görüşüm, ustalar daha iyi bilir. ;)
Ben şu şekilde kullanıyorum: Periyodik değişimde 4 litre yerine 5 litre yağ alıp 4 litresini motora dolduruyorum. Geri kalan 1 lt.'yi de 5-6 bin km sonrasındaki bir sonraki bakıma kadar eksilttikçe ekliyorum. :harika:
Çok teşekkür ederim. Senin yaptığın benim de aklıma yattı. 5 lt alıcam 5w40. Eksilirse yağ aramayalim bagajda hazır dursun. Şimdi motül ararken oralarda birde eneos denk geldi. Bunun da çok iyi olduğunu okumuştum buralarda biyerde. Hangisini alsam şimdi kararsız kaldım. Siz motora eziyet etmeyin diyince değiştirmeye karar verdim. 10w 60 gerçekden çok kalın bir yağdı. 5 w40 koyayım çok eksilirse kademe kademe kalinlastiririm. İsabetli mi sizce?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çok teşekkür ederim. Senin yaptığın benim de aklıma yattı. 5 lt alıcam 5w40. Eksilirse yağ aramayalim bagajda hazır dursun. Şimdi motül ararken oralarda birde eneos denk geldi. Bunun da çok iyi olduğunu okumuştum buralarda biyerde. Hangisini alsam şimdi kararsız kaldım. Siz motora eziyet etmeyin diyince değiştirmeye karar verdim. 10w 60 gerçekden çok kalın bir yağdı. 5 w40 koyayım çok eksilirse kademe kademe kalinlastiririm. İsabetli mi sizce?
Sizin aracınız LPG'li sanırım. Ben LPG konusuna uzak olduğum için bilemiyorum açıkçası. Gerçi LPG kullananlar da yine 10-40 kullanıyorlar diye biliyorum. ;)
Yine emin olmamakla birlikte şuan havaların da ısınmasından dolayı 5w'e kadar düşürmek çok mantıklı değil sanırım? :rolleyes:

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sizin aracınız LPG'li sanırım. Ben LPG konusuna uzak olduğum için bilemiyorum açıkçası. Gerçi LPG kullananlar da yine 10-40 kullanıyorlar diye biliyorum. ;)
Yine emin olmamakla birlikte şuan havaların da ısınmasından dolayı 5w'e kadar düşürmek çok mantıklı değil sanırım? :rolleyes:
O zaman bu yaz devam edeyim. Yaz sonunda 5w40 bi deniyelim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elinde hazır almış olduğun yağ yoksa, ortalama bir markanın 10-40 yağını kullan ve eksiltme ne kadar gözlemle, bu kilometredeki motorda, 5 bin km de 250-300 gr, iyi sayılır, orta çizginin altına inerse de vasat... Bu gözlemle yağın viskozitesine karar verirsin...

Üst Alt