Motor Sağırlaşması Nedir? Motor Kurum Temizliği Nasıl Yapılır?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba Arkadaşlar,

Önce konuya nereden geldiğimi kısaca özet geçeyim;

Facebook grubunda bir arkadaşın rolanti sorunu için Tosun Usta'yı tavsiye etmiştim. O da fırsat bulup bugün gitmiş. Ben de fırsat bulmuşken Tosun Usta'nın yanına uğradım iş çıkışı. Hem biraz muhabbet ederiz hem de tavsiye ettiğim arkadaş memnun mu, sorunları çözülmüş mü diye bir bakayım dedim. O sırada Tosun Usta'nın parçacısı Mazda 3 ile geldi. Sohbet arasında aracın motorunu fırsat bulmuşken otobanda açmaktan ve kurumları yakmaktan bahsetti. Benim de kafama takıldı. Ben yaklaşık 7 aydır aracı yormamak için 1.5-3 bin devir arasında kullanıyorum. Vites değiştirmek için 3 bini geçmiyorum neredeyse. Bugün akşam 10 km kadar çevreyolunda benzine alıp 4-5 bin devirlerde geldim. Acaba bu tarz ara sürüşlerin yararı olur mu?

Motor sağırlaşmasına dair birkaç şey duymuştum. Motorun kurum tutmasına dair sanırım genel bir tabi bu. Biraz araştırdım ama benzinli motorlarla ilgili farklı farklı söylentiler mevcut. Kurum bağlamasına karşı bildikleriniz ve tecrübeleriniz biz yeni Mazdacılara epey yararlı olur kanaatindeyim.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Konu araçlarını sakin kullanan çoğumuzun işine yarayacaktır. Ben de şöyle bir ek soru sormak istiyorum, aracı sıklıkla motor frenine sokmak kurumların atılmasında etkili midir?
Ya da motor freninin(kompresör) yararı/zararı var mıdır?

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Konu hakkında teknik bilgiye sahip değilim, biraz araştırayım.İstanbul trafiğinde istesenizde devirli kullanma şansınız olmadığından şehir dışına çıktığımda yakıt benzinde olmak şartı ile 4500-6000 devir arası kısa mesafelide olsa kullanıyorum.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Benim bildiğim aracımızın beyni nasıl kullanırsak öyle çalışıyor.
Örneğin; aracı hep sakin kullanınca performans olarak biraz düşük çalışıyor.
Bi süre 4000+ devirlerde kullanınca da daha iyi tepki veriyor.
Ne istiyorsanız ona göre cevap alıyorsunuz.
Bir dipnot daha düşeyim.
Performansta rakım, havs sıcaklığı etmenleri de var. Sıcak havalarda aracımda benim gibi baygın oluyor. Akşam saatlerinde yani serin havada tutamıyorum keratayı. :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu durum daha çok eski nesil motorlarda vardı, yeni nesil motorlarda rodaj süresinin düşürülmesi ile sağır motor kavramı hemen hemen kalmadı veya ben rastlamıyorum. :)

Yeni Mazda 3 AT Rodaj Süreci

Yeni Mazda 3 Skyactiv Fiyatlara Zam Gelmiş

Yukarıdaki konularda yeni nesil motorlar için gerekli bilgiler az çok mevcut. :)

Aşağıdaki yazılanlar tamamen kendi tecrübelerime ve bilgilerime dayanmaktadır, yanılıyorsam veya teknik olarak bilmediklerim varsa düzeltilebilir;

Eski nesil motorlarda rodaj süresi 5-10 bin kilometre aralığında oluyordu diye hatırlıyorum ve bu süreç içinde motor istenildiği gibi kullanılmadığında "sağırlık" denilen olay meydana geliyordu. Bu sağırlık sorununu aşmanın yolunu da bilmiyorum.

Motor kurum temizliği ise; farklı bir konu ve çeşitli makineler veya katkı maddeleri ile bu işlem yapılmaktadır, ben katkı maddelerinin kurumlaşmış motordaki temizliği istenilen seviyede yapacağına inanmıyorum. Bu konuda google amca da bolca materyal mevcut. :)

Bu güne kadar sahip olduğum araçlarımda ise; arada sırada, trafik ve yol durumu müsait ise benzine alarak yüksek devirlere çıkarım, özellikle "kesici" tabir edilen limitöre sokarım, fakat bunu motor boşta iken gaz vererek yapmam ve yapılmasını da tavsiye etmiyorum, boşta ve yüksek devirde çalışan motorun hasar görme ihtimali yüksektir diye biliyorum. Manuel olarak 2. vitese alır, kesiciye girene kadar benzinde basarım...

Motor freninin hiç bir zararı yoktur, motora yüklenme olmaz ve bu aralıkta yakıt tüketmez, avantajı ise fren balatalarının daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Ben hem ekonomik hem sarsıntısız sürüş için genelde yavaşlamam gereken durumlarda hidrolik fren yerine motor freni kullanırım. Bu şekilde belirttiğin gibi balataların da ömürlerini uzatmış oluyoruz Veli abi..
İlk zamanlarda aklıma takılırdı aracı kompressöre sokmanın var mıdır acep zararı diye ancak bir kaç yerde kurum atar diye yorumlar okuyunca daha rahat kullanmaya başladım :)

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben yeni teknoloji motorlarda sağırlık olacağını pek düşünmüyorum.Hemen hemen tüm motorlar artık ekonomi üzerine geliştiriliyor.Otomatik vitesli araçların çoğu aracı genelde 1500-2000 devir aralığında aracı tutmaya çalışıyor.Kitapçıklarda yüksek devir gereksinimi ile ilgili birşeyler yazıyormu bilmiyorum ama pek ihtimal vermiyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Peki konuyu yeni tip değil de eski tip araçlar için gözden geçirirsek?

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bu durum daha çok eski nesil motorlarda vardı, yeni nesil motorlarda rodaj süresinin düşürülmesi ile sağır motor kavramı hemen hemen kalmadı veya ben rastlamıyorum. :)

Yeni Mazda 3 AT Rodaj Süreci

Yeni Mazda 3 Skyactiv Fiyatlara Zam Gelmiş

Yukarıdaki konularda yeni nesil motorlar için gerekli bilgiler az çok mevcut. :)

Aşağıdaki yazılanlar tamamen kendi tecrübelerime ve bilgilerime dayanmaktadır, yanılıyorsam veya teknik olarak bilmediklerim varsa düzeltilebilir;

Eski nesil motorlarda rodaj süresi 5-10 bin kilometre aralığında oluyordu diye hatırlıyorum ve bu süreç içinde motor istenildiği gibi kullanılmadığında "sağırlık" denilen olay meydana geliyordu. Bu sağırlık sorununu aşmanın yolunu da bilmiyorum.

Motor kurum temizliği ise; farklı bir konu ve çeşitli makineler veya katkı maddeleri ile bu işlem yapılmaktadır, ben katkı maddelerinin kurumlaşmış motordaki temizliği istenilen seviyede yapacağına inanmıyorum. Bu konuda google amca da bolca materyal mevcut. :)

Bu güne kadar sahip olduğum araçlarımda ise; arada sırada, trafik ve yol durumu müsait ise benzine alarak yüksek devirlere çıkarım, özellikle "kesici" tabir edilen limitöre sokarım, fakat bunu motor boşta iken gaz vererek yapmam ve yapılmasını da tavsiye etmiyorum, boşta ve yüksek devirde çalışan motorun hasar görme ihtimali yüksektir diye biliyorum. Manuel olarak 2. vitese alır, kesiciye girene kadar benzinde basarım...

Motor freninin hiç bir zararı yoktur, motora yüklenme olmaz ve bu aralıkta yakıt tüketmez, avantajı ise fren balatalarının daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur.

Ve arabayı sürekli vitesi boşa atarak kullanmak yakıt tüketimini arttırıyor. Viteste yavaşlayıp durmak hem motora hem de keseye faydalı. :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Motor freni bence lpgli araclarda sık sık yapilmali. Çünkü gazdan cektigimiz an yanma olayi duruyor fakat devir motor devir cevirdigi icin hava giriş- çıkışı olur ve bu da lpgnin motorda aşırı isinma dolayisiyla verdiği ciddi zararlari bir nebze engeller diye düşünüyorum. Sattigim mazda 3'te 2 defa subaplar değişmiş ve ben bundan dolayı diken üzerinde biniyordum arabaya(cok şükür kuheylanda kafam rahat). Torque'den motor sıcaklığını falan sürekli takip ediyordum ruh hastası olmak uzereydim :D. Uzun yolda ara ara motor freni yaparak motorun soğuduğunu cok defa gözlemledim. Zarari, motor takozlarini erken yıpratmasi olabilir çok zorlanırsa (yine tahminlerime gore).

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben hiç kesiciye sokamadım. Tırsıyorum, 6 bin civarında ayağımı gazdan çekiyorum. :)

Üst Alt