Mazda 323 BG (1989-94) Merkezi Kilit Motoru Bakım ve Temizliği

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm hayırlı günler arkadaşlar. Başıma geldi konusunu aradım bulamadım onun için tecrübemi buradan paylaşayım dedim.
Aracım 92 model. Tabi yılların getirdiği aşınma, yorgunluk,toz,kır v.b den dolayı merkezi kilitte zaman zaman sıkıntılar yaşanabilir. Ben de yazın aracımı aldığımda kapılara bakım, yalıtım v.s yaparken merkezi kilit motorlarınıda söküp içlerini temizleyip gres yağı ile yağlamıştım. Fakat kış gelip havalar soğuyunca bazı kapılar çalışmamaya daha doğrusu motor çalışıyor ama kilidi açıp kapamamaya başladı. Birkaç yere danışıp, birkaç da denemeden sonra merkezi kilitlerim sıkıntısız çalışmaya başladı.
Bizim araçlardaki merkezi kilit motorlarındaki sistem kavramalı bir sistem. Motorun ucundaki mile bağlı plastik bir dişli ve karşısında ona bağlı ve kilitleri hareket ettiren büyük bir plastik dişli var. Motor dişliyi hızla hareket ettirince büyük dişlinin içindeki kavrama sistemi dışa doğru ivme yapıp kilidi aşağı yukarı hareket ettiriyor. Genel olarak sistem böyle.

Şimdi eğer aracımızda bu sistemde sıkıntı varsa, öncelikle gres yağı bu sistem için uygun bir yağ değil ve en iyisini de kullansak sistemi çalıştırmıyor. (ben Bosch to100 soğuğa, sıcağa ve toza dayanıklı gres yağı kullandım yine fayda etmedi) En son aşağıda tarif ettiğim şekilde yaptım ve şu anda -10 derecelerde bile kilitler çok rahat çalışıyor ve açılıp kapanıyor.

Motor çalışıyor ama kilitleri açıp kapatmıyorsa,ilk önce kapı döşemesini çıkarıyoruz. Motoru yerinden çıkarmak için dışta kaportada iki tane somun var onu çıkarıyoruz.Motora yukarıdan gelen bir mil var.Onun motora takıldığı yerdeki plastiği alttan üstten bastırıp geriye ittirince kolayca çıkıyor.Sonra motora gelen kablonun soketini çıkarıp motoru elimize alıyoruz.Burada dikkat etmemiz gereken motoru kaportaya sabitleyen bir demir parçası var.Onun yönü var,çıkarırken ona dikkat edelim yoksa tekrar taktığımızda kilidin yukarıdan gelen demir miline karşı gelmez.
Motorun üzerindeki 2 civatayi söküyoruz ve motorun arasını tornavida ile yavaş yavaş kastırıp açıyoruz (iki kapak arasında sızdırmazlık için yumuşak bir silikon benzeri bir şey var).
Motorun içini açtığımızda dişlileri kontrol edip kır, pas,toz v.s temizliyoruz ve dişlileri pas sökücü, yağlayıcı tarzı bir şey ile yağlayıp geri takıyoruz.
Motoru yerine takmadan önce,motor ile en üstteki inip kalkan yer arasındaki hareketli yerlerin herhangi birinde takılma kasma v.s varsa onu gideriyoruz ve motoru yerine takıyoruz.
Motoru takmadan önce kapağını kapatıp kumandadan aç kapa yaparak deneyebiliriz.
Hareketli mekanizmaları tozdan etkilenip geri bozulup, takılma yapmaması için gres yağı ile değil pas sökücü yağlayıcı tarzı bir yağlayıcı ile yağlayalım.

Burada yazdığım durumlarla ilgili kaç defa söktüm taktım ama fotoğraf çekemedim maalesef.Aslında elimde birkaç fotoğraf olsa çok daha anlaşılır olabilirdi ama yok maalesef.
Neyse sorusu olan olursa ona göre cevap vermeye çalışırım inşallah.

Üst Alt