Mazda Motor Yağı Önerisi

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
50 yıldır bu sektörün içinde olan yağcı esnafı tanıdığım şu anda Türkiye'de en iyi yağın Lukoil olduğunu söylemişti... Ben denemedim ama verilen bilgi bu...

Enes'in tavsiye edeceği butik markaları tasnif dışı bırakıyorum...
O ne demek şimdi abi butik marka filan :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Total de çalışıyorum total in yağını kullanmıyorum gittim motul aldım herzamanki gibi...Memnunum ve motul kullandığım süreler boyunca yağın değişkenliğini sık sık kontrol ederim yağın rengi sünmesi kayganlığı içinde tortu oluşturup oluşturmadığı motorun ses seviyesi ilk çalıştırmadaki yağ ışığının sönme süresi...Bir sıkıntı yaşamadım aynen devam

Mt53

Katılımcı
Haftaya Cumartesi ben de servise gidecem 60.000 km bakımı için..Aslında garantisi bitmiş araç için servise gitmem ama birkaç bişey için bu seferlik servise götürecem aracı. Servis dexelia yağ kullanıyor değil mi..aslında ben de motul yada mobil 1 yada bülentin tavsiye ettiği addinol kullanabilirdim dışarda bakım yaptırsaydım..dexealia nasıl sizce yani kullanan arkadaşlar merak ettim.. Bir de bugün şu n11 sitesinde würth enjektör temizleyici var yani yakıt sistemi temizleyici..faydası yada zararı kullanan var mı bundan

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Haftaya Cumartesi ben de servise gidecem 60.000 km bakımı için..Aslında garantisi bitmiş araç için servise gitmem ama birkaç bişey için bu seferlik servise götürecem aracı. Servis dexelia yağ kullanıyor değil mi..aslında ben de motul yada mobil 1 yada bülentin tavsiye ettiği addinol kullanabilirdim dışarda bakım yaptırsaydım..dexealia nasıl sizce yani kullanan arkadaşlar merak ettim.. Bir de bugün şu n11 sitesinde würth enjektör temizleyici var yani yakıt sistemi temizleyici..faydası yada zararı kullanan var mı bundan
Enjektör temizleyicinin zararını duymadım bugüne kadar. Faydası vardır diye düşünüyorum.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
ben lpgle kullanıyorum aracı benzını fullerım ceyregın altına düşünce tekrar fullerim ve her fullemede enjektör temizliyici atarım. bi zararını göstermedi bana

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Enjektör temizleyicinin zararını duymadım bugüne kadar. Faydası vardır diye düşünüyorum.
O enjektör temizleyici denen zımbırtıdan bizde satıyoruz sarp marka bişey müşterilerin yarısı işe yarıyor yarısı hikaye diyor...Marka bence en az würth olmalı...Zararına gelince mazot filtresini şişiriyor yani bunu atmak istiyorsanız periyodik bakıma denk getirin zaten filtre değişeceğiniz için extra masrafa girmezsiniz...Hiçbir satıcıda bu ayrıntıyı söylemez

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Minicik bir şey koca depoda dağılıp filtre şişirmeye gücü yetiyor mu, ilginç bilgi sağol.

Memo Dexelia kullan serviste, servis dışı bakımın gelince o zaman karar veririz ne kullanacağına.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Minicik bir şey koca depoda dağılıp filtre şişirmeye gücü yetiyor mu, ilginç bilgi sağol.

Memo Dexelia kullan serviste, servis dışı bakımın gelince o zaman karar veririz ne kullanacağına.
Aynen doğrudur abi hem kullanıcı tespiti hemde ustanın ikazıdır bu kia k2500 tci kamyonette denendi aklınızda bulunsun içindeki madde herneyse filtrenin yapısını bozuyor zaten bu temizleyici sık kullanım gerektiren birşey değil aldığınız yakıt bilindik güvenilir yerler olsun enjektörler kolay kolay kurum yapmaz bunuda bakımdan bakıma atın yola devam...Hatta bir bilgi daha vereyim otobüsler belli aralıklarla 50 tl lik benzin alıyorlar Mercedes ustası enjektörlerin temizliği için bunu yapmalarını söylemiş...Ama işin başı yakıt kalitesi katkı çok çok sonraki iş bir problem yoksa aracınızda macera aramaya gerek yok...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Evet haklısın, her şey yakıt kalitesinde bitiyor. Bunu da not edelim hafızaya.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aynen doğrudur abi hem kullanıcı tespiti hemde ustanın ikazıdır bu kia k2500 tci kamyonette denendi aklınızda bulunsun içindeki madde herneyse filtrenin yapısını bozuyor zaten bu temizleyici sık kullanım gerektiren birşey değil aldığınız yakıt bilindik güvenilir yerler olsun enjektörler kolay kolay kurum yapmaz bunuda bakımdan bakıma atın yola devam...Hatta bir bilgi daha vereyim otobüsler belli aralıklarla 50 tl lik benzin alıyorlar Mercedes ustası enjektörlerin temizliği için bunu yapmalarını söylemiş...Ama işin başı yakıt kalitesi katkı çok çok sonraki iş bir problem yoksa aracınızda macera aramaya gerek yok...

Özellikle kış aylarında mazotun içine konulacak az miktarda benzin iyidir... ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Donmayı önler, ve depoyu genelde dolu tutmakta fayda var

Hemen bir dipnotta benden yağ vs katkı konusunda, bor denen beyazımsı bir maddeydi araç yaklaşık 2 ay süre çalıştı inanırmısınız bilimiyorum ama motoru yaptırırken kilitlenmiş lifterlerin içinde beyaz parçacıklar kalmış...
Adam gibi yağ adam gibi markalardan az fazla ödeyerek yakıtı alınca sorun olmuyor..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
yağları biraz araştırayım dedim
yukarda bahsedilen dexelia yağ sadece mazda servislerde var galiba, satın alınma istense nasıl alınacak? bu yağı total üretiyorsa, totalin diğer yağları ile dexelia arasında fark var mıdır?

diğer bir yağ da motul, bayağı kaliteli olduğu söyleniyor
mobil hakeza öyle

bir de japon araçlar için eneos öneriliyor, bunun hakkında çok bilgim yok

bu markaarı kıyasladığımızda şu marka kesinlikle öne çıkıyor diyebilir miyiz?
şimdi benim usta castrol koyacam dedi, ille şunu koy deyip de işine çok karışmak istemiyorum
castrolü koysun bi dahaki değişime kendim alıp evin yakınındaki yere değiştirtirim

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
yağları biraz araştırayım dedim
yukarda bahsedilen dexelia yağ sadece mazda servislerde var galiba, satın alınma istense nasıl alınacak? bu yağı total üretiyorsa, totalin diğer yağları ile dexelia arasında fark var mıdır?

diğer bir yağ da motul, bayağı kaliteli olduğu söyleniyor
mobil hakeza öyle

bir de japon araçlar için eneos öneriliyor, bunun hakkında çok bilgim yok

bu markaarı kıyasladığımızda şu marka kesinlikle öne çıkıyor diyebilir miyiz?
şimdi benim usta castrol koyacam dedi, ille şunu koy deyip de işine çok karışmak istemiyorum
castrolü koysun bi dahaki değişime kendim alıp evin yakınındaki yere değiştirtirim
Ben en son Eneos koydum diğer yağlardan ne farkı var diye sorarsanız hiç bir şey hissedemedim. Bence marka önemli değil üreticinin önerdiği değerleri karşılasın yeter. Ucuz yağ kullanın sık değişim yapın derim en sağlıklısı bu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben en son Eneos koydum diğer yağlardan ne farkı var diye sorarsanız hiç bir şey hissedemedim. Bence marka önemli değil üreticinin önerdiği değerleri karşılasın yeter. Ucuz yağ kullanın sık değişim yapın derim en sağlıklısı bu.

Tamamen katılıyorum, ülkemizde satılan yağların büyük bir çoğunluğu Türkiye'de lisans karşılığı üretiliyor, çok ekstrem markalar olmadıktan sonra alacağın her yağ hemen hemen aynı kalitede denilebilir...

Eneos marka yağın ambalajına bakarsan "Türkiye'de dolum yapılmıştır" yazıyor... Japon'ya da üretilen yağ buraya taşınıp burada dolum yapılamayacağına göre, bu yağ Türkiye'de üretiliyor demektir...

Cebini üzmeyecek ortalama yağ markasını tercih et ve değişimi sık yap en güzeli bu bence...

Ayrıca; forumu detaylı incelersen yağ hakkında sorduğun veya sorabileceğin bütün soruların cevapları var...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
[member=9]domestos[/member] peki sen hangi marka ve derece yağ kullanıyorsun abi şu an

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=9]domestos[/member] peki sen hangi marka ve derece yağ kullanıyorsun abi şu an

Yağ değişimi yapılmış olarak almıştım ben guzuyu ve daha km gelmedi... 5-30 değerinde yağ kullanırım ama marka hakkında karar vermedim... Daha önceki markası ne açıkçası onu da bilmiyorum... Yağ değişimi yapan servise telefon açıp sormayı bile düşünüyorum... ;)

Üst Alt