Mazda Ustası Bulmak Neden Zor?

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Sorun çözen adam ustadır. Diğerleri kaba gürültü.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Çünkü bizde usta yetiştirmek gibi bir durum yok.Bu işi yapan kişi kendi yeteneği merakı ve çabası sayesinde usta olup ona göre bir seviye kazanabiliyor.

Bizim ustalar kendi kendine yetişmek durumunda kalınca işi öğrenme şekli tamamen tecrübe etmeye kalıyor.Bir araba üzerinde ne kadar tecrübe kazanılıyorsa o kadar çok öğreniliyor hali ile.Eh mazda gibi markaları öğrenmek için elinizden bir sürü o markadan araba geçmesi lazım ki öğrenesiniz.

Mazda gibi sayıca az olan araba birde üzerine sanayi yolu göstermiyorsa sanayideki usta arabayı nereden öğrenecekte usta olacak?

Teknik servisler yetiştiriyor demeyin onlarında nasıl eleman yetiştirdiğini az buçuk biliyoruz.İşi öğrenen de (yada öğrendiğini zan eden) servisten ayrılıp kendi özel servis açıyor.

Bütün bunlara birde gelişen teknoloji ile her modelde ayrı bir komponentin kullanıldığını ekleyince Mazda ustası bulmak zor oluyor ve zor olacak.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Pot kırdım Sanırım. Mutlaka vardır.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bende yetkili servise gidiyorum ve ustam çok memnunum, bence genlleme yapmak yanlış olur :)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Genelleme yanlış, haklısınız. Önceki 626 için arka tampon siparişi verdiler. 2015 yılı Şubat ayında. Ben de şimdiki arabamı alınca Mayıs ayında sattım. Hala tampon gelmemişti. Alan arkadaşa da durumu anlattım. Kaskodan değişeceğini söyledim. Tampon Ağustos ayında geldi. Sizce Bu gecikmenin mazda ile ne kadar ilgisi vardır.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Genelleme yanlış, haklısınız. Önceki 626 için arka tampon siparişi verdiler. 2015 yılı Şubat ayında. Ben de şimdiki arabamı alınca Mayıs ayında sattım. Hala tampon gelmemişti. Alan arkadaşa da durumu anlattım. Kaskodan değişeceğini söyledim. Tampon Ağustos ayında geldi. Sizce Bu gecikmenin mazda ile ne kadar ilgisi vardır.
O değil de sabah metroya bindim, önümdeki koltukta oturan beyefendinin telefonunun tarayıcıda mazdagaraj yazıyordu. :D demek sizmişsiniz. :D

Bu arada Mayıs ayında katlı otoparkın arkasındaki açık otoparkta gördüğüm Xedos 9 da sizinmiş demek. :)

Ekli dosyayı görüntüle 7420
Otoparka giderken gözüme ilişti. :)
@hakan_emre plakayı not al. Temiz görünüyor. :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
İzmir'in (tabiri caizse motor kalp cerrahı) Mazda Profösörü Tosun usta ve yardımcısı Ozan usta. @MX9 iş arkadaşım. @bayraktar @aurora serviste arkadaş olduğum arkadaşlar. Ege bölgesinde ben başka işine aşık adamlar tanımadım.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Vay be az kalsın tanışackmıştnz neyse artık bir daha ki ne:D

Son düzenleme:

badilcan

Katılımcı
İzmir'in (tabiri caizse motor kalp cerrahı) Mazda Profösörü Tosun usta ve yardımcısı Ozan usta. @MX9 iş arkadaşım. @bayraktar @aurora serviste arkadaş olduğum arkadaşlar. Ege bölgesinde ben başka işine aşık adamlar tanımadım.

Yanlız bende mi bu şekilde bilmiyorum ama , güncel durumda nerdeyse Yetkili servis kadar işçilik yazıyor .
Kullandığı parçaları karşılaştırma imkanı pek bulamadım ama işçilik rakamlarının az olduğunu düşünmüyorum .

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Boya kaporta hariç mekanik tarafta eğer orjinal parça kullanıyorsanız özel ile yetkili servis arasında çok büyük fiyat farkları olmuyor, hatta kampanyalar ile servis ucuza bile gelebilir.
Bence önemli olan iyi usta ve yer bulmak.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Yanlız bende mi bu şekilde bilmiyorum ama , güncel durumda nerdeyse Yetkili servis kadar işçilik yazıyor .
Kullandığı parçaları karşılaştırma imkanı pek bulamadım ama işçilik rakamlarının az olduğunu düşünmüyorum .
Bence makul , servisin telefondan söylediği orijinal parçaları neredeyse yarı yarıya geldi. İşçilikten de gayet memnunum. Paranın hakkından çok ilgi görüyorsunuz. Bence bu yeterli.

Vay be az kalsın tanışackmıştnz menşe artık bir daha ki ne:D
Bir haftasonu sözleşelim. Mazda Garaj İzmir buluşması yapalım :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aurora, Ben cevabı o sırada yazıyordum ki birinin Benim telefona dikkatle baktığını hissettim. Siz miydiniz o?
Evet yanıbaşınızda ayakta duran atkılı bereli olan bendim. :) Hatta Çankaya'da indik beraber. :) Sabah sabah henüz uyanmamışken dürtmek istemedim. :)

Üst Alt