Mazda Motor Yağı Önerisi

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Arkadaşlar 33k küsür aldığım dizel 2011 bl kasa 48k küsürde arabamın 3 bakımını yaptırdım bundan 2 si özel serviste biri muğla görende. 2 yağ orjinal di bu sefer mobil 1 5-30 dpf li yağ ve bosch filitre ile değiştirdim. 3 günlük deneyimime göre arabamın sarsıntı ve sesinde azalma olduğunu hissettim belki psikolojik belki yağ ve filitreler yeni diye ama diğer bakımlar böyle olmamıştı. Yağı tavsiye ediyorum. Unutmazsam 6 ay sonra yine yorum yaparım. Aslında motul yağ ile arasında kalmıştım ama adaşım @Murat ın yakın zamanda motul alması ve bana mobile yönlendirmesi ile mobil 1 yöneldim. Şimdilik memnunum. Ve bazı ustaların dediği gibi yağı mümkünse erken değiştirmek en iyisi. Benim 7,5 k da bir oldu.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Tam yağ değişimi öncesi siz üstadların önerilerini almak isterim. Aşağı yukarı 10 bin km ve 1 sene oldu değişim yapalı eksilme resimdeki gibi... Normal mi acaba, mersinde yaşıyorum 5-30 dan başka bişe koymak gerekir mi
IMG_20171128_222530.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
5-40 veya 10-40 ile değişim yaparak gözlemleyebilirsin... 10 bin km olmadan değişim her zaman iyidir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tam yağ değişimi öncesi siz üstadların önerilerini almak isterim. Aşağı yukarı 10 bin km ve 1 sene oldu değişim yapalı eksilme resimdeki gibi... Normal mi acaba, mersinde yaşıyorum 5-30 dan başka bişe koymak gerekir mi
Ekli dosyayı görüntüle 25138
Km ne? Aracın modeli ne? Tam fotoda belli değil, çünkü silmemişsiniz öncesinde. Tam konumu neresi? Eğer en alt nokta ise direk mobil1 peak life 5w-50 ye geçin derim.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
2010 mazda 6, 138 binde, çubukta min. çizgisinin hemen altında, bir önceki değişim geçen sene bu zamanlar servis kampanyası vardı yine 128 bin km civarımda değişim yapılmıştı.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
mobil1 peak life 5w-50 öneririm. mobil1 new life 0w-40 da kurtarmaz çünkü. kalınlaştırmadığınız her süre rektefiyeye yaklaşılan bir adımdır.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
min ile max arası 1 lt diye biliyorum 10 bin km de çok mu azaltmış yani
Tabiki de çok. benim 140bin km.deki mazda 3 aracım 12bin km.de 1 parmak kadar azaltmıyor bile, 100 ml civarında. 0-40 kullanıyorum. 200-300 ml civarına çıksa hemen 5-50 ye geçerim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 25138
Bu kadar azaltması tuhaf sanki.
Ölçümü doğru yaptıgınıza eminmisiniz?
Kitapda kaç litre yağ gösteriyor?

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu kadar azaltması tuhaf sanki.
Ölçümü doğru yaptıgınıza eminmisiniz?
Kitapda kaç litre yağ gösteriyor?
En iyisi tekrar ölçecem bem belki bi yanlışlık vardır :(

Aracı kullandıktan sonra düz bi yerde durdurup 10 dk sonra çubuğa baktım yanlış mı, yoksa sabah hiç çalıştırmadan mı bakim çubuğa

IMG_20171129_011340.jpg
99 golf ümün kullanma kılavuzunda yağ eksiltmenin normal olduğu yazmış benimde aklımda ordan kalmıştı

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
En iyisi tekrar ölçecem bem belki bi yanlışlık vardır :(

Aracı kullandıktan sonra düz bi yerde durdurup 10 dk sonra çubuğa baktım yanlış mı, yoksa sabah hiç çalıştırmadan mı bakim çubuğa

Ekli dosyayı görüntüle 25139 99 golf ümün kullanma kılavuzunda yağ eksiltmenin normal olduğu yazmış benimde aklımda ordan kalmıştı
Yaklaşık 1 ay kadar önce Bora aracı olan birisi motora yağ ilave ediyordu. Biraz sohbet etme fırsatım oldu. Motoru yeni rektefiye ettirmiş. Yanlış hatırlamıyorsam 1000 km'de bir yağ eklenmesine normal diyordu. Bir de ''araç LPG'li, bunlarda yağ su eksiltmesi normal, eksilttikçe ekliyorum'' demişti. Birçok kişi bizim gibi bakmıyor olaya. Yağın suyun eksilmesini vs normal karşılıyorlar. Lazım olursa sanayiye gidiyorlar. Lazım olmazsa kontrol vs bile yaptırmıyorlar. Ondan sonra ''Sahibinden Çok Temiz Gözü Gibi Bakılmış bla bla Araç'' ilanları.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
200 bin km di benim golf 1 lt den biraz fazla eksiltiyordu

Onno Usta nın bi takipçisine verdiği cevap,

Ancak sentetik yağların kimyasal özellikleri nedeniyle 5.000 km ve sonrasında eksilme olacaktır. Aracınızın her 10.000 km'de 2 litre motor yağı eksiltmesi de normaldir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
min ile max arası 1 lt diye biliyorum 10 bin km de çok mu azaltmış yani
Araç Lpg'li ise çok denilecek bir değer değil, benzinli olsa yarım litre normal değer kabul edilebilir.

Senin yerinde olsam bu değişimi 10-40 veya 5-40 ile yaparak gözlemlerim. Muhtemelen bu eksiltme yarı yarıya azalır.

Ayrıca, motorda yağ kaçağı olmadığından emin olmak gerekir.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Araç Lpg'li ise çok denilecek bir değer değil, benzinli olsa yarım litre normal değer kabul edilebilir.

Senin yerinde olsam bu değişimi 10-40 veya 5-40 ile yaparak gözlemlerim. Muhtemelen bu eksiltme yarı yarıya azalır.

Ayrıca, motorda yağ kaçağı olmadığından emin olmak gerekir.
10 - 40 yarı sentetik yazık etmez mi abi ya. 5-40 tam sentetik koyalım o zaman

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Birde bemim enson ki servis faturasında yağ 4 lt yazıyor, kapasite 4.3 lt diye biliyorum acaba eksik koymuş olabilirler mi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Birde bemim enson ki servis faturasında yağ 4 lt yazıyor, kapasite 4.3 lt diye biliyorum acaba eksik koymuş olabilirler mi

Yağ değişimi 3.9 lt
Yağ + filtre 4.4 ~ lt
Kuru motor 4.6lt

Netleştiremedim
Kaynak arayışım devam ediyor.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
IMG_20171130_200654.jpg
burda 4 lt fatura etmişler.Bunlar babasına 100 gr bedavadan koymaz çünkü.demekki yarım lt eksik koymuşlar

Üst Alt