Mercedes Citan Düşünceleriniz?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mercedes gibi bir firmanın Renault'dan kupa şase hatta motor alarak böyle bir pazara girmesini doğru buluyormusunuz? Ticari kaygılar bir kenara markanın prestiji nereye gitti?

Dinçer

Katılımcı
Otomotiv dünyasında son 10 yıldaki gelişmeleri anlamak gerçekten çok zor.Kabaca kimin eli kimin cebinde belli değil. O yüzden anlamaya da uğraşmıyorum. Ama bu bir gerçek bunların hepsi piyasada kalabilmek için. Çünkü otomotiv alanında bilinen her şey değerini yitirdi artık. Yeni teknolojiler üretmek, daha ucuza maletmek, daha işlevsel araçlar üretmek piyasada kalmak için şart oldu. Bir de şunu düşünüyorum, mercedes eğer böyle bir kanıya vardıysa mutlak cok ciddi sebepler vardır. Yoksa asırlık otomobil fabrikası çıkıp uyduruk bir marka ile ittifak yapmaz.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Otomotiv dünyasında son 10 yıldaki gelişmeleri anlamak gerçekten çok zor.Kabaca kimin eli kimin cebinde belli değil. O yüzden anlamaya da uğraşmıyorum. Ama bu bir gerçek bunların hepsi piyasada kalabilmek için. Çünkü otomotiv alanında bilinen her şey değerini yitirdi artık. Yeni teknolojiler üretmek, daha ucuza maletmek, daha işlevsel araçlar üretmek piyasada kalmak için şart oldu. Bir de şunu düşünüyorum, mercedes eğer böyle bir kanıya vardıysa mutlak cok ciddi sebepler vardır. Yoksa asırlık otomobil fabrikası çıkıp uyduruk bir marka ile ittifak yapmaz.
Dinçer yıldızdan bahsediyoruz her firma yapsın ama Merso ya yakışmadı helede bir fransızla pes doğrusu diyorum...
Mercedes için hiçbir ticari kaygıyı kabul etmiyorum..Gözümden düştü artık yazıklar olsun
;D >:( ;D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Özellikle son 15 yılda global pazar öyle bir rekabete girdi ki; kimse ne yıldıza bakıyor ne de başka bir şeye...

En baba marka giysiyi alıyorsun; made in indonesia, made in PRC etiketi ile karşılaşıyorsun...

Kâr marjları aşağıya doğru düştükçe markalar para kazanmayı sürdürmek için bu tarz atraksiyonlara girebiliyor...

Şahsen tasvip ettiğim bir şey değil ama fiyat ön planda olduğu sürece razı gelmekten başka yapabilecek bir şey de yok...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mercedes Renault'tan kupa, şasi, motor olarak değil, komple alıyor Citan'ı. Citan Renault fabrikalarında yapılıyor.

Prestij aynen orada duruyor. Aracın Mercedes olan tek parçası yıldızı. Presjij de yıldıza ait. Prestij teknik bir kavram değil, o yüzden tartışmaya çok açık, ölçülebilir bir kavram değil yani. Herkesin Kangoo olduğunu bildiği bir aracı bu firma önüne bir yıldız koyup, orjinalinden daha pahalıya satabiliyorsa, prestij o olsa gerek!

Mercedes gibi bir firmanın Renault'dan kupa şase hatta motor alarak böyle bir pazara girmesini doğru buluyormusunuz? Ticari kaygılar bir kenara markanın prestiji nereye gitti?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mercedes Renault'tan kupa, şasi, motor olarak değil, komple alıyor Citan'ı. Citan Renault fabrikalarında yapılıyor.

Prestij aynen orada duruyor. Aracın Mercedes olan tek parçası yıldızı. Presjij de yıldıza ait. Prestij teknik bir kavram değil, o yüzden tartışmaya çok açık, ölçülebilir bir kavram değil yani. Herkesin Kangoo olduğunu bildiği bir aracı bu firma önüne bir yıldız koyup, orjinalinden daha pahalıya satabiliyorsa, prestij o olsa gerek!
Abi sende çok çok farklı bir pencereden bakmışın 8)

sahinerden

Katılımcı
Araç Markası
2006- Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bence koskoca mercedes renaultla ortak bir araç yapmamalı yani bir prestiji var düşüncesindeyim. Mercedesin en eski aracı bile bence citandan daha kaliteli duruyor. euro ncap testlerinden 3 yıldız almak nedir anlamış değilim. Kasa yapısıda yeni kangoo nun kopyası diyebilirim yani citana o kadar para verip kangooya binmiş gibi oluyor insan. Bence en kısa zamanda mercedes kendi başına güzel bir ticari araç yapmalı

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Profesyonel olarak baktığımda;

Firmaların ortak teknoloji geliştirmesi, ortak motor, şanzıman vb. kullanımına gitmesi ve hatta ortak platform kullanmaları çok normal. Günümüzün sert rekabet koşulları içerisinde ve giderek sertleşen çevre ve çarpışma kurallarına yetişebilecek teknolojiler geliştirmek çok zor. Bunun yanında müşterilerin teknolojik beklentileri de çok artmış durumda.

Eskiden 3 jenerasyon üst üste hiçbir teknolojik yenilik yapılmadan otomobiller üretilirdi. Şimdi üreticiler 3 yıllık makyajı bekleyemiyorlar geliştirme için.

Bütün bunlar platform/şasilerin çarpışma testlerini karşılamak için ve motor/şanzıman ikileminin de sürekli sertleşen çevre normlarını karşılamak için ortak geliştirilmesini, üretilmesini çok mantıklı kılıyor.

Ayrıca mantıklı kıldığı sadece bu da değil. Bugün Mazda 3, eskiden Mercedes, BMW gibi otomobillerin sahip olduğu teknolojileri, özellikle de güvenlik teknolojilerini sunabilir hale geldiyse, bu bu tip teknolojilerin ya ortak geliştirilmesi veya teknoloji üreten firmalar tarafından (Bosch, Siemens vb.) herkes için üretilmesiyledir.

Bir ürünü 1.000.000 adet üretmenin Ar-ge maliyeti ve üretim maliyeti ile 5.000.000 üretme arasında uçurum vardır.

Kişisel olarak bakarsam;

Teknoloji paylaşımını halk tipi araçlar, yani orta sınıf dediğimiz markalar da çok normal buluyorum. Örneğin Toyota, Honda ve Mazda Avrupa'da satınlan küçük dizeli birlikte yapıp, aynen kullansalar, ben bayılarak alırım. Çünkü bu hem daha güçlü ar-ge ve mühendislik ile üretilmiş, daha çok tecrübeden faydalanmış, daha güvenilir motor demek, hem de maliyeti düşecek ve bana avantaj olacak demek.

Ama ürettiği otomobilleri orta sınıftan muadillerinin 2 katı fiyata satan Premium modeller geldiğinde böyle düşünmüyorum. Benim için Premium olmanın ilk koşulu şahsına münhasır olmaktır. Yani özel ve tek olmaktır. Eğer bana Mazda CX-5 2.0'ın fiyatının 2 katına Mercedes GLK 2.0 satacaksanız (hem de daha düşük donanımla) bu aracın her bir parçasının kendine özel olmasını beklerim.

Çünkü benden özel olmanın bedelini alıp, genel bir ürün verilmesini kabul edemem. Yok eğer GLK'yı CX-5'den %20 pahalıya satarsanız, üzerine Toyota motoru da koyabilirsiniz, problem değil...

Bence koskoca mercedes renaultla ortak bir araç yapmamalı yani bir prestiji var düşüncesindeyim. Mercedesin en eski aracı bile bence citandan daha kaliteli duruyor. euro ncap testlerinden 3 yıldız almak nedir anlamış değilim. Kasa yapısıda yeni kangoo nun kopyası diyebilirim yani citana o kadar para verip kangooya binmiş gibi oluyor insan. Bence en kısa zamanda mercedes kendi başına güzel bir ticari araç yapmalı

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mtutun noktayı koymuş yorumlarını önemsediğimi söylemiştim abisi
Payıma düşeni aldım hangi bakış açısıyla bakmam gerektiğini anladım eyvallah üstad :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu kelimenin benim ismimin üstünde yazması beni utandırıyor doğrusu. Ama teveccüh gösterip, bana bu payeyi veren herkese de kalpten teşekkür ederim. Sağolun, varolun...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu kelimenin benim ismimin üstünde yazması beni utandırıyor doğrusu. Ama teveccüh gösterip, bana bu payeyi veren herkese de kalpten teşekkür ederim. Sağolun, varolun...
Sen bunu hakedeiyorsun abi yazdıklarını takip ettiğimden ötürü bu yorumu yapıyorum
Veli abi oğuzhan seni birçoğumuzdan daha iyi bildiği için bu kelimeyi vermek gayet akıllıca çok
Ta güzel yakıştı...sen devam et abisi...

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
düşünmeye değmez bile. Vaneolar daha iyi Citan´dan.

Cherkess

Sessiz
Citan şu yeni nesil cdi (dci) motorlu araç değil mi Mercedes in minik ticarisi üzerinde reno motoru var.
Ambleminden başka herşeyi Fransız.

Ama şöyle bir durum var ; Mercedes reno ya kamyon motoru veriyor ve reno da mercedesin dci küçük hacim dizel motorunu 1000,000 km kullanıp tam not veriyor. Reno da kamyon motoru üretimi maliyetinden kurtulmak için biz size dizel motor verelim siz de bize kamyon motoru verin diye bir anlaşma yapıyorlar sonuçta Mercedes te kullanılan özellikle de C serisi Cdi motoru reno veriyor bunlara.
Mercedes görünümlü renolar artık 2-3 misli fiyata kol geziyor. Tabi Mercedes kaliteli motorlarını bu seride kullanmıyor artık çünkü passat klasmanında ucuz araç satmanın kolayını da bulmuş oluyor.

Özgür Kızılkaya

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kazan&kazan modeli... Alan memnun satan memnun... Peki imaj?? Kaç kişi kaputun altını tanıyor ki... Açıp bakacak, canı sıkılacak...

veliazak@hotmail.com

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Evet kaput altını tanımak başlı başına bir başlık olmalı aslında, çok su kaldırır ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet kaput altını tanımak başlı başına bir başlık olmalı aslında, çok su kaldırır ;)

Motor ışığı yandı, neden acaba diye soruyor, yağına baktın mı diyorum, hiç bakmam yağ değişiminden değişimine usta o işi yapıyor diyor... O ışık yanmakla çok iyi etmiş diyor ve susuyorum... ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok ilginç diyaloglar geçiyordur hepimizin başından abi, insanlar çeşit çeşit ;)

Üst Alt