Mazda'nızın Yakıtı İle Daha Çok Yol Almanın Sırları

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Her geçen gün gelen zamlarla beraber otomobillerin kullanımı neredeyse ikinci plana bırakıldı. Zamlarla birlikte daha az yakıtla daha çok yol almanın yolları aranır oldu. Bunun için öncelikle aracınızın periyodik bakımlarını zamanında yaptırmanız lazım.

Otomobiliniz haddinden fazla yakıt tüketiyorsa bunun sebebi ya otomobilin kendisinden ya da sürücüden kaynaklanmaktadır.

Bu maddeleri uygulayarak yakıttan tasarruf sağlayabilirsiniz… özellikle istanbul trafigi arkadaşlar.

1- Hız limitlerine uyun. Kurallar hem güvenliğiniz açısından hem de aracınızın az yakmasına olanak sağlar.

2- Kalkış yaparken gaza çok fazla yüklenmeyin. Otomobillerinizde debriyajın kavrama noktasına gelindiği anda hafif gaza basarak kalkış yapın.Bu size yüzde 20 oranında tasarruf getirecektir.

3- Aracınızı yüksek devirlerde kullanmayın. Devir ne kadar yükselirse yakıtta o orantıda artar. Yüksek devirli otomobil kullanmak motor aksamına büyük zararlar verebilir. Motor devrinizi 2500’ü geçmeyecek şekilde ayarlayın. Vites değişim aralığınız 2000-2500 devir olmalı.

4- Yolda direksiyonu düz bir biçimde tutun. Zigzaglar çizerek ilerlerseniz yapacağınız kilometre uzuyacağı için yakıt tüketimi artacaktır.

5- Hızlanacağınız zaman gaza birden yüklenmeyin. Birden yüklendiğiniz zaman motor boğulup bayılacaktır. Gaz pedalına yavaş yavaş basarak hızlanmanızı sağlayın.

6- Sert fren ve gaz kullanımından kaçının.

7- Sürüş esnasında camların kapalı olmasına özen gösterin. Açık camlar paraşüt etkisi yapar. Camları minimum düzeyde açık tutun. Bu sayede rüzgara karşı olan direncin azalacağı için yakıt tüketimi de düşecektir.

8- Lastik kullanımınıza dikkat edin. Mevsime göre lastiklerinizi değiştirin. Lastik havalarını fabrikanın verdiği oranlarda tutun. Akaryakıt istasyonlarına gittiğinizde mutlaka lastik basınçlarını kontrol edin.

9- Fabrika çıkışında araç nasılsa o şekilde kullanmaya özen gösterin. Araca takılacak olan aksesuarlar rüzgara karşı mukavemet göstereceğinden yakıt tüketiminiz artacaktır.

10- Yeni nesil araçlarda cut-off (yakıt kesme) sistemi mevcut bulunmaktadır. Cut-off, araçlar viteste yokuş aşağı inerken yakıt tüketimini sıfıra çeker. Bunun için yokuşa geldiğinizde kesinlikle vitesi boşa atmayın. Vitesi boşa atmak hem frenleme mesafenizi uzatacaktır hem de yakıt sarfiyatınızı arttıracaktır.

11- Otomobilinizin debriyajının kavrama noktasına dikkat edin. Aracın debriyajı çok yukarda kavrıyorsa debriyajınızın ömrü tamamlanmış demektir. Ömrü tamamlanan debriyaj yakıtı arttırır. Araçta istenmeyen performans kayıplarına yol açar. Aracın gazına yüklenince istediğiniz gücü alamıyorsanız ve debriyajınız yukarıda kavrıyorsa yetkili servise başvurarak debriyajınızı kontrol ettiriniz.

12- Aracınızda gerekmedikçe aydınlatma ekipmanlarını kullanmayın. Çünkü şarj dinamosu gücünü motordan alıyor. Motor şarj dinamosunu döndürmek için ek güç ihtiyacı duyuyor.

13- Gerekmedikçe klimayı açmayın. Klima yüzde 30-40 oranında fazla yakıt harcamanıza neden olur. Eğer klima kullanacaksanız ilk önce aracın içini havalandırın. Ardından klimayı açın.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Birçoğunu bilmemize rağmen dikkat etmediğimiz ve ubuttuğumuz hususlar yeniden okuyup uygulamakta fayda var...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sky mazda 3 de kondanstor varmiydi yakit tasarrufu icin?
Sanki oyle bisey hatirliyorum ama eminde degilim.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Adem usta güzel özetlemiş sağolsun.

Fakat uzun yolda az yakmanın tek yolu 90 a sabitlemek. Hatta sabır el verirse 80 ile gitmek. :) 2 ay evvel İzmir'den Ayvalık'a giderken 70 e sabitlemiştim ortalamayı çok düşürmüştü tahminim fabrika verisinden bile az yakmıştı. :)

Şehiriçinde de uzun yol yapabilmenin çaresi aşırı sakin kullanmaktır, gaza gelmemektir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet düşük hızlarda yakıt tüketimi katalog verilerini yakalıyor...

Zaten; bu alanda vaat ettiği değeri yakalayan nadir markalardandır Mazda...

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Adem Ustamıza teşekkürler hatırlatma ve bilgilendirme için... Mazda farkı...

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
12- Aracınızda gerekmedikçe aydınlatma ekipmanlarını kullanmayın. Çünkü şarj dinamosu gücünü motordan alıyor. Motor şarj dinamosunu döndürmek için ek güç ihtiyacı duyuyor.
Bu madde kafama takıldı. Alternatör her durumda dönmüyor mu zaten?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu madde kafama takıldı. Alternatör her durumda dönmüyor mu zaten?

Evet alternatör (Şarj Dinamosu) her türlü dönüyor fakat elektrik sistemine yük bindiğinde doğal olarak ona da yük biniyor, her binen yük de yakıta etki ediyor... ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Alternatör ve klima kompresörünün kasnaği döner. İçteki mil ise gerekli durumlarda bir debriyaj sistemiyle döndürülür. Bu sistem elektromıknatısla kontrol edilir. Elektromıknatısa akım gönderildiğinde debriyaj kitlenir ve alternatör veya kompresör dönmeye başlar.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Alternatör ve klima kompresörünün kasnaği döner. İçteki mil ise gerekli durumlarda bir debriyaj sistemiyle döndürülür. Bu sistem elektromıknatısla kontrol edilir. Elektromıknatısa akım gönderildiğinde debriyaj kitlenir ve alternatör veya kompresör dönmeye başlar.
İşte aradığım cevap. Teşekkürler.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Alternatörün bu şekilde devreye girip çıktığını bilmiyordum. Öğrendim.

50'lik kabloyu ne yapacaksın. Tellerden balkona kaçak hat mı çekicen? :D
Kabloyu bakıyorum sana haber veririm.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Alternatörün bu şekilde devreye girip çıktığını bilmiyordum. Öğrendim.

50'lik kabloyu ne yapacaksın. Tellerden balkona kaçak hat mı çekicen? :D
Kabloyu bakıyorum sana haber veririm.
Arabada 16lık kullanmıştım sistemi biraz daha değiştiyorum 50lık anca kurtarıyor :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
10- Yeni nesil araçlarda cut-off (yakıt kesme) sistemi mevcut bulunmaktadır. Cut-off, araçlar viteste yokuş aşağı inerken yakıt tüketimini sıfıra çeker. Bunun için yokuşa geldiğinizde kesinlikle vitesi boşa atmayın. Vitesi boşa atmak hem frenleme mesafenizi uzatacaktır hem de yakıt sarfiyatınızı arttıracaktır.

Güzel bi sistem araç lpgli ise araç ecusundan aldıgı bilgiye göre lpg nin enjektörlerinide kesiyor.

Bu sistemin püf bi noktası var.

Debriyaj pedalınki swich

Eğer swich bozuk yads yerinden oynadı ise bu sistem çalışmıyor.

Bunuda anlamak için yol pc bakmak rampa aşağı yakıt yakıyormu? (Bazı araçlarda cut-off yok)

Yol pc yoksa lpg sistemine bağlanıp cut off kısmını görebiliriz.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benim de bu madde dikkatimi çekmişti ki daha önceki mesajlarda karışıklığa verilmiş. ;)
Ben yaz/kış sabah/akşam kısa farları açık gezerdim de artık bir daha düşüneceğim... :rolleyes:

Üst Alt