Mazda'dan Biyolojik Tabanlı Plastik

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1


Mazda Motor Corporation, araçların gövde parçalarına uygun biyo temelli olarak üretilen plastik geliştirdi. Yeni biyoplastik, Mazda’nın çevresel etkilerini de azaltacak.

Malzeme, bitki temelli malzemelerden üretildiği için, petrol kullanımını ve CO2 emisyonlarını kontrol altına alıyor. Ayrıca biyoplastik kendinden boyalı olduğundan ve boyama gerektirmediğinden, uçucu organik bileşiklerin emisyonunu da azaltıyor. Malzemenin boyanması, parçalara derin bir renk ile düzgün ve geleneksel boyalı plastiklerle ulaşılabilenden daha yüksek kalitede aynaya benzer bir cila görünümü veriyor.

Mazda proaktif bir yaklaşımla birkaç yıldır biyo kütle teknolojileri geliştiriyordu. Mazda Biotechmaterial (biyoteknolojik malzeme) adıyla şirket, hem otomotiv sektörünün kabin parçaları için ilk yüksek güçlü, ısı dayanıklı ve bitki temelli biyoplastiğini hem de koltuk döşemeleri için tamamen bitki temelli liflerden oluşan dünyanın ilk biyo kumaşını üretmiş oldu. Gövde parçalarına ve maruz kalınan zorlu çevresel etkenlere uygun olması için biyoplastiklerin hava şartlarına, çizilmelere ve darbelere son derece dayanıklı olması gerekiyor.

Mazda bu noktada hem kabin hem de gövde parçalarına uygun malzemeler geliştirmeyi başardı. Malzeme, yüksek ölçüde şekillendirilebilir ve dayanıklı yeni biyoplastik temelli malzemenin ek malzemeler ve renklendiricilerle (patent karar aşamasında) birlikte optimize edilmesi ve şekillendirme özelliklerinin arttırılmasıyla elde edildi. Böylece şirket, geleneksel ABS plastik parçalar kadar dayanıklı ve aynı zamanda hem yüksek kaliteli cilaya hem de beraberindeki tasarım avantajlarına sahip olan parçalar üretebilecek.

İlk olarak 2015’te piyasaya çıkacak olan yepyeni Mazda MX-5’in kabin parçalarında kullanılacak olan biyoplastik, daha sonra diğer modellerin gövde bileşenlerinde de yer almaya başlayacak. Yarın Tokyo’da açılacak olan çevresel teknoloji fuarı Eco-Products 2014′te Mazda, biyoplastikten üretilen Mazda Biotechmaterial parçaların prototipini sergileyecek. Malzeme, Mitsubishi Chemical Corporation ile birlikte geliştirildi.

Eski ile yeni plastik teknolojisi arasındaki fark ;Biyoplastiğin uygulanabileceği yerlerin temsili bir resmi ;

 
Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#2
Mazda bu gidişle organik yiyilebilir araçta yapar :D Teşekkürler [member=97]ktaskan[/member]
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#4
Bir an Citroen Cactus gibi bir şey aklıma geldi, neyse ki durum farklıymış :)
 
Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#5
O kadarda değil. aAışılmışa meydan okumak kafayı yemek değil ;D
 
Üst Alt