Motor Freni Nedir? Faydası veya Zararı Olur Mu?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Motor freni ile motoru kastirmakdan ise fren ile inmek daha iyi degilmi tabiki el devamli vitesde olacak ne olur ne olmaz diye?

Otomobiller de dahil tüm araçlarda Motor frenini sadece yokuş aşağı inişlerde değil gerekli hallerde her zaman kullanabilirsiniz.
Motor frenini her zaman kullanabilirsiniz. Özellikle aracınızı yavaşlatmak istediğinizde frenle beraber yardımcı bir fren gibi kompresyondan yararlanabilirsiniz.

Buzlu, mıcırlı kaygan zeminler de, aracınız yavaş olsa bile en ufak bir frende kayma riski çok fazladır. Bu durumlarda yavaşlamak için en uygun hareket, vites düşürerek aracın kompresyon fren güçüyle yavaşlamasını sağlamaktır.

Vites değiştirme aralığı, benzinli ve dizel motorlarda çok farklıdır. Genel olarak benzinli motorlarda ortalama 2000 d/d ile 3250 d/d, dizel motorlarda ise 1800 d/d ile 2750 d/d arası vites değiştirmek uygun aralık olarak kabul edilir. Bununla beraber, her motorun kendi Max. Tork ( Çekiş Gücü ) değerleri arasında vites değiştirmek hem yakıt tasarrufu yapar hem de motorun ömrünün daha uzun olmasını sağlar. Araçların, motor tork değerleri el kitaplarında yazar.

Aracını belirttilen devirler arasında sürekli kullanman bir sorun çıkarmaz. Üst limitlerde kullanman aracının yakıt sarfiyatını artırır. Alt limitlerin altında kullanman durumunda arcında baygın kullanma denilen rahatsızlık olabilir. Uzun süre baygın kullanma sonucunda ise aracının motorunda, sübaplarında,hatta krank milinde hasar meydana gelebilir.

Unutmaman gereken bir şey daha var. Yüksek devirlerde ( 3500 d/d nın üzerinde ) ani kompresyon aracın motor triger kayışının diş atlamasına, kopmasına neden olabilir. Bu durumda yine aracın motor sübapları zarar görür.

yani burda 5 bin devir seyrederken aracı 2 nci vitese al demiyoruz yada 5 vitesten 3 vitese direk alda demiyoruz motor devri vites araılı ayarlandıkça sorun yok demektir ..

yani kadirim ne olur ne olmaz diye elin fiteste olsun ama motor freninden de faydalan hem aracı yola daha hekim kılarsın güvenlik açısından faydası olur ..

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor freni ile motoru kastirmakdan ise fren ile inmek daha iyi degilmi tabiki el devamli vitesde olacak ne olur ne olmaz diye?

Motor freninde kullanırken motor kasılmaz, fren balatalarının ve disklerin uzun ömürlü olmasını istiyorsan dik yokuşlarda motor frenini kullanmanı tavsiye ederim, hiç bir şey olmaz, yılların tecrübesi...

Manuel kullanırken her daim motor freni kullanırdım, 5 ten 4'e alarak, 4'ten 3'e alarak ilk yavaşlamayı motor freni ile yapardım... Kendi araçlarımda enteresandır ki, bir kez balata değişimi yapmadım...

Adem Ustamın dediği gibi çok yüksek devirlere de aniden çıkmamak gerekiyor, yani 5'ten 3'e veya 2'ye çekmeyin...

st4lk3r

Katılımcı
Harika bir konu olmuş :D Bu soruyu dün bir arkadaşlarıma sormuştum :D

Cahil cahil bir soru sormak istiyorum. Abilerim, dizel araçlarda sübap yok diye biliyorum. 1.5 DCİ aracımda motor frenin yoğun kullanmamın ne zararı olabilir?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Harika bir konu olmuş :D Bu soruyu dün bir arkadaşlarıma sormuştum :D

Cahil cahil bir soru sormak istiyorum. Abilerim, dizel araçlarda sübap yok diye biliyorum. 1.5 DCİ aracımda motor frenin yoğun kullanmamın ne zararı olabilir?

iç ten yanmalı motorları hepsinde sübop var sorunun cahillikle alakası yok tabiki sorucaksınız bilgi paylaşımı için burdayız ..sürekli konporosör yapmanız devamlı bu bölüm ayrı bir konu tabiki motora zararı var her şey tadında güzel gerektigi yerde yapıcagız her zaman degil ..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dizel motorlar zaten yapıları gereği, hep maksimum miktarda hava alırlar. Yani sürekli silindir hacmi kadar hava alır, gaza bastıkça buna oranla da yakıt püskürtülür. Ve bu nedenle fakir yanma oluşur ki, yakıt ekonomisi bu sayede sağlanır.
Dizel motorlarda silindir hacmi kadar hava alındığından motor freni yapmanızda hiç bir sorun olmaz. Zaten benzinli motorda da motor freninin sorunu olmaz, tam tersine motorun sıcaklığı azalır, en azından dinlenir bir nebze. :)

Yalnız benim de merak ettiğim bir şey var. Otomatik viteste yokuş aşağı şanzıman vites küçültmüyor, haliyle motor freni olmuyor. Bunu şanzımana öğretmenin bir yolu var mı? Mesela gösterge hızı gaza basmasken hızlı büyüyorsa vites büyült gibi bir komut.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son cümle yanlış oldu gibi sanki hocam... :)

Şaka bir yana, buna imkan yok sanırım, bu yüzden ben manuele alıyorum ve vitesi küçült komutunu kendim veriyorum, fakat çok yüksek devirlerde kendisini korumaya alarak birinci vitese geçmiyor... :)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Dizel motorlar zaten yapıları gereği, hep maksimum miktarda hava alırlar. Yani sürekli silindir hacmi kadar hava alır, gaza bastıkça buna oranla da yakıt püskürtülür. Ve bu nedenle fakir yanma oluşur ki, yakıt ekonomisi bu sayede sağlanır.
Dizel motorlarda silindir hacmi kadar hava alındığından motor freni yapmanızda hiç bir sorun olmaz. Zaten benzinli motorda da motor freninin sorunu olmaz, tam tersine motorun sıcaklığı azalır, en azından dinlenir bir nebze. :)

Yalnız benim de merak ettiğim bir şey var. Otomatik viteste yokuş aşağı şanzıman vites küçültmüyor, haliyle motor freni olmuyor. Bunu şanzımana öğretmenin bir yolu var mı? Mesela gösterge hızı gaza basmasken hızlı büyüyorsa vites büyült gibi bir komut.

Hız sabitleyiciye alınca kendi vites düşürüyor fren yapmamak için, hatta 2-3 vites düştüğü bile oluyor, kendi haline salınca çok eğimli yerlerde kendi vites düşürüyor yine

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bizim arabada frene basınca birkaç saniye bekliyor ve vites düşerek motor freni yapıyor. Ama bunu sadece yokuş inerken yapıyor, düz yolda denedim olmadı :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bizim arabada frene basınca birkaç saniye bekliyor ve vites düşerek motor freni yapıyor. Ama bunu sadece yokuş inerken yapıyor, düz yolda denedim olmadı :D
Bende fren fazlaysa bazen sadece 1 vites düşürüyor. Onun da çok etkisi olmuyor.
70 km üstü hızda son vitesteyken frene bastığımda o 4.5. vitesten 4e aldığını görüyorum bazen o da. Belki vites çok yok diye ihtiyaç hissetmemişlerdir.

Üst Alt