Mazda RX-8 vs Subaru BRZ

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Öncelikle yazıma, ürünlerin global pazarın dikte etmesiyle bu kadar anonimleştiği (örneğin VW Caddy ile VW Passat araçlarda hemen hemen aynı kokpit elemanları ve müzik sisteminin bulunduğu vb...) bir pazarda, bu kadar tutkulu ve sınırlı müşteri bulunan bir segmente yatırım yaptıkları için Mazda, Toyota ve Subaru markalarına bir müşteri olarak teşekkür ederek başlamak istiyorum...

Toyota Türkiye'de ilk lanse ettiğinde bir bayi showroom'unda ikizlerden GT86'yı çok detaylıca inceleme fırsatı bulmuştum. Kullanmadım ama en az yarım saat her detayıyla inceledim.

Geçen haftalarda da Subaru BRZ'yi detaylı ve uzun bir test sürüşü ile deneme şansım oldu.

Öncelikle şunu belirteyim, bu sınıfta üretim yapma cesaretinde olan hiçbir üreticiye kötü olmuş deme hakkını kendimde görmem. Hepsine emeğinden ve cesaretinden dolayı saygı duyuyorum. Bence bu sınıftaki araçları iyi, daha iyi, çok iyi ve mükemmel olarak değerlendirmeliyiz.

Aşağıda dizayn ile ilgili yapacağım her yorum tamamen sübjektif ve benim şahsi fikirlerimdir;

DIŞ DİZAYN; RX-8'e de, BRZ'ye de çirkin demek doğru değil. Ancak RX-8'in son gelen 3 renginde de (kırmızı, beyaz ve siyah) aynı asalet ve kaliteli, dolgun görüntü yakalanırken, BRZ'ye klasik Subaru mavisi ve Toyota'ya da kırmızı haricindeki renkler gereken ağırlığı sağlamamış. Sonuç olarak her iki araç da kendine özgün, sert, spor ve aynı zamanda klasik bir dizaynda. Yalnız BRZ'nin 17' jantları hem küçük ölçüleri hem de sıradan dizaynlarıyla gerçekten çok vasat, kesinlikle olmamış ve değişmesi lazım. Resimlerde nasıl görünüyor size bilemem ama BRZ, RX-8'den ciddi olarak daha küçük. Bunu da kötü bir şey olarak değil, vurgulamak için söyledim.

İÇ MEKAN; İşte burada dağlar kadar fark var. BRZ üretilirken bence biraz fazla klasik gidilmiş. İşte eski İngiliz spor araç geleneğinde olduğu gibi; sürücünün dikkatini dağıtacak hiçbir şeye yer vermemek ve sadece sürüşe gerekli donanım! Kokpit dizaynı özensiz ve vasat geldi bana. Aynı şekilde direksiyon da öyle, üzerinde müzik sistemi kumandaları bile yok. Müzik sisteminin görüntüsü 90'larin üniteleri gibi. İç mekanda kullanılan plastik, deri, halı, döşeme görüntüleri sanki bu kısımların bu araçta önemli olmadığını vugulamak üzere dizayn edilmiş. RX-8 iç mekanı da çok kaliteli malzemelerden oluşmuyor. Ancak dizayna çok özen gösterilmiş, kullanılan hoş orta konsol dizaynı, piyano black ve krom süslemelerle, ortam olduğundan çok daha elit ve kaliteli görünüyor. Kısaca RX-8'i insanların sadece pistte veya spor sürüşlerde değil de, normal yollarda ve hatta zaman zaman yoğun trafikte de kullanılacağı düşünülmüş, bu belli oluyor. Her iki araçta da harika yanal tutuşa sahip spor koltuklar var. Koltuklar ikisinde de çok iyi olmasına rağmen, yine Mazda'nınkilerin görüntüsü daha elit ve spor. Ancak her ikisinin de sürüş pozisyonu tek kelime ile mükemmel! İki araç da çok kolay kullanılıyor ve manevra yapılıyor, sanki elinizin devamı gibi. Ancak Mazda direksiyonu daha net ve direk hisli, en azından ben öyle hissettim.

Arka koltuklardan özellikle bahsetmek lazım. BRZ'de arka koltuk var olarak kabul etmemek lazım. Burası ancak ihtiyaç olduğunda ek bagaj alanı olarak düşünülebilir. RX-8'de de arka koltuklar 2 yetişkin için çok yeterli denilemez. Ama geriye doğru açılan gizli kapılar ile arka bölüme geçiş çok daha kolay, arkada şaşırtıcı derecede iyi baş mesafesi var ve biraz sıkışılırsa idare edilecek diz mesafesi de var. BRZ'de bunların hiçbiri yok. Bu yönüyle BRZ daha fazla MX-5'e yakın. Tam bir hafta sonu eğlence aracı. RX-8 ise tüketimi rahatsız etmiyorsa, aile maksatlı ve hatta alış verişe giderken bile kullanabileceğiniz otomobil.

Dış dizaynı sizin beğeninize bırakıyorum ama iç mekan kesinlikle RX-8'den yana. Kalite, donanım, dizayn ve genişlik tamamen RX-8!

SÜRÜŞ, PERFORMANS; Burayı tam kıyaslamayabilirim. Çünkü benim RX-8 6 ileri düz şanzımanlı, kullandığım BRZ ise 6 ileri otomatik şanzımanlı. Şunu söylemeliyim ki, BRZ otomatik şanzımanı çok başarılı bir ünite. Ve düz şanzımana yakın değerlere imza attığı, yani kayıplarının çok az olduğu söyleniyor. Gerçekten de kullanırken bunlar dikkatimi çekti, gerçekten iyi bir şanzıman, ancak bu tip araçlarda gerçekten düz şanzımanın yerini tutmak çok zor. Kullandığım 200 bg, 6 ileri otomatik şanzımanlı BRZ'nin performansı, benim RX-8'den ciddi olarak düşüktü. BRZ'nin motor gücü eksikliğinin, RX-8'in ağırlığını yükseklik farkından dolayı ortadan kalktığını varsayıyorum. Yanlış değilsem BRZ 100 kilodan daha fazla hafiflik avantajına sahip RX-8'e karşı. Ancak düz vitesli BRZ kullanmadığımdan dolayı, bu performans farkının ne kadarının şanzımandan geldiğini bilmiyorum. Yalnız ciddi bir performans farkı hissediliyordu. Şöyle ifade edeyim; benim RX-8 ile düz asfaltta 2'ye attığınızda ve tam gaz yaptığınızda aracın arkasını tutmakta zorlanırsınız, hemen sağa sola hareketlenmeye başlar. ve hatta lastikler yeterince ısınmamışsa, bunu bir miktar 3'te dahi yapabilir. Ben BRZ ile yaptığım tam gaz ani hızlanma testlerinde (40 km/h sabit hıza düşüp, birden tam gaz yaparak 100 km/h üzeri hızlara tırmanma) BRZ'nin arkadan hiç hareketlendiğini hissetmedim. Drift sevenler için virajlarda arkasını bıraktırmanın da sanki RX-8'e göre biraz daha zor olduğunu söyleyebilirim. Yol tutuş genel anlamda çok iyi, bu da çok güzel ve güvenli bir durum. Ancak yazdıklarımı sportif sürüş karakterini vurgulamak için belirttim. RX-8'in tutuşu biraz çift kişiliklidir. Aracı tanıdığınızda 50 km/h ile girdiğiniz bir virajda devir 3-4 bin iken bile arkasını kaydırabilirsiniz. ya da çok hızlı girdiğiniz bir virajda dört tekerleğin nasıl tutunduğuna inanamayabilirsiniz. Bu konuda BRZ düşük motor gücü ve otomatik şanzımanın da etkisiyle daha stabil ve tek karakterli bir görünüm verdi bana. Daha güvenli bir görüntü ancak bu durum, böyle bir sınıfta bana keyif vermedi...

Aracın motor sesi klasik boxer motor, ya izolasyon eksiği veya kasıtlı olarak daha fazla duyuluyor. Standart motorlara göre oldukça özel bir ses ama ben çok özel hissetmedim. Benim eski aracım Subaru Outback'de boxer ünitenin sesi çok daha güzel ve sportifti. RX-8'deki Rotary ünite genel anlamda çok daha sessiz bir motor ya da rotor! Zevke göre değişir ama RX-8'in daha lüks doğasına da daha iyi uyan bir sesi var.

Frenler her iki otomobilde de harika! Net, kolay dozlanır ve ısındığında bile güvenilir.

SONUÇ; BRZ satış fiyatı 120.000 TL civarı. RX-8 bugün yok ama olsaydı vergi avantajı ile herhalde 85-90 bin TL civarı olurdu. Ancak benim ki de dahil bugün piyasada sıfır ayarında çok sayıda 2010-2011 modeller mevcut. Bunların fiyatları da 60-70 bin TL civarı seyrediyor. Bugün bu tip bir aracı tekrar satın almak isteseydim, kesinlikle gider ve 2010-2011 model RX-8 alırdım. Hatta kalan paraya da yine aynı modellerde bir MX-5 alıp, iki değişik konsept keyfi sürerdim. Tabi bunlar benim şahsi fikirlerim. Ve hatta bugün hiçbir fark ödemeden RX-8'i verip, BRZ alma imkanım olsa, RX-8 ile devam ederdim.

Evet, RX-8 ilk olarak 2003 yılında dizayn edildi, üretimi duralı 1 yıl oldu, Türkiye'ye en son ithal edileli daha da fazla oldu. RX-8'in ne kadar iyi bir otomobil olduğunu piyasada şu an onun boşluğunu kapatan en iyi otomobili test edince anlıyorsunuz. RX-8 sahipleri araçlarına tekrar aşık olmak istiyorlarsa, gidin ve piyasaya çıkmış sınıfının en iyi, en güncel otomobillerini test edin. 10 yıl daha yeni, genç ve teknolojik rakiplerine nasıl ezilmediğine ve hatta üstünlük sağladığına şaşıracaksınız.

BRZ ve GT86 gerçekten çok iyi otomobiller. Dünya pazarlarında çok başarılı oldular ve olmaya da devam edecekler. Onlar yeniler ve uzun zaman piyasada olacaklar. Ancak ben kendimi halen şanslı hissediyorum ve RX-8'in vedalaşmak için halen çok iyi olduğunu düşünüyorum. MX-5'i satalı 2 yıl oldu, hiçbir gün özlemedim. Bunu özlerim doğrusu... Bu test sonucu RX-8'in tek eksiği olarak yakıt tüketimini söyleyebilirim. Bir de sürücünün elinin daha fazla kaputun altında olması gerekliliği. Ancak bu tip otomobilleri sevenler için zaten kaputu açmak bir keyiftir. Bu sebeple bunu bir eksi olarak göremeyiz...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yazı, bilgilendirme ve varlığın için teşekkürler abi... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Her ne kadar marka takıntım yok desende sen mazdaya aşıksın abi aman yengem duymasın her otomobil kıyaslamanda mazda hep ön plana çıkıyor :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben Mazda kullanıcısı sayılmam artık, Enes. CX-5'i artık hanım kullanıyor. Beni tekrar Skyactiv II ile cezbedebilirler tabi. Heyecanla görmek istiyorum Skyactiv konusundaki gelişmeleri. RX-8 de yok artık. Buna rağmen söylüyorum tekrar, RX-8 bence bu karşılaştırmada ağır basıyor. Yani fanatik olmadığıma inan, burada RX seçimim Mazda'nın iyiliğinden kaynaklanıyor...

Her ne kadar marka takıntım yok desende sen mazdaya aşıksın abi aman yengem duymasın her otomobil kıyaslamanda mazda hep ön plana çıkıyor :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben Mazda kullanıcısı sayılmam artık, Enes. CX-5'i artık hanım kullanıyor. Beni tekrar Skyactiv II ile cezbedebilirler tabi. Heyecanla görmek istiyorum Skyactiv konusundaki gelişmeleri. RX-8 de yok artık. Buna rağmen söylüyorum tekrar, RX-8 bence bu karşılaştırmada ağır basıyor. Yani fanatik olmadığıma inan, burada RX seçimim Mazda'nın iyiliğinden kaynaklanıyor...

Abi seni Mazda markasına özgü düşünmek, üzerinde barındırmış olduğun bilgi ve tecrübeye aykırı olur zaten...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim Veli. Ben kendime otomobil sevdalısı olarak bakıyorum zaten. Otomobil sevdalısı olarak burada olmam, Mazda sahibi olarak burada olmamdan daha büyük bir övgüdür Mazda markası için zaten...

Abi seni Mazda markasına özgü düşünmek, üzerinde barındırmış olduğun bilgi ve tecrübeye aykırı olur zaten...

Üst Alt