Motor Yağı Katkısı ile Motor İçi Temizleyiciler Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Bir depoyu bitirene kadar bir katkıyı, diğer depoda başka katkıyı kullanabilirsin... İkisi aynı anda kafa yapmasın traktörde. :)

Cuma akşamı o kadar trafikte kalınca kafayı buldu zati :D pazar günü o kadar kullandım test ettim, ayılmış :D

ikisini birden kuponla alırım, bakım sonrası temizlik ürününü, 1 ay sonrada katkıyı atarım yazı çıkartır bana :) gerçi bakıma alışık olmadığı için biraz yadırgıyor ama zamanla ona da alışır :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Anladım abi bizim esnaf her şeye aynı açıklamayı yazınca... Neyse ikisini karıştırayım ben en iyisi :D
Bizim esnafları boş geçeceksin, adamlar tüm yağlara "tam sentetik" yazıyor. "synthetisch" kelimesini görünce başına sonuna bakmıyor; tam mı, yarı mı, sentez teknolojisi mi, katkı mı, kısmi mi... Tartışmaya bile gerek yok. O artık sentetik bir yağ. :p

Gerçi Liki'nin Türkiye sayfasında da aynı yanlışlıklar var. İmam böyle iken cemaat ne yapmasın şimdi? O yüzden ürünlerin yurt dışı veya global sayfalarına bakıyorum ben böyle durumlarda. Orada kafana göre yazmıyorlar, yazmazlar da zaten satıcılar. Bizden dürüstler. Geçen senelerde eBay'den arkadaşıma bir şey aldırıyorum. Almancam olmadığı için de ikinci el olan ürünün artısı eksisini yazmışlar ama ben tekrar tekrar sorduruyorum. Şöyle miymiş, böyle miymiş? Gerçekten orası çalışıyor muymuş, falan... Eleman diyor ki orada ne yazıyorsa odur, fazlası eksiği olmaz. Dedim "kardeş kusura bakma biz alışkın değiliz bu kadar dürüstlüğe"... :p

Her neyse işte. İmam diyorduk. :p Geçen de aynı markanın tam sentetik yağları üzerinde tartışmıştık. Türkiye'de TopTec serileri tam sentetik diye okutuluyor millete, değiller abicim işte. Olsaydı o fiyata ben alırdım. ;) Bu markada etiketin üzerinde "vollsynthetischs" yazmadığı sürece o yağ tam sentetik değildir. ;) Bu kadar yıl Almancayı boşuna okumadık. :p

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
@Bayraktar özet geç :D

Bizim milletimizin bir kısmı cahil, bir kısmı bu konularda tecrübesiz ve bir kısım esnaf bunu çok iyi kullanıyor. Ama millette kaşınmıyor değil hani...

Facebook grubunda ürün paylaşıyorum; başlığa kocaman MAZDA 3 BL (2009-2012) SEDAN içindir yazıyorum, ama hala m3 2006 model var bende olur mu? diye soruyorlar. İçimden evet olur hemen al demek geliyor ama vicdanım el vermiyor :D bazen kibarca, bazen biraz ayar vererek olmaz deyip geçiyorum ç

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@Bayraktar özet geç :D

Bizim milletimizin bir kısmı cahil, bir kısmı bu konularda tecrübesiz ve bir kısım esnaf bunu çok iyi kullanıyor. Ama millette kaşınmıyor değil hani...

Facebook grubunda ürün paylaşıyorum; başlığa kocaman MAZDA 3 BL (2009-2012) SEDAN içindir yazıyorum, ama hala m3 2006 model var bende olur mu? diye soruyorlar. İçimden evet olur hemen al demek geliyor ama vicdanım el vermiyor :D bazen kibarca, bazen biraz ayar vererek olmaz deyip geçiyorum ç
Özeti şu: Her sakallıyı dedemiz sanmayalım. ;)

Facebook profillerinden ortalamamız alınsa ülke olarak normal IQ sınırının altında çıkarız zaten. :p

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
@Domestos abi elime bir tane motto geçti nihayet :) ama ambalaj 150 ml. önceki daha büyüktü diye hatırlıyorum. Kutu üzerinden hem üretici, hem de dolum yapan firmanın telefonları var. İkisini de aradım ama iki şirketinde telefonları çalışmıyor. Dolum yapan firmanın web sitesi; www.bkmkimya.com

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@Domestos abi elime bir tane motto geçti nihayet :) ama ambalaj 150 ml. önceki daha büyüktü diye hatırlıyorum. Kutu üzerinden hem üretici, hem de dolum yapan firmanın telefonları var. İkisini de aradım ama iki şirketinde telefonları çalışmıyor. Dolum yapan firmanın web sitesi; www.bkmkimya.com
Yok boyutları öyle zaten, yani küçük ebattalar. Bende de bi tane var ama tanka dolum aparatı yok, sanayide araştırdım herkes uzaylı görmüş masum köylü gibi bakıyor bana. :) İstasyonlarda denk gelirse şansına artık, bulursam sana da alırım... :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Yok boyutları öyle zaten, yani küçük ebattalar. Bende de bi tane var ama tanka dolum aparatı yok, sanayide araştırdım herkes uzaylı görmüş masum köylü gibi bakıyor bana. :) İstasyonlarda denk gelirse şansına artık, bulursam sana da alırım... :)

İşim bitince aparatı göndereyim abi sana ;)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Ufak bir deneyim aktaralım;

Traktör ilk alındığı zamanki yağı resmen sıvı zift gibiydi, hem simsiyah hem de akışkanlığı çok kötüydü. İlk bakımda, Cihangir usta ile berner marka motor iç temizleyici kullandık, sonra çalkalama ve sonrasında yağ değişimi oldu. Geçen sene ağustos ayında yaptığımız bakımda da aynı işlemi würth motor iç temizleyici kullanarak yaptık.

Çoğu kişi bu tarz ürünlerin işe yaradığını düşünmez, ama ürünler gerçekten işe yaradı. Yaklaşık 9 ay sonunda geçenlerde yağı kontrol ettim, akışkanlığı çok çok iyi durumda ve klasik bir dizel gibi kapkara olmamıştı.

Bu ürünü bir kere daha kullanacağım. Cihangir usta ile öyle program yapmıştık, sonraki iki bakımda kullan ve ondan sonraki bakımlarda sadece yağ değişimi yap demişti.

Özellikle geçmişini bilmediğiniz, yüksek kilometreli bir araç alırsanız mutlaka ilk bakımda bu ürünlerden birini kullanın.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Liqui Moly'nin motor içi temizleyici ürününden kullanacağım.
Bu katkıyı koyup motoru rölantide bir süre çalıştırıyoruz ve yağı tahliye ediyoruz.

Sorum şu ;
Tahliye olan yağdan sonra motor temizleyici sıvı motor içinde azda olsa kalıp yeni yağın kimyasına, vizikotesine etki eder mi ???

Temizleyiciyi kullandıktan sonra en ucuzundan bir yağ alıp doldurup bir süre rölantide çalıştırıp sonra tahliye edip kaliteli yağımızı koysak külfet mi olur acaba?

Sizin düşünceniz ne olurdu?

Ucuz yağ bu mesela

ADOILL MOTOR YAĞ 5W30 4LT 2018 75,00 TL yerine 48,75 TL
Adoıll Motor Yağ 5w30 4lt 2018 - n11.com

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Würth'ün üzerinde yağ süzülene kadar bekleyip, yeni yağınızı doldurun diyor. Bende önceden hep çalkalama yapardım ama bu sefer yapmayacağım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Liqui Moly'nin motor içi temizleyici ürününden kullanacağım.
Bu katkıyı koyup motoru rölantide bir süre çalıştırıyoruz ve yağı tahliye ediyoruz.

Sorum şu ;
Tahliye olan yağdan sonra motor temizleyici sıvı motor içinde azda olsa kalıp yeni yağın kimyasına, vizikotesine etki eder mi ???

Temizleyiciyi kullandıktan sonra en ucuzundan bir yağ alıp doldurup bir süre rölantide çalıştırıp sonra tahliye edip kaliteli yağımızı koysak külfet mi olur acaba?

Sizin düşünceniz ne olurdu?

Ucuz yağ bu mesela

ADOILL MOTOR YAĞ 5W30 4LT 2018 75,00 TL yerine 48,75 TL
Adoıll Motor Yağ 5w30 4lt 2018 - n11.com

Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Kendi Çapımda Bakım...

Bu konuda @ibrasoft ucuz yağ ile çalkalama yapmıştı, tecrübe tecrübedir. :)

Ayrıca konunun ilk sayfasındaki @Adem Usta tavsiyesini de uygulayabilirsiniz...

Motor Yağı Katkısı ile Motor İçi Temizleyiciler Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

Şahsen bu işe ayıracak vaktim ve param olsa, üç litre yağ bir litre mazot karışımını iki doz hazırlar, motoru bununla iki kez çalkalar en son üstten mazotu boca eder hava tutar yeni yağı filtreyi öyle koyardım. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu yağ zaten karterde toplanıyor. Ancak karterde kalan kısmının yağı bozabileceği düşünülebilir. Fakat kalan miktar o kadar küçük ki 4 lt yağ yanında hiçbir şey.
Yok yine de içiniz rahat etmiyorsa önceki yağ değişiminden kalan bir miktar yağ varsa veya ucuz 1 lt 10 numara yağ konulup karterdeki pisliği toplaması sağlanabilir. Üstten koyup karterde biriktikten 10 dk sonra tekrar boşaltılabilir.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Külfet gibi düşünmeyin bence. Motor iç temizleyiciyi iki yağ değişiminde bir kullanıyorum. Ucuz yollu 4 litre yağ alıp, 2 litresini çalkalamada kullanabilirsiniz. Ben o şekilde yapıp çalkalama yağını iki kez kullanıyorum. 2 litre ile rolantide çalkalama yaparken yağ ikaz ışığı yanmıyor. İşlemi iki yağ değişiminde bir de yaptığım için çalkalama yağını 40 k kmde bir almış oluyorum.

Motor iç temizleme katkısı yada araç benzinli ise, düşük km dizel ise yarım litre mazot koyulabilir. Yüksek kmli dizelde çamurlaşmalarda oluşabildiğinden mazot yetersiz gelebilir.

Karterde ve kanal çeperlerinde kalan çözücülerin viskoziteyi etkileyeceğini ve yeni konulacak yağın bozulmasını hızlandıracağını düşünüyorum. Triger değişimini yetkili serviste yaptğımda ford onaylı, bu aracın yağı bu diyerek mobil 3000 koydular araca. 5 bin km oldu. 10 bini beklemeden değişeceğim yağı. Motor daha gürültülü ve titreşimli çalışıyor. Liqui moly pro line motor iç temizleyiciyi aldım. Diğer malzemeleri de toplayayım 6 bin km olmadan değişirim. İçim hiç rahat değil. Aynı viskozitenin marka, kalite farkında bile motorun çalışmasına etkisi varken, yağın katkıyla deforme riskini düşünmek istemiyorum.
Benzinlilerde vibrasyon daha az olduğu için, herkes benim kadar takıntılı olmadığı için rahatsız olunmayabilir.

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
sağolasın ustadım. Sen de şimdi böyle dedin, gel de çık işin içinden :D
O tür katkıları çok yıllanmış araçlar için kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Düzenli değişimi yapılmış, doğru yağ kullanılmış şanzımanların o katkılara ihtiyacı olmayacağı kanaatindeyim. Ama tabi bunlar kesin doğrular değil, ki zaten yağ değişimi konusu, içinden çıkılmayacak şekilde farklı yorumlanıyor. Ben de ufak çaplı araştırma yapmıştım bu konuda. Servislerde bile çok farklı uygulamalar var. Son değişim yapılan yağın aynısı ile(yağın yapısında çstışma olmasın diye) 4 litrelik bir değişim yapmayı düşünüyorum. Bir sıkıntı olmazsa bir süre daha binip(1000km civarı) tekrar bir 4 litre değişim yapabilirim. Ama tabi henüz karar veremedim.

Değişim öncesi temizleyici katkılardan mı bahsettin ustadım?
Hocam işin aslı ben şuna ikna oldum ve mantığıma da bu şekilde yattı. Yağ katkıları esasen aşınmayı azaltıyor. Youtube’da Bununla ilgili sürüyle örnek mevcut. Rakamları afaki vereceğim, örneğin normal yağ ile aşınma 0,5 mm ise, aynı şartlarda katkıyla yapılan testte aşınma 0,2 mm oluyor. Bu da demektir ki aşınmanın süreç içinde daha az olması için yağ katkısı, hareketli parçalar henüz yeniyken ve aşınma artmadan koyulmalı. Böylece henüz sürecin başından itibaren aşınmayı azaltacağından hareketli parçaların ömrü uzayacak. Öbür taraftan halihazırda aşınmış olan parçalara katkı atmanın “hareketli Parçaları kurtarma adına” çok da mantığı yok. Denenir tabi ki ama katkı ne yapacak, metale dönüşüp aşınan bölgeyi dolduracak hali yok. Aşınan parçalarda yapacağı iş de aşınmayı yavaşlatmak ve daha iyi kayan hareketli parçalar olur sadece. Dolayısıyla amaç aşınmayı azaltmak/yavaşlatmaksa ve bu katkılar da gerçekten aşınmayı azaltıyorsa/yavaşlatıyorsa -ki videolarda öyle görünüyor- o zaman daha sürecin başında eklemek gerekir ki maksimum verim alınsın. Aksi taktirde normal aşınma devam edecektir.

Dün de Liqui Moly Cera Tec katkısının testini izlemiştim. Aşınmayı Yaklaşık %50 azaltmıştı testte. Motor içi kullanımda 50 bin km ömür biçiliyor ürün için. Ortalama 3 yılda bir kullanmaya değer mi? Bence Tabi ki değer. Kullanacak mıyım? İlk yağ değişiminde kullanacağım. Yorumlar da katkı sonrası stabil çalışma, sessiz çalışma vs yönünde. Demek ki yağlayıcılığı arttırıp aşınmayı azaltıyor diye düşündürüyor bana.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Ben geçen gün öner usta nin yanındaydım , kesinlikle katkı matki onermem dedi orijinal yağ değişimi yeterli dedi bend eyvallah dedim :) bazı arkadaşlar fayda görmüş bazı arkadaşlar görmemiş .. demekki arabadan arabaya fark ediyor

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arkadaşlar bu yeni çıkan Atom Expert hakkında bilgisi olan var mı nedir ne değildir. Ön yargılı yaklaşmak istemiyorum. Tabiki mucize yaratmayacak ama belki motor koruma anlamında fayda getirebilir. Kullanan arkadaş varsa sonuçlarını bekliyoruz.

49128

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar bu yeni çıkan Atom Expert hakkında bilgisi olan var mı nedir ne değildir. Ön yargılı yaklaşmak istemiyorum. Tabiki mucize yaratmayacak ama belki motor koruma anlamında fayda getirebilir. Kullanan arkadaş varsa sonuçlarını bekliyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 49128
İyi niyet ile yapmış olduğumuz güzel şeyler, bazı ticari kaygılarla yanlış yorumlanmaması için, müstakil olarak açmış olduğun konuyu buraya taşıdım. Konuya dönecek olursak; piyasadaki yüzlerce (belki) üründen sadece birisi, kalıcı olarak ya da uzun vadede faydalı bir şey olduğunu düşünmüyorum, hatta bazı katkıların, uzun vadede motor iç yapısına zarar verdiği de açılan motorlardan tespit edilmekte. Adem Ustam; "en iyi katkı, erken yağ değişimidir" der...

Sanayide bu tarz ürün satan arkadaşım var, "motora bir koyuyorsun, motor komprasyonu tavan yapıyor, ölçümlerde ölü motorlar bile yüzde 80-90 çıkıyor" diyor... Peki bu kelebek etkisi ne zamana kadar geçerli diyorum, bir dahaki yağ değişiminde tekrar konulana kadar diyor... Fiyatı da az buz değil...

Üst Alt