Mazda 626 GE (1991-97) Motor Rektefiye

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar merhaba. Hayırlı cumalar ;)
Öncelikle aracımdaki sıkıntıyı anlatarak başlayayım.
Aracımda yağ ve su eksiltme vardı. Diğer konularda bahşedilmiş aslında ama buradaki fark contanın kesin olarak yanması.
Yağda fark edilecek oranda köpürme yada su belirtisi yoktu.
Radyotörde yağ belirtisi bariz bir şekilde yoktu. Araç sürekli su eksiltiyor hatta bazen şanzımanın olduğu yerden su antifrizi damlattığını gördüm önce kaçak vardı bu kısımdan giderildi yani tam hava borusunun altında bloğa giren yerde vardı kaçak aradaki contayı değiştirince kaçak giderildi. Yağ kaçağı ise ön taraftan sanki karterdenmiş gibi geliyordu. Balat'a spreyi ile temizlenip gözlendi hatta bir kaç kez işlem uygulandı emin olmak için. En sonunda ney karar verildi ve silindir kapak contası dan yağ kaçırıyordu. Fakat bu kaçak çok değildi ve benim maddi durumlarımın el vermemesinden dolayı tamir işlemini biraz ertelemek istedim. Ve bu şekilde yaklaşık 1000 km yol katettim. Peki nasıl kullandım bu süre boyunca?
Her kullanmamdan sonra su ilave ettim bu su miktarı kullanma mesafesine göre değişiyordu 5km de yaklaşık yatım litre 15-20 km 1.5 litre civarı. Hatta bazen tekleme bile oluyordu. Rölantide dalgalanma ve sürekli jikle açma durumu vardı. Motor ilk çalıştırmada jikle 2-2.5 devir arasında tutuyordu. Hararet 90 a dayanıyor ama hala devir 2 bin üzerinde. Yaklaşık 3-5 dk sonra devir normale dönüyor fazla kullanım yada biraz zorlama olunca devirde dalgalanma hatta tekrar jikle açıp 2 bin devirlerde tutuyordu. Çekişinde ciddi oranda düşüş yaşadım yokuş çıkamaz hale geldim. Bazen korkardım yön değiştirirdim çünkü 1. Vitesde bile zorlandığı oluyordu. Açıkcası conta adına birşey kalmamış. Biliyorum gerçekten cinayet gibi ama elimden birşey gelmiyordu. Üzülüyordum da ama en sonunda öyle yada böyle bunu yaptırmam gerekiyordu ve tuttum asalet abinin dükkanının yolunu. Hazır indirimde varken guzuyu kurtaralım dedik. Ustam aracı söktüğünde conta adına hiçbirşey kalmamış dedi ;(
Piston segman subab yataklar honlandı kapak taşlandı. Aslında yatakları honlama tam manası ile kurtarmadı ama elimden de fazlası gelmedi.eksantirk milinde aşırı derecede aşınma olmuş aynısını takarsak fazla gitmeyebilir dedi usta çıkan bulup değiştirecek yada böyle toplayıp en kısa sürede onura değiştiricez. Resimleri aşşağıda paylaştım detaylı değil ama yinede resim işte ;)
Yine kesin benim atladığım yerler olmuştur. Merak ettiğiniz atladığım yerleri sorabilirsiniz bende cevaplarım inşallah keyifli sürüşler.

Ekli dosyalar

• IMG_0952.JPG
    IMG_0952.JPG
    91 KB · Görüntüleme: 342
  • IMG_0953.JPG
    IMG_0953.JPG
    168.2 KB · Görüntüleme: 334
  • IMG_0954.JPG
    IMG_0954.JPG
    140.7 KB · Görüntüleme: 328
  • IMG_0955.JPG
    IMG_0955.JPG
    146.8 KB · Görüntüleme: 313
  • IMG_0956.JPG
    IMG_0956.JPG
    181.9 KB · Görüntüleme: 306
  • IMG_0957.JPG
    IMG_0957.JPG
    158 KB · Görüntüleme: 304
  • 92B9A1B4-717C-409C-A4E8-B59519382DC3.JPG
    92B9A1B4-717C-409C-A4E8-B59519382DC3.JPG
    99.9 KB · Görüntüleme: 304

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Geçmiş olsun :( gönül isterdi ki A dan Z ye kmple motor yapılsın ama denildiği gibi maddiyat işin içine girince olmuyor malesef..Eksantrik fazla aşınmış gibi geldi ki olurda çıkma bulunmaz aynısı takılırsa umarım bir süre idare eder..
Yinede bir süre daha dikkatli kullanmalı.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mesela şuda oluyordu. Radyotörden suyu dolduruyordum kapağı kapatıp çalıştırıyordum haliyle jikle açılıyor devir ikibinlere geliyor. Yedek depodaki su miktarı ağzına kadar yükseliyor ve arada hava baloncukları geliyordu. Bu şekilde çalıştırıp kontrol ettiğimde ara ara gaz verince damla damla şanzumanın olduğu yerden su atıyordu. Sonra stop ediyorum ve yedek deponun olduğu yerden Çeşme gibi su akıyordu tam olarak sağ ön çamurluk içinden. Bu da artık bir belirti galiba. Mesela kullandıktan sonra bakıyorum yedek depo normal seviyede ama radyotör 1-1,5 litre su alıyor. Yedek depo neden görevini yapmıyor anlamadım. Bi kaç resim daha var omlarında ekledim

Conta yanık binmeye devam edince piston segman yatak subab hepsini etkiliyor maalesef. Ne kadar dikkat edersen et sonuç bu oluyor ;(

Birde Eksozdan da kayda değer oranda su atması oluyordu. Aslında evvelden beri yani aldığımdan beri vardı bu ama son zamanlarda arttı. Birde 3. Göz de sıkıntı vardı. Nasıl derler bilmiyorum ama basınç kaçağı vardı diğer gözler kuru ölçümde 12-13 arası ve birbirine çok yakın değerler 3. Göz 8-9 arası çıkıyordu usta onu da contaya bağladı. Bu müdehale ile bu sorunda ortadan kalkar dedi.

Ekli dosyalar

• 7393F99C-7C0F-40B7-A5BC-258ACA0D424B.JPG
    7393F99C-7C0F-40B7-A5BC-258ACA0D424B.JPG
    111.8 KB · Görüntüleme: 152
  • 0EA018F3-ED3B-403F-8628-DCE2B3AEE7B9.JPG
    0EA018F3-ED3B-403F-8628-DCE2B3AEE7B9.JPG
    99.9 KB · Görüntüleme: 154
  • 2C37C0BC-3404-4DD2-A2A0-EC2174467F04.JPG
    2C37C0BC-3404-4DD2-A2A0-EC2174467F04.JPG
    168.4 KB · Görüntüleme: 147
  • 6BC59BBE-5BB4-4BB0-A9A9-4E325C2767F6.JPG
    6BC59BBE-5BB4-4BB0-A9A9-4E325C2767F6.JPG
    157.1 KB · Görüntüleme: 146
  • 2E09E713-7EE7-4E9F-A3B6-6E71121CCDE9.JPG
    2E09E713-7EE7-4E9F-A3B6-6E71121CCDE9.JPG
    55.3 KB · Görüntüleme: 146
  • 29A69435-EAF3-4836-B886-3768065B9C8D.JPG
    29A69435-EAF3-4836-B886-3768065B9C8D.JPG
    59.7 KB · Görüntüleme: 151
Moderatörün son düzenlenenleri:

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geçmiş olsun, contayı nasıl yaktın farketmedin mi?
Conta yanma olayı ben hiç anlamadım sadece aracı aldığımdan beri su yağ kaçakları olması sürekli bir yerlerine müdehale edildi borulara ara contalara vs vs ama su ve yağ kaçağı durmadı diyebilirim. Yani bir yerde duruyor ama başka yerde devam kaçak noktası çok fazlaymış galiba. En son İzmir e gittim geldim yağ ve su kaçakları arttı ve bu duruma kadar geldik. Yani dışarıdan bakınca bir kullanıcı olarak hararet ibresinin 90 nı geçtiğini görmedim ama tekleme olayını çok yaşadım. Bence kaçaklar yüzünden oldu.

Geçmiş olsun :( gönül isterdi ki A dan Z ye kmple motor yapılsın ama denildiği gibi maddiyat işin içine girince olmuyor malesef..Eksantrik fazla aşınmış gibi geldi ki olurda çıkma bulunmaz aynısı takılırsa umarım bir süre idare eder..
Para para para varlığı bir dert yokluğu yara...
Eksantirk milini çıkma buldum bir çift 300 tl istedi adam da tam olarak anlaşamadık resim istedim araç üzerinde diyor fiyata kabulsen söker çekerim diyor. Durumunu sorunca da dişli olanda çok az bir çizik var diyor. Güvenemedim.

Geçmiş olsun. Fiyatlar ne aralarda ?
Fiyat daha net bir şey yok. Ama tahminime göre 2.5-3 arası tutar.

Bu eksantirk meselesini nasıl yapayım bilemedim. Orijinal sıfır olanı tanesi 1000 tl civarı o şık elendi. Çıkma çifti 300-400 arası birde yan sanayi var o nedir nasıldır bilmiyorum acaba yan sanayi mi alsam ne dersiniz yoksa çıkma iyimidir

Moderatörün son düzenlenenleri:

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Bu eksantirk meselesini nasıl yapayım bilemedim. Orijinal sıfır olanı tanesi 1000 tl civarı o şık elendi. Çıkma çifti 300-400 arası birde yan sanayi var o nedir nasıldır bilmiyorum acaba yan sanayi mi alsam ne dersiniz yoksa çıkma iyimidir
Teknik konularda iyi değilimdir, motor da iyi @Oğuzhan var. Hayati bir parçaysa, %30 indirim var Yetkili servislerde.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Guzuya can çekiştirmeni tasvip etmemiştim ama paylaşım ve bilgilendirme için emek harcaman güzel olmuş. Teşekkürler, geçmiş olsun. Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olur inşallah.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Fiyat daha net bir şey yok. Ama tahminime göre 2.5-3 arası tutar.

Geçmiş olsun. Kısa süre içerisinde arka arkaya sms gibi mesajlar atmak forum kuralları gereği yasak bilginiz olsun.
Motor parçaları illaki orijinal olmalı. 2 seçenek var orijinal sıfır almak veya temiz çıkma orijinal almak.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Çıkma alacaktım ustayla görüştüm bu seni idare eder diyor topladım motoru diyor almana gerek yok diyor şimdi aenin alacağında da çizik çıkacak bi anlamı yok diyor bu şekilde bin diyor. Valla bende bilemedim be yapacağımı
Teknik konularda iyi değilimdir, motor da iyi @Oğuzhan var. Hayati bir parçaysa, %30 indirim var Yetkili servislerde.
Zaten yetkili serviste araba herter de indirim ile ikisi ikibin liraya yakın olurmuş ondan dolayı o iş biraz zor
Geçmiş olsun. Kısa süre içerisinde arka arkaya sms gibi mesajlar atmak forum kuralları gereği yasak bilginiz olsun.
Motor parçaları illaki orijinal olmalı. 2 seçenek var orijinal sıfır almak veya temiz çıkma orijinal almak.
Özür dilerim bilmiyordum ;)
Çıkma konusunda bilgim yetersiz kalıyor ya bilen birisiyle almam lazım yada sıfır onada gücüm yetmiyor.
Guzuya can çekiştirmeni tasvip etmemiştim ama paylaşım ve bilgilendirme için emek harcaman güzel olmuş. Teşekkürler, geçmiş olsun. Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olur inşallah.
Valla benimde içim gidiyor üzülüyorum İnan'ın başkaları yapmaz ümidi ile paylaşım yaptım umarım birinin işine yarar.

Teşekkür ederim.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yazmayı unuttum yurtdışından alışverişe aşinaysanız oda bir seçenek ;)
Aslında olabilir ama parçanın orijinal mi yan sanayimi olduğunu nasıl anlayacağım. Fiyat olarak ucuza buluyorum yurt dışı sitelerinden ama anlamadığım için güvenemiyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aslında olabilir ama parçanın orijinal mi yan sanayimi olduğunu nasıl anlayacağım. Fiyat olarak ucuza buluyorum yurt dışı sitelerinden ama anlamadığım için güvenemiyorum.
Alacağın yere soracaksın. Ticarette bizden dürüstler emin olabilirsin.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu parçalar senin işini görebilir. Kargo dahil 535 TL ye gelir. 100 TL de vergi çıksa 635 TL. Mazda FS Camshaft diye başka sitelere de bakabilirsin.
MAZDA 626 FORD PROBE 2.0 FS ENGINE CAM CAMSHAFT CAMSHAFTS SET KIT | eBay
Evet bende şimdi ebay a bakıyordum bunu gördüm bu sıfır ve orijinal parça dimi?
Birde böyle birşey buldum sizce mantıklımı
http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eB...3679&category=33615&pm=1&ds=0&t=1494592035595

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Üst Alt