Mazda Meksika'da 100 Bininci Aracını Üretti

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
AX3lWH.jpg

Mazda Motor Corporation'ın geçtiğimiz Ocak ayında Meksika'da kurduğu yeni fabrikasındaki üretilen araç sayısının 100.000 adete ulaşıldığı belirtildi. Fabrikanın 11 aylık süre içerisinde araç üretiminde bu rakama ulaşması otomotiv sektörü tarafından başarılı olarak yorumlandı.

Meksika'da Guanajuato eyaletinde bulunan Salamanca’da yer alan ve adı "Mazda de Mexico Vehicle Operation (MMVO)" olan fabrikada, 100.000'nci araç ise Avrupa pazarına yönelik Mazda 2 (Demio) oldu. Fabrika'nın üretim bandından Ocak ayında inen ilk araç ise, ABD pazarına yönelik bir Mazda3 sedan olmuştu.

141225b.jpg

Fabrikada üretim sayısının yüz bin adeti bulması sebebi ile bir tören düzenlendi. Törende MMVO Fabrikasının Başkanı ve CEO'su Keishi Egawa yaptığı konuşmada 11 ay içerisinde araç üretiminde yüz bin adete ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek "MMVO için araç üretiminin yüz bin araca ulaşması bizim için son derece önemli. Biz bu sayıya ulaşmada bizi destekleyen müşterilerimize, tedarikçilerimize ve çalışanlarımıza yanı sıra, yerel yönetimlere teşekkür ediyoruz. MMVO Fabrikasını Mazda'nın global üretim için en önemli stratejik yerlerinden biri haline getirme hedefimizde yüz bininci aracı üretme başarımızı bir kilometre taşı olarak görüyoruz. Biz bu hedef ve doğrultuda yolumuza devam edip, Mazda hayranları için yüksek kalitede araç üretip tüm dünyaya sunmaya kararlıyız." dedi.

Öte yandan MMVO Fabrikası, ABD’ye ek olarak, Amerika Kıtalarında ve Avrupa’da yer alan başka ülkeler için de üretim gerçekleştiriyor.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Avrupa'da hangi ülkelere geliyor bu araçlar bilen var mı?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bir konuşmamızda [member=22]okkko[/member] abi daha fazla üretim kapasitesi olduğunu ama Mazda'nın kaliteden ödün vermemek adına arttırmadığını söylemişti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Günlük ortalama 300 araç iyi rakam... Kaba bir hesapla, Türkiye için bu fabrika sadece 3 gününü ayırmış oluyor... ::)

Böyle ülkeye çok bile. :D

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
5 dakikada bana ayırıp şu marşpiyelleri yapsalar ne güzel olacak ;D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bazı forumlarda okuduğum kadarıyla, Meksika üretimi araçlar ülkemize gelmeye başlamış... Bunu duyan potansiyel Mazda müşterileri; "ben Meksika üretimi istemem, olursa Japon olsun" diye şehir efsanesi oluşturmaya başlamış bile... :D

Bir dönem de, Reno Fairway'ler Arjantin'de üretiliyor diye bu ülkede tutulmamıştı... Oysaki, her bakımdan brodway'dan, Flash'tan üstündü... :eek:

İster misiniz, Mazda da bu anlamsız şehir efsanesine malzeme olsun...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bende Fairway neden bu kadar az ve performanslı olmasına rağmen Broadway'den daha ucuz diyordum

O efsane tutar gibi abi, Civic'ler için buna benzer bi muhabbet duymuştum; bazıları bunlar Japon değil Avrupa üretimi diyordu

Recep53

Sessiz
Bir dönem de, Reno Fairway'ler Arjantin'de üretiliyor diye bu ülkede tutulmamıştı... Oysaki, her bakımdan brodway'dan, Flash'tan üstündü... :eek:
Yanlış hatırlamıyorsam arabanın kendisi değil, 1600cc motoru Arjantin üretimiydi.Gerisi
made in Bursa.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1700 motordu abi, tutulmamasının en büyük nedeni belki buydu, haksızlık da etmiş olmayalım... Vergi diliminden ötürü. :)

Haklısın, montaj Bursa da yapılıyordu...

Recep53

Sessiz
1700 motordu abi, tutulmamasının en büyük nedeni belki buydu, haksızlık da etmiş olmayalım... Vergi diliminden ötürü. :)

Haklısın, montaj Bursa da yapılıyordu...

Ben broadway ve R11 1400cc, Fairway 1600cc, R11 Flash 1700cc diye hatırlıyorum.

O zamanlar Fairway motorlarında yağ eksiltme veya kaçırma gibi sorunlardan çok konuşulurdu.Tutulmaması bundan olabileceği gibi, ticari nedenler ile de (Arjantin'den
Türkiye'ye motor taşıma veya Arjanti'inin motor üretim kapasitesinin kendine anca yetmesi vb) olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Broadway ve R11 ler hep 1,6 motor üretildi, 1,4 olarak Spring vardı, Flash ve fairway ler ise 1,7 motorla üretildi...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Emin olmak için kısa bir araştırma yaptım.
Doğru hatırlıyormuşum. Bkz. aşağıdaki link
http://tr.wikipedia.org/wiki/Renault_9

Evet abi ben yanlış hatırlıyormuşum, daha doğrusu ben ilk kasa broadway'leri 1,6 motor biliyormuşum... :) İkinci kasalarda 1,4 motor olduğunu biliyordum ama ilk kasa ve fairway'lerde yanılmışım...

Link ve bilgilendirme için teşekkürler...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Bende Fairway neden bu kadar az ve performanslı olmasına rağmen Broadway'den daha ucuz diyordum

O efsane tutar gibi abi, Civic'ler için buna benzer bi muhabbet duymuştum; bazıları bunlar Japon değil Avrupa üretimi diyordu

Euro civic diye bir olay var Hakan. Rover fabrikasında civic ile rover 416 lar aynı bantlardan çıktı yanlış hatırlamıyorsam.

Üst Alt