Mazda'dan Yeni RX-Vision'a Turbo Şarj

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Konunun çıktığı yer Skyactive 3 için verilen 2025 tarihi.İlk yazıyı ona istinaden yazmıştım.Şimdi bunu temel alarak 10 yıl sonrasında Japon Mazda Skyactive 3 üretirken şu anki büyüme ile Eşik atlatacak bir teknoloji olmasa bile elektrikli arabalar 2015 yılında yaklaşık 3 katı menzillere ulaşacak.Eğer yeni pil teknolojilerinin geliştirilip üretildiğini görürsek bu menzillerin dahada artması çok olası.Bu şartlarda bile araçların menzili tek şarjda 1500 km leri bulacaktır ki bu çok çok iyi bir kilometre.

Japonların yetersiz görüp yeri geldiğinde üretiriz demesi bu açıdan çok mantıklı değil.Eğer bu şekilde giderse zaten piyasayı domine etmiş bir sürü global şirket olacaktır.bu pasta paylaşıldıktan sonra pay kapmak daha zor olmayacak mı? Teslayı istisna sayarsak geliştirilen teknolojiler nedeni ile patentler temini ve maliyeti konusunda sıkıntı çekmeyecek mi Japon kardeşlerimiz?

Hali hazırdaki duruma gelince Elektrikli araba tercihi tamamen kişisel bir tercih.Yanlış bilmiyorsam bir istatistikte araç kullanımının %90 civarında (yanılıyor olabilirim) şehir içinde gerçekleştiği yazılıyordu.Bu yüzden özellikle Avrupa'da Tesla üst sınıf araçlardan daha fazla pazar payı kapma eşiğine geldi neredeyse.Şahsen benim durumum el verse yeni çıkacak olan Tesla Model 3 sahibi olmak isterdim ama bu tamamen kişisel çünkü ben yukarıdaki istatistik içinde bir kullanıcıyım.senede ancak 1-2 defa (görev hariç) şehir dışına çıkan biriyim.Tabi bu başkasına uymayacaktır o başka. Lakin bu durum gün geçtikçe saf kan elektrikli araba lehine gelişmekte bir müddet sonra menzil "büyük" bir problem olmaktan çıkacaktır.Ortada böyle bir eğilim varken niye üretsinler demek bana çokta ileri görüşlü bir projeksiyon gelmiyor japon firmaları açısından.Heleki Avrupa markaları bu konuda agresif bir tutum benimserlerse geç kalacakları malum.

Benim tahminim ve arzum japonlarında bu işe ciddi biçimde eğilecekleri yönünde.Kendileri olmasa bile piyasa buna zorlayacaktır.Kimse 5-10 yıl sonra menzil sorunu hal olmuş ve fiyat olarakta akaryakıtlı araba civarında bir araba varken akaryakıtlı veya hibrit araçlara yönelmez gibi geliyor.Hatta gelişmiş ülkeler bu şekilde teşviğe devam ederse fiyat avantajı bile yakalayabilirler.

Eğer Japon firmaları yolda yakalarız diye düşünüyorlarsa ona bir şey diyemem.Bu riske girmek kendilerinin bileceği iş ama şu anda ne gereği var demek milyarlarca dolarlık şirketler için sonu kabusla bitecek bir rüya olabilir.O yüzden ben hibrit yada yakıt hücreli dediğiniz Hidrojen esaslı teknoloji ve modellere yatırım yapmalarından daha mantıklı buluyorum diğer firmaların safkan elektrikli arabalara yönelmesini.Tüm bu nedenlerden dolayı akaryakıtı bırakın hibrit veya hidrojen esasında gelecek görmeyip yakın zamanda elektrikli otolara yönelmemelerinin hata olacağını düşünüyorum.Tabi tahminim Japonlarında bu eğilimden uzak kalmayacakları veya gereksiz görmeyecekleri.Onlarda bu kervana katılacaklardır en azından şu anki üretim yaptıkları akaryakıt teknolojili araçların yanında bu tür safkan elektrikli araç üretimine girişeceklerdir.Çok değil bir iki sene içinde planlarını duyarız gibi geliyor (Özellikle Honda'dan ümitliyim)

Ek olarak Mirai'ninde yakıt ikmal sorunu var.Hatta şarj istasyonu bakımından Teslanın supercharger istasyonlarından çok çok daha geride diyebiliyorum.Şu anki elektrikli araçlarla aynı sıkıntıyı çekiyor ve yayılma bakımından daha zor bir durumda (gerek depolama maliyet şartları gereksede teknik olarak daha detay falan gerektirmesi).Açıkçası çok yayılacağını zan etmiyorum.En azından Tesla satış rakamlarını yakalaması bu nedenle çok zor.

Son olarak yazıp çiziyoruzda ülkemiz ne halde asıl ona bakmamız lazım.Elin japon firmalarının derdi bizi gererken ülkemizi ıskalayıp ağlanacak halimize bakmadan başkaları için çene yoruyoruz.Asıl konuşulması gereken budur bence.

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Pastadan pay alma konusunda geç kalmış olma durumuna katılıyorum, tıpkı bir zamanlar Nokia nın android i kullanmayıp pastayı Samsung a kaptırması gibi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aynen zenginin parası züğürtün çenesini yorarmış. Firmaların uzun dönem hedeflerinde tüm artı eksiler düşünülüyordur ve ona göre yol haritası çiziliyordur. 10-15 seneye göreceğiz.

Kensai-X

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda3 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bence elektrikli araçlara kadar biraz daha vakit var. Mazda da böyle düşünüyor olacak ki önceliği az yakıt tüketen benzinli ve dizel araçlara veriyor, ikinci aşamada daha da az yakıt tüketen benzinli araçlar ve bunların üzerinde yükselen hibrit teknolojilerini düşünüyor. Sonrasında bir çok teknoloji ile ilgili planları var.

Energy- and Global-Warming-Related Issues
http://www.mazda.com/en/csr/environment/commodity/
http://www.mazda.com/en/csr/environment/commodity/index_2/
http://www.mazda.com/en/csr/environment/commodity/index_3/

Elektrikli araç üretmek sanıldığı kadar zor bir olay değil, önemli olan işe yarar olması. Bir de bazı şeylerin lanse edilmemesi üzerinde çalışmıyorlar anlamına gelmiyor.

Mazda elektrikli aracı da bir süredir var, sadece Japonya da bulunduğu için bir çok kişi bilmiyor.

Mazda Demio EV
http://www.mazda.com/en/innovation/technology/env/ev/
http://www2.mazda.com/en/publicity/release/2012/201207/120706a.html

http://www2.mazda.com/en/csr/download/pdf/2014/2014_s_p55.pdf

Önceki kasada Mazda 2 için denedikleri rotary menzil uzatıcılı elektrik hibrit teknolojisini yeni kasada satışa çıkarmaları da beklenen gelişmelerden bir tanesi.

Adamlar hidrojen ile çalışan rotary motordan, rotary menzil uzatıcılı elektrikli araca birçok konuda geliştirme yapıyorlar, işe yaradığına inandıkları noktada eminim piyasada gerektiği gibi yerlerini alırlar.
http://www.mazda.com/en/innovation/technology/env/

Belki de RX-Vision, hidrojen ile çalışan bir rotary üstüne inşa edilmiş bir hibrit olabilir.
http://www.mazda.com/en/innovation/technology/env/hre/

Saygılar.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda'nın bu konuda Toyota ile beraber çalışmaları var arkadaşlar bu işi önemsemiyor sanmayın ;)

Kensai-X

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda3 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Geçenlerde bir yerde rotary motorun iki farklı araçta kullanılabileceğini okudum. İlki rotary motorlu ilk Mazda'nın 50. yılı(2017 - 1967: Mazda Cosmo Sport) şerefine turbo-şarjlı rotary motorlu spor bir araç(RX-7), ikincisi Mazda'nın 100. Yılı(2020 - 1920) şerefine rotary motorlu hybrid bir süper sport(RX-9) olacak diye bir beklenti varmış.

İlkinde elektrik kullanmamalarının sebebi de elektrikli motor ile desteklemeden de rotary motoru günümüz şartlarına uygun hale getirebileceklerini göstermekmiş.

Teknolojiler, isimler, hepsi dedikodu, bekleyip göreceğiz.

Saygılar.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Elektrik-hibrit yatırım kaldırım piyasaya erken girme gec girme tüm bu tartışma konularına mazda cephesinden bakarsak...Adamlar skyactiv teknolojilerini insanlara tanıtırken 2020 li yılların sonuna kadar içten yanmalı motorların hala güçlü bir şekilde varlığını göstereceğini bu yüzden mevcut motorları daha verimli ve zevkli hale getirip benzinli ve dizel motorlara yatırım yaptıklarını elektrikli aracların fiyatları maliyetleri ve sürüş zevkinden yoksun olduğunu ifade ederek aslında şuanki zaman için mazdanın elektrikli
araclara bakış acısı çok olumlu değil toyota ile yaptığı çalışmaları saymazsak...Mazda hidrojen motorlarına ağırlık verdi ve bence elektrik
yerine hidrojene yatırım yapacaktır...
Piyasada tesla bu işi iyi yapıyor diye firmalar alternatif yakıt olarak elektriği seçmeliler diye bi yaklaşımı yanlış buluyorum...Petrol dışındaki tek alternatif yakıt(enerji) elektrik değil...Bu bizim yaptığımız tartışmaları kıyaslamaları eminim markalarda yapmıştır...Ayrıca elektrikli araclar "0" emisyon salıyor sanıyordum belli bir zamana kadar malesef onlarda bataryaların dolum esnasında havayı kirletiyor...Bunu skyactiv teknolojisi nedir başlıklı konuda sizlere alıntıyla aktarmıştım...Yani hiçbir marka alternatif enerji için elektriğe mahkum değil isteyen istediği alanda kendini ispatlayıp gerekli patentleri alıp geleceğin yakıtını belirlemede söz sahibi olabilir...Bunuda en iyi belirleyecek olan mühendislerin bu konudaki başarılarıyla marka bünyesindeki pazarlamanın çizeceği ticari hamleler....Ben hala hidrojen diyorum mazda gibi... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Duygularıma tercüman olmuşsun Enes, sağolasın. Hidrojen en temiz yakıt. Enerji depolamada bataryalar verimsiz malesef. Ama öte yandan hidrojenin kapasitesi çok büyük. Tek sıkıntı üretiminin zorluğu. Depolamayı çözdüler Bakınız Toyota mirai. Yakıt hücresi ve elektrikli için mirai yapıldıysa içten yanmalı motor gibi de yapılabilir. Mazda yapar. Hidrojen üretiminin de kolay bir yolunu bulurlar elbet.

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
yapılıyor yapılmaya devam edip gel,ştirmeler olursa güneş enerjisi sistemi bence yurdumuz için uygun

her bölgemiz avrupaya nazaran çok güneş almakta
yanlış hatırlamıyorsam Yıldız teknik Ün.si cok az paraya 400 km kadar (yanlış hatırlıyor da olabilirim ) ürettiler ve dünya yarışmasına gidecek yada gidecekler
birde geleceğin yakıtı olarak bor öngörülüyordu dünyadaki rezevlerin %70-80 yurdumuzda bulunuyor yakıt konusunda alternatifler çoğalacak görünüyor fakat kullanmak için o aracın bize gelmesi finans ve zaman gerektiriyor
benim şu andaki durumuma göre lpg bile pahalı geliyor:eek:
youtube ve tv kanallarında gösterildi bir vatandaşımız suyla çalışan motor yapmıştı şimdilerde adamın sesi çıkmıyor duyduğuma göre o vatandaş Abd ye götürülmüş yani Abd de çalışmalarına devam edecek
insanoğlu düşündüğünü yapabilen canlıymış gelecek yıllarda daha ne enerjiler bulunacak şimdiden tahmin bile edilemez ömrümüz yeterse bekleyip göreceğiz

Kensai-X

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda3 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Elektrik-hibrit yatırım kaldırım piyasaya erken girme gec girme tüm bu tartışma konularına mazda cephesinden bakarsak...Adamlar skyactiv teknolojilerini insanlara tanıtırken 2020 li yılların sonuna kadar içten yanmalı motorların hala güçlü bir şekilde varlığını göstereceğini bu yüzden mevcut motorları daha verimli ve zevkli hale getirip benzinli ve dizel motorlara yatırım yaptıklarını elektrikli aracların fiyatları maliyetleri ve sürüş zevkinden yoksun olduğunu ifade ederek aslında şuanki zaman için mazdanın elektrikli
araclara bakış acısı çok olumlu değil toyota ile yaptığı çalışmaları saymazsak...Mazda hidrojen motorlarına ağırlık verdi ve bence elektrik
yerine hidrojene yatırım yapacaktır...
Piyasada tesla bu işi iyi yapıyor diye firmalar alternatif yakıt olarak elektriği seçmeliler diye bi yaklaşımı yanlış buluyorum...Petrol dışındaki tek alternatif yakıt(enerji) elektrik değil...Bu bizim yaptığımız tartışmaları kıyaslamaları eminim markalarda yapmıştır...Ayrıca elektrikli araclar "0" emisyon salıyor sanıyordum belli bir zamana kadar malesef onlarda bataryaların dolum esnasında havayı kirletiyor...Bunu skyactiv teknolojisi nedir başlıklı konuda sizlere alıntıyla aktarmıştım...Yani hiçbir marka alternatif enerji için elektriğe mahkum değil isteyen istediği alanda kendini ispatlayıp gerekli patentleri alıp geleceğin yakıtını belirlemede söz sahibi olabilir...Bunuda en iyi belirleyecek olan mühendislerin bu konudaki başarılarıyla marka bünyesindeki pazarlamanın çizeceği ticari hamleler....Ben hala hidrojen diyorum mazda gibi... :)

Önceki mesajımda belirttiğim üzere Mazda'nın elektrikli araç ile ilgili çalışması halihazırda bulunuyor, ben elektrikli araç için olumsuz düşündüklerini sanmıyorum. Bence şu anda bir çok marka bir çok farklı uygulama yapıyor, hepsi deneme aşamasındalar. Bir kısmı şu an denediği şeyleri prestij için kullanıyor, kimisi de henüz istediği seviyeye getiremese de ürünlerini ticarileştirmeye çalışıyor. İleride piyasanın gereksinimleri ve ticari çıkarlarına göre uygun bir tercih yapacaklardır. Elektrik hidrojen hibrit denemeleri var adamların, önümüzdeki yıllarda daha somut konseptler geleceğini tahmin ediyorum.

Saygılar.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Önceki mesajımda belirttiğim üzere Mazda'nın elektrikli araç ile ilgili çalışması halihazırda bulunuyor, ben elektrikli araç için olumsuz düşündüklerini sanmıyorum. Bence şu anda bir çok marka bir çok farklı uygulama yapıyor, hepsi deneme aşamasındalar. Bir kısmı şu an denediği şeyleri prestij için kullanıyor, kimisi de henüz istediği seviyeye getiremese de ürünlerini ticarileştirmeye çalışıyor. İleride piyasanın gereksinimleri ve ticari çıkarlarına göre uygun bir tercih yapacaklardır. Elektrik hidrojen hibrit denemeleri var adamların, önümüzdeki yıllarda daha somut konseptler geleceğini tahmin ediyorum.

Saygılar.
Aslında aynı düşünceleri paylaşıp aynı şeyleri söylüyoruz...Fakat genel yazıları okuyarak bi yazı yazdım sizi kastetmedim...Önümüzdeki yıllar gösterecek elektrikmi? Hidrojen mi?...Elektrik olmayacağını idda ediyorum mazdayı takip ettiğim kadarıyla...Adamlar resmen poker oynadı skyactiv teknolojisi ile ya batıcaktı ya çıkacak...Bu daha birinci hamle daha skyactiv2-3-4-5 var geride elektrik olayı çook çook sonraki hamle ve yatırım olur...Görüntü onu gösteriyor...Planlama ve yaptıkları açıklamalarda bu yönde...Tüm şartlar olgunlaşsa bile buna petrol baronları izin vermez gene vermez....2020 li yılların sonuna kadar petrole devam...Petrolün büyüsünün yitmesi demek dünya dengelerinin yerinden oynaması demek çağ kapanır çağ açılır...O kadar basit olmaz bu işler...Her yönüyle düşünmek gerek...

Kensai-X

Sessiz
Araç Markası
2014 Mazda3 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Aslında aynı düşünceleri paylaşıp aynı şeyleri söylüyoruz...Fakat genel yazıları okuyarak bi yazı yazdım sizi kastetmedim...Önümüzdeki yıllar gösterecek elektrikmi? Hidrojen mi?...Elektrik olmayacağını idda ediyorum mazdayı takip ettiğim kadarıyla...Adamlar resmen poker oynadı skyactiv teknolojisi ile ya batıcaktı ya çıkacak...Bu daha birinci hamle daha skyactiv2-3-4-5 var geride elektrik olayı çook çook sonraki hamle ve yatırım olur...Görüntü onu gösteriyor...Planlama ve yaptıkları açıklamalarda bu yönde...Tüm şartlar olgunlaşsa bile buna petrol baronları izin vermez gene vermez....2020 li yılların sonuna kadar petrole devam...Petrolün büyüsünün yitmesi demek dünya dengelerinin yerinden oynaması demek çağ kapanır çağ açılır...O kadar basit olmaz bu işler...Her yönüyle düşünmek gerek...

Evet, katılıyorum bir çok yazdığınıza, ancak elektrikli araca mesafeliler söylemine katılmıyorum, onun da üzerinde diğer firmalar kadar çalışıyorlar, sadece piyasa ürünü ortaya çıkarıp bu alanda kendilerini öne çıkartmadılar. Şu anda fosil yakıtlı motorların tüketimlerinin iyileştirilmesi, hafiflik, sürtünme, aerodinamik ve kendini şarj eden hibrit benzeri teknolojilerin ulaşılabilirliği, kullanılabilirliği ve sürdürülebilirliği daha yüksek, Mazda da bu kısımda ön plana çıkmaya çalışıyor.

Elektrik olayı tamamen pil ve şarj teknolojilerinin istenilen seviyeye gelmesi ile alakalı bir durum, daha önce de dediğim gibi elektrikli araç yapmak zor değil, fosil yakıtlılar kadar kullanışlı olanını yapmak zor. Benzinlilerde mükemmel araç formuna yaklaşıp elektrikliye, hidrojene vb. teknolojilere geçmek ideal olanı gibi görünüyor.

Bir de petrol piyasasını domine eden firmalar, sonrasında ne yapacaklarını şimdiden planlamışlardır, yumuşak bir geçiş herkesin işine gelecektir diye tahmin ediyorum.

Saygılar.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Telefonları bile satarken ufacık yenilikler ekliyorlar ve sürüyorlar, halbuki 5 sene sonra satacakları telefonu üretmemişler mi oluyor. Herşeyi planlıyorlar ve yeni ürün aldırma tüketim toplumu yaratmak peşindeler.

Otomotiv dünyası da böyle. 1. Dünya devletlerinde arabalar bizim cep telefonu piyasası gibi. 4-5 yaşındaki araç hurda muamelesi görüyor. Bizde durum farklı.
En fazla getiriyi elde etmek için hafif hafif değişiklikler yapacaklardır.

Üst Alt