Mazda MPV Hakkındaki Bilgi ve Yorumlarınız Nedir?

Holyhawk

Sessiz
Iyi akşamlar 2000 model mazda mpv araç hakkında bilgisi veya yorumu olan arkadaşlardan yardım bekliyorum?Şimdiden çok teşekkürler.

56489

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Nadir görülen bir Mazda modeli, Mazda'nın her aracı kalite.

Parçasını bulmak zor olabilir, yetkili servisten yada yurtdışındaki sitelerden temin ederim derseniz alınabilir. Çok geniş aile arabası.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Araba gümrük arabası olabilir buna bağlı olarakta kilometrede yüksek olabilir. Valla tam benlik araba nerden gösterdiniz bunu aklımı çeliyor :)

Bir tanede dizel M6 düşmüş 2007 son kasa oda gümrük arabası :eek: Ne hazine varsa bu gümrükte var :D Gerçi bu araba 2-3 ay önce tekrar satışa çıkmıştı yanılmıyorsam tek kötü yanı 20 Bin TL hasar kaydı olması gibi gözüküyor...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-dizel-mazda-6-takasli-178588422/detay

maytalman52

Katılımcı
Cok geniş ve ferah gorunuyor alınabılecek en yı aıle arabası.
tek sorun km ve LPG olayı yedek parcada bu devırde sıkıntı yok

Holyhawk

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kilometre bence yaşına göre çok sorun değil 2008 2009 model 250000 km de mazda 6 mazda 3 Ler var sorunsuz sıkıntısız 2000 model 15 yaşında bir arabaya göre km çok değil bence.

Holyhawk

Sessiz
Servis olması gerçekten iyi bir avantaj expertiz için ama ne kadar güvenilir bir servis onu bilmiyorum.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Aracın cam rüzgarlığı, basamakları ve diğer aksesuarları üzerinde var. Buda bakımlı olduğunu gösteriyor bana göre tabi motor, mekanik ve elektronik aksamını bilmiyorum. Plakada 34 AS 5353 gibi gözüküyor sorgulattım ama bu araca çıkmadı. Eğer gümrük arabası ise ve Elazığ'a İstanbul'dan gitmiş ise ciddi anlamda değerlendirilebilir.

Tabi araç eğer Türkiye çıkışlı ise kaç el değiştiği ve aracın orjinalliği önemli. Bence bu tip araçlarda 2. sahibine yada 3. sahibine kadar değerlendirilebilir ama eğer fazla el değişmiş ise yanına yaklaşmaya gelmez...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Anladığım kadarıyla 626 motoruyla aynı motor var (FS). Buda motor konusunda sıkıntı yaşamayacağınız anlamına gelir.

Holyhawk

Sessiz
Aracın plakası 6353 km buradan orjinal görünüyor vize yeni dıştan bakımlı görünüyor ama kaç sahibi olmuş çok el değiştirmiş mi gümrük aracımı yoksa Türkiye çıkışlı mı bunları nasıl öğrenebilirim?

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Wikipedia da yazana göre bu model 2. jenerasyon muş, muhtemelende USA versiyonu...

The MPV was replaced in June 1999, using the short-wheelbase, front-wheel-drive LW platform. It now featured dual sliding rear doors equipped with roll-down power windows and a third row seat that could fold and tumble into a floor recess. In the North American markets, the MPV was set apart from other minivans by its comparatively sporty chassis.[3]

At introduction, the MPV used the same 170 hp DOHC 2.5 L Ford Duratec V6 unit that powered the Ford Contour and Mercury Mystique and Cougar.[3] DX models featured a two-place middle bench seat. The LX model featured two middle buckets with a feature whereby the passenger side seat could slide sideways (marketed as "side by slide"), power windows and locks, heated power mirrors, privacy glass, and antilock brakes. The ES model added leather seating surfaces, wood tone interior trim, side impact air bags on the front seats, bigger wheels, and dual zone front and rear air conditioners.

In model year 2001, all models added child-safety seat tether anchors. An optional GFX sport appearance package was made available for LX and ES models, which included fog lights and aero body add-ons. The 2001 model year ran long, extending into early 2002 in anticipation of the 2002 refresh.

In model year 2002, the MPV received Mazda's AJ 3.0 L V6, a 5-speed automatic transmission producing 200 hp (149 kW) and 200 lb·ft (270 N·m) of torque, a new grille featuring a single chrome bar at the top, power sliding side doors, revised suspension settings, and 17-inch alloy wheels. In the Japanese and other markets, the 2.0 and 2.5-liter four-cylinders were replaced by the new 2.3 L L3-VE direct injection (DISI) inline four, as first seen in the all-new Mazda6. In Europe a 136 PS (100 kW), 2.0-liter "MZR" common-rail turbodiesel engine was also available.

In model year 2003, power operation of the side doors was made optional on the LX and ES. A base LX-SV model was added midway into the model year.

In model year 2004, the MPV received a mild exterior and interior makeover. The exterior featured new headlights and Altezza style clear taillights. Interior changes included a new steering wheel, gauge surrounds, and a spring assist to ease folding the third row seat into the floor. The LX Sport package added a customized look with alloy wheels, body side skirts, enhanced tail lights, anti-lock brakes, an air dam under the bumper, and an optional rear-mounted spoiler. The ES model added leather seats, rear air conditioner, power sliding doors, and a choice of moonroof or roof-mounted DVD player. No LX-SV model was offered.

In model year 2005, dual zone air conditioning became an optional feature on the LX (it had been standard on the LX in 2004).

In model year 2006, a base LX-SV model was again offered alongside the LX and ES models.

The MPV was discontinued in both Europe and North America after model year 2006. The MPV was also replaced in North America and Australia by the full-size Mazda CX-9 crossover SUV. Australian models were available with 3 seats in the 2nd row, and two seats in the 3rd row instead of a folding third row.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mazda_MPV

Holyhawk

Sessiz
Evet motor 626 motoru ile aynı ise fazla sorun çıkartacağın sanmıyorum bende.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Dizel M6 nın önceki ilanı favorilerimdeydi şimdi ordan baktım aynı araç aynı kişi satıyor. İlanlar hemen hemen aynı sadece şimdi ağır bakımları yapıldı yazmış istediği para ise aynı.

Sunroof, deri döşeme vb. özellikleri full olsaydı düşünebileceğim bir araçtı ama bu fiyatıyla bu hasar kaydıyla ya ortalık malı olur yada alana "baba" der...

Peki bu dizel aracı aldık diyelim, parça konusunda muhtemelen sıkıntı yaşarız. Buna çare olarak neler yapmamız gerekir ?

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Bence parça sıkıntısı çekmezsin ! Servisi var, bayisi var sen parçanın kodunu bildirirsin bir haftaya Belçika'dan parçan gelir. Zaten bu araçta motor hariç gerisi normal M6.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Parça sıkıntısı yaşanmaz. Ben bugün hala 15 yaşındaki aracımın en ufak civatasını bile servisten alabiliyorum. Kaç tane otomobil firması bu desteği veriyor?

Araç Markası
1998 Mazda MPV
Araç Renk ve Tip
Krem mpv
İyi akşamlar, 7 sene geride kalmış bir gönderi, ama bende de Mazda MPV'nin 1998 modeli var, o nedenle yazıyorum.

3.000 V-6 motor, koldan otomatik Amerikan tipi... 3 sıra koltuk var içinde, kullanımı gidişi çok rahat bir araç, tabii istanbul veya büyük şehir trafiği için değil, biraz ağır kalıyor böyle kullanımda, malum normal olarak arkadan çekişli gidiyor.. Ama 4x4'ü var, vites düğmesinin üzerinde 90 km hıza kadar giderken küçük düğmeyi itince dörtçekere geçiyor. Ama ben hep dururken yaptım, korktuğumdan...

Ayrıca kilitli defransiyeli var. Bir de piyasada roketleme tabir edilen bir özelliği var, uzun yolda motorun fazla yük vb nedenle bayılması durumunda, yine vites kolunun üzerinde bir düğme var, ona basınca yarım-/bir vites düşürüp çekişi çok arttırıyor...

Ben bu aracı Giresun'dan Fiskobirlik'in emekli müdüründen aldım, bunu şoförlü olarak kullanıyormuş.. Aldıktan sonra istanbul'a gelirken hoplaya--zıplaya geldik.. Bunun üzerinde fb.dan çıkma önde motor bölmesinde küçük bir kompresör ve ona bağlı çalışan arka amortisörler körüklü (önler normal) bir sistem var, bunu devre dışı bırakmışlar, sonra keşfettim, öndeki küçük kompresörü de çıkarıp atmışlar.. Yeni amortisörler aldım arkaya, olmadı, yine gittim İkitelli'de Güngören Bağcılar S.Sitesinde Naminştayn Amortisör var, adamların işi sadece bu, onlar değiştirdi, başka amortisörler koydu vs.. Ama ondan da memnun değilim, araba böyle çok güzel bir şekilde tümseklerden, kasislerden vs geçmiyor, sanki at arabası gibi zıplıyor, hele biraz daha hızlı girersen hepten havaya zıplıyor(uz biz içinde..)...

Aldıktan 6 ay kadar sonra da motorunun yağ yaktığını fark ettim, baktırdım ettim, yine İkitelli'de aynı sitede çıraklığından tanıdığım Japoncu Ali Usta var, ona baktırdım, motoru söküp bakmak lazım dedi.. Söktürdüm, baktırdım, bir sürü parça ihtiyacı çıktı. Allah razı olsun, Samsun'dan Murat isminde bir arkadaşta aynısından varmış 3 sene kadar uğraşmış, her yerini öğrenmiş, parçalarını bulmuş, neyin nereye uyduğunu, hangi başka arabanın parçasını ortak kullandığını vs biliyor.. Onun yardımı sayesinde ABD Rock Auto sitesinden en uygun fiyatlarla parçaları buldum, önemli olan bazılarını da Levent'teki Mazda Evo'dan aldım. Geldi, motor yapıldı, aldım kullanıyorum.. Çok az km yapıyorum, ancak Tekirdağ Hoşköy'e giderken, belki yılda 3.000, belki 5.000 km yaparım diye düşünüyorum, ben bu aracı meraktan--zevkle kullanmak için aldım...

Şu anda kullanım düzeyine de geldi, ama tek önemli eksiği kaldı.. Ben şu durumda, bu aracın, fabrikasının ona koyduğu arkalar körüklü ve öndeki kücük amortisörle çalışan kendi orjinal düzeninden başka şekilde randımanlı güzel bir şekilde çalışmayacağına kanaat getirdim.

Şimdi soru şu : bu arabaya, orjinal 2 arka körüklü, 2 ön normal ve öndeki küçük kompresörünü Mazda Servislerinden alıp koymama maalesef imkan yok, çünkü tahminen 40.000 TL gibi bir fiyat çıkarıyorlar.. internette araştırırken, pek çok ürünün ve bu amortisör sistemlerinin de OEM denilen, fabrikanın yaptığının aynısını üreten üreticilerin kendi isimleriyle çıkarıp sattıkları çeşitli parçalar da olduğunu görmüştüm. Burası da Mazda Forumu olduğundan, yardım ümidiyle yazıyorum.. Bu araba için, yazdığım gibi kendi üzerinden körüklü 2 arka amortisörünü; ön iki amortisörünü ve bu arkalara kumanda edecek motorun yanında yerine konulan küçük kompresörünü nereden bulabilirim, ne markalar tipler vardır, fiyatı nedir, bana neye mal olur..

Yardım bulabilirsem çok müteşekkir kalacağım.. Bu arada, İstanbul - Avcılar'da oturuyorum.. Herkese selamlar..

Evet motor 626 motoru ile aynı ise fazla sorun çıkartacağın sanmıyorum bende.
626 değil, 929 Royal Classic 3.0 V-6 motorunun daha fazla subaplı, biraz daha geliştirilmiş tipidir..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Körüklü amortislerin üreticisi kim acaba, üreticiden aynı özelliklere sahip amortisörlerin fiyatını almak lazım, servisten daha ucuza olacaktır.

Üst Alt