Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Motor İç Temizliği Hakkında Önerileriniz Nelerdir?

Konu, 'Diğer' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Konuyu özellikle sohbet kısmına açıyorum, kayda değer bir fikir veya sağlam bilgi çıktığı an gerektiği yere taşırım, yoksa geyik yapmaya devam... :D :D

Olay şu şekilde izah edilmiş olup;

Bir yağ ustası; motor iç temizliği önerisi olarak; motor yağını boşalttıktan sonra yağ filtresini çıkartmıyoruz, 3 litre ince yağ ile 1 litre mazot koyuyoruz ve rölantide motoru 3-5 dakika gaz vermeden çalıştırıyoruz, daha sonra bu karışımı da boşaltıyoruz, filtreyi değiştirip yeni yağı koyuyoruz, bu şekilde motor iç temizliği yapıyoruz, özellikle lifterlerin sağlığı açısından da faydası oluyor demişti...

Soru(lar) şu şekilde sıralanmıştır;

Ben bu uygulamayı yapsam; motor arıza ışığı yakar mı? Yanan ışık söndürülür mü? Bu olayın motora sakıncası olur mu? Olursa nelerdir? Faydası olur mu? Olursa nelerdir?

İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz... :p :D :D

Olay çok basit görüldüğü üzere... Bu konuda; düşünce ve tecrübeleriniz ile varsa uygulamalarınızı bekliyorum.

2. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Benim focusa aynı yöntemi tavsiye etmişlerdi ama ömrü yetmedi :) Mazot sıkıntı çıkarabilir belki ama emin değilim.

domestos bunu beğendi.
  3. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Benim kıllandığım tek nokta da orası zaten... :)

4. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Kullandığımız sentetik yağların içinde yeterince deterjan var zaten. Ucuz diye alınan ne olduğu belirsiz 10w40 larda durum ne bilmiyorum. Motor sürekli dur kalk 2500 devir altı kullanılıyorsa kurum yapar benim gibi çoğunluk şehirlerarası ve 2500-4500 devir arası kullanılan motorlarda kurum oluşmaz

domestos bunu beğendi.
  5. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Konulan ince yağ zaten gerekli yağlamayı tam anlamı ile yapamayacak artı ilave edilen mazotun keçe ve lastik aksamlara zarar verme olasılığı olabilir diye düşünüyorum.

Oğuzhan ve domestos bunu beğendi.
  6. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Bunun yerine motor iç temizleyici sıvı konulsa yağ değişimi öncesi daha yararlı ve zararsız

grafff ve domestos bunu beğendi.
  7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Uzun yıllardır bu işi yapan birisinden duyunca sormak, danışmak istedim. Lifter sesi gelen motorlarda zaten bu yöntemi kesinlikle uyguluyorlarmış. Benim yapmak istediğim yağ değişimi öncesi motor içini temizlemek.

Bu işi yapan katkıyı daha önce kullandım ve etkisini test etme şansım olmadı haliyle... 300 ml bir katkı ile motora giren 4 litrelik zımbırtının aynı etkiyi vermeyeceğini düşünüyorum. Atıyorum zaten şu anda 3.5 litre yağ var motorun içinde, buna 300 ml lik bir katkı atınca vereceği etki ile, bütün eskimiş yağı boşaltıp, yeni karışım ile motoru temizleyip yağı değiştirmek daha mantıklı ve sağlıklı gibi geliyor bana...

:rolleyes:

hagakure ve ezmocesteri bunu beğendi.
  8. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    km.n çok fazla değil abi, böyle atraksiyonlara girmeni tavsiye etmem. yapıp zarar görmeyenler var. o sürede yağlama olmayacak ve aşınma olacak. yapılacaksa eğer yeni ucuz bir yağ ile ve motor iç temizleyici sıvı ile kullanılması etkisini artırabilir.

domestos bunu beğendi.
  9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu seçenek de mantıklı...

10. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Daha önceki bir konuda belirtmiştim, İbrahim bey de uygulamış. Sen de öyle yapabilirsin. İster değiştireceğin yağa istersen daha ucuz yağa iç temizleyiciyi döker 15-20 dk rölantide çalıştırırsın. Ardından boşaltıp bir daha ucuz yağdan koyarsın, durulasın diye. Ben yarisimde de, mazdamda da değişecek yağa koyup ardından durulattım. O halde bile en az 7-8bin km. sapsarıydı rengi.

kadir ve domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş