Mazda ve Ford Tumble (Takla) Kapakçıkları ve Valfi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hepinizin malumu. Bizim araçlar neden motor soğukken biraz dizeli andıran sesli (takırtılı) çalışıyor diye aklımıza gelmiştir. Çoğu markada değişken subap zamanlaması (Toyota VVTI, Honda VTEC, BMW Vanos, vs...) emme subaplarının açıklıklarını (açıldığı yükseklik) değiştirirken Mazda ve Ford'un ortak üretimi olan bu DuraTec motorlarda emme subabının yükseklikleri değişmemektedir, her zaman sabit bir açıklıkta açılmaktadır. Bu nedenle yanma verimini artırmak, motor soğukkenki emisyonları azaltmak için Ford ve Mazda da çözümü emme manifolduna gelen havanın hızını artırarak türbülansı artırmakta bulmuş. Manifold girişini bir kapakçıkla büyük oranda engelleyerek emilen havanın daha da hızlanması sağlanıyor. Hızlanan havanın türbülansı arttığı için de manifolda püskürtülen yakıt ile daha iyi karışması ve yanma verimin artması sağlanıyor.
Peki bu durum nasıl sağlanıyor? Motor 63 dereceden soğukken ve motor devri 3750 rpm e kadar bu kapakçıklar kapalı bulunmakta. Motor 63 dereceden sıcaksa veya motor devri 3750 rpm den fazlaysa kapakçıklar kapatılıyor. Aşağıdaki resimden de görebilleceğiniz gibi kapakçıkların ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. Bu sistem emme manifoldundaki vakum sistemi sayesinde en sağda da görebileceğiniz bir valf ile çalışıyor.

seab-abfm10_357__3.jpg

Soğuk motordaki faydası olumlu tarafı. Bir de negatif tarafı var mı acaba?
maxresdefault.jpg

maxresdefault.jpg

post-17291-0-72376500-1370419721.jpg

Fakat bu kapakçıklar ortadan menteşeli olması nedeniyle kimileri kapakçık tam açık olsa dahi hava akışını kısıtladığı görüşünde. Yurtdışı siteleri araştırırsanız bu kapakçıkları çıkartanlar hiç de az değil. Kimisi arabanın hızlanması iyileşti, rahatladı derken; kimisi de orta, düşük bant tork azaldı diyor.

Fazla km.lerden sonra bu kapakçıkları tutan kare profil metal çubuğun yatakları aşındığından aşırı titreşim oluşturabiliyor. Sökenlerin olumsuz bir geridönüşleri yok. Eğer siz de sökecekseniz arıza lambasının da yanmasını istemiyorsanız vakum hattını, selenoid valfi çıkarmadan sadece metal çubuğun, yatakların ve kapakçıkların çıkarılması gerekiyor. Sistem çalışmaya devam ediyor, fakat mekanik bağlantı olmadığından bir katkısı olmuyor. Valf ve vakum hortumu sökülürse araç bunu algılıyor ve bununla alakalı motor arıza ışığını yakıyor. Ayrıca eğer tumble valf ile ilgili bir arıza ışığı da yakarsa bu kapakçıklar sürekli açık pozisyonda kalıyor.

Siz ne dersiniz faydalı olur mu bu kapakçıkların çıkartılması, motorun hava alışını rahatlatır mı. Ayrıca PCV (Positive Crankshaft Valve) iptali ve boğaz kelebeği topraklama uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz. Buyrun tartışalım. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tecrübe etmek veya kafamdaki soruları netleştirmek adına yapılabilir derim ama yapmazdım. :) Teknik olarak ne getirir ne götürür bilemem ama Mazda mühendisliği bu ve benzeri atraksiyonlara olumlu yanıt vermez.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Çözüm otogaza gittiğimde İlker bey bundan bas etmişti benim lpg girişi dipden yapıldıgı için kelebeklerle alakalı oldugu için sizin araçlardaki bizim arge çalışmamız sonuçu geriden giriş yapılmalı demişlerdi ve bende yaptırmıştım.

Şimdi konuyu okuyunca geride olmasının iyi mi kötü mü oldugunu anlayamadım?
Screenshot_2018-04-23-22-53-13-012.jpeg

Mesaj otomatik birleştirildi:

@MutluTEKİR

Çok mudahale etme taraftarı değilim ama sokülüp bi bakım yapılsa fena olmaz diye düşünüyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Valla ben şahsen motor ısındıktan sonra kapansa dahi boşuna hava yolunu engelleyeceğini düşünüyorum. Araçlarımız otomatik olduğundan ve motor soğutma suyu ile şanzıman yağı aynı radyatörden dolandığından zaten motor çok çabuk ısınıyorken bu aparatlara ne kadar gerek var anlamadım açıkçası. Hiç olmadı o sabah soğuk motordaki traktör sesinden kurtulmuş oluruz. :D Ama düşük-orta bant torku nasıl etkiler, kesin bilgi bulamadım hiç.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sogutma suyu fikrimi değiştirdi.
1-ilk etap olarak.
En basit yoldan gidelim bunun söketini sökelim.
Arıza ışığı yansın kapaklar açık kalsın.
Kapakların açık kalması ile ortaki millerin var oluşu pek bişey hissettirmez yada bu 2 farkı biz hissetmeyiz diye düşünüyorum.
Bunu bir deneyelim?
Tabi bunu denerken arıza ışıgının yanmasının motorda koruma gibi bişeyi aktif edermi?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sogutma suyu fikrimi değiştirdi.
1-ilk etap olarak.
En basit yoldan gidelim bunun söketini sökelim.
Arıza ışığı yansın kapaklar açık kalsın.
Kapakların açık kalması ile ortaki millerin var oluşu pek bişey hissettirmez yada bu 2 farkı biz hissetmeyiz diye düşünüyorum.
Bunu bir deneyelim?
Tabi bunu denerken arıza ışıgının yanmasının motorda koruma gibi bişeyi aktif edermi?

En fazla kapağı açık tutar bu sistem.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Abi bu kapakları komple sökcekseniz, bu adamlar ne diye kapak koymuş bir bildikleri var ki koymuş :D Yoksa koymazlardı

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@MutluTEKİR bu bizim astina ve mx-5 lerde sürekli yapılan bir işlem tabi yurtdışında :p yurtiçinde japon sistemini daha tam çözemediğimiz durumlarda japon boşuna koymamıştır diye ellenmeyen bir parça tabiki doğru ama insan kurcalamak istiyor ise yapacak bir şey yok :cool:
emme manifoldunda işim olursa bende sökmeyi düşünüyorum zaten parçada elimde sonra geri takarım tabi milin içini doldurmamak lazım geri takmak düşünülüyorsa;
ama çok abartı bir şey gelmeyeceğini düşünüyorum yinede yurtdışında mazdaya hakim kişilerin yapması gıdıklıyor insanı :)
bu videodaki kişi mx-5 tamircisi veya meraklısı evinin etrafı mx-5 dolu o iptal etmiş açıklamada cold start performansı ve biraz güç alabilirsiniz diyor
ama senin dediğin gibi tork olayları ne olur bilemedim
bye bye butterfly :cool:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla mühendisler koymuş demek ki vardır bir bildikleri demek aracı tanımamaya itiyor bence.
Tamam illaki bir faydası vardır ama bir miktar emisyon azaltmak için konuluyor bunlar. Gücü ya da torku azaltmak uğruna konulabiliyor. Eğer 3 5 beygir katkı sağlayacaksa zaten hızlı ısınan bir motorda buna niye ihtiyaç duyalım ki?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşin içinde Türk aklı, mühendisliği olsa hadi neyse de Japon mühendisliği olunca bi kez daha düşünür, vardır elbet bildiği derim her zaman.

O zımbırtı üzerinde yapılacak oynama veya kurcalama işlerine de, sakın yapmayın demem... ;)

Üst Alt