Mazda Ustası Bulmak Neden Zor?

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Değerli forum üyeleri; genelde iyi bir mazda ustası bulmak zor. Opel toyota hyundai gibi arabaları genelde her mekanik ustası iyi kötü anlar malum olduğu üzere...

Benim tecrübelerimde mazda mıtsubishi opel ve hyundai var...genelde japon ustası bulmakta zorlandım...Bu her yerde mi böyle? sizin de tecrübelerinizi alabilirmiyim?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Turkiye'de kaç tane Mazda varki ustası heryerde olsun :)
Bazı şehirlerde ustayı bırak Mazda arabası bile göremezsin

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
evet aynen bazı şehirlerde mazda bile yok :) ancak bu şununla da alakalı, ustalar(bazıları) eğer biraz ilgili ve kendini geliştirmeye meyilli olsa anlar diye düşünüyorum arabaların motorları mekanikleri birbirine benzer sonuçta...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Mazda çok yaygın bir araç değil, ayrıca bir araba kaç defa arızayla ustaya gidiyoki usta bulunsun. Bir defa ustaya uğruyosun, bi daha uğramaya epey zaman geçiyor ve usta da unutuyor, nerde ne yaptığını. Dolayısıyla en iyisi bir usta belirleyip ondan şaşmamaktır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kendini işine vermiş her Japon motor ustası iş görecek kadar mazda dan anlıyordur bence. Geri kalanı için ya canı istemez ya da kendine güveni yoktur...

Neticede aynı motor prensibi var karşılarında. Birde çoğu insanda olduğu gibi, ustaların da görsel hafızaları zayıf... Gördüğünü yaptığını insanlar çabuk unutuyor...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Zaten tek başına mazda ustasını servislerin dışında bulmak imkansız gibi bir şey. Servislerde bile çok bir yoğunluk yokken dışarda çok daha zor. Gerekli hareket yok. Herkes benim gibi 8 yılda iki üç defa giderse, bu devran dönmez.

Orhan

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 Ditd
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Her Şehire Bir Adem Usta Şart :) İstanbul da Ekinci Otomotiv Adem Usta yı tanıyanlar bu sıkıntıyı çekmiyor neyseki ;)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Öyle olmuyor işte, Mazda da bazı nüanslar var onları bilmeyen Japoncular kurcalayıp duruyor :)

(626 için benim izlenimlerim öyle olmuştu)

Ben buna katilmiyorum. Japonu birakin iyi bir motor ustasi bile baş edebilir mekanik sikintilarla. Lakin iş elektronige geldiginde degisir. Ama burdada marka farketmeksizin her aracin sikintisi giderilemiyor. Kisaca is elektronige gelince ford,opeldede usta arar durursunuz sanayide.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben buna katilmiyorum. Japonu birakin iyi bir motor ustasi bile baş edebilir mekanik sikintilarla. Lakin iş elektronige geldiginde degisir. Ama burdada marka farketmeksizin her aracin sikintisi giderilemiyor. Kisaca is elektronige gelince ford,opeldede usta arar durursunuz sanayide.
Aynı fikirdeyim... :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ben zaten elektroniği kasttettim. Bir rölanti bozulunca; avans ayarına bakılacağını, boğaz kelebegine bakılacağını, ateşleme yapmayınca distributor icindeki modüle bakmayı her japon ustası anlamıyor. Direk bu arızalı deyip distrübütörü degis diyolar. Yoksaki bir amortisörü, salıncağı, aks kafasını Renault ustası bile değişir.....

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Sonuna kadar katılıyorum hemşoya. Ben Afşin gibi ufak sanayisi olan bir ilçede sıradan bir motor mekanik ustasına yaptırdım şimdiye kadarki işleri. Büyükşehir sanayilerinde de gerçekten usta olan japoncular bizim mazdaları havada karada yapar. Çünkü gayet basit yapıda aslında bizim araçlar. Toyota, nissan ve mitsubishi ile o kadar çok benzerlikleri varki. Hemşununda dediği gibi iş elektroniğe gelince marka fark etmeksizin bocalayıp kalınıyor genelde. Sanayi sitelerinde parmak sayısını geçmez elektronik işi yapan. Motor konusunda da ufak tefek ölçü farkları var markalar arasında. Subap sentil boşluğu , yataklar kollar arasındaki boşluklar gibi. Eğer önceden öğrendiyse yada katalogu varsa ustada bu konularda sıkıntı olmuyor.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Konuyu baştan beri okumadım ve şu an vaktim yok, okuyamayacağım :D

Her zaman derim tamirci çok, usta yok. Bu Mazda için geçerli değil sadece, tüm markalar için geçerli. İyi usta bulmak gerçekten çok zor. Siz hiç ustanıza polen filtresinin yerini gösterdiniz mi?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mekaniği iyi bir Japon ustası halleder. Elektronik kısmında bazı püf noktalar olabiliyor.

akinturan

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Merhaba arkadaşlar
Mazda ustası olarak adem ustayı tavsiye edebilirim. Şayet yeni tanıştık ama ben çok memnun kaldım bu adam resmen mazda ruhuna aşık bir adam. Ben motor kulağı değişimi ve z rotlarını değiştirmek için gittim çok çok ilgili ve samimiydi. Aracı kendisine dün bıraktım bugün aracımı teslim aldım evin önüne park ettiğimde gördümkü fren kaliperlerini boyamış lastik sibop kapakları yoktu onları takmış bu işlemler için benden para talep etmeyi bırakın söylemedi bile aradım teşekkür ettim. Böyle bir usta işte adem ustam.
ac6d593e24e1287da728ba86837891a1.jpg

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

akinturan

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Bencede çok doğru yazılmış bir söz. Aracımın far yıkama kapağının yarısı kırık adem ustadan önce servise gittim öyle bir fiyat çektilerki oradan nasıl çıktım tahmin edemssin :)) hani demiş ya arkadaş çölde vaha gibi aynen öyle o kapağı tamir edenileceği söyledi bana servis fiyatı ile arasında uçurum var.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Önce Usta kavramının içini doldurup sonra başlıktaki soruyu cevaplamamız gerekir bence. Usta var Ustacık var bir de aklı fazla gelip başka taklalara çalışan ustalar var.

Önceki mesajlarda bahsedilenlere ek olarak, bence mazda ustasının az olması, çok ekmek yedirmedigindendir. Çünkü mazda rutin bakimlar dışında sahibini elinden tutup sanayideki aç kurtların içine atmaz kolay kolay ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Önce Usta kavramının içini doldurup sonra başlıktaki soruyu cevaplamamız gerekir bence. Usta var Ustacık var bir de aklı fazla gelip başka taklalara çalışan ustalar var.

Önceki mesajlarda bahsedilenlere ek olarak, bence mazda ustasının az olması, çok ekmek yedirmedigindendir. Çünkü mazda rutin bakimlar dışında sahibini elinden tutup sanayideki aç kurtların içine atmaz kolay kolay ;)
Önceki aracımın çamurluğunu eşim az kalsın perte çıkardığı için, sanayi yollarına düşmüştüm... Ustanın bi tanesi; "iyi araba seçmişsin, işi biliyorsun ama sanayi esnafı sevmez bu arabaları" dedi... Bende; hangileri sevilir buralarda kovboy diyerek espriyle karışık sorduğumda; reno, pejo, opel, seat diye saymaya başlamıştı... Bu araç sahipleri söylenenlere göre sanayi esnafının altın yumurtlayan tavuklarıymış... :D

Üst Alt