Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Performans Hakkında

Hayri Selim

Sessiz
Araç Markası
99Mazda 323f Astina
Araç Renk ve Tip
Mor-Hb
Arkadaşlar merhaba

Aracım astina 1.5 ve 1.5 kullanıcılarından bilgi rica ediyorum

Sanki aracım biraz hantal geliyor acaba orjini mi böyle yoksa eksik bişeler mi var?

2500 3000 arası vites atarım özellikle 2. Viteste hemen devrini bulamıyor. Rampada hemen bayılıyor saten
Bunlar normal mi?

Teşekkürler

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Normal. Cunku arac atmosferik motor ve sizin kullaniminiz yanlis.
Rampada tofaslar gibi kaptirarak gelmanize gerek yok.
Rampanin durumuna ve uzunluguna gore 3. yada 4.vitese atin. Rampayi 150 ile cikarsiniz.
Hava filtresi, atesleme, baski balata ve egzos problemsizse bir rampayi istediginiz hizla cikarsiniz.
Duz yolda 2500-3000 devirde 2 ye attiginizda toparlanmasi lazim.
Ayrica bu arabayi 3bin devirde kullanmak gunahtir. Öbur tarafta bunun icin yanabilirsiniz :) Bu araba devir sever.

Hayri Selim

Sessiz
Araç Markası
99Mazda 323f Astina
Araç Renk ve Tip
Mor-Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gör0şlerin için çok teşekkürler. Yaylaya çıkıyoruz. Kaç derece eğim var bilmiyorum ama 2. Vitesi geçemiyorum herkes beni geçiyor

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Hocam ben de de daha önce 1.5 sedan glx 2000 model vardı..rampada bayılma oluyor illaki ama vites düşürüp deviri yükseltirsenz pek de canınızı sıkmaz gibi.
@Lupara hocamın da dediği gibi bu araçlar deviri seviyor.

Hayri Selim

Sessiz
Araç Markası
99Mazda 323f Astina
Araç Renk ve Tip
Mor-Hb
Aynen öyle yapıyorum aracın huyu biraz hantal sanırsam

Bilgiler için teşekkürler

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Devri yüksek tutmanız gerekir. Devir düşükse toparlamaz. Turbo motor değil toparlasın.
Lpg ayarınız da bozuksa bunun da etkisi olabilir.

Hayri Selim

Sessiz
Araç Markası
99Mazda 323f Astina
Araç Renk ve Tip
Mor-Hb
Anladım olayı

Bir sorum daha var 4000 devirden sonra sanki ikinci motor devreye giriyor gibi bir hızlanma oluyor sebebini bilen var mıdır?

Hayri Selim

Sessiz
Araç Markası
99Mazda 323f Astina
Araç Renk ve Tip
Mor-Hb
Herşey için çok teşekkürler aracımı daha iyi tanıyorum artık

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Anladım olayı

Bir sorum daha var 4000 devirden sonra sanki ikinci motor devreye giriyor gibi bir hızlanma oluyor sebebini bilen var mıdır?
Vics sistemi devreye giriyor çünkü. Değişken emme sistemi. Emme manifoldundan gelen hava iki katına çıkıyor.

Hayri Selim

Sessiz
Araç Markası
99Mazda 323f Astina
Araç Renk ve Tip
Mor-Hb
Neye göre aktif oluyor acaba devire göremi hıza mı

deve

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ Otm.
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan Benzinli
Merhaba Hayri Bey,

ben de 1.5 bj kullanıyorum. araç bildiğiniz gibi fabrika çıkışı 90 beygir.
yanlış bilmiyorsam, motorlar yılda yaklaşık 1 beygir gücünde eksilme oluyor,
yani bizim araçları ekspere bilgisayara bağlasak 70-80 beygir arası çıkar.

20 yıl önce rampaları daha rahat çıktığına eminim, şimdi biraz zorlanması normal bence.
biraz devirli kullanılabilir.

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Arkadaşlar özellikle forumdaki ustalarım yardım elini uzatırlarsa sevinirim;
Aracı alalı tam 1 yıl oldu bu süreçte motora yapılanlar şunlardır : sente ayarı( 1diş atlaktı) sübap ayarı (sıkıydı) bobin değişimi ki bu gereksiz oldu sente atlakmış ngk buji kablosu iridyum buji( bkr6eıx-11) boğaz keelebeğinden rem otoda rolanti motoruna ayar çekildi ve hava vidası da ayarlandı, boğaz kelebeği ve egr temizlendi, katalitik kontrol edildi visc sıkıntısız ama araçta ilk kalkışımız hantal ama deviri 1300 lerde tutup basarsam vites fark etmiyo resmen pati çekiyo, rampalarda yığılmam var bide kompü testte tüm pistonlar 18 bar çıktı ki gayet iyi ve şunu belirteyim boğaz kelebeğini temizlerken kelebek tam kapalı konumda içine balata sipreyi sıktığımda damlatmıyo yani sıvı bardak misali içinde kalıyo bir miktar açık olması gerekirmi, sıkışık trafikte gezerken göstergedeki tüm ışıklar yanıyo airbag abs falan stop ediyosun 5 metre gidiyon sönüyo ilk kalkışlarda gazı biraz beslemek gerekiyo ani kalkışlar zayıf inanın kendim uğraşıyorum kimseye elletesim gelmiyo saçma sapan bahaneler

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracı alalı tam 1 yıl oldu bu süreçte motora yapılanlar şunlardır : sente ayarı( 1diş atlaktı) sübap ayarı (sıkıydı) bobin değişimi ki bu gereksiz oldu sente atlakmış ngk buji kablosu iridyum buji( bkr6eıx-11) boğaz keelebeğinden rem otoda rolanti motoruna ayar çekildi ve hava vidası da ayarlandı, boğaz kelebeği ve egr temizlendi, katalitik kontrol edildi visc sıkıntısız ama araçta ilk kalkışımız hantal ama deviri 1300 lerde tutup basarsam vites fark etmiyo resmen pati çekiyo, rampalarda yığılmam var bide kompü testte tüm pistonlar 18 bar çıktı ki gayet iyi ve şunu belirteyim boğaz kelebeğini temizlerken kelebek tam kapalı konumda içine balata sipreyi sıktığımda damlatmıyo yani sıvı bardak misali içinde kalıyo bir miktar açık olması gerekirmi, sıkışık trafikte gezerken göstergedeki tüm ışıklar yanıyo airbag abs falan stop ediyosun 5 metre gidiyon sönüyo ilk kalkışlarda gazı biraz beslemek gerekiyo ani kalkışlar zayıf inanın kendim uğraşıyorum kimseye elletesim gelmiyo saçma sapan bahaneler

Mazda'dan anlayan emin ellere aracının bakımını yaptırmış olduğun yazdıklarından ortaya çıkıyor bence... :) Az biraz psikolojik gibi geldi bana yazdıkların...

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Mazda'dan anlayan emin ellere aracının bakımını yaptırmış olduğun yazdıklarından ortaya çıkıyor bence... :) Az biraz psikolojik gibi geldi bana yazdıkların...
Malesef keşke öyle olsa düşük gaz birinci vites giderken tatlı tatlı kerkinmeler var ilk kalkıyorum mesela tam doldurmim gazı titreme yapıyo stop edecrk gibi oluyor rampada yığılma var

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu kadar bakımdan, kontrol sonra randıman vermediyse ve gösterge ışıkları zamansız yanıyorsa motor beyninde bir sorun olmasın??
Japon araçlarının beyni kolay bozulmaz ama elektronik ne zaman ne yapacağı belli olmuyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

İridyum bujiyi sök normal bujiye dön. Benim aracım benzinli bende randıman vermedi özellikle düşük devirlerde tekleme yaptı.
Airbag ve abs sisteminde problem olabilir ilgili kategorilerde açılmış konular var bununla ilgili gözden geçir derim. BJ kasalarda abs beyin problemi ve airbag ışığı yanması problemi kronik ama ikisininde çözümü mevcut.

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
İridyum bujiyi bi hafta oldu taķılalı hiçbi fark yok bende abs ve airbag bence motor kaynaklı diğer arıza lambasınıda yakıyo nasıl diye sorarsan aracı dur kalk trafikte kullanınca gazı doldurma arıyo o zaman yakıyo yoksa dümdüz yada rampa sürekli gidim yada normal şehir içi kullanım sıkıntı yok yakmıyo

Üst Alt