Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda Rx-8 Start Stop Prosedürü vs Birkaç Soru

Konu, 'Mazda RX-8' kısmında muhoi tarafından paylaşıldı.

1. muhoi

muhoi Sessiz

Araç Markası:
    BMW 320 D 2011
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah
    Arkadaşlar merhabalar.
    Yaklaşık 1,5 ay önce aranıza katılmış bulunmaktayım.
    Aracım 2009 model 40. yıl özel üretim modeli.
    Birkaç sorum olacaktı.
    İlk olarak arabayı çalıştırdığımızda motor belirli bir sıcaklığa gelene kadar aracı hareket ettirmiyoruz. İnternetten araştırdığım kadarıyla bende böyle yapıyorum. Bu aralar, birazda pimpirikli olduğum için neredeyse ibre ortaya gelene kadar bekliyorum. Bu kadar beklemem gerekli mi? Bazen hareket etmek istesemde, ne yazıkki tam bilgi sahibi olmadığım için bekliyorum.

İkinci olarak, arabayı stop ederken, herhangi bir işlem yapmamız gerekiyor mu? Arabayı aldığım arkadaş, 3bin devire kadar gazı çevirip öyle kapatıyordu. Araştırdım ama tam olarak yine bilgi sahibi değilim. Tek bildiğim soğuk kapatmamamız gerektiği. O zaman motorun çalışmama riski doğuyormuş

Balatalardan yüksek hızda frene basınca ses gelmeye başladı. Balataların durumu iyi, bitik değil. Hangi markayı önerirsiniz?

Birde arabada katalizörün içi boşaltılmış. Bazen benzin kokusu ciddi manada içeri geliyor. Fiyat sorduğumda 2bintl dediler. Sizce yüksek mi fiyat olarak? Birde bu yakıt tüketimine etki eder mi? Gerçi zaten çok yakıyor ne yazıkki bizim arabalar, ama katalizörün etkisi olur mu?

Son olarak yağ ilave konusu. Malum arabalarımız yağ yakıyor. Aracı aldığım arkadaş, 2. ve 3. çubuğun ortası en ideal çizgi demişti. Ben ortalama 300ml yağ koydum 2. kısma gelince. Sizce bu doğru mu? Yoksa daha mı fazla ilave lazım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

2. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Forumumuzda aktif Rx-8 kullanıcısı yok ama konuyu @mtutun abi görürse tatmin edici cevaplar verecektir, kendisi eski RX-8 kullanıcısıdır

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    muhoi bunu beğendi.
  3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    @mtutun ve @chaos tecrübeli RX-8 kullanıcıları fırsat bulduklarında sorulara yanıt vereceklerdir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    muhoi bunu beğendi.
  4. muhoi

muhoi Sessiz

Araç Markası:
    BMW 320 D 2011
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah
    Aslına birçok cevap var, sanırım kısmen doğru ama tecrübeli kullanıcılar tabiki farklı olacaktır.
    Merakla bekliyorum cevapları :)

domestos ve hakan_emre bunu beğendi.
  5. muhoi

muhoi Sessiz

Araç Markası:
    BMW 320 D 2011
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah
    Teşekür ederim, merakla bekliyorum cevapları :)

domestos bunu beğendi.
  6. chaos

chaos Katılımcı

İbrenin ortaya gelmesini beklemenize gerek yok. Çalıştırın, kemerinizi takın devam:)

Kapanış prosedürünü ben uyguluyordum, bir sıkıntısını görmedim. Mustafa abi de yanılmıyorsam uyguluyordu. 3.000 devirde 10 saniye çalıştırıp öyle stop ediyordum.

Katalizör dağılması sıkça yaşanan bir problem, Mustafa abi garanti kapsamında değiştirmişti. Bende söktürüp baktırmıştım hatta, bir sıkıntı yoktu. Fiyat orijinal ise normal. Yalnız benzin kokusunun sebebi farklı olabilir, bujiler problemli olabilir, kontrol ettirin.

Yağ konusuna gelince, her hafta yada 15 günde bir kontrol etmenizi öneririm. 1000 km 'de 300-400 ml tüketecektir ve gayet normaldir. En üst çizgiye gelene kadar tamamlayın. En üst ve en alt çizgi arası 1 lt'ye denk geliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

İyi günlerde kullanın, kullandığım en keyifli araçtı :)

Oğuzhan, muhoi, ezmocesteri ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. muhoi

muhoi Sessiz

Araç Markası:
    BMW 320 D 2011
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah
    Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    Şimdi kemerimi takıp devam olayında biraz takıldım. Cidden bu oluyor mu? Özellikle arabayı aldığım arkadaş, ısınmadan kesinlikle hareket etmememi söyledi. Eğer böyleyse süper :)

Kapanış prosedürünü ben 3bin devire getirip direk kapatıyordum. Ama bunu da devamlı olarak yapmıyordum. İlla yapmamız mı gerekiyor?
    Başka bir forumda bir arkadaş, kompresör düşüklüğünde yapılması tavsiye ediliyor gibi birşeyler yazmış. O yüzden aklıma geldi.

Katalizör olayı, benden önceki kullanıcının kendi insiyatifi. Boşaltmış, yüksek devirlerde daha iyi devirlenmesi için. Bujileri yeni aracın, daha 5000km bile değil. Ama kime sorsam koku yapar dediler.

Yağ olayını da artık bu şekilde doldurayım bende. Zaten haftasonu kullanabiliyorum sadece. Haftaiçi metrobüs moduna devam :).

Bir de biraz da az yaksa tadından yenmezdi :). Şu anda 1tl sanırım. Ama katalizörün de etkisi var deniyor...

hakan_emre bunu beğendi.
  8. chaos

chaos Katılımcı

Merhabalar, 1 tl litre olarak 23'lere falan denk geliyor bir yanlışınız olmasın? Ben sakin sürüşlerde şehir içinde 13/14 litre aralığında yakıyordum. Çok çok sıkıştırsam bile 16 oldu maksimum. Siz bujileri bir kontrol edin. O aracın bujisini herkes takamaz, aracı alır almaz bakıma soktuğumda Merser'den Halil usta bujilerin bir tanesinin hatalı takıldığını görmüştü.

Koku olayı belki motor ısınana kadar yapar, sonrasında olmaması lazım onu da bir kontrol ettirin derim.

9. muhoi

muhoi Sessiz

Araç Markası:
    BMW 320 D 2011
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah
    Belki 1tl olmaz ama 90 kuruştan da aşağı olmaz :)
    Şaka bir yana, cidden yakıyor araba. Olmadı müsait zamanda bir mersere götüriyim arabayı. Şimdi bende şüpheye düştüm.

10. mtutun

mtutun Üstad Üstad

ezmocesteri bunu beğendi.
  11. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Aynen! Bendeki katalizör problemi de aşırı benzin kokusu ile ortaya çıkmıştı. Problemin kaynağı bakımda 1 adet buji yerine iyi oturtulmadığından sağlıklı ateşleme yapamamış ve yanmadan atılan benzin de konvertör içinde yanıp, aşırı ısıdan tahrip etmişti.

Tüm benzinli araçlarda ilk soğuk çalıştırmada biraz benzin kokusu oluyor. Ancak bu normalden yüksek ise mutlaka servise inceletmek lazım. Ayrıca 23 lt yüksek bir tüketim. Ben en kötü şartlarda 19 lt görüyordum. Akıcı kullanabilirsem 15 lt civarı oluyordu. Tabi bizimkiler makyajlı versiyondu ve tüketimi biraz daha azdı ama bunun 4-5 lt olacağını sanmıyorum.

Bu tüketim fazlalığı, benzin kokusu ve benim daha önce yaşadığım problem bana bir ateşleme problemi veya katalitik konvertör problemi olabilir gibi göründü.

12. muhoi

muhoi Sessiz

Araç Markası:
    BMW 320 D 2011
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah
    Hocam tekrar merhabalar.
    Arabayı almadan önce yazılarınızı okumuştum. Zaten yazılarınızında etkisi olduğu rahatlıkla söyleyebilirim.
    Yazılarda genel bilgiler var, ve önemli bilgiler. Ama daha spesifik konulara eğilmek istiyorum.
    Mesela motor ilk çalıştığında ısınması gerekliliği. Evet ama nereye kadar. Optimum sıcaklık mı, yoksa 1 dk bekleyip yola devam etmek mi?
    Kapatma prosedürü var mesela. Bazıları muhakkak gerekli derken, bazıları manasız diyor(sağlıklı motorlar için). Siz ne dersiniz?
    Benzin kokusu için, c.tesi günü maslak evoda randevu aldım. Bakalım birşey çıkacak mı? Bunlarıda soracağım.
    Yalnız bujiler yeni diyebilirim. Ayrıca katalizörün içi boşaltılmış. Yine de katalizör olma ihtimali varmı sizce?

13. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Tersten cevap vereyim, katalizörün içi boşaltılmışsa, katalizör yok demektir. Yani olmayan bir şeyden problem de olmaz. Büyük ihtimalle fazla tüketiminizin sebebi de katalizör olmaması zaten.

Yazımda hem motor ısıtma hem de kapatma detaylıca yazıyor. Ama kısaca bahsedeyim. Sadece Rotary değil her motor normal çalışma ısısına gelen kadar daha fazla yıpranır. Bu dönemlerde motora yüklenmemek ve ortalama değerlerde kullanmak gerekir. Ayrıca motoru ısıtmaktan tabirim de motor soğutma suyu sıcaklığı değil, yağ sıcaklığıdır. Yağ ancak normal ısısına gelince tam yağlama ve sizin motorda da tam ve kalıntısız yanma işlemi gerçekleştirebilir.

Özetle motoru çalıştırır, çalıştırmaz hemen yürümeyin. Ama bu yazın 1 dk, kışın birkaç dk ile sınırlıdır. Durduk yerde motor ısıtmak da sağlıklı değil. Ancak yürüdükten sonra da yağ normal ısısına gelen kadar motora yüklenmeyin.

Motorunuzu asla tam ısısına gelmeden kapatmayın. Mecbur kalırsanız mutlaka kapanış prosedürünü yapın. Her zaman kapanış prosedürü yapmanıza gerek yok. Normal kullanımlardan sonra yapmayabilirsiniz. Ayrıca motoru 3.000 d/d iken kapatmak taraftarı değilim. Gazı bırakınca rölantiye iner inmez kapatmak bana daha mantıklı geliyor.

Bir de her şeyden daha önemlisi servise gittiğinizde ustanıza tecrübelerini ve tavsiyelerini sorun. EVO eski bir servis ve bu özel araçla ilgili çok tecrübe yaşamışlardır.

muhoi ve ezmocesteri bunu beğendi.
  14. muhoi

muhoi Sessiz

Araç Markası:
    BMW 320 D 2011
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah
    Hocam cevabiniz icin tekrardan tesekkur ederim.
    C.tesi gunu maslakta randevu aldim. Hem arabayi kontrol ettirecegim, hemde bu sorulari dediginiz gibi tekrardan sorup cevaplari buraya yazacagim InsaAllah.
    Ama soyledikleriniz cok iyi oldu benim icin. Artik ibre ortaya gelene kadar beklememe luzum kalmadi :)
    Katalizor olayini da ayrica soracagim hocam.
    Tekrardan herkese tesekkur ederim.

ezmocesteri bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş