Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda RX-8 (2009-12) Start-Stop Prosedürü

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında Cinciali tarafından paylaşıldı.

 1. Cinciali

  Cinciali Sessiz

  Şehir:
  Kocaeli
  Her gün yeni bir şey buluyorum :D
  Az önce bulduğum bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
  Bu videodaki şahsiyet hareket etmeden ve stop etmeden önce en az 10-15 dakika aracı 2000-3000 devirde çalıştırmamızı tavsiye ediyor.

  Mazda RX8 - Stop / Start procedure guide

  Yanlız, motor 3000 devirde iken şaak diye kontağı kapatması bi garibime gitti doğrusu :D
   
 2. Oğuzhan

  Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın
  Araç Markası:
  99 Astina GT 1.8 Sport
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Gümüş H
  Bu videoyu daha önce izlemiştim sanırım bunu en iyi [member=34]mtutun[/member] abi yorumlar. Bu videodaki yapılanlar ne kadar doğru?
   
 3. Cinciali

  Cinciali Sessiz

  Şehir:
  Kocaeli
  Oğuzhan kardeşim geçen gün bir yazı okumuştum. Ne kadar doğru bilmiyorum. Yazarın yalancısıyım. Şimdi, bu araçta kontağı açtığımızda marşa basmadan önce bir yağlama yapıyormuş sanırım. Eğer öyle ise aracı stop ettikten sonra, çalıştırmadan bi kontağı açıp 3-5 sn bekledikten sonra tekrar kapatsak daha mı iyi olur acaba diyorum. Yağlı bırakmış oluruz :D Ne dersin
   
 4. Oğuzhan

  Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın
  Araç Markası:
  99 Astina GT 1.8 Sport
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Gümüş H
  Bunu ilk kez senden duydum. Mazda bu motorda iyileştirmeler yapıp yağlama ile ilgili bazı değişiklikler yaptı ama öyle bir şey eklendi mi var mıydı bilmiyorum.
   
 5. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Oğuzhan, Rotary motorların bujileri yan tarafta biliyorsun. Ve tüm motorlar soğukken zengin karışım çalışır, yani benzin yoğun çalışır. Motoru çalıştırıp, normal ısısına gelmeden kapattığınızda yanma odasında kalan benzin bujileri ıslatıyor ve daha sonraki çalışmada boğulmasına sebep olabiliyordu. Bu durum RX-8 series I, yani makyajsız modellerde çok ciddi bir sorundu. Ama Mazda series II, yani makyajlı versiyonda buji, ateşleme, marj motoru, alternatör, akü gibi aracın ateşleme ve elektrik sistemlerinde yaptığı geliştirmeler ile bu sorunun önüne geçti. Ancak bu demek değil ki, soğuk kapamada aynı şey olmuyor. Sadece elektrik ve ateşleme güçlü olduğu için o şartlarda bile çalıştırabiliyor.

  Bu sebeple zorunlu kalmadıkça RX-8 motorlarını normal çalışma ısısına gelmeden kapatmamak iyi olur.

  Burada anlatılan start/stop prosedürü özellikle series I modeller için izah edilmiş anladığım kadarıyla. Ben aracı sürmeden önce biraz durduk yerde devir çevrilmesi olayına katılmıyorum. Sadece aracı çalıştırıp birden hareket edilmemeli ve kendi halinde aracın biraz ısınmasına, yani yağın incelerek yüke binmeden iyi yağlama yapacağı viskoziteye gelmesine izin vermek lazım. Bunun haricinde en iyi metot, aracı sürerken dikkatli, yüklenmeden, çok yüksek devir çevirmeden ısıtmaktır. Zaten series II araçlarda elektronik değişken devir sayacı var. İlk çalıştırmada maksimum devri 5.000 d/d gösteriyor. Araç ısındıkça önce 7.500 d/d ve sonrada maksimum devre izin veriliyor.

  Kapatırken her zaman devir çevirmeye de gerek yok bence. Eğer aracı normal kullanımla otoparkınıza getirdiyseniz, kapatabilirsiniz. Ancak motorun tam ısındığından şüpheniz varsa veya çok kısa mesafe, çok yoğun dur kalk kullandıysanız, kısa bir süre 3.000 d/d gibi çevirebilir ve ondan sonra kapatabilirsiniz. Ancak ben 3.000 d/d çevirirken de kapatılmasını doğru bulmuyorum. Gazı bırakır, ibre rölantiye inince kapatırsınız.

   
  Zaggy bunu beğendi.
 6. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  RX-8 series I araçlardaki 2 adet yağlama enjektörü series II'lerde 3 adete çıkarıldı.

  Ve evet, kontağı çevirince bu enjektörler ilk ön yağlamayı yapıyorlar.

  Kapattıktan sonra, kontağı on yapıp, tekrar off yapmanın ise bir faydası olmaz kanaatindeyim. Çünkü motor çalışmadığı için o ilk atılan yağ zaten rotor tarafından motor bloğu sathına yayılmayacak. Öyle olduktan sonra zaten bir sonraki aracı kullanacağınız gün ilk kontak on yağtığınızda aynı yağ atılacak. Motor iç yüzeyinde zaten yağınız ve motorunuz sağlıklıysa, ince bir yağ filmi her zaman mevcuttur.

   
  Zaggy bunu beğendi.
 7. Oğuzhan

  Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın
  Araç Markası:
  99 Astina GT 1.8 Sport
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Gümüş H
  Teşekkürler abi bilgilendirmeler için :)
   
  RX8 EKREM USTA bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş