Mazda Xedos 9 Rölanti Sorunu

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
geçmiş olsun abi düzelmesine çok sevindim keyifli sürüşler :)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba, Bu rolanti sorunu şekil değiştirip Yine buldu Beni. Bu sefer de ışıkta beklerken Yada herhangi bir yerde durup boşa alınca devir 1.400 civarında kalıyor. Hafif gaza dokunup çekince hop 700 lere düşüyor. Sanki orada takılıyor Ben oynayınca yerine oturuyor gibi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İmkan varsa boğaz kelebeğini söküp güzelce temizlet abi.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Boğaz kelebeği, map, maf, TP sensörleri temizlenmişti, ardından rolanti sorunumuz farklı bir boyuta taşındı. Oksijen sonraları da değişti. Herşey Tamam derken Bu takılma durumu baş gösterdi. gaz telinin bağlandığı yerdeki yaylar falan mekanizmaya sıvı gres sıktım biraz düzelir gibi oldu En Son Bu gaz verme olayı ile bypass yapıyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkadaşlar merhaba, Bu rolanti sorunu şekil değiştirip Yine buldu Beni. Bu sefer de ışıkta beklerken Yada herhangi bir yerde durup boşa alınca devir 1.400 civarında kalıyor. Hafif gaza dokunup çekince hop 700 lere düşüyor. Sanki orada takılıyor Ben oynayınca yerine oturuyor gibi.
rolanti motorunu temizlediniz mi hic?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
rolanti motorunu temizlediniz mi hic?

Boğaz kelebeği, map, maf, TP sensörleri temizlenmişti, ardından rolanti sorunumuz farklı bir boyuta taşındı. Oksijen sonraları da değişti. Herşey Tamam derken Bu takılma durumu baş gösterdi. gaz telinin bağlandığı yerdeki yaylar falan mekanizmaya sıvı grev sıktım biraz düzelir gibi oldu En Son Bu gaz verme olayı ile bypass yapıyorum.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
astinada benden cok cekmistim rolantiden ama emme hortumlarina el atinca duzelmisti catlaklar ve yerine girdigi yerler bol vs hepsini degistirmistim o zaman mis olmustu
Emme hortumlarını denemedik sanıyorum. Yarın bir kontrol edeyim. Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Boğaz kelebeği, map, maf, TP sensörleri temizlenmişti, ardından rolanti sorunumuz farklı bir boyuta taşındı. Oksijen sonraları da değişti. Herşey Tamam derken Bu takılma durumu baş gösterdi. gaz telinin bağlandığı yerdeki yaylar falan mekanizmaya sıvı grev sıktım biraz düzelir gibi oldu En Son Bu gaz verme olayı ile bypass yapıyorum.

Abi zayıf bir ihtimal ama soğutma suyunun tam olduğundan emin ol. Ayrıca; rölanti motorunun üzerinde bulunan ve gaz verdikten sonra rölantinin yavaşça inmesini sağlayan zımbırtı var, sorun onunla ilgili gibi geldi bana. Kadir'in bahsettiği hortumları da kontrol etmekte fayda var ama sorun hava alması olsaydı, rölanti dengesizliği olurdu, takılma değil.

3.jpg

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Benim demin bahsettiğim yer de burasıydı. Bana biraz mekanik bir Sorun gibi geliyor. O kısımla biraz uğraşınca biraz düzelme oluyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@veli abi zaman gectikde hafiza zayifliyor ama o kirmizi ile gosterdigin yerdeki hortumlar gevsekti laskalasmisti degistirdim rolanti duzelmisti.

o zamanki sikayetimde ayni idi rolanti yuksek kaliyordu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim demin bahsettiğim yer de burasıydı. Bana biraz mekanik bir Sorun gibi geliyor. O kısımla biraz uğraşınca biraz düzelme oluyor.

Gaz telinin içine hidrolik yağı koyabilirsen, telin rahat çalışmasını sağlar, ayrıca o bölüme pas kir çözücü zımbırtılarla müdahale ederek rahat çalışmasını sağlayabilirsin abi. Bir de, içeriden gaz pedalının orada görünen ne kadar mekanik aksam varsa orayı da pas kir çözücü ile temizlemekte fayda var. Mazda 3 aracımda her iki taraftaki mekanik bölümleri temizlediğimde gaz telinin ayağımın altında yumuşadığını hissetmiştim.

Pratik Bilgiler

Mazda 3 BK (2003-09) Gaz Pedalı Bakımı ve Yağlaması (Fotoğraflı)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
bişey sorcam bu aracın radyatör üst hortumu neden öyle kıvrılmış duruyor..

bir de bu aracın rolanti hava ayar vidasını tam kapadınız zaman rolanti tam düşüp tepki veriyormu

siz egr yi temiz lettiniz fakat egr valfi çalışıyor mu açık kaldıgı durum da aracın rolantisi yüksek kalır ona dikkat edin

pvc valfi saglam mı kartel hava landırması istenildiginde fazla emme manivoldunu yag buharı yani hava gönderiyor ise sizi yanıltır

emisyon sisteminin hava almadıgından emin olun araç benzinde çalışır iken su dökerek emisyon sistemine yada spreyil sıkarak kontrol edin hava alma var ise zaten rolanti degişicektir motor da sirkeleme olucaktır

yada eksoz emisyon lamda ölçümü yaptı rarak motor da hava alma varmı oksijen oranı yüksek mi lamda sonucu nedir anlıyabilirsiniz ..

avans tepkisi çalışıyormu yüksek olmasın kontrol edin ..

tp konum sensör tratul üzerinde bu sensörü tam karşılıgında olan kelebek konum vidası 8 anahtar tutar o ayar ile siz farkına varmadan daha önceden oynan dı ise bu sorun yine devam eder hassaz bir ayardır dikkat edin ..

yazıcak çok şey var bunlara bir bakın kolay gelsin ..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

bir de bu aracın rolanti hava ayar vidasını tam kapadınız zaman rolanti tam düşüp tepki veriyormu

siz egr yi temiz lettiniz fakat egr valfi çalışıyor mu açık kaldıgı durum da aracın rolantisi yüksek kalır ona dikkat edin

pvc valfi saglam mı kartel hava landırması istenildiginde fazla emme manivoldunu yag buharı yani hava gönderiyor ise sizi yanıltır

emisyon sisteminin hava almadıgından emin olun araç benzinde çalışır iken su dökerek emisyon sistemine yada spreyil sıkarak kontrol edin hava alma var ise zaten rolanti degişicektir motor da sirkeleme olucaktır

yada eksoz emisyon lamda ölçümü yaptı rarak motor da hava alma varmı oksijen oranı yüksek mi lamda sonucu nedir anlıyabilirsiniz ..

tp konum sensör tratul üzerinde bu sensörü tam karşılıgında olan kelebek konum vidası 8 anahtar tutar o ayar ile siz farkına varmadan daha önceden oynan dı ise bu sorun yine devam eder hassaz bir ayardır dikkat edin ..

Ustam üstteki fotoğraf sanırım gaz telinin yerini göstermek için temsili konuldu :)
Bilgiler için teşekkürler.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan

Teşekkürler Adem usta, bahsettiklerinizi kontrol edeceğim. Becerebildiğim kadarıyla tabi. Çok sağolun.

Üst Alt