Mazda Motor Yağı Önerisi

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
1ay önce aracımın grank keçesi değişti. Eski yağı boşaltıp yağ filtresi ile yağını değiştirdim. Usta 3litre yağ koydu tamam dedi ama aklıma takıldı yağ filtresi değiştiği halde bile motorun 3litre ile full göstermesi çubuğun enterasan geldi. Motorun ne kadar yağ aldığını bilrn var mı? 2bin km civarı yol yaptım yağ çubuğu seviyesi 0.8in altına düşmüş. Normal mi bu seviye?

Kaos0665

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Mazda 3 2006 1.6 dynamic modeli için hangi yağ markasını önerirsiniz şimdiden teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 3 2006 1.6 dynamic modeli için hangi yağ markasını önerirsiniz şimdiden teşekkürler

Ortalama yağ markaları işini rahatlıkla görür... Shell, Castrol, Mobil, Bp vs. gibi. Ancak; ben şahsen Liqui Moly yağı tavsiye ederim... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkürler abi peki o yağı diğerlerinden ayıran özelliği varmı performans bakımından felan

Orijinal Alman malı, yani Türkiye'de dolum yapılmıyor, yani; yamuk yapma şansları yok gibi. :) Ayrıca; kullandığım üç değişik ürününden beklediğim faydayı sağladığım için bu markaya sempatim var. Önümüzdeki yağ değişiminde bende bu markanın 10-40 yağını kullanmayı planlıyorum. ;)

Kaos0665

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Orijinal Alman malı, yani Türkiye'de dolum yapılmıyor, yani; yamuk yapma şansları yok gibi. :) Ayrıca; kullandığım üç değişik ürününden beklediğim faydayı sağladığım için bu markaya sempatim var. Önümüzdeki yağ değişiminde bende bu markanın 10-40 yağını kullanmayı planlıyorum. ;)
Peki bu yağın içine bord power atabilirmiyiz kusura bakma abi fazla soru soruyorum.Yeni aldık da danışmak iyi olur diye düşündüm.:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Kaos0665

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Abi bu Liqui moly nin 10-40 ın tam adını yazabilirmisin birçok modeli var kafamız karıştı da :koptum::koptum::)

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arkadaşlar LPG'li araç yağ eksiltir sözcüğü Tamirci efsanesidir. Her duyduğumda gülmekten ölüyorum. Allah'ta onları güldürsün. Arkadaşlar ne alakası var. Yağ eksiltmeye sebep kompresyon kaçağından başka birşey değildir.(Çok nadiren sibop lastikleri ölünce aşağı yani piston üzerine kaçırma yapar.) LPG'nin yanma anındaki görevi ile Yağın çalışma görevi arasında nasıl bir bağlantı kurdular anlamak mümkün değil. Lpg yağla birlikte yanmıyor ki. Motor çalışma prensibini bilen herkes bunun böyle olmadığını bilir. Ne kadar motor sıkıştırılırsa o kadar yağ eksiltme fazla olacaktır. ( Örneğin turbo motorlar aşırı besleme zorlanınca yağı egzostan dışarı atması normaldir.)Yağ numaraları yaşadığımız bölgenin hava koşullarını gösterir.Motor kaputunun altında sıcaklığa göre yağ numaraları yazar zaten.Tam sentetik yağ daha dayanıklıdır bu bir gerçek ama motor kompresyon kaçağı fazla ise ozaman biraz kalın yağ konabilir.Çokta abartılacak birşey değildir.Ancak marka konusu kişinin tecrübeleriyle alakalıdır. Şahsen ben Mobil-1 'den vaz geçmem.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg'li motorun yanma ısısı yüksek olduğu için Benzine göre eksiltme farklı oluyor. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Motor yağı ne olursa olsun o yüksek sıcaklığa dayanmalı. dayanamıyorsa koruyamıyordur demektir.

Üst Alt