Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mobil Uygulama İndirirken Dikkat!

Konu, 'Bilim - Teknoloji' kısmında metece44 tarafından paylaşıldı.

 1. metece44

  metece44 Katılımcı

  Mobil uygulama yüklemeleri sırasında gereken bazı izinler, ortam dinlemesine sebep olabiliyor.

  ANLAMSIZ İZİNLER

  AA muhabirinin, yayınladıkları "Siber Güvenlik Raporu" hakkındaki sorularını yanıtlayan Bilişim Hukuku Derneği Başkanı avukat Kürşat Ergün, " Örnek olarak söylüyorum, hava durumunu göstermek için yükleme sırasında lokasyon bilgisini alma izni isteyen herhangi bir hava durumu uygulamasının, kamera ve mikrofona erişim izni istemesi anlamsız" dedi

  DOSYALARIN İÇİNE KÜÇÜK CASUS YAZILIM

  Bilişim dünyasında, işletim sistemine komut gönderen kullanıcı arayüzü olarak adlandırılan "shell" (Kabuk) dosyalarına işaret eden Ergün, kodların içerisine yerleştirilebilecek çok küçük casus yazılımlar sayesinde kullanıcıların telefonuna yönelik dış müdahalelerin olabileceğini ifade etti.

  Ergün, şöyle devam etti "Herhangi bir mobil uygulama, amacının dışında örneğin kamera ve mikrofon gibi izinleri de istiyorsa bence sorgulamak gerekir 'neden' diye. Mobil uygulamalar, akıllı telefonların artmasıyla büyük bir pazar alanı oluşturarak insanlara hizmet etmekteler. Bu uygulamalar kendilerinin sistemde stabil bir şekilde çalışabilmesi için, yükleme öncesinde yükleyen tarafa birtakım izin isteklerinde bulunur. Bu izinler genel olarak sistem dosyalarına, kameraya, mikrofona, kişi listesine, arama kaydına, mesajlara, fotoğraflara, videolara, müziklere şeklinde listelenmektedir. İndirdiğiniz bir uygulama, bu izinlere neden ihtiyaç duyar?

  NELERE YOL AÇAR?

  Shell içerisindeki söz konusu dosyalar, bulunduğu cep telefonu, tablet ya da bilgisayarlar, uzak bir istemci üzerinden yetkisiz erişim için ulaşılabilir hale getirebilir. Sadece bunlar değil aynı zamanda iletişim formlarından, ziyaretçi defterlerinden, profil fotoğrafı yükleme alanlarından, mesaj gönderme sayfalarından sisteme enjekte edilebilir. Bu yazılımlar milyonlarca kişinin 3. kişilerin eline geçmemesi gereken bilgilerini ifşa edebilir. Bu bilgiler, kredi kartı bilgileriyle birlikte paylaşılması rahatsızlık verebilecek özlük bilgileri de olabilir."

  kaynak: nefius
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ağustos 2015
  Oğuzhan bunu beğendi.
 2. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Sağol bilgi için, indirdiğim uygulamaların çoğu bu tip anlamsız bilgiler istiyor ve yine de mecburen indiriyorum. Çok fazla gereksiz bilgi isteniyor.
   
 3. Murat

  Murat Aktif

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  İşte halkımızda bedava oyun uygulama var diye indiriyor, istediği izinlere bakan kişi sayısı o kadar az ki...
   
 4. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  İndirme yapılan sayfada ve devamında açılacak sayfadaki işaretli küçük kutucuklara dikkat edin. Gereksiz, anlamsız ve isteğiniz dışında şeylerin orada işaretli olduğunu göreceksiniz...
   
 5. Murat

  Murat Aktif

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Son zamanlarda googleplay'de sıkıntı var çoğu uygulama indirilemiyor. Ayrıca google bu gereksiz izinlerle ilgileneceğini duyurmuştu galiba.
   
 6. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Binlerce uygulama var ama işe yarayan bir elin parmaklarını geçmez. Güvenlik sorunları ayrı bir bela. Google nin el atması lazım bu işe.
   
  ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş