Mazda Xedos Efsanesi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
929,Mazda'nın 1973-1995 arasındaki 22 yıllık süreçte ürettiği lüks sedan modelidir.

90 ların başlarında Mazda,929 modelini özellikle Kuzey Amerika pazarı için kurmayı planladığı Amati markası altında konumlandırmayı istiyordu.Tıpkı Toyota'nın Lexus'u,Nissan'ın İnfiniti'si ve Honda'nın Acura'sı gibi Amati'de Mazda'yı lüks sınıfta temsil edecek prestijli bir marka olacaktı.

Hazırlıklar tamamlanmıştı.Amati markası altında ilk satışa çıkarılacak model olan 929'un yeni halefi geliştirilmiş,testleri tamamlanıp kalitesi konusunda mutabık kalınmıştı.

Fakat 1990 yılının Ocak ayında Japonya'da Japonya tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birisi patlak vermişti.Krize girerken dünyanın en büyük finans kurumları Japonlara aitti.Krizde neredeyse tümü battı.

Mazda'da elbette bu krizden nasibini aldı.Amati markası artık hayal olmuştu.Üstelik 97 yılına kadar sürecek olan bu krizde Mazda sonradan hisselerinin yüzde 33'ünü "eski ortağı" Ford'a satmak zorunda kalacaktı.

Amati markasının temellerinin atıldığı anda finansal sisteme yenik düşmesiyle Mazda için ortaya yeni sorunlar çıktı.929'un yeni modeli Amati markası altında satılmak üzere çoktan geliştirilmişti ve bu uğurda milyon dolarlar harcanmıştı.Tüm bu emekler çöpe atılamazdı.

Bu nedenin bir sonucu olarak 1993 yılının sonbaharında Xedos ortaya çıktı.Mazda Amati için geliştirdiği yeni 929'u kendi bünyesinde Xedos 9 ismiyle piyasaya çıkardı.Xedos 9 çeşitli ülkelerde Milenia,Eunos 800 gibi isimlerlede satıldı.

Xedos 9'un o zamanın mali şartları içerisinde özellikle Japonya'da "çok satılması" mümkün değildi.Oysa zamanının teknolojik imkanlarını sonuna kadar kullanan bir altyapısı vardı bu "kralın".

1993 model bir Xedos 9'un donanımları şöyleydi.

ABS,ASR,ESP,sürücü,yolcu ve yan hava yastıkları,elektrikli camlar,dijital klima,solar sunroof,hidrolik direksiyon,merkezi kilit,elektrikli ve ısıtmalı koltuklar,elektrikli ısıtmalı ve katlanır aynalar,hız sabitleyici,yol bilgisayarı,immobilizer,park mesafe kontrolü,deri koltuklar

Bu donanımlardan en dikkat çekici olanı solar sunroof'tu.Araç sunroof'un üzerindeki güneş panelleri sayesinde motor kapalıyken aküyü şarj edebiliyor araç içerisindeki elektrikle çalışan donanımların sürekli çalışmasını sağlayabiliyor ayrıca kullanıcının isteğine göre klimayı çalıştırıp aracın içerisini istenilen derecede sabit tutabiliyordu.

93 model bir araçtaki tüm bu alışılmadık donanımların yanı sıra Xedos 9'un en sıradışı yanı motorunda yatıyordu.

Xedos 9,2.0lt V6,2.3lt V6 ve 2.5lt V6 motor seçenekleri ile üretildi bu 3 motor seçeneği arasındaki 2.3lt hacmindeki V6 motorun yeri başkaydı çünkü bu motor Miller Çevrimini(Miller Cycle) kullanıyordu.O zamana kadar hiç kullanılmamış bu teknolojiyi ilk ve tek olarak Mazda bu araçta kullanmıştı.

Miller Çevrimi bazıları tarafından bir tür Supercharger olarak görülsede aslında bambaşka bir sistemdi.

"Miller çevriminde, giriş valfi, normalden daha uzun açık kalır.Piston normalde kompresyon strokunda yukarı doğru hareket eder,bu işlem ile sıkıştırma başlar normalde valf kapanır.Tipik olarak bu işlem için güç kaybı olacaktır, fakat Miller çevriminde piston kompresörden hava ile beslenmiş olarak sıkıştırma yapar.Giriş valfi daha uzun süre açık kaldığından, sıkıştırma strokunun bir kısmında, sıkıştırma işi silindir duvarlarının basıncından çok kompresör basıncına karşı yapılır. Bu etki verimi % 15 civarı arttırır."

Bu sisteme sahip olan 2.3lt V6 motor 217bg güç ve 280nm tork üretiyordu.

Xedos 9 bu güçlü kalbinin yanı sıra opsiyon olarak 4 çeker sistemi ilede satın alınabiliyordu.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle Xedos 9 projesi sürdürülemedi ve 2003 yılında son buldu.

Mazda'nın bu efsane "kralı" döneminin prestij timsalleri arasında yerini aldı.Ve ben anladım ki efsanelerde ölebiliyor fakat unutulmuyormuş.

QR7YNA.jpg

XBXqNo.jpg

Alıntıdır

Xedos 9 teknik ve donanım özellikleri için tıklayın.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Zamanının teknoloji harikasiymis gerçekten özelllikle solar sunroof müthiş bir mühendislik mazda dan da bu beklenirdi zaten

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1993 yılını düşünüyorum da; kuş serisi yeni çarpılı modelini çıkarmış, ilçeye ilk gelenin etrafında dönüyorduk... Şimdi dönüp Mazda nın 1993 yılında yaptığı çağ ötesi tasarım ve donanıma bakınca saygının ötesinde çok şeyi hak ettiğini söylemek bile Mazda nın durumunu tarif etmekte sönük kalır...

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Xedos'u yıllardır düşünürdüm, solar sunroof olayı beni yıllar önce cezb etmişti, hala bile en favori araçlarımın arasında yer alır ama işte eşimin boy problemi yüzünden bir türlü niyetine giremem maalesef...

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

apojitsu

Katılımcı
oldum olası hoşuma gitmiştir xedos. alanyadaki yazlığımızda 34 plakalı yeşil xedos var bir tane. ilk sahipleri ve hala biniyorlar arabaya. ilk xedos olarak onu tanımıştım...

ali ihsan

Sessiz
Kendi sınıfında en abartısız otomobil, Mazda için ağır pazarlama yolunda hiçbir şey yapmaz ama gerçekten olağanüstü yüksek performanslı lüks bir salon olduğunu Xedos 9. Bu motorun türü - bir kompresörlü üç-ve-bir buçuk inme, dünyada sadece üretim araba.

Bu mühendisler' steno, her neyse. Ne demek yanı sıra zorla indüksiyon kullanarak Xedos 9 alaşım V6 motor supap zamanlaması ile benzersiz bir yolu vardır. Sıkıştırma inme, emme valfleri piston zaten silindir kadar açık kalacak.
Motor bu tür tamamen deneysel bir proje olarak nesiller, öncelikle James Atkinson tarafından düşündüm ve sonra Ralph Miller tarafından geliştirilen geçirdi. Hala Miller, 1967, ama Mazda kadar sürdü öldüğü zaman deneysel aşamada olduğunu, 1980 ve son olarak Mazda-Miller motoru olarak üretime geçti. Zavallı yaşlı Atkinson. Ama Mazda pioneer onun durumu kabul ediyor.

Tüm sıradışı teknoloji unutmadan, Xedos 9 motor pürüzsüz, güçlü ve duyarlı, tork, çok makul ekonomi ve orta emisyonları güçlü. Bölüm cazibe sürüş bu model, tabii ki, bunun başka yolu yok etrafta varsa, orada temyiz otururken arkasında bir tür motor olan bir sonraki örnek olabilir 100 mil uzakta. Tabii ki bu dikkat çekmek, bir değil. Bu Xedos 9 son derece ağzı sıkı.

Mazda'nın en büyük salon şık ve unflamboyant çizgiler ile tasarlanmıştır. Bu Xedos oldukça retro bakmak zorunda değil 6, ve her açıdan çok daha büyük. Eğer Stuttgart ve Münih karşılaştırılabilir arabaların yanına koyarsan, stil kazık dışarı kaybetmiyor farkında. Bu rakip araçların çoğu karşı da çok rekabetçi fiyatlı.

Dikkate standart ekipman seviyesine çekerken özellikle. Bu Xedos 9 ile doludur dişli - iklim kontrolü, elektronik Çekiş Kontrolü, deri döşeme, altı-disk CD autochanger ve benzeri - bu, tabii ki, bulmak başka araçlarda bu sınıf, ama çok sık olarak heftily fiyatlı seçenekleri.

Geniş yolcu kabini var ve Xedos 9 her zaman Mazda'nın en iyi şerit tasarıma sahiptir. Bu her zaman bir bulmaca gibi, şirketin bir Stüdyo olan alır bıktırıcı bir yaklaşım ve kavram hakkında trim dokular, ve Studio B eserlerinden modelleri gibi Xedos 9 ve 323 ve dolu taze fikirler.

Yolda dışarı Xedos 9 hızlı bir şekilde etkiler. Geçen vites hızlanması ve off-the-line rakam öneriyor daha çok keskin hissediyorum, ve motor gaz ise sadece potter civarında istiyorsanız, henüz esnek karşı çok hassastır. Peakiness, güç dalgalanması sadece hissi yok.

En hızlarda yol tutuşu ve sürüş şartları, düşük gürültü Seviyeleri ve en yüzeylerde güven verici bir istikrar arasında iyi bir denge. Tüm bu ve benzersiz bir teknik şartname. Bu araba daha iyi bilinen bir şey değil.

Motoru 2497cc, 6 silindir
Güç 167bhp
Yakıt 28.2 mpg
Hızlanma 0-62mph: 9.5 saniye
En yüksek hız 143mph
Fiyat £28,695
29 .01.2000 yılında ingilterede bu şekilde tanıtıldı.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
O donem için mükemmel özellikler. Mazda yine adinin hakkini vermiş yani.

Discovery cihazımdan gönderildi

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bugün Sivas'ta bir tane gördüm gözlerime inana kadar fotoğraf çekecek mesafeden uzaklaştı.

SM-T530 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç Markası
Mazda 626 2.0 GE
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri-Hatchback
Güzel Konu Çok Aydınlatıcı Olmuş Bu Sayede Bende Aracı Daha İyi Tanımış Oldum Teşekkürler Arkadaş...

Yanlız...Benimde Aklımı Fazlasıyla Çelmeye Başladı Xedos Bilmemki Napacaz...

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
929,Mazda'nın 1973-1995 arasındaki 22 yıllık süreçte ürettiği lüks sedan modelidir.

90 ların başlarında Mazda,929 modelini özellikle Kuzey Amerika pazarı için kurmayı planladığı Amati markası altında konumlandırmayı istiyordu.Tıpkı Toyota'nın Lexus'u,Nissan'ın İnfiniti'si ve Honda'nın Acura'sı gibi Amati'de Mazda'yı lüks sınıfta temsil edecek prestijli bir marka olacaktı.

Hazırlıklar tamamlanmıştı.Amati markası altında ilk satışa çıkarılacak model olan 929'un yeni halefi geliştirilmiş,testleri tamamlanıp kalitesi konusunda mutabık kalınmıştı.

Fakat 1990 yılının Ocak ayında Japonya'da Japonya tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birisi patlak vermişti.Krize girerken dünyanın en büyük finans kurumları Japonlara aitti.Krizde neredeyse tümü battı.

Mazda'da elbette bu krizden nasibini aldı.Amati markası artık hayal olmuştu.Üstelik 97 yılına kadar sürecek olan bu krizde Mazda sonradan hisselerinin yüzde 33'ünü "eski ortağı" Ford'a satmak zorunda kalacaktı.

Amati markasının temellerinin atıldığı anda finansal sisteme yenik düşmesiyle Mazda için ortaya yeni sorunlar çıktı.929'un yeni modeli Amati markası altında satılmak üzere çoktan geliştirilmişti ve bu uğurda milyon dolarlar harcanmıştı.Tüm bu emekler çöpe atılamazdı.

Bu nedenin bir sonucu olarak 1993 yılının sonbaharında Xedos ortaya çıktı.Mazda Amati için geliştirdiği yeni 929'u kendi bünyesinde Xedos 9 ismiyle piyasaya çıkardı.Xedos 9 çeşitli ülkelerde Milenia,Eunos 800 gibi isimlerlede satıldı.

Xedos 9'un o zamanın mali şartları içerisinde özellikle Japonya'da "çok satılması" mümkün değildi.Oysa zamanının teknolojik imkanlarını sonuna kadar kullanan bir altyapısı vardı bu "kralın".

1993 model bir Xedos 9'un donanımları şöyleydi.

ABS,ASR,ESP,sürücü,yolcu ve yan hava yastıkları,elektrikli camlar,dijital klima,solar sunroof,hidrolik direksiyon,merkezi kilit,elektrikli ve ısıtmalı koltuklar,elektrikli ısıtmalı ve katlanır aynalar,hız sabitleyici,yol bilgisayarı,immobilizer,park mesafe kontrolü,deri koltuklar

Bu donanımlardan en dikkat çekici olanı solar sunroof'tu.Araç sunroof'un üzerindeki güneş panelleri sayesinde motor kapalıyken aküyü şarj edebiliyor araç içerisindeki elektrikle çalışan donanımların sürekli çalışmasını sağlayabiliyor ayrıca kullanıcının isteğine göre klimayı çalıştırıp aracın içerisini istenilen derecede sabit tutabiliyordu.

93 model bir araçtaki tüm bu alışılmadık donanımların yanı sıra Xedos 9'un en sıradışı yanı motorunda yatıyordu.

Xedos 9,2.0lt V6,2.3lt V6 ve 2.5lt V6 motor seçenekleri ile üretildi bu 3 motor seçeneği arasındaki 2.3lt hacmindeki V6 motorun yeri başkaydı çünkü bu motor Miller Çevrimini(Miller Cycle) kullanıyordu.O zamana kadar hiç kullanılmamış bu teknolojiyi ilk ve tek olarak Mazda bu araçta kullanmıştı.

Miller Çevrimi bazıları tarafından bir tür Supercharger olarak görülsede aslında bambaşka bir sistemdi.

"Miller çevriminde, giriş valfi, normalden daha uzun açık kalır.Piston normalde kompresyon strokunda yukarı doğru hareket eder,bu işlem ile sıkıştırma başlar normalde valf kapanır.Tipik olarak bu işlem için güç kaybı olacaktır, fakat Miller çevriminde piston kompresörden hava ile beslenmiş olarak sıkıştırma yapar.Giriş valfi daha uzun süre açık kaldığından, sıkıştırma strokunun bir kısmında, sıkıştırma işi silindir duvarlarının basıncından çok kompresör basıncına karşı yapılır. Bu etki verimi % 15 civarı arttırır."

Bu sisteme sahip olan 2.3lt V6 motor 217bg güç ve 280nm tork üretiyordu.

Xedos 9 bu güçlü kalbinin yanı sıra opsiyon olarak 4 çeker sistemi ilede satın alınabiliyordu.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle Xedos 9 projesi sürdürülemedi ve 2003 yılında son buldu.

Mazda'nın bu efsane "kralı" döneminin prestij timsalleri arasında yerini aldı.Ve ben anladım ki efsanelerde ölebiliyor fakat unutulmuyormuş.

Alıntıdır

ne araba yapmışlar be temizi olsa gücüm olsa alırdım özellikle en alttaki siyah favorim olurdu

mersedese dönüp bakmam bile

Meorcox

Sessiz
Yeni üye ben de hortlatayım konuyu. Bu Xedos aşkı da ben de 5 sene kadar önce başladı. Tabi ancak resimden bakabiliyoruz. Gereçekten görmek nasip olmadı. Ancak 2 sene önce ABD'deyken kaldığımız evin çaprazında 2003 model Milenia vardı bir buçuk ay her gün önünden geçtim. Resmen nefis terbiyesiydi. :D :D

Üst Alt