Mazda, Müşterisi İçin Tok Satıcı Oldu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çoğu ilde bir mazda showroom'u bile yok.Şahsen ben araç denemek için izmir'e muğla'ya gidiyorum.Hadi ben gönül verdim gider gelir çilesini çekerim de başkaları yapmaz işte.Reklamlarda görür gider test sürüşü yapar alır geçer bizim ülkenin insanı.Pazarlama olarak sıkıntı çok.
Meselenin püf noktası da zaten burası Niyazi. Türkiye de Mazda'ya sevdalı bir avuç insan var ve bütün Mazda ekonomisi bu bir avuç insanın etrafında dönüyor. Hasbelkader Mazda sahibi olanlar bu sevdaya tutulamadığı sürece geriye kalanlarla ancak bu kadar oluyor...

İki taraf kendince haklı, bu yüzden dişe dokunur bir çaba gösteren yok maalesef... Mazda Japan üretmiş olduğu bütün araçları rahat ve yüksek kar marjı ile satıyor, bu yüzden Mazda Türkiye'ye ne bir kaygı, ne de bir çaba düşüyor...

Geçen yıl basit bir konu hakkında mail atmıştım, abartısız olarak yazıyorum 2 aydan fazla sürede geri dönüş yaptılar... Haaa dedim bunların işleri o kadar yoğun ki, iki satır cevap yazmaya ancak 2 ay sonra sıra geldi... :)

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Meselenin püf noktası da zaten burası Niyazi. Türkiye de Mazda'ya sevdalı bir avuç insan var ve bütün Mazda ekonomisi bu bir avuç insanın etrafında dönüyor. Hasbelkader Mazda sahibi olanlar bu sevdaya tutulamadığı sürece geriye kalanlarla ancak bu kadar oluyor...

İki taraf kendince haklı, bu yüzden dişe dokunur bir çaba gösteren yok maalesef... Mazda Japan üretmiş olduğu bütün araçları rahat ve yüksek kar marjı ile satıyor, bu yüzden Mazda Türkiye'ye ne bir kaygı, ne de bir çaba düşüyor...

Geçen yıl basit bir konu hakkında mail atmıştım, abartısız olarak yazıyorum 2 aydan fazla sürede geri dönüş yaptılar... Haaa dedim bunların işleri o kadar yoğun ki, iki satır cevap yazmaya ancak 2 ay sonra sıra geldi... :)
Tüm dünyada nasıl sattığı ortada fakat ülkemizde zamanında çok kötü yönetilmiş ve pazarlanmış bir firmanın yeni tasarım diliyle çok daha iyi yerlere gelmesini istiyor insan.Mesela zeybekçi showroom'u 1 sene daha kapatmasaydı satışları 3 veya 4 katına çıkardı çok rahat.Mazda ve hyundai kendi bünyesindeydi fakat hep hyundai tarafında kullandı tüm tercihlerini.Belediye başkanı olduğu sürece tüm kamu araçlarını ve filoları hyundai'den temin etti.Haa kendi kullandığı araç mazda 6 idi.Eşi cx-9 kullanıyordu,oğlunda da rx-8 vardı orası ayrı.Yeni mazda 3 bu şehirde çok satardı ama olmadı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tüm dünyada nasıl sattığı ortada fakat ülkemizde zamanında çok kötü yönetilmiş ve pazarlanmış bir firmanın yeni tasarım diliyle çok daha iyi yerlere gelmesini istiyor insan.Mesela zeybekçi showroom'u 1 sene daha kapatmasaydı satışları 3 veya 4 katına çıkardı çok rahat.Mazda ve hyundai kendi bünyesindeydi fakat hep hyundai tarafında kullandı tüm tercihlerini.Belediye başkanı olduğu sürece tüm kamu araçlarını ve filoları hyundai'den temin etti.Haa kendi kullandığı araç mazda 6 idi.Eşi cx-9 kullanıyordu,oğlunda da rx-8 vardı orası ayrı.Yeni mazda 3 bu şehirde çok satardı ama olmadı.
Bu yorumlara tamamen katılıyorum... İstenilmiş olsaydı Mazda, Denizli'de yeniden küllerinden doğabilirdi, bu potansiyel ve güç vardı.

Bir söylentiye göre; Zeybekçi, Mazda Türkiye'nin sunduğu şartları kabul etmeyerek Mazda bayiliğini bırakmış, bir diğer söylentiye göre de; bu kadar satış rakamı ile ben koskoca showroom'u idare edemem diyerek, Mazda'yı bırakmıştır...

İkinci dedikodu daha mantıklı geliyor bana, çünkü; Mazda'yı bıraktıktan sonra Honda, Pejo ve Skoda bayiliğini aldı... Nasıl aldığı ise ayrı bir konu oraya hiç girmeyelim, çıkamayız... :)

Belash

Sessiz
Mazda bayilerine şaşıyorum zaten. Ben olsam, hayatta yapamam. Umutla Mazda' nın Türkiye' de yeniden doğmasını bekliyorlar ama bu şekilde biraz zor gibi görünüyor.

Birazcık ticaretini düşünen birisi Mazda bayisi olmaz, bu iki kere ikinin dört etmesi kadar gerçek. Araçta kronik sorun çıkmaz, bir yapacağın yağını filtresini değiştirmek. Bir de arada bir belki belki sensörlerden biri patlayacak da değişeceksin, para alacaksın...

Oysa koysalar mesela bir dsg şanzıman, tsi motor. Turbo patlar bir dünya para, kavrama bozulur bir dünya para. Mazda' da bir filtre kaç para?

O yüzden bayiler açılmıyor. Yoksa Mazda ve Subaru'nun bayilikler için istediği yatırım rakamları hakikaten komik.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bu konuları ne kadar konuşsak boş, Mazda bu sağlamlıkta ve bu mentaliteyle gittiği sürece ne servis ne de bayi uzun süre dayanabilir. 90 lı yıllarda bir hareketlendi, sonra bir anda söndü bitti. Peki sebepleri nelerdir? bir çoğumuzun bildiği ve benim geçen yıllar içinde tespit edebildiklerimi sıralıycam şimdi:

-Her şeyden önce şirketin fiyat politikası, az yapar öz yapar, iyi paralara satarım düşüncesi.

-Arızasızlık.
Sadece yağ su değişmekle bayi ve servis dönmez. Şu anki 626 yı Zonguldak Ereğli bayi ve servisten aldım. Servis sahibi abimizin demesine göre iş yapabilip ayakta durabilmek için ayda en az kazalı iki araç gelecek ve epey bir araç da bakımlara gelecek ama nerde. Samsun'da 3. bayi ve servis kapandı, sorduğumda aynı cevabı aldım. Bir arıza tespir cihazı 10 bin avro, yıllık güncelleme parası bin avro, ama adamlar on araçta kullanamadılar. Beyhude para. İki yedek parça ve filtreyle bu iş dönmüyor.

-İnsanlardaki parçası bulunmaz, parçaları pahalı mantığı, ben kaça bulduğumu, ve nerde bulduğumu söylediğim zaman inanmak bile istemiyorlar. Hatta adım mazda takıntılıya çıktı. Bundan da mutluyum belirteyim.

-Piyasada çok bulunmadığı için çok tutmadığı düşüncesi ve satamama elde kalır korkusu. Bizim gibi Mazda tutkunları arabayı öncelikle satmak için almıyoruz, ama herkes aynı kafada değil her an satacakmış gibi araba alıyorlar.. Satamayız korkusuyla herkes çok beğeniyor ama almıyor.

-Her yerde tamir bakım yaptırılamaması her ne kadar az arıza yapsa da.

-Pazarlama politikasının yanlışlığı diycem ama bu konuyu Ereğli bayisi ile konuştuk aslında Mermerlerin bu işte çok bir eksiğinin olmadığını söyledi. Mazda nın kendi yapılanması ve anlayışından kaynaklandığını belirtti, sonuçta gine pazarlamaya çıkıyor iş.

-İnsanların aracı tanımaması, konfor, yakıt, sağlamlık, dayanıklılık açısından.

Sonuç olarak, Mazda herkesin çok beğendiği, hayranlıkla baktığı ama almadığı, onun yerine vosvos tercih ettiği bir araba. Geriye sadece bizler tutkunlar kalıyor. Aslında böyle daha iyi, her yerde farkımız oluyor, az olmak dikkat çekiyor. Herkesle aynı arabaya binmek istemem şahsen ben Mazdadan sonra.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sadece yağ su değişmekle bayi ve servis dönmez. Şu anki 626 yı Zonguldak Ereğli bayi ve servisten aldım. Servis sahibi abimizin demesine göre iş yapabilip ayakta durabilmek için ayda en az kazalı iki araç gelecek ve epey bir araç da bakımlara gelecek ama nerde. Samsun'da 3. bayi ve servis kapandı, sorduğumda aynı cevabı aldım. Bir arıza tespir cihazı 10 bin avro, yıllık güncelleme parası bin avro, ama adamlar on araçta kullanamadılar. Beyhude para. İki yedek parça ve filtreyle bu iş dönmüyor.

Zonguldak Ereğli'de servis yok ki abi, var mı? Özel servis mi yoksa?

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Zonguldak Ereğli'de servis yok ki abi, var mı? Özel servis mi yoksa?

Ben 2008 de almıştım, o zaman Mert Oto vardı, kapatmak zorunda kaldı, şu an Gıda işine girdi. Mermerlerden çıkıp yeni yapılanma sürecine girince uyum sağlayamadı, zaten sadece servislik vermek istediler, bayilik vermek istemediler. Arkadaş bıraktı, hala görüşüyoruz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben 2008 de almıştım, o zaman Mert Oto vardı, kapatmak zorunda kaldı, şu an Gıda işine girdi. Mermerlerden çıkıp yeni yapılanma sürecine girince uyum sağlayamadı, zaten sadece servislik vermek istediler, bayilik vermek istemediler. Arkadaş bıraktı, hala görüşüyoruz.

Tüh ben Ereğlide büyüdüm. Keşke servis devam etseydi de ankaraya gitme derdim olmazdı. Özel servis var mı peki orada bildiğiniz mazdadan anlayan?

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Hiç bir fikrim yok hocam, ben sadece bir günlüğüne Samsun'dan gidip arabayı aldım ve döndüm. Ama lazım olursa sorarız arkadaş hala orda. İş değiştirse de. En azından ustaları bi şeklde bi yerlerde devam ediyorlardır.

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Bugün öğrendiğim kadarıyla Eskişehir Esoto bayiligine son vermiş, uzuldum. Mazda Türkiye nasıl bir yol izliyor merak ediyorum, izliyor mu? Onu da bilmiyorum!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bunu çok önceleri de yazmıştım... Mazda Türkiye, şube konsepti ile işe başladığında o dönemki mevcut bayilerin bir kısmı eski distribütör ile daha iyi ilişkiler içindeydi... Gayet normal olarak içten içe ipler gerildi, isteklerin ardı arkası kesilmedi ama ne hikmetse istenilen sayıda araç satışı hedefin en başında yoktu, haliyle bu durum da bayileri rahatsız ediyordu...

Durumu idare ederek gelinen bu süreçte en son bardağı taşıran damla; "Avrupai konseptteki bayi" modeli oldu... Bu model ile bayiler yeni yapılanmaya girecek ama maliyetin büyüğü kendi ceplerinden çıkacaktı fakat kazanç yine garanti değildi...

Hal böyle olunca; bazı güçlü bayiler üst üste gelen olaylardan dolayı bırakma kararı aldı. Başta Denizli Turkuaz olmak üzere Eskişehir Esoto gibi bayiler kurumsal bir noktaya gelmiş kuruluşlar olmasına rağmen (bana göre) Mazda'nın nazını çekmek istemedi ve yollar ayrıldı.

Hep Turkuaz üzerinden örnekleme yapıyorum, yaptım... Denizli gibi Mazda cenneti olabilecek bir şehirde, Turkuaz gibi bir firma (Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin firması) Mazda ile yollarını ayırıyorsa eğer; ya çok çok iyi bir yapılanma gelecektir, ya da şu anki durumdan kötüye gidecektir diye öngörüde bulunmuştum...

Şu haliyle; tek başına Mazda markası altında bayi ve servis olarak yaşamını devam ettirebilecek firmanın bu işe cesaret edeceğini tahmin etmediğim için, şu anki durumdan daha da geriye gideceklerini düşünüyorum. Çünkü; Mazda Türkiye, şube olarak faaliyete başladığı günden itibaren; bayi, servis ve şube arasındaki ilişkiler stabil olarak gitmedi, gitmiyor...

İşin en tuhaf tarafı da; bu ve benzeri konuların Mazda Garaj haricindeki ortamlarda dile getirilmiyor olmasıdır. Bunu sebebini de, gücünü özgürlüğünden alan bir forum ortamı oluşturmamızdır diye tahmin ediyorum.

Üst Alt