Mazda Miata Shooting Brake Konsepti

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
Yazımızdan önce bir hatırlatma olarak Shooting Brake nedir, küçük bir açıklama yapalım.

Shooting Brake, Markaların station wagon karoserli versiyonuna verilen isimdir. Bu, aslında karoserin bir özelliğini betimleyen bir isim değil. Shooting brake için, Britanyalı aristokratların avlanırken de kullanabilecekleri ama özünde bir spor otomobil olan otomobillere verdikleri bir lakap demek daha doğru olur. Tarihte bu karoser türünün örnekleri çok da fazla değildi ama günümüz tarihe garip isteklerin bolca karşılık bulabildiği zamanlar olarak geçiyor ve bu da o garp isteklerden birinin cevabı. Spor otomobille mobilya alışverişine gitmek isteyenler için geliştirilmiş bir otomobil.Bu karosere sahip araçlardan örnek vermek gerekirse;
Ferrari FF, Dodge Magnum, Renault Altica, Bmw M Roadster, Mercedes CLS sayılabilir.

Yollarda BMW Z3 roadster görmek çok klasik olsada, Z3 Coupe (Aslında Z3 Shooting Brake olarak biliyoruz) görmek tam bir özel durumdur. Mazda Miata shooting brake için de aynı tepkileri düşünebiliriz, tabi Mazda da bizim gibi düşünürse. Büyük bir gururla, uzun tavanlı versiyon olarak 2016 MX-5 Miata spor aracı ortaya çıkardık.
Z3 Coupe gibi, son derece uzun burun ve kısa kuyruk kısmı ile birlikte, dramatik ve beyzbol şapkası biçimindeki Miata’yı oluşturduk. Ve yeni Miata roadster en son selefinden yaklaşık 90 kg daha az ağırlık ile başlayan, tavan ve bagaj kapağı yapısı eklendikten sonra bile halen tüy gibi hafif bir araçtır.Kesinlikle, karoser kısmı roadster’dan daha sert görünümlü ve bununla birlikte yuvarlak hatlarından ötürü daha marifetli bir araç olabilirdi. Elbette, bu aracı yollarda görmek ve bu aracın gerçekleştirilmesi ihtimali bile bizleri daha çok mutlu mutlu ediyor.

Miata’nın tasarlanması ilk defa olmuyor ve son defa da olmayacak. Miata bütün zamanların en çok satan roadster aracıdır. Bu sefer daha farklı olabilir mi?

 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#3
Ben sevdim bunu darda olsa 4 kişilik yapsınlar içinede 1.3 cc altı skyactive koysunlar alırım. He bide bagajda lpg koyacak kadar yer olsun:)
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#5
Baktıkça ısınırız gözümüz alışık değil ondan böyle oluyor
 
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#8
Bence Shooting Brake olarak bu tipe en çok yakışan araç Ferrari FF
 
Üst Alt