Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda ve Reklam Ters Orantısı

Konu, 'Mazda Hakkında' kısmında faroz_52 tarafından paylaşıldı.

1. faroz_52

faroz_52 Aktif

Biraz isyan etmemde sakınca yoktur umarım...Saygı değer büyüklerim akranlarım küçüklerim sizi saygıyla selamlıyor...veeee
    İsyaaaaaaaan diyorum....
    Bir Allah ın kulu desinki tv de mazda reklamı gördüm...Ben mi denk gelmiyorum hakikaten reklam filan yok mu?Nedir bu durum anlamış değilim...
    Ödül üzerine ödül almış bir marka bu dönemde nasıl oluyorda reklamı oynamıyor...
    Reklam ile ilgi sorumlu kişi kimdir?
    Bu yetki kime ait amaç nedir...??
    Sorular sorular sorular...İnsanlar reklamlardan etkilenerek araç satın aldığı şu dönemde bizim gibi araç bilgisi merakı yüksek kişiler mi mazda nın değerini bilip onu satın alacak?
    Golf:Efsaneler ölmez şekil değiştirir miş...pehhh
    Ford:ecoboost motor muş yılın motoru imiş...
    Falanlar filanlar...bu millet müneccim olmadığına göre nasıl anlayacaklar mazda kalitesini reklamsız...???
    Yeni bir film e gerek yok koy mazda hikayeleri ni koy skyactiv videolarını reklam diye oynasın dursun kafii...
    Bu konu bizim ülkemize has bi dyrum mu?Yoksa heryerde böyle mi?
    Yanlışım varsa düzeltin...Maliyeti çok yüksek diye kaçınılıyorsa Türkiye mazda severler ve kullanıcıları olarak para toplayalım hayrına biz oynatalım şu reklamları...
    Bu konunun üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum tepkimizi yetkili mercilere yazılı sözlü ulaştırmakta fayda var...Hepinizden bu konuda gerekli tepkiyi bekliyorum...hayır korkuyorum Mazda bu saçma satış politikası yüzünden Türkiye pazarından çekilecek...Allah korusun...Hele Mazda2 nin gelmeyeceği haberinde sinirim tavan yaptı...Saygılar
    :hi:

2. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Konuya cevabı @Mazda Türkiye 'den alalım

3. faroz_52

faroz_52 Aktif

Hiç bilemiyorum ama eminim tatmin edici bir cevap alamayız...Önyargıda gelinen son nokta bu olsa gerek :(

4. aytacesen

aytacesen Katılımcı

En azından Mitsubishi gibi alt yazı reklamı verseler fena olmaz:)

5. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Enes bu daha önce çok konuşuldu tam olarak bir cevabını ben daha okumadım duymadım. Muhtemelen maliyet yüzündendir. Satılan araç sayısı belli Mazda'nın ülkemizdeki durumu belli. Reklama bütçe ayırıp bu ayırdıkları bütçenin karşılığı reklamlardan gelmezse durum dahada kötü olabilir. Fayda - Maliyet dengesi kurtarmıyor demekki.
    Mazda severler verin üç beş lira reklam oynatalım mantıklı geliyor mu sana markanın zaten kötü olan imajı iyice yerlerde gezer bu zaten olamayacak bir şey onu geçelim.
    Şuan satılan araçların çoğunu eski mazda kullanıcıları ve eş dost tavsiyesi ile yönelenler alıyor.

6. faroz_52

faroz_52 Aktif

Her dediğine katıldım sadece reklama bütçe ayırırsak karşılığını alamazsak önyargısı...Çok saçma bir düşÜnce...Skyactiv teknolojileri reklam oynatmayı haketmeyen bir teknoloji mi?
    Dediğin gibi mazda yı gene bir mazda kullanıcısı alır..Eş dostun aklını ne kadar çelebilirsek işte o kadar artıyor kullanıcı sayısı...İçler acısı bir durum...
    Opel astra serisi için yıllardır kütür kütür reklam oynattı sonuç ortada yollarda reno megane dan sonra en fazla astra classic var..Yani yeterki reklama bütçe ayrılsın sonucunu olumlu anlamda görmek mümkün...

7. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yeni 3 için 1000 adet kota ayrıldı ve şu anda yıl bitmeden bu kota doldu... Reklam bunun neresinde?? Verilse ne olurdu verilmedi ne oldu?

Terzinin işine ayakkabıcı her daim karışırsa ne ayakkabıcı ne de terzi işini yapabilir...

;)

8. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Reklam bencede yapılmalı, bir çok kişiye mazda 2 aldım dediğimde o neki diyor :)

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Reklamdan önce; bu ülkede satılacak araba sayısı arttırılmalı, bence böyle bir düşünceleri olmadığı için reklama da doğal olarak gerek kalmıyor... Bu ülkedeki kemikleşmiş Mazda sevdalısı insanlar zaten reklam olmadan satılması gereken kotayı dolduruyorsa, reklam tamamen fuzuli maliyet olur...

Ancak; şöyle bir bakış açısı da olabilir... Reklam yaparak, masraf miktarını arttırarak 5 bin araç satıp total kazanç 10 birim olacaksa, reklam yapmadan ve masrafları arttırmadan bin araç satıp yine 10 birim kazanılıyorsa; ADAMLAR HAKLI...

;)

10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Yetkili bir ağızdan, sebebini öğrenirsek bunun üstünde tartışmamız daha doğru olur. Herkes kendince yorumluyor ve her yorumun doğruluk payı var ama asıl düşünceyi bilemiyoruz. Reklam konusunda sadece Mazda değil ki bir çok markanın reklam konusunda çok zayıf olduğu aşikar. Yıllardır ülkemizde satış rakamları hep üst düzeyde olan markalar reklamı çok iyi kullanıyor ve hafızalara kazıyor, ya gerisi ::)

11. zoomzoomsk

zoomzoomsk Sessiz

Evet bu durumda az da olsa yetkili olarak ben cevaplayayım :) . Mazdanın ülkemize gelen araç sayısı belli. Herhangi bir reklam durumunda talebi karşılayacak araç adetimiz mevcut değil.

12. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Olmayan aracın neyine reklam yapılsın diyorsunuz yani :D

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    "Amman reklam yapıp da fazla satmayalım ha, sonra fabrikadan nasıl talep ederiz onca aracı"
    Gerçekten düşünce bu mu yani ?

14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    [size=14pt]Anlatmaya çalıştığım şey buydu işte... Teşekkürler.[/size]

Bülent fabrika da, Türkiye organizasyonu da kendilerinde (Mazda'nın), farklı bir yapı değil yani... Kısıtlı üretim en fazla hangi ülkede karlılık getiriyorsa oraya yönlendiriliyor, ayrıca bayilerin geçen yıl satış adetlerine göre bu yılki kota belirleniyor, haliyle geçen yıl 10 birim araç satabilen bayi bu yıl 20 birim araba çekemiyor, limit 10 diye biliyorum. Sipariş veren bir bayi, aracın hangi üretim aşamasında olduğunu rahatlıkla görebiliyor, sistem çok güzel yani... Tek sıkıntı bir önceki dağıtıcının, Mazda'nın imajını bu ülkede yerle bir etmiş olmaları... Toparlamak zaman alacak haliyle...

Buda demek oluyor ki; şimdiye kadar yatmış olan bayiler yeni kasa ile mecburen yatmaya devam ediyor... Ne zaman üretim musluğu açılır, o zaman buralarda Mazda satışlarının çoğalması sağlanır...

Hedef 2017 diye açıklanmıştı, bekleyip görecez... :p

15. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Başka yerde söylemeyin bunu, gülerler :) Bu kadar az bir şatışla bayiler nasıl ayakta duruyor peki?

16. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    6 ay yada 10 bin bakımıyla Hakan ;)

Veli abi haklısın, artık bu konuda eleştirmiyorum.

17. mesut taşdemir

mesut taşdemir Katılımcı

Reklam çok önemli şu asx reklamı yayınlandı ya mct forumda sırf araştırmak için en az 30 kişi kayıt oldu baya baya da dönüyor reklam sırf meraktan yarın bir özpam gezisi yapacağım.

Sayfayı Paylaş