Mazda & Mercedes İç Mekan Kalite Kıyaslaması

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Böyle bir başlık açtım. Bu konu çok tartışmalı ve forumlarda da tartışılan bir konudur. Hiç bir yerde de net bir sonuca varılamaz. Birisi için bir orta sınıf araç Premium sınıf kalitesinde iç mekan sunar. Biri için ise aynı araç bu kaliteden uzak aradır. Ve hatta birisi için Mercedes BMW'den daha kalitelidir, diğeri için tam tersi, bu böyle uzar gider.

Çünkü görsel ve dokunsal kalite, yani duyusal kalite anlayışı, algılama ile ilgilidir biraz. Kişinin beklentileri ve beklentileri oluşturan kişisel algıları ile kişiye göre fark edebilir, farklı algılanabilir.

Ben geçenlerde bir forumda Mazda CX-5'in iç mekan kalitesinin yeni Mercedes GLA ile aynı seviyede olduğunu yazmıştım. Bir Mercedes GLA kullanıcısı da benimle aynı görüşte olmadığını, GLA'dan önce CX-5 düşündüğünü ve CX-5 kalitesini çok başarılı bulmakla birlikte, GLA seviyesinde olmadığını söylemişti.

Geçenlerde Özkan ile (chaos) bayağı bir vakit geçirdik. Bu fırsattan istifade ile Mercedes showroom'da GLA (ve diğer modelleri de) çok detaylı inceledik ve CX-5 (ve hatta aynı iç mekan sayılacağı için Mazda 6) iç mekanı ile karşılaştırdık.

Bu konuda Özkan ile burada yorum yapalım ve sizlerin de katılımını bekleyelim diye bu başlığı açtım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Mustafa abinin işyerinin yanında devasa bir Mercedes bayi var. Sahilde yürüyüş yapar gibi sallana sallana gidip içerde ne kadar Mercedes varsa mıncıkladık :D Malzeme kalitesini dokunarak görerek anlayabiliyorsunuz ama daha önce işçilik kalitesini anlamak için yalandan bi iki yere bakıp iyi işte deyip geçiyordum. Ama sağolsun Mustafa abi ses gelebilecek her yeri gözü kapalı buldu :) Bi ara baktım A serisinin konsolu üzerinde çıtırtılardan melodi yapıyor :D

Öncelikle A serisinin içine oturduk. Konsol üstü yumuşak bir malzeme. Kapı içleri eh. Aşağılara doğru inerken bariz bir şekilde sert plastiğe kayıyor. Vites topuzu ve kolçaktan itibarende malzeme kalitesinin sertliğinden ziyade işçilik hataları göze çarpmaya başlıyor. Nedir bu işçilik kusurları? Plastikleri birleşim yerlerinin hizaları, sağ ve solun aynı hizada olmaması. Dokunmaya başladıkça araç çıtırdamaya başlıyor zaten. Öyleki cd çalar etrafındaki piyano kaplamada dokundukça ses gelmeyen yerini bulmaya zorlandık:) O malzemeyi alıp japonla yapıştırsam daha az ses gelirdi inanın. Hemen hemen tüm bağlantı noktalarına parmağınızın ucuyla dokundukça çıtır çıtır ses yapıyor. Bazı noktalarda kuvvet uygulayarak bazılarında da dokunur dokunmaz. Tüm bunların araç yaşı ilerledikçe bozuk yollarda kendiliğinden gelen seslere sebep vereceği açık. Araç dışında da Mustafa abinin gösterdiği karoser birleşim noktalarındaki açıklıklar simetrisiyle birbirini tutmayacak bir şekilde kusurlar göze çarpabiliyor. Misal bagajın sol tarafı ve çamurluk üzerinde kusur yokken sağ tarafla çamurluk arasına parmak girebiliyor. Showroomda yanlış hatırlamıyorsam GLA yoktu ama daha önceden hatırladığım kadarıyla ve GLA'nın da A serisi üzerinde yükseldiğini düşünürsek benzer noktalar onda da vardır. Malzeme kalitesi ve işçilik olarak Mustafa abiye ilk defa katılmıyorum ;D Bence CX5 , GLA'dan önde. Hatta bir adım öteye gidip Mazda 3'ünde A serisinden daha az kaliteli olmadığını iddia ederim.

C serisine geçince işler değişmeye başlıyor. Malzeme artık orta konsolda da kaliteli. Her bastığınızda çıtırdayan konsolda artık çıtırdayan yer aramaya başlıyorsunuz. Yine de altlara inildikçe misal kolçağa doğru malzeme kalitesi düşmeye başlıyor.

E'ye geçince orada bir durun diyor Mercedes, ne haddinize beni incelemek:) Şaka bir yana o sınıf apayrı birşey. Malzeme artık heryerde yumuşak heryerde kaliteli. Öyle boşuna kusur falan aramanın manası yok diyor sanki dokundukça.

Anlaşılan o ki sen sıradışı bir donanımla gelen, serinin en iyisi Mazda 3'ü 72,000 liraya satamazken asla senden daha iyi bir malzeme kalitesi ve işçilik sunamayan A serisinde 120.000 liraya kuyruk varsa bu aynı markanın E ve S serisini de üretmesindendir. Onların prestiji , teknolojisi ve albenisi A yı da GLA'yı da CLA'yı da daha çok sattırır. E ve S'i üreten firma o kaymağı da yesin yapacak birşey yok:)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Özkan'ın bana katılmamasına katılıyorum. Öncelikle bunu belirteyim.

Sonra fazla detaya inmeden şunu söyleyeyim. Hiç bir ön yargı ve marka fanatizmi olmadan (ki bende marka fanatizmi zaten yoktur) söyleyebilirim ki, CX-5 iç mekanı A serisi iç mekanından işçilik ve malzeme kalitesi toplamında bir tık üstündür. Ama sadece bir tık diyebilirim... Bazı bölümlerde birisi, diğer bölümlerde diğeri üstün geliyor. Ve ilk bakışta benzer iç mekan kalitesi sundukları gibi bir izlenim oluşuyor. Ancak kokpitte kullanılan kaplamaların ve elektronik donanımın montaj işçiliğine ve bütün düğmelerin fonksiyon etme kalitesine baktığınızda CX-5 bu konuda öne geçiyor.

Tabi bu Mercedes için bir başarısızlık değil, aslında bir başarı. Neden? Çünkü GLA,ileride çıkacak CX-3'ün rakibi, yani CX-5'in bir alt sınıfı. Bu sebeple bir orta sınıf aracın, tam ifade ile, Premium olma hedefi koyan bir orta sınıf aracın iç mekanı ile benzer iç mekan kalitesini bir alt sınıfta sunmak başarısızlık olarak adlandırılamaz. Ama şu da ayrı bir gerçek ki, sadece bir logo ile kalite yüksekliği garanti diye bir şey de yok.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Özkan'ın dediği gibi C sınıfına gelince işin rengi değişiyor. Biliyorsunuz Mercedes'te A,B,CLA,GLA hepsi aynı temele dayanan, aynı iç mekanlı, aynı platformlu, aynı araçlar. Sadece üstteki kasalar farklı ihtiyaç ve beğenilere yönelik. Bu seriler Mercedes'e giriş serileri...

C sedan, C Estate, C Coupe ve GLK SUV ise bir üst sınıfı oluşturuyor. İşte burada kalite farkı C sınıfı lehine oluşuyor. Kokpitin üst kaplamaları kalite olarak Mazda ile aynı seviyede. Ancak aşağıya doğru inince C sınıfında iki koltuk arasında bulunan vites + orta kolçak konsolu hariç aynı kalitenin devam ettiğini ama CX-5'te ve Mazda 6'da bu bölümde sert plastikler kullanıldığını görüyoruz. En büyük farklar ise kapı trim kaliteleri. C sınıfında kapılar baştan aşağıya yumuşacık malzemelr kaplıyken ve eşya koyma gözü bile modeline göre halı veya yumuşak lastik kaplıyken, Mazda burada çok zayıf kalıyor. Ve hatta söylemeliyim ki, Mazda'nın iç mekan kalitesi üzerine en çok çalışması gereken alan kapı içleri...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
E sedan, E estate, E coupe, E cabrio ve M serisi SUV ise başka bir klas. E serisinde kokpit üstü, kokpit altı ve kapı içleri C sınıfı ile çok benziyor kalite olarak ve hatta aynı diyebilirim. Ancak E sınıfında C kalitesine ek olarak, orta vites ve kolçak konsolu da yumuşacık malzemelerden oluşturulmuş. Aslında bu araçta şikayet edilecek, eleştirilecek hiçbir yer bırakılmamış denebilir.

Bu da çok doğal. Çünkü bu sınıfta Mazda'nın üretimi dahi yok, ML sınıfının rakibi CX-9'u saymazsak...

Özetle Mercedes A serisinin rakibi Mazda 3 hb ve Mercedes CLA rakibi de Mazda 3 sedan olduğuna göre rahatlıkla söyleyebilirim ki, çok daha azına aynı kaliteyi alıyorsunuz.

Çünkü araçların dış montaj, işçilik ve boya kaliteleri tamamen eşit düzeyde. İç mekan kaliteleri de benzer seviyede.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Önemli bir not düşmek isterim, bu kıyaslamalarımızda iç veya dış dizayna hiç girmedik. Çünkü dizayn tamamen sübjektif, kişiye göre değişebilen ve ölçülemeyen değerler. Değerlendirmelerimizi tamamen malzemeler ve montaj işçilikleri kalitesi üzerinden yaptık.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İlhan kesinlikle haklısın. Biz Özkan ile bir Mercedes showroom bulup, bu kıyaslamaları direk yaptığımız için, sadece Mercedes olarak bahsettik. Ama aynı şeyler senin de dediğin gibi, BMW için de geçerlidir.

Ve hatta muadil BMW modelleri iç mekan kalitesi olarak Mercedes modellerinden bir tık aşağıda görülür genellikle. Ben de şahsen katılıyorum buna...

BMW 3 serisi ve Mercedes C sınıfı uzun yıllarca markalara giriş modelleri olduğu için, kalite seviyeleri biraz aşağıdaydı üst modellerine göre. Ve ben de BMW 5 serisinden, Mercedes E serisinden başlar diyenlerdendim yıllarca...

Yalnız son 10 yılda Mercedes A platformunu (A,B,CLA,GLA) ve BMW de 1 platformunu (1,2,X1) piyasaya verince, markaya giriş olan daha hesaplı modeller değişmiş oldu. O andan itibaren de gerek C sınıfı gerekse 3 serisi temsil ettikleri markanın kalite anlayışını daha iyi temsil etmeye başladılar.

Özkan ile bizzat bir E sedan ve benim araç üzerinde çok titiz inceleme yaptık. Ve çok net gördük ki, orta vites konsolu haricinde farklı bir kalitede malzeme ve işçilik yok. Ancak A platformu çok farklı, zaten bunu satıcılar da kabul ediyor.

Aynı şey BMW için de geçerli. Her ne kadar 3 serisinde de hayal ettiğiniz kaliteyi bulamasanız da, 1 ve 3 arasında çok ciddi kalite farkı vardır. Ama bir yönüyle de haklısın ki, BMW 3 ve 5 arasına Mercedes'in C ve E arasına koyduğundan daha fazla kalite farkı koyuyor.

İlhan' Alıntı:
Mercedes'le böyle bir mukayese hiç yapmadım. Ama Mustafa abi de hatırlar. Bizim Darth Vader (Onur) bir dönem Bmw 1 diye sayıklıyordu. O dönemde onun Hb Mazda 3'ü vardı. Şimdileri ise 2011 model Mazda 6'sı var.

Benim Enişte Bmw Borusan otoda çalışıyor. Bir gün Mazda Evo servisinden çıkıp oraya gittik. İlk olarak büyük bir heves ve heyecanla Bmw 1 serisine bindi. Tabi sonrası çok büyük hayal kırıklığı oldu. Malzeme kalitesi, işçilik yanına, iç hacim, bagaj hacmi filanda girince. Araçtan 2-3 dakika sonra indi desem yeridir.

Sonra 3 serisine yönelim dedik. Bakalım yeni Mazda 6 ile kıyaslayalım dedik. Bmw 1 serisinde yaşadığımız duyguların bir benzerini yaşadık. Mazda 6'ya vereceğim parayla gider, Bmw 3.20 alırım diyenlerden dolayı.. Beklentimiz de çok yüksekti bu araçtan. Çünkü o çok övülen bir modeldi. Fakat aynı hayal kırıklığını bu modelde de yaşadık.

Bu sefer 5.25d X-Drive yöneldik...Bu modelde inanılmaz bir işçilik ve malzeme farkı var. Sanki 1 ve 3 serisi Bmw markası değil, yada üvey modeller. :D

Bu aleti test de ettik, Enişte sayesine...Onur o günden sonra Bmw defterini kapadı. Onda da bende de şu izlenim oluştu. Bmw'de binmeyi tercih edeceğimiz model, 5 serisi ile başlıyor. :)

Mustafa abi kusura bakma. Konunun özünde ki markanın haricinde bir marka ile kıyaslama oldu ama. Bmw ve Mercedes Premium sınıfında yarışan modeller. Mercedes'le kıyaslama şansım olur ise, onu da paylaşırım buradan.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerinize sağlık, okurken olayı bire bir yaşıyorum sanki... Teşekkürler.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yani bu yazıyı çok fazla uçalım diye değil de, gerçeği net bir şekilde analiz edelim diye yazdık diyelim.

Bir de şunu vurgulayalım. Neden böyle bir yazıya gerek duydum? Çünkü Mazda Skyactiv modellerle beraber hayatımıza güvenlik, performans, tüketim vb. birçok konuda yenilikler soktu. Ama bir iddiası daha var. Bu yeni modellerle birlikte Mazda Premium yolunda ilerleme hedefinde. En azından yarı-Premium gibi adlandırılan markaların arasına katılma hedefinde, mesela Volvo...

Bu da doğal olarak benim gibi meraklı bir adama, bu kıyaslamaları yapma hakkı verdi. Tabi ki bu kıyaslamalar tamamen Skyactiv felsefeli modelleri kapsıyor.

Mazda yı Mercedes le kıyaslıyoruz şu an, demek ki Mazda Premium olmuş çoktan.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi o zaman sktactive bir E segment sunmalı Mazda çok vakit geçmeden, Shinari ne iş yapar mesela.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Benim özetim şu;

1- Mazda kapı içlerine daha çok çalışmalı. Burası en zayıf bölüm.
2- Konsol üstünde BMW, Mercedes kalitesi, hem de 5 serisi, E sınıfı ayarında yakalanmış durumda.
3- Orta konsol kumanda elemanları bölümünde, yani müzik sistemi, klima butonları vb. olan bölümde Mazda Premium kalitesini yakalamış durumda. Ve hatta kumanda düğmelerinin işleme hassasiyeti, dinginliği, verdikleri dokunma hissi, çoğu Premium araçtan daha iyi.
4- Orta vites konsolu olmasa bile en azından kaliteli, yumuşak dokunuşlu plastikler göğüsten geçen piyano black şeritten (Mazda 6'da vişne çürüğü şeritten) torpido gözü altı seviyelerine doğru indirilmeli.
5- Multimedya ekranı çözünülürlüğü ve grafikleri mutlaka günün koşullarına getirilmeli. Mazda'nın ekranı Mercedes standart ekrandan çok daha fonksiyonel olsa bile, o kalitedeki bir kokpitte geçmişten gelen bir donanım görüntüsü yaratıyor.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Abi o zaman sktactive bir E segment sunmalı Mazda çok vakit geçmeden, Shinari ne iş yapar mesela.

O intihar olur. Deneyip beceremeyen çok daha büyük firmalar var. VW phateon E'nin mi S'in mi rakibiydi bilemedim, keza Renault Velsatis. Bunları geçin Jaguar XF hem marka hem model olarak 5 ve E'nin direk rakibi. Velakin ülkemizde 8 ayda 8 tane satmış :D Yurtdışında bu kadar kötü olmasa da benzerdir.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Shinari kim? Global mod mu? Ben domestos'u biliyorum ama shinari'yi hiç duymadım. Shinari iş yapmıyorsa yönetim gereğini yapar.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aynen katılıyorum. Zaten Mazda yeni yeni kara geçerken böyle bir bütçe olduğunu sanmıyorum, riskine değmez. E sınıfında bir kaç marka hariç insanlar para vermiyor, çünkü tamamen imaj sınıfı.

Ben bir E180 bakmaya gitmiştim 2013 model 500 km. İlanda E180 yazıyor, aracın arkasında E250, bu nedir dedim. Adam dedi ki, abi E250 aylık kirası E180'den 500 EUR daha pahalı, kiracımız hava olsun diye böyle istedi. Sonra vaz geçti, biz de şimdi satışa koyduk.

Siz hiç bir Mazda 3'ün arkasına Mazda 3,5 yazan gördünüz mü?

O intihar olur. Deneyip beceremeyen çok daha büyük firmalar var. VW phateon E'nin mi S'in mi rakibiydi bilemedim, keza Renault Velsatis. Bunları geçin Jaguar XF hem marka hem model olarak 5 ve E'nin direk rakibi. Velakin ülkemizde 8 ayda 8 tane satmış :D Yurtdışında bu kadar kötü olmasa da benzerdir.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mazda shinari birgün yollara çıkacak ama o gün
Mustafa abinin mazda hakkında ki tespitleri
Olumlu anlamda iyleştirildiği an
İster istemez mazda 9 çıkacaktır
Bunu phateon velsatisle kıyaslamak mazda ya haksızlık olur
Velsatis i tasarlayan zaten kör oldu...
Phateon zaten ölü doğdu
Mercedes in karşısına bukadar basit çıkarsan yenilmeye mahkumsun
Tercih sebebi olabilmesi için s long tan tasarımsal anlamda önde olmalıydı
Ama iri cüsseli bir passat çıktı karşımıza

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzelliğine istinaden konu güncellenmiştir... :)

Üst Alt