Mazda Rx-8 Start Stop Prosedürü vs Birkaç Soru

muhoi

Sessiz
Araç Markası
BMW 320 D 2011
Araç Renk ve Tip
Siyah
Arkadaşlar merhabalar.
Yaklaşık 1,5 ay önce aranıza katılmış bulunmaktayım.
Aracım 2009 model 40. yıl özel üretim modeli.
Birkaç sorum olacaktı.
İlk olarak arabayı çalıştırdığımızda motor belirli bir sıcaklığa gelene kadar aracı hareket ettirmiyoruz. İnternetten araştırdığım kadarıyla bende böyle yapıyorum. Bu aralar, birazda pimpirikli olduğum için neredeyse ibre ortaya gelene kadar bekliyorum. Bu kadar beklemem gerekli mi? Bazen hareket etmek istesemde, ne yazıkki tam bilgi sahibi olmadığım için bekliyorum.

İkinci olarak, arabayı stop ederken, herhangi bir işlem yapmamız gerekiyor mu? Arabayı aldığım arkadaş, 3bin devire kadar gazı çevirip öyle kapatıyordu. Araştırdım ama tam olarak yine bilgi sahibi değilim. Tek bildiğim soğuk kapatmamamız gerektiği. O zaman motorun çalışmama riski doğuyormuş

Balatalardan yüksek hızda frene basınca ses gelmeye başladı. Balataların durumu iyi, bitik değil. Hangi markayı önerirsiniz?

Birde arabada katalizörün içi boşaltılmış. Bazen benzin kokusu ciddi manada içeri geliyor. Fiyat sorduğumda 2bintl dediler. Sizce yüksek mi fiyat olarak? Birde bu yakıt tüketimine etki eder mi? Gerçi zaten çok yakıyor ne yazıkki bizim arabalar, ama katalizörün etkisi olur mu?

Son olarak yağ ilave konusu. Malum arabalarımız yağ yakıyor. Aracı aldığım arkadaş, 2. ve 3. çubuğun ortası en ideal çizgi demişti. Ben ortalama 300ml yağ koydum 2. kısma gelince. Sizce bu doğru mu? Yoksa daha mı fazla ilave lazım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Forumumuzda aktif Rx-8 kullanıcısı yok ama konuyu @mtutun abi görürse tatmin edici cevaplar verecektir, kendisi eski RX-8 kullanıcısıdır

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@mtutun ve @chaos tecrübeli RX-8 kullanıcıları fırsat bulduklarında sorulara yanıt vereceklerdir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

muhoi

Sessiz
Araç Markası
BMW 320 D 2011
Araç Renk ve Tip
Siyah
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Forumumuzda aktif Rx-8 kullanıcısı yok ama konuyu @mtutun abi görürse tatmin edici cevaplar verecektir, kendisi eski RX-8 kullanıcısıdır
Aslına birçok cevap var, sanırım kısmen doğru ama tecrübeli kullanıcılar tabiki farklı olacaktır.
Merakla bekliyorum cevapları :)

muhoi

Sessiz
Araç Markası
BMW 320 D 2011
Araç Renk ve Tip
Siyah
Teşekür ederim, merakla bekliyorum cevapları :)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Arkadaşlar merhabalar.
Yaklaşık 1,5 ay önce aranıza katılmış bulunmaktayım.
Aracım 2009 model 40. yıl özel üretim modeli.
Birkaç sorum olacaktı.
İlk olarak arabayı çalıştırdığımızda motor belirli bir sıcaklığa gelene kadar aracı hareket ettirmiyoruz. İnternetten araştırdığım kadarıyla bende böyle yapıyorum. Bu aralar, birazda pimpirikli olduğum için neredeyse ibre ortaya gelene kadar bekliyorum. Bu kadar beklemem gerekli mi? Bazen hareket etmek istesemde, ne yazıkki tam bilgi sahibi olmadığım için bekliyorum.

İkinci olarak, arabayı stop ederken, herhangi bir işlem yapmamız gerekiyor mu? Arabayı aldığım arkadaş, 3bin devire kadar gazı çevirip öyle kapatıyordu. Araştırdım ama tam olarak yine bilgi sahibi değilim. Tek bildiğim soğuk kapatmamamız gerektiği. O zaman motorun çalışmama riski doğuyormuş

Balatalardan yüksek hızda frene basınca ses gelmeye başladı. Balataların durumu iyi, bitik değil. Hangi markayı önerirsiniz?

Birde arabada katalizörün içi boşaltılmış. Bazen benzin kokusu ciddi manada içeri geliyor. Fiyat sorduğumda 2bintl dediler. Sizce yüksek mi fiyat olarak? Birde bu yakıt tüketimine etki eder mi? Gerçi zaten çok yakıyor ne yazıkki bizim arabalar, ama katalizörün etkisi olur mu?

Son olarak yağ ilave konusu. Malum arabalarımız yağ yakıyor. Aracı aldığım arkadaş, 2. ve 3. çubuğun ortası en ideal çizgi demişti. Ben ortalama 300ml yağ koydum 2. kısma gelince. Sizce bu doğru mu? Yoksa daha mı fazla ilave lazım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

İbrenin ortaya gelmesini beklemenize gerek yok. Çalıştırın, kemerinizi takın devam:)

Kapanış prosedürünü ben uyguluyordum, bir sıkıntısını görmedim. Mustafa abi de yanılmıyorsam uyguluyordu. 3.000 devirde 10 saniye çalıştırıp öyle stop ediyordum.

Katalizör dağılması sıkça yaşanan bir problem, Mustafa abi garanti kapsamında değiştirmişti. Bende söktürüp baktırmıştım hatta, bir sıkıntı yoktu. Fiyat orijinal ise normal. Yalnız benzin kokusunun sebebi farklı olabilir, bujiler problemli olabilir, kontrol ettirin.

Yağ konusuna gelince, her hafta yada 15 günde bir kontrol etmenizi öneririm. 1000 km 'de 300-400 ml tüketecektir ve gayet normaldir. En üst çizgiye gelene kadar tamamlayın. En üst ve en alt çizgi arası 1 lt'ye denk geliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

İyi günlerde kullanın, kullandığım en keyifli araçtı :)

muhoi

Sessiz
Araç Markası
BMW 320 D 2011
Araç Renk ve Tip
Siyah
İbrenin ortaya gelmesini beklemenize gerek yok. Çalıştırın, kemerinizi takın devam:)

Kapanış prosedürünü ben uyguluyordum, bir sıkıntısını görmedim. Mustafa abi de yanılmıyorsam uyguluyordu. 3.000 devirde 10 saniye çalıştırıp öyle stop ediyordum.

Katalizör dağılması sıkça yaşanan bir problem, Mustafa abi garanti kapsamında değiştirmişti. Bende söktürüp baktırmıştım hatta, bir sıkıntı yoktu. Fiyat orijinal ise normal. Yalnız benzin kokusunun sebebi farklı olabilir, bujiler problemli olabilir, kontrol ettirin.

Yağ konusuna gelince, her hafta yada 15 günde bir kontrol etmenizi öneririm. 1000 km 'de 300-400 ml tüketecektir ve gayet normaldir. En üst çizgiye gelene kadar tamamlayın. En üst ve en alt çizgi arası 1 lt'ye denk geliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Şimdi kemerimi takıp devam olayında biraz takıldım. Cidden bu oluyor mu? Özellikle arabayı aldığım arkadaş, ısınmadan kesinlikle hareket etmememi söyledi. Eğer böyleyse süper :)

Kapanış prosedürünü ben 3bin devire getirip direk kapatıyordum. Ama bunu da devamlı olarak yapmıyordum. İlla yapmamız mı gerekiyor?
Başka bir forumda bir arkadaş, kompresör düşüklüğünde yapılması tavsiye ediliyor gibi birşeyler yazmış. O yüzden aklıma geldi.

Katalizör olayı, benden önceki kullanıcının kendi insiyatifi. Boşaltmış, yüksek devirlerde daha iyi devirlenmesi için. Bujileri yeni aracın, daha 5000km bile değil. Ama kime sorsam koku yapar dediler.

Yağ olayını da artık bu şekilde doldurayım bende. Zaten haftasonu kullanabiliyorum sadece. Haftaiçi metrobüs moduna devam :).

Bir de biraz da az yaksa tadından yenmezdi :). Şu anda 1tl sanırım. Ama katalizörün de etkisi var deniyor...

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhabalar, 1 tl litre olarak 23'lere falan denk geliyor bir yanlışınız olmasın? Ben sakin sürüşlerde şehir içinde 13/14 litre aralığında yakıyordum. Çok çok sıkıştırsam bile 16 oldu maksimum. Siz bujileri bir kontrol edin. O aracın bujisini herkes takamaz, aracı alır almaz bakıma soktuğumda Merser'den Halil usta bujilerin bir tanesinin hatalı takıldığını görmüştü.

Koku olayı belki motor ısınana kadar yapar, sonrasında olmaması lazım onu da bir kontrol ettirin derim.

muhoi

Sessiz
Araç Markası
BMW 320 D 2011
Araç Renk ve Tip
Siyah
Merhabalar, 1 tl litre olarak 23'lere falan denk geliyor bir yanlışınız olmasın? Ben sakin sürüşlerde şehir içinde 13/14 litre aralığında yakıyordum. Çok çok sıkıştırsam bile 16 oldu maksimum. Siz bujileri bir kontrol edin. O aracın bujisini herkes takamaz, aracı alır almaz bakıma soktuğumda Merser'den Halil usta bujilerin bir tanesinin hatalı takıldığını görmüştü.

Koku olayı belki motor ısınana kadar yapar, sonrasında olmaması lazım onu da bir kontrol ettirin derim.

Belki 1tl olmaz ama 90 kuruştan da aşağı olmaz :)
Şaka bir yana, cidden yakıyor araba. Olmadı müsait zamanda bir mersere götüriyim arabayı. Şimdi bende şüpheye düştüm.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aynen! Bendeki katalizör problemi de aşırı benzin kokusu ile ortaya çıkmıştı. Problemin kaynağı bakımda 1 adet buji yerine iyi oturtulmadığından sağlıklı ateşleme yapamamış ve yanmadan atılan benzin de konvertör içinde yanıp, aşırı ısıdan tahrip etmişti.

Tüm benzinli araçlarda ilk soğuk çalıştırmada biraz benzin kokusu oluyor. Ancak bu normalden yüksek ise mutlaka servise inceletmek lazım. Ayrıca 23 lt yüksek bir tüketim. Ben en kötü şartlarda 19 lt görüyordum. Akıcı kullanabilirsem 15 lt civarı oluyordu. Tabi bizimkiler makyajlı versiyondu ve tüketimi biraz daha azdı ama bunun 4-5 lt olacağını sanmıyorum.

Bu tüketim fazlalığı, benzin kokusu ve benim daha önce yaşadığım problem bana bir ateşleme problemi veya katalitik konvertör problemi olabilir gibi göründü.

muhoi

Sessiz
Araç Markası
BMW 320 D 2011
Araç Renk ve Tip
Siyah
Aynen! Bendeki katalizör problemi de aşırı benzin kokusu ile ortaya çıkmıştı. Problemin kaynağı bakımda 1 adet buji yerine iyi oturtulmadığından sağlıklı ateşleme yapamamış ve yanmadan atılan benzin de konvertör içinde yanıp, aşırı ısıdan tahrip etmişti.

Tüm benzinli araçlarda ilk soğuk çalıştırmada biraz benzin kokusu oluyor. Ancak bu normalden yüksek ise mutlaka servise inceletmek lazım. Ayrıca 23 lt yüksek bir tüketim. Ben en kötü şartlarda 19 lt görüyordum. Akıcı kullanabilirsem 15 lt civarı oluyordu. Tabi bizimkiler makyajlı versiyondu ve tüketimi biraz daha azdı ama bunun 4-5 lt olacağını sanmıyorum.

Bu tüketim fazlalığı, benzin kokusu ve benim daha önce yaşadığım problem bana bir ateşleme problemi veya katalitik konvertör problemi olabilir gibi göründü.

Hocam tekrar merhabalar.
Arabayı almadan önce yazılarınızı okumuştum. Zaten yazılarınızında etkisi olduğu rahatlıkla söyleyebilirim.
Yazılarda genel bilgiler var, ve önemli bilgiler. Ama daha spesifik konulara eğilmek istiyorum.
Mesela motor ilk çalıştığında ısınması gerekliliği. Evet ama nereye kadar. Optimum sıcaklık mı, yoksa 1 dk bekleyip yola devam etmek mi?
Kapatma prosedürü var mesela. Bazıları muhakkak gerekli derken, bazıları manasız diyor(sağlıklı motorlar için). Siz ne dersiniz?
Benzin kokusu için, c.tesi günü maslak evoda randevu aldım. Bakalım birşey çıkacak mı? Bunlarıda soracağım.
Yalnız bujiler yeni diyebilirim. Ayrıca katalizörün içi boşaltılmış. Yine de katalizör olma ihtimali varmı sizce?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Tersten cevap vereyim, katalizörün içi boşaltılmışsa, katalizör yok demektir. Yani olmayan bir şeyden problem de olmaz. Büyük ihtimalle fazla tüketiminizin sebebi de katalizör olmaması zaten.

Yazımda hem motor ısıtma hem de kapatma detaylıca yazıyor. Ama kısaca bahsedeyim. Sadece Rotary değil her motor normal çalışma ısısına gelen kadar daha fazla yıpranır. Bu dönemlerde motora yüklenmemek ve ortalama değerlerde kullanmak gerekir. Ayrıca motoru ısıtmaktan tabirim de motor soğutma suyu sıcaklığı değil, yağ sıcaklığıdır. Yağ ancak normal ısısına gelince tam yağlama ve sizin motorda da tam ve kalıntısız yanma işlemi gerçekleştirebilir.

Özetle motoru çalıştırır, çalıştırmaz hemen yürümeyin. Ama bu yazın 1 dk, kışın birkaç dk ile sınırlıdır. Durduk yerde motor ısıtmak da sağlıklı değil. Ancak yürüdükten sonra da yağ normal ısısına gelen kadar motora yüklenmeyin.

Motorunuzu asla tam ısısına gelmeden kapatmayın. Mecbur kalırsanız mutlaka kapanış prosedürünü yapın. Her zaman kapanış prosedürü yapmanıza gerek yok. Normal kullanımlardan sonra yapmayabilirsiniz. Ayrıca motoru 3.000 d/d iken kapatmak taraftarı değilim. Gazı bırakınca rölantiye iner inmez kapatmak bana daha mantıklı geliyor.

Bir de her şeyden daha önemlisi servise gittiğinizde ustanıza tecrübelerini ve tavsiyelerini sorun. EVO eski bir servis ve bu özel araçla ilgili çok tecrübe yaşamışlardır.

Hocam tekrar merhabalar.
Arabayı almadan önce yazılarınızı okumuştum. Zaten yazılarınızında etkisi olduğu rahatlıkla söyleyebilirim.
Yazılarda genel bilgiler var, ve önemli bilgiler. Ama daha spesifik konulara eğilmek istiyorum.
Mesela motor ilk çalıştığında ısınması gerekliliği. Evet ama nereye kadar. Optimum sıcaklık mı, yoksa 1 dk bekleyip yola devam etmek mi?
Kapatma prosedürü var mesela. Bazıları muhakkak gerekli derken, bazıları manasız diyor(sağlıklı motorlar için). Siz ne dersiniz?
Benzin kokusu için, c.tesi günü maslak evoda randevu aldım. Bakalım birşey çıkacak mı? Bunlarıda soracağım.
Yalnız bujiler yeni diyebilirim. Ayrıca katalizörün içi boşaltılmış. Yine de katalizör olma ihtimali varmı sizce?

muhoi

Sessiz
Araç Markası
BMW 320 D 2011
Araç Renk ve Tip
Siyah
Tersten cevap vereyim, katalizörün içi boşaltılmışsa, katalizör yok demektir. Yani olmayan bir şeyden problem de olmaz. Büyük ihtimalle fazla tüketiminizin sebebi de katalizör olmaması zaten.

Yazımda hem motor ısıtma hem de kapatma detaylıca yazıyor. Ama kısaca bahsedeyim. Sadece Rotary değil her motor normal çalışma ısısına gelen kadar daha fazla yıpranır. Bu dönemlerde motora yüklenmemek ve ortalama değerlerde kullanmak gerekir. Ayrıca motoru ısıtmaktan tabirim de motor soğutma suyu sıcaklığı değil, yağ sıcaklığıdır. Yağ ancak normal ısısına gelince tam yağlama ve sizin motorda da tam ve kalıntısız yanma işlemi gerçekleştirebilir.

Özetle motoru çalıştırır, çalıştırmaz hemen yürümeyin. Ama bu yazın 1 dk, kışın birkaç dk ile sınırlıdır. Durduk yerde motor ısıtmak da sağlıklı değil. Ancak yürüdükten sonra da yağ normal ısısına gelen kadar motora yüklenmeyin.

Motorunuzu asla tam ısısına gelmeden kapatmayın. Mecbur kalırsanız mutlaka kapanış prosedürünü yapın. Her zaman kapanış prosedürü yapmanıza gerek yok. Normal kullanımlardan sonra yapmayabilirsiniz. Ayrıca motoru 3.000 d/d iken kapatmak taraftarı değilim. Gazı bırakınca rölantiye iner inmez kapatmak bana daha mantıklı geliyor.

Bir de her şeyden daha önemlisi servise gittiğinizde ustanıza tecrübelerini ve tavsiyelerini sorun. EVO eski bir servis ve bu özel araçla ilgili çok tecrübe yaşamışlardır.

Hocam cevabiniz icin tekrardan tesekkur ederim.
C.tesi gunu maslakta randevu aldim. Hem arabayi kontrol ettirecegim, hemde bu sorulari dediginiz gibi tekrardan sorup cevaplari buraya yazacagim InsaAllah.
Ama soyledikleriniz cok iyi oldu benim icin. Artik ibre ortaya gelene kadar beklememe luzum kalmadi :)
Katalizor olayini da ayrica soracagim hocam.
Tekrardan herkese tesekkur ederim.

RX8 EKREM USTA

Katılımcı
Araç Markası
Rx8 Mazda
Araç Renk ve Tip
Kırmızı R3
Selam arkadaşlar. bilgi sahibi olan arkadaşlar güzel cevaplar vermişler. çorbada benimde tuzum olsun misali . bir iki eklemede ben yapmak istiyorum, aslında benzer cevaplar. şimdiden okuduğunuz için teşekkürler

malum rx8 ler pistonlu motorlara göre birazdaha farklı bir motora sahip,bu yüzden kullanım açısından haliyle bir iki farklılık veya dikkat edilmesinde faydalı olacak şeyler var.
araç ilk çalıştırıldığında özellikle kışın, rolanti yüksekte başlayacaktır. rolantinin 0.9 rpm ye düşene kadar beklememizde fayda var. Stop edeceğimiz zamanda yine gaz pedalına dokunup 3-4 bin devirlerdeyken ,kontağı kapatmamız yine iyi olacaktır. işin teknik kısmına girip sizleri yormak istemiyorum...

katalizör olayına gelince ,bilindiği üzere karbon salınımını en aza indirgemek için kullanılan bir donanımdır. doğaya haliyle faydası var.ama motor için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. rx8 ler bilindiği üzere belli bir oranda yağ tükettiği için, mevcut katalizatör kısa sürede tıkanıyor, buda motor için pek iyi bir durum değil. tıkalı katalizatörle kullanılan bir araç ciddi performans düşüklüğüne sebep olacaktır hatta 5-6-7 bin rpm yi geçemeyecektir buda motor için hiç iyi değil. ayrıca ağır bir kokuya sebep olacaktır.. önerim belli aralıklarla katalizörü temizletmenizdir veya içini boşaltmaktır, buda göstergede arıza ışığının yanmasına sebep olacaktır. ikinci oksijen sensörü çıkış emisyonunu ölçemediği için size uyarı verecektir. dert etmenize gerek yok. motor için bir sorun teşkil etmez.. tabiki dileyen de sıfır katalizör alıp takabilir. :)

rx8 lerde yine kronik bir durum olan yakıt kokusu olayına gelince , bunun bir kaç sebebi var.. eğer ateşleme kitiniz sağlam değilse ,vakti geldiği halde değiştirmediyseniz, yeterli ateşlemeyi yapamadığı için bir miktar yanmamış yakıtı atacaktır, buda haliyle ağır bir kokuya sebep olacaktır.yine katalizörün tıkalı olmasından dolayıda bir miktar koku yapabilir. Eğer egzos susturucularınızın işi bitmisse bu yüzdende yine koku yapabilir
fakat ağırlıklı olarak bobin buji ve kabloların vakti geldiği halde değişmediyseniz , ağırlıklı olarak kokuyu bu yüzden yapar. teknik bir takım arızalardanda koku yapar ,fakat bu durumda önce arıza ışığınız yanacaktır. bu hatayı tespit içinde P/C ye bağlamak şart.

Yağ konusuna gelince . bu araçlar bilindiği üzere yağ yakmıyor ,genelde bu şekilde bilinir ama doğru değil. yağ yakma dediğimiz olay, motor artık yorgundur sekmanlar vs zayıflamıştır ve yağ kaçırmaya başlar bu olaya ,yağ yakma denir. sağlıklı bir wankel motor yağ yakmaz , ancak bu motorlarda ikinci bir yağ pompası var ve hausing denilen motor bölümlerini aşırı sürtünmeden korumak için yağlama yapar. aşırı derecede sürtünmeye maruz kalarak çalışan motor , bahsedilen bu ikinci yağlama olayı olmamış olsa kısa sürede ciddi zararlar görmeye mahkum olacaktır...

yağ ilavesi konusuna gelince haftada veya on günde bir yağ çubuğunu çekip kontrol etmenizi öneririm, neticede zor bir iş değil :)
ilaveler yaptığınızda sürekli maximum seviyelerinde olması kafidir . mümkünse orta çizgilerin altına düşürmemye çalışın. bi sorun olmayacaktır ... okuduğunuz için teşekkürler Arma Garage - RX8 Motor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgilendirme için teşekkürler ustam, anlayan için bu motorlar birer mücevher, en iyi tamir de bakım olduğuna göre, guzuların motorlarını ve genel bakımlarını aksatmadan yapmak gerekiyor, ayrıca bu gibi mücevher nitelikteki araçların püf noktalarını bilmek de çok önemli.

RX8 EKREM USTA

Katılımcı
Araç Markası
Rx8 Mazda
Araç Renk ve Tip
Kırmızı R3
evet çok haklısın kardeşim. wankel ayrı bir olay, belkide bir tutku. genelde bir çok kişinin ikinci aracı. ama ne yazıkki eksik bilgi veya yanlış bilgi kötü sonuçlara götürüyor insanları...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ustam teşekkürler bilgilendirmeniz için, işin teknik kısmı bizleri yormaz, aksine zevk verir :) Zaman buldukça teknik kısımları da dinlemek isteriz, mesela 3-4 bin devirde stop etmenin teknik kısmını ben merak ettim

RX8 EKREM USTA

Katılımcı
Araç Markası
Rx8 Mazda
Araç Renk ve Tip
Kırmızı R3
Tmmdır her fırsatta. Dilim döndüğünce bilgilendirmeye çalışırım .Aslında bir çok kişinin bildiği şeyler ama bizimkisi hatırlatmak olur inşallah

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Teşekkürler bilgilendirme için, Benim de imkanım olursa şayet 2. araba olarak alıp arada sırada binmeyi düşünüyorum. Çok hoş bir araç

Üst Alt